Strona główna Kultura Miejsca pamięci zyskają nowy blask

Miejsca pamięci zyskają nowy blask

2535
17

Kolejne miejsca pamięci narodowej w naszej gminie zostaną odnowione. Dobiegają końca prace przy zbiorowej mogile Powstańców Wielkopolskich. Wnętrze grobu zostało wyłożone płytami granitowymi. Koszt prac to 18.000 złotych.

Na cmentarzu w Dusznie – za kwotę 4200 złotych – wykonano nagrobek w formie sarkofagu na grobie Czesława Basińskiego, zamordowanego przez Niemców w 1939 roku. Odnowiono też pomnik na mogile Powstańców 1848 roku.

Dzięki współpracy gminy z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, gruntowną modernizację przejdzie pomnik pomordowanych w Kociniu. W tym roku za kwotę 5500 złotych wykonane zostanie nowe, metalowe ogrodzenie oraz wyczyszczony i naprawiony cokół i tablica. W przyszłym roku planuje się wymianę tablicy inskrypcyjnej (koszt 4200 złotych). Jej treść będzie uwzględniała zmiany będące wynikiem kwerendy archiwalnej IPN.

Co bardzo ważne, wszystkie te prace zostaną wykonane wyłącznie ze środków zewnętrznych, pochodzących z funduszy wojewody. To efekt osobistego zaangażowania wiceburmistrza Dariusza Jankowskiego – przewodniczącego Gminnego Komitetu Pamięci Walk i Męczeństwa.

17 KOMENTARZE

 1. Panie Jankowski, rozumię, że w Kociniu to prace rozpoczną się dopiero jak przyjdzie mróz, zamarznie bloto i droga stanie się przejezdna. Zgadza się?

   • Ciekawa dyskusja w tym kontekście wywiązała się pod wątkiem ponownego otwarcia biblioteki. Polecam. Widać czarno na białym przyczyny takiego braku szacunku do własnego języka.

    • Najpierw wykaz się szacunkiem do drugiego człowieka, bez względu na jego wykształcenie, umiejetność pisania, kolor skory, wykonywany zawód, preferencje seksualne i tak dalej. Znam mnóstwo osób, które nie potrafią napisać poprawnie wielu wyrazów, ale są świetni z przedmiotów ścisłych. Przy tym zarabiają tyle, ze humanista pięknie piszący, może tylko pomarzyć. Proponuje nie zawężać możliwości mózgu i otworzyć się na tolerancje i szacunek nawet dla tych, którzy nie postawią odpowiednio „przecinka”, napiszą „gura”, zamiast „góra”.
     Rozumiem, możesz nie szanować ludzi za brak umiejętnego pisania, przecież w niedziele pójdziesz do Kościoła (nawet się nie wyspowiadasz, bo jeszcze byś musiała rozumieć w czym problem), i wrócisz jako dobry człowiek, bo piszesz góra nie gura, i masz ochotę gnoić wszystkich piszących gura. Chocbys przeczytała 100 książek tygodniowo, Twój mózg nie ma możliwości na nic więcej (analizę, logikę, wnioski, refleksje).

    • Poprawna pisownia to umiejetność. Ludzie którzy wyśmiewają ludzi piszących niepoprawnie pod względem ortograficznym, gramatycznym, stylistycznym, leczą swoje kompleksy. To prosty schemat. Są wyśmiewani krytykowani oceniani wiec sami wyłapują krytykują wyśmiewają to co najprościej. Błąd w zdaniu i poprzez krytykę czuja się lepiej. Widza ze nie są jedyni którzy nie są idealni a przy okazji wyładowują się i uwalniaja endorfiny czując się chwilowo lepiej i lekko podreperowuja swoje ego z kompleksów.

   • Jakie to katolickie wytykać komuś błędy w pisowni…. Jakie to polskie….. To gorzej świadczy o „Me”, niż o osobie, która ten błąd popełniła. Zrozumieją to jedynie osoby z IQ powyżej 60. „Me”, nie zrozumiesz, nawet się nie wysilaj.

 2. „Miejsca pamięci odzyskują blas” i bardzo dobrze..Mam pytanie , kiedy Trzemeszno zacznie odzyskiwać blask bo jest smutno i szaro ?

 3. A był przetarg na te prace? ile firm wystartowało i za jaką cenę?Kto był wykonawcą, oczekujemy takich informacji Panie redaktorze

 4. Przy tej okazji może warto przypomnieć władzom gminy, a młodych radnych poinformować, bo z pewnością nie wiedzą aby zadbały również o zapomniany cmentarz żydowski czy niemiecki znajdujący się przy parku. Wystarczy jakaś tablica informacyjna i dobrze by było zabezpieczyć jakoś ten teren żeby ktoś nie wpadł w znajdujące się tam dziury.
  Cmentarze niemieckie znajdują sie chyba w każdej wsi, zarośnięte drzewami już bez jakichkolwiek pomników ale starsi mieszkańcy zapewne pamiętają i wiedzą gdzie się one znajdują, więc napewno burmistrzów zaprowadzą.

 5. Odnawianie spoko ale jak jest w kasie pusto to trzeba poczekac z wydawaniem pieniedzy a nie na lewo prawo sa wazniejsze remonty w miescie chodniki kostka w calym miescie zreszta to widac jak sie jezdzi dysponujcie pieniedzmi ludzi rozsadniej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj