Strona główna Kultura Medal dla trzemeszeńskiego komitetu

Medal dla trzemeszeńskiego komitetu

2404
3
fot. Sławomir Kasper (IPN)
fot. Sławomir Kasper (IPN)

Ogromne wyróżnienie spotkało trzemeszeński Gminny Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Wczoraj, na zamku królewskim w Poznaniu, odbyła się uroczystość wręczenia Medali „Reipublicae Memoriae Meritum”. Medal ten przyznawany jest przez Instytut Pamięci Narodowej dla uhonorowania tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętnienia wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917-1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

Medal srebrny, z rąk Prezesa IPN dr Karola Nawrockiego, odebrał przewodniczący komitetu wiceburmistrz Dariusz Jankowski. W liście gratulacyjnym, skierowanym do wyróżnionego komitetu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak napisał m.in.:

Społeczność lokalna z wdzięcznością i uznaniem odnosi się do podejmowanych przez Państwa działań, które pozwalają upamiętniać lokalne wydarzenia związane z historią Narodu Polskiego i oddawać hołd ich bohaterom. Ja również doceniam zrealizowane z powodzeniem ważne projekty, służące otaczaniu troską miejsc pamięci, będących świadectwem minionych wydarzeń.”

Więcej o tym wydarzeniu |TUTAJ|.

Dzisiaj, w sali Środowiskowego Domu Samopomocy, odbyło się uroczyste posiedzenie GKPWiM poświęcone m.in. wczorajszemu wydarzeniu. Przewodniczący D. Jankowski poinformował także o podejmowanych ostatnio inicjatywach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne w naszej gminie.

Gościem spotkania był Przemysław Majcherkiewicz, były wiceburmistrz Mogilna, radny Rady Miejskiej w Mogilnie, regionalista, autor publikacji o ziemi mogileńskiej, pasjonat lokalnej historii.

Przedstawił zebranym m.in. publikacje związane z jego rodzinnym miastem, a także opowiedział o podejmowanych tam inicjatywach w zakresie turystyki oraz upamiętniania historycznych wydarzeń.

3 KOMENTARZE

  1. Jak długo będziemy żyć historia. Patrząc na to co teraz to Trzemeszno wielka dziura która się powiększa. Jakie to miejsce nasza gmina zajęła wśród innych gmin sobie przypomnijcie a zwłaszcza nasi włodarze.

  2. Dzień dobry,
    gratuluję Panu Burmistrzowi Jankowskiemu i całemu Komitetowi wyróżnienia.
    Dzięki ich działalności nie zaginie pamięć o naszych lokalnych bohaterach.
    Pozdrawiam
    TDi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj