Strona główna Kultura Ksiądz Jerzy Mostowski opuści Kamieniec

Ksiądz Jerzy Mostowski opuści Kamieniec

18660
74

Prymas Polski Wojciech Polak dokonał wielu zmian personalnych w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Wejdą one w życie od 1 lipca. Zmiana nastąpi między innymi w Kamieńcu i Szydłowie.

Funkcję proboszcza tych parafii pełnił od 1985 roku ksiądz kanonik Jerzy Mostowski. Wcześniej był wikariuszem między innymi w Bydgoszczy i Nakle, a także przez krótki czas – na początku lat 70-tych – w Trzemesznie.

W Kamieńcu dał się poznać jako bardzo dobry gospodarz. Dokonał gruntownego remontu zabytkowego drewnianego kościoła. W ubiegłym roku wyremontował elewację kościoła w Szydłowie. Na te inwestycje potrafił pozyskać środki zewnętrzne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki bezpłatnemu wydzierżawieniu gminie przyległego do kościoła terenu i przy znacznym zaangażowaniu sołectwa, powstał atrakcyjny teren rekreacyjny. Odbywają się tam różnego rodzaju imprezy rekreacyjne, od kilku lat jest to miejsce startu Letniego Biegu Trzech Jezior.

Ks. J. Mostowski znalazł się wśród grupy kapłanów mianowanych w 2017 roku na stopień podporucznika Wojska Polskiego. Miało to być rekompensatą za wcielenie do zasadniczej służby wojskowej w czasach PRL-u.

Od 1 lipca parafiami w Kamieńcu i Szydłowie będzie zarządzał ks. Ryszard Borowicz, dotychczasowy wikariusz parafii bł. Michała Kozala w Słupcy. Ma 52 lata, święcenia kapłańskie uzyskał w 1992 roku.

74 KOMENTARZE

  • Z całym szacunkiem do pracy KS.Mostowskiego jakiś wkład ma w to wszystko szczególnie ,,motywowanie” parafian do zbierania pieniędzy na ciągle remonty. Ciągle narzekanie że brak parafian w kościele a ja się pytam co ten ksiądz zrobił by byli Ci parafianie czy zachęcał swoją postawą – stwierdzam wręcz przeciwnie! Swoją postawą i osobowością dzieci i młodzież odpychał jak tylko się da.
   Kościoła nie czyni wyremontowany kościół tylko ludzie którzy są ciałem i duchem !

   • Zgadzam się. Parafia to przede wszystkim wierni a tych w Kościele coraz mniej. Co z tego,że budynek ładny,że tereny rekreacyjne jak mało kto z nich korzysta,bo wszystko za płotem pod kluczem i dziwnie się tam przebywa z poczuciem bycia obserwowanym.

  • Można, ale idąc tym tropem w jaki sposób należy nazwać wszystkie osoby, które pozyskały dofinansowanie z zewnątrz na jakiekolwiek remonty, inwestycje, bez znaczenia, czy świeckie, czy kościelne? Nieroby, karierowicze? Owszem zrobiły to za obce pieniądze, ale pieniądze na ten cel przeznaczone. Ich pozyskanie, celowe wydatkowanie i rozliczenie wymaga nie lada trudu, a z rezultatów korzystają wszyscy.

 1. No w końcu 🙂 Moze ludzie zaczną znów chodzić do kościoła bo przez tego księdza Kościół jest prawie pusty. I nie mówię tu o tym ze ludzie przestali chodzić do kościoła tylko wolą jechac parę kilometrów so innego kosciola

  • Dokładnie!!!Bardzo ludzi zniechęcał do kościoła,młodzi i dzieci to wcale nie chcą chodzić(są zmuszane bo muszą)Może w końcu nowy ksiądz będzie taki który przyciągnie parafian i nie tylko!!!! I nigdy nic nie zrobił Sam,ręce ludzi więcej zrobiły,ale niestety nie potrafi tego powiedzieć!!

 2. Pamiętam jak się przedstawiał na lekcjach religii w alumnacie…..”z Łaski Boski, ksiądz Mostowski. To było pół wieku temu,…

 3. Nie zrobił sam własnymi rękoma nic,tylko wołał pieniądze i jak był remontowany kościół,to bili świnioki i mięso wozili.

  • Niech każdy najpierw wejdzie w swoje brudy i spojrzy na swoje życie czy jest idealny,łatwo o innych mówić ale najpierw trzeba zacząć od siebie,żebyście czasem jeszcze nie zatęsknili za proboszczem,bo ten co ma przyjść to opinii ciekawych nie ma,a kto chodzi do kościoła to będzie chodził,jak komuś się nie chce to nie chodzi,każda wymówka jest dobra,pokażcie drugiego proboszcza który tyle zrobił dla parafii,zgadza się,że z pomocą parafian i częściowo za nasze pieniądze ale nie całość wszystkiego szła z naszej kieszeni bo proboszcz dużo się starał o środki z innych instytucji,jak ktoś nie ma pojęcia to komentaże proszę zatrzymać dla siebie,a co do remontu kościoła to sami przynosiliście żywność jak proboszcz ogłosił,a teraz takie bzdury piszecie szok,nikt nikogo nie zmuszał,żeby dać,dawaliście z własnej woli kto chciał,a co Was obchodzi gosposia,spojrzycie na swoje żony czy mężów,święci są,na pewno nie,trochę szacunku bo źle nie mieliśmy.

   • Jeździłaś tam i krzyżem leżałaś by w trzemesznie tego nieczynić. Proboszcz wspierał Ciebie i ogrzewał – z komentarza wynika nawet, że karmił. Pogratuluj, podziękuj i pozwól Mu odejść. Żona, która kocha po dwudziestu pięciu latach jak kocha męża po prostu odchodzi.

    • Komentarz bez sensu ni składu ni ładu,nie trzyma się d…,jak może żona kochać męża i po 25 latach odejść,to chyba coś nie tak jest w ich małżeństwie skoro odeszła,widocznie go nie kochała logiczne

 4. A ten za proboszczem w tle na zdjęciu to ten ex sołtys? przypina się tam gdzie jemu dobrze,człowiek który na dwóch ramionach płaszczyk nosi,może podać rączkę p.Nitce który sprzedaje się jak baranek.Inicjatywa powinna się wstydzić i ponad podziałami za wybór takiego przewodniczącego rady.Panie Piechowiak i Panie Peno zmieńcie go bo kompromituje całą radę

 5. O dobrego ksiedza to ciężko bardzo rzadko mozna spotkac z powołania wszyscy sie wywyzszaja mysla ze sa kims ponad nami .Ksiadz to powinien byc zawód powinien miec rodzine jak w stanach.Oni powinni byc dla ludzi a nie odwrotnie tylko zniechęcają ludzi do religi i kościoła wszystko na siłę.Mlodierz jak przyjmie bierzmowanie to juz wiecej sie nie pojawia w kosciele tak jest zniechęcona .Kiedy sie to zmieni ?

  • Anonim 🙂 . Gangstera to mamy w Trzemesznie na samym wierzchołku władzy . Bez broni ale z wyrokiem ! Być może ta broń to jeden z rekwizytów na odstraszanie demonów . Coś chyba w tym jest gdyż Pan Tomasz chcąc uniknąć kontaktu wzrokowego z księdzem i rekwizytem schował się za plecami . Czyżby ksiądz-egzorcysta 🙂 … .

   • Raczej łatwo uniknąć kontaktu wzrokowego gdy jeden stoi odwrócony do drugiego plecami. Nie jest to żadną filozofią. Gdyby naprawdę chciał uniknąć kontaktu to wogóle nie pokazywał by się proboszczowi na oczy. A pan z tyłu niezdążył uciec z kadru i próbóje ukryć się za księdzem.

 6. Jakie żałosne i prostackie te komentarze !Proszę ,podpiszcie się swoimi nazwiskami pod nimi,wtedy będziecie wiarygodni.Nic dobrego nie zrobił ?Naprawdę ? Rozejrzyjcie się wokół siebie uważnie .

  • Żałosny to Ty jesteś cwaniaczku!!Dlaczego Ty się nie podpiszesz swoim nazwiskiem,co??Boisz się zlinczowania?!! Nikt nie mówi,że nic nie zrobił,ale nie za swoje..O siebie to potrafił zadbać(auta co rusz to inne)za czyje pieniądze??

 7. Bardzo księdzu Mostowskiemu dziękuję za pokazanie , jak należy dbać o powierzony zabytkowy kościół ,o otoczenie . A że pod kluczem ? Przynajmniej łatwo sprawdzić , kto nie uszanował wspólnej pracy.

 8. Rozumiem ,że komentarze piszą wierzący, praktykujący…A gdzie kierowanie się Dziesięciorgiem Przykazań?Gdzie zwykła ludzka życzliwość ?Nie ma ludzi bez wad .Ks.Mostowskiemu życzę zdrowia i dziękuję za to , że tu był.

 9. Nie krytykujcie teraz jak odchodzi gdzie byl w waszym Kamiencu 34 lata to co robiliscie do tej pory geby trzymaliscie na klodke trzeba bylo pisac do kuri jak wam sie nie podobal i tyle a nie teraz obczerniac co za cholota a nie katolicy modlcie sie o nowego co przyjdzie .

 10. Tego księdza bronią Ci co mu w tyłek wchodzili i mają klapki na oczach. I nikt to nikogo nie obczernia stwierdzają ludzie fakty i nie ma co się gniewać taka prawda !

 11. Mam pytanie do kilku czołowych hejterów tego portalu. Jestem ciekaw jak to działa. Czy po napisaniu kilku obraźliwych i pogardliwych komentarzy czujecie się lepiej, wasze samopoczucie się polepsza, lepiej śpicie i jesteście z siebie zadowoleni? Ma to jakąś moc oczyszczającą, czy nadal czujecie się tak podle w swoich życiu, jak przed napisaniem komentarza? Będę wdzięczny za odpowiedź.

  • Myślę, że w tym wypadku źle trafiłeś. Tzn ten ksiądz zasługiwał i zasługuje na negatywną ocenę i jeśli nie uczestniczyłeś w nabożeństwach w Kamieńcu to absolutnie nie masz prawa tu oceniać tych „hejterów” bo jak widać to są parafianie z tamtejszej wsi.

   Mostowski to człowiek wiecznie wymagający, a to zbiórki środków, a to sprzątania, oczywiście wymagający od innych nie od siebie.

   Do dziś pamiętam okropne sytuacje gdy wymieniał pod czas mszy „rejony”, w których zbierano pieniądze, typu Dysiek, czy Rękawczyn1 itp mówiąc –ZERO ZŁOTYCH, gdy powszechnie było wiadomo, że np w tym rejonie jest np jedna rodzina/jedno gospodarstwo.

  • Tak właśnie postępują ,,chrześcijanie,, . Pogarda , złośliwość , zawziętość to normalka ! Nie przesadzę dodając jeszcze zazdrość , pychę , brak tolerancji czy egoizm ! Nie ma rzeczy świętych ani ideałów . Tu Kościół nie jest bez winy i na równi ze swoimi ,,wiernymi,, obraca w perzynę moralność !

 12. Dawno powinien odejść nie dla ludzi tylko kasa się liczyła potrafił być bezczelny super że znika z naszej wioski

 13. Ci „odważni ” ,którzy krytykują Księdza Mostowskiego w internecie są g…no warci.Ja piszę stań jeden z drugim i powiedz to prosto w oczy chamie folwarczny bo tak się własnie zachowują ci krytycy.Sam nie zrobiłeś nic ,kompletnie nic ,w kościele jeśli już to raz w roku ,żeby sąsiedzi widzieli ,ale wymagania ,ze ho ho.Zero kultury,zero czegokolwiek bo nie potrafisz jeden z drugim uszanować nawet milczeniem człowieka ,który mieszkał między wami 33lata….Teraz se chłopy ulżyta bo mota internet i możeta wypisywać co wam w tych pozostałościach po mózgach zostało.Wywodzę się z tej parafii,ale nikomu o tym więcej nie powiem bo wstydzę się za was .

 14. Jestem przerażona! Jeżeli chcecie pisać komentarze to nauczcie się poprawnej ortografii! A już nie wspomnie o niskim poziomie intelektualnym ludzi, którzy oczerniają osobę, która tyle dla nich zrobiła! Ja się za was wstydzę, a mam dopiero 14 lat.

 15. Jaki był taki był.
  Może i fakt, zrobił dużo dla budynku – Kościoła. Zadbał o teren wokół Kościoła, o cmentarz.
  Ale to wszystko KOSZTEM parafian.
  To nie dziwcie się teraz, że nie ma ludzi w Kamieńcu w Kościele, że są takie a nie innej hejty na księdza.
  Nie popieram, ani nie bronię go, ani nie krytykuje.
  Mówię tylko jak to widzę z mojej perspektywy. Ale założę się, że wiele osób się z tym zgodzi.
  Co roku w czerwcu oczekiwalismy zmiany proboszcza.

  Gosposia?
  A co ma piernik do wiatraka?
  Przenoszą księdza, a nie gosposie. Punknijta się w głowę, zanim napiszecie cokolwiek.

  Pamiętam przygotowania do bierzmowania, czy do komunii.
  A po wszystkim przez 3 miesiące w Kościele się człowiek nie pokazał.
  I to nie tylko w Kamieńcu, ale w całym kościele tak jest.

  • Piszesz tak bo nigdy z nim lekcji nie miałeś, bo on cię do komuni przygotowywał ! Pamiętam jak za byle co się na religii dostawałem ” po łbie ” , pamiętam horror przed pierwszą spowiedzią, jak czekaliśmy jak na świecie a on tylko darł mordę z konfesjonale. To chory człowiek ogarnięty manią wyższości !

 16. Tak ta osoba duuuuzooo dla nas zrobiła ! Zniechęciła swoją postawą ludzi- wiernych praktykujacych . Ludzie wolą chodzić do kościoła kilka miejscowości dalej a niżeli iść do swojego parafialnego. A i to ksiądz uważał że chodzenie do kościoła gdzie indziej to nie chodzenie a jak dla mnie to chodziło tylko o kasę bo na tace dawało się w innym kosciele. Nigdy od tego księdza dobrego słowa parafianie nie usłyszeli . Nalezy przyznać że pozyskiwał fundusze i
  dbał tylko o rzeczy materialne ale czy tak naprawdę o to w tym wszystkim chodziło ? Dobrze że już idzie na emeryturę życzymy zdrowia pomimo wszystko .

 17. Bardzo proszę ludzie gdzie wasza godnośc ? powstrzymajcie się od tego heytu .To że ktoś przez 34 lata nie zdobył zaufania i szacunku to jego problem . Rzeczą naturalną jest że każdy początek ma zakończenie tylko od nas samych zależy jakie wrażenie po sobie zostawimy.Jedno jest pewne to już czas na zmianę zwłaszcza jeżeli się nie jest w stanie sprostac obowiązkom bo z racji wieku się już nie domaga .Wszystkich Świętych bez procesji ,Rezurekcja bez procesji, Boże Ciało bez procesji i ołtarzy szok A nam się mówiło że idziemy na łatwiznę . Nikt nie jest w stanie policzyc kropli potu które zostawiłem w Kamieńcu i odczuwam tylko żal żadnego zadowolenia

 18. Z pewnością ksiądz Mostowski zrobił wiele pod kątem rewitalizacji kościoła i terenu przykościelnego, jednak smutno parafianom się robiło kiedy słuchali wręcz jaki to nasz kościół był zrujnowany przed jego przyjściem a on i tylko on to wyremontował. Otuż parafianie pomagali a kościół ruiną nie był a że rolą gospodarza parafii było o niego zadbać to oczywiste, remonty dzieją się nie tylko u nas ale i w innych parafiach i też za środki zewnętrzne. Jak to ksiądz Mostowski mówi nasz kościół jest taki ładny jak bombonierka tylko zapomina że większość bombonierek jest właściwie pusta, bo i kościół jest prawie pusty ale wystarczy pojechać do Trzemeszna żeby spotkać się z sąsiadem. Ludzie wierzą ale nie chcą słuchać że w niczym nie są dobrzy, można tylko mieć nadzieję że nowy ksiądz podnieci zapał który w nich jest. Nie mogę narzekać na przygotowania wokół ślubu jakie nie dawno przechodziłam w parafii i ksiądz nie wołał za ślub kroci jak niektórzy księża jednak ceregiele jakie co rok robił z okazji komunii były żenujące i dla dzieci i dla rodziców. Uważam że poprostu księża powinni być częściej zmieniani na parafiach bo inaczej mamy taką sytuację że 33 lata nie słuchania nas parafian powoduje frustrację i wylewanie żali w Internecie.

   • Z pewnością nie jest to sytuacja normalna, ksiądz Walkowiak wiem że raz taką sytuację zrobił w Kamieńcu, ale chyba dziwnych zachowań nie można tłumaczyć innymi dziwnymi zachowaniami.

 19. Z całym szacunkiem żegnam Cię
  Ks.Proboszczu .dziękuję za serce ,pracę,
  za Dobro które po Tobie pozostanie w naszej Parafii
  Oby Dobry Bóg Ci wynagrodził.
  „…Bóg jest Miłością i pełen Miłosierdzia…”
  A Ludzie nie zawsze.
  Szczęść Boże.

 20. Ksiądz nigdy nie wymuszał pieniędzy… kto dał to dał.. bez księdza nie było by porządku… niektórzy mają pretensje do tego że mieli sprzątać kościół… a kto inny ma to zrobić?? Samo ma się zrobić?? Gdzie wasza godność??? KS. Mostowski był w Kamieńcu 34 lata.. i nic nie zrobił?? Tak chcecie mu pokazać wdzięczność?? Hejtami i różnymi przezwiskami? Ciekawe czy po zmianie wszyscy będziecie tak chętnie chodzić do Kamieńca czy Szydłowa… Pewnie do tego nowego też będziecie mieć pretensje że nic nie robi… Jak coś robił- remontował kościół itp. To źle.. A jak nic nie będzie robił to też źle… Ludzie ogarnijcie się!!! Co wam daje krytykowanie innych ludzi? Czujecie się dobrze?? Lepiej jest wam na sercu? A no tak Ci co hejtują nie mają serca.. nie mają godności i uczuć do drugiej osoby… Życzę księdzu Mostowskiemu dużo zdrowia, szczęścia i udanej emerytury..

 21. Podejrzewam ze większość komentatorów tutaj jest w wieku dojrzałym. Hejt w internecie takie ogromne zło mówicie dzieciom. Takich parafian jak pewnie żaden ksiądz by nie zadowolił.
  Sami na to pozwalaliscie i nikt w oczy nic nie potrafił powiedzieć a teraz ukrycia za monitorami waszych smartfontów anonimowo ujmujecie człowiekowi który tyle lat poświęcił. Nie był idealny lecz zasłużył na szacunek. O pamiętajcie się. Pozdrawiam Anna

 22. Dawno temu moja matka chrzestna powiedziała gdy odszedł ksiądz Lewandowski-gdy on wchodził do kościoła to jakby słońce z nim wchodziło -takiego już nie będzie ! A ja mówię że był i to jeszcze lepszy ! Przecież nie zabierze że sobą tego co razem z nim zrobiliśmy ! Zdrowia i jeszcze raz zdrowia ! Spokojnej -zasłużonej emerytury! To już nie będzie ten sam Kościół-wiem że nie ma ludzi niezastąpionych ale …….

 23. Jako że, zdarzało mi się nie raz po wyjściu z kościoła po zakończonej Mszy Św. wypowiadać słowa krytyki pod adresem Księdza ” …..za długo mówił…..wciąż to samo powtarza…itp..” czuje się w obowiązku bo sumienie mi tak podpowiada wypowiedzieć się na tym forum. To jest moja Parafia od urodzenia a więc wszystkie Sakramenty były mi tu udzielone. Pamiętam poprzedników i pamiętam jak wtedy wyglądał nasz Kościół i jego otoczenie. Każdy dbał w miarę swoich możliwości i umiejętności. Gdyby Ksiądz Kanonik Mostowski nie był takim człowiekiem jakim jest, już dawno odwrócił by się plecami i poszedł na Mszę Św do innej Parafii jak robili Ci, co wyżej komentowali jego postawę ,mając świadomość że wielu nie akceptuje Jego działań w naszej Parafii i nie angażuje się w pracę, jaką trzeba było wykonać aby nasz piękny i zabytkowy kościółek stał się Perełką a otoczenie nie umniejszało jego atrakcyjności. Ponad 50% swojego kapłańskiego życia spędził wśród nas i nie tylko był Kapłanem ale także Gospodarzem a więc On i tylko On widział co należy zrobić ,naprawić czy poprawić aby to było i przetrwało na dalsze lata istnienia tej Parafii. Pojedynczy człowiek nie jest w stanie sam wszystkiego ogarnąć ale ma Parafian ,którzy powinni Go wspierać i pomagać. Niestety z tym pomaganiem nie jest dobrze, gdyż na ogłoszenie Księdza, że trzeba wykosić trawę czy wygrabić opadłe liście zjawiają się pojedyncze osoby i to przeważnie te same. Jestem ciekawa czy wstawiający negatywne komentarze choć raz stawili się na takie ogłoszenie? A przecież są Parafianami. Uważają pewnie ,że to należy do obowiązków Księdza bo to jego Kościół więc niech sobie sam porządkuje. Przykre to, ale jestem pewna, że ich toku myślenia nie zmieni nic i dalej będą tylko wypisywać co im „ślina na język przyniesie” bez zastanowienia . Jak każdy Człowiek nasz Ksiądz także ma swoje wady ale nie można mu zarzucić, że nie wykorzystał swoich zdolności dla dobra i na pożytek naszej Parafii. Kończąc ten przydługi komentarz przepraszam Księdza Kanonika Mostowskiego za swoje komentarze o których wspomniałam na początku tego postu i życzę Mu aby pozostały w jego pamięci z tej Parafii tylko dobre wspomnienia i satysfakcja z dobrze wypełnionego obowiązku jaki mu został powierzony. Szczęść Boże .

 24. Wstyd wstyd wstyd cp niektorzy maja bardzo niski poziom intelektualny.Otworzcie oczy.Gdzie Wasze poczucie wdziecznosci.Krytykujacy Ks.Kanonika. to. bezduszne barany.

 25. Moim zdaniem jest Super księdzem z powołania jestem z Bydgoszczy uczył nas Religi jeszcze w salach katechetycznych uff bardzo lubiany i szanowany ksiądz .

 26. Zawsze był świetnym księdzem, z powołania. Uczył mnie religii, jeszcze w Bydgoszczy. Wyróżnia się spośród innych księży. Potrafił zachęcić do słuchania Słowa Bożego i wytłumaczyć jak należy przeżywać Eucharystię aby poczuć się uduchowionym i zwyczajnie nie nudzić się jak to zdarza się czasami niestety. Nikomu nie wolno oceniać drugiego człowieka, zacznijmy od siebie…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj