Strona główna Różne Kościół i cmentarz na unikatowych fotografiach

Kościół i cmentarz na unikatowych fotografiach

7064
15

Dziś ponownie wracamy do widoków dawnego Trzemeszna, utrwalonych na starych fotografiach. Ciekawostką są z pewnością kolejne zdjęcia ukazujące stan kościoła po pożarze w 1945 roku. Inne ujęcia z tego czasu prezentowaliśmy |TUTAJ|.

Kolejne to widoki trzemeszeńskiego cmentarza. Pokazano na nich zbiorową mogiłę ofiar II wojny światowej w stanie przed renowacją, jaka miała miejsce w 2014 roku. Następne zdjęcie ukazuje stan jeszcze wcześniejszy. Na miejscu dzisiejszego, okazałego obelisku, widać tam tylko niewielką tablicę pamiątkową.

Pozostałe ukazują kościół przed pożarem. Ostatnia z fotografii była wydana jako pocztówka.

Wszystkie te zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodziny Jędrowskich. Za ich udostępnienie dziękujemy Pani Annie Osypiuk z Nekli.

15 KOMENTARZE

  1. Te zdjęcia to prawdziwe perełki !Jestem pod wielkim wrażeniem! Jednak najbardziej zaskoczył mnie wygląd chóru-piękny! Widać ,jak wiele nieodwracalnych strat spowodował pożar…

    • Powinno być: jak wiele nieodwracalnych strat spowodował okupant, najpiew jeden, później drugi… Zle zgadzam się, chór był obłędny!

  2. Rzeczywiście, straty są nieodwracalne i szkoda. Ale mimo wszystko jestem pełen uznania dla ludzi, którzy z takiej ruiny naszej świątyni podjęli się trudu odbudowy jej i doprowadzili do obecnego stanu.

  3. Redaktorze dziękuję za podzielenie się z czytelnikami owocami benedyktyńskiej pracy. Który to już raz?! Powodzenia w poszukiwaniach:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj