Strona główna Kultura Koncert „Strzechy” po pandemicznej przerwie

Koncert „Strzechy” po pandemicznej przerwie

2434
5

Wczorajszy koncert „Wiosna z Folklorem” był pierwszym publicznym występem Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha”, po przerwie spowodowanej pandemią.

W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych można było podziwiać m.in. poloneza, polkę, krakowiaka oraz tańce wielkopolskie i żywieckie. Zabrzmiały też „Czerwone Jagody”, „Poczkaj, poczkaj” i inne przyśpiewki ludowe. Młodzi artyści wystąpili w odpowiednich do wykonywanych tańców strojach, w tym po raz pierwszy, w nowych strojach krakowskich.

Zespół tworzą 4 grupy wiekowe, w których tańczy blisko 50 osób(przed pandemią było to ponad 100 osób). Grupa najmłodsza to dzieci 6-letnie, a najstarszą tworzy młodzież ze szkół ponadpodstawowych.

Wczorajszy występ był okazją do złożenia gratulacji z okazji szczególnego jubileuszu. 20-lecie pracy jako kierownik zespołu, choreograf i instruktor obchodził Mariusz Zieliński, jednocześnie dyrektor Domu Kultury. Ze „Strzechą” związany jest dłużej, bowiem wcześniej, przez 8 lat był jej tancerzem.

Z zespołem współpracuje Krystyna Polachowska, która zajmuje się edukacją wokalną. Przypomnijmy, iż wspólnie z Mirosławą Olszewską była ona założycielką „Strzechy”. Jubileusz 50-lecia zespołu przypadł na 2020 rok. Niestety, z powodu pandemii nie było możliwości zorganizowania uroczystych obchodów z tej okazji.

„Strzecha” pełni też rolę edukacyjną. Koncertuje m.in. w szkołach okolicznych gmin, gdzie prezentuje polski folklor w śpiewie i tańcu. Trzemeszeńscy artyści brali udział w wielu ogólnopolskich turniejach i konkursach, zajmując w nich niejednokrotnie czołowe lokaty.

Zespół koncertował też za granicą, we Włoszech, Bułgarii, Węgrzech, Czechach, Macedonii, Niemczech, Łotwie, Ukrainie, Hiszpanii, Chorwacji oraz Wielkiej Brytanii.

Oprócz M. Zielińskiego i K. Polachowskiej w prace z dziećmi włącza się jako wolontariuszka Zuzanna Zielińska. Przygotowała ona na wczorajszy koncert najmłodszą grupę artystów.

5 KOMENTARZE

  1. Wspaniały koncert. Wielkie podziękowania dla P. Mariusza i oczywiście wspaniałych tancerzy. Panie Burmistrzu, zanim wypowie Pan zdanie, proszę zastanowić się nad tym co Pan mówi, jak i nad tym do kogo Pan przemawia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj