Strona główna Kultura Karol Adamski na uroczystości wręczania nagród im. Witolda Hulewicza

Karol Adamski na uroczystości wręczania nagród im. Witolda Hulewicza

1463
5

Karol Adamski, uczeń gimnazjum w Trzemesznie, uczestniczył 20 listopada w uroczystości wręczenia nagród im. Witolda Hulewicza w Domu Literatury w Warszawie. Zaproszenie na warszawską galę było nagrodą, jaką Karol otrzymał w konkursie historyczno-literackim „Pamięć nieustająca” za reportaż pt. „Śladami Witolda Hulewicza” poświęcony związkom Witolda Hulewicza z Trzemesznem i latom jego nauki w trzemeszeńskim progimnazjum.

Na pracę Karola szczególną uwagę zwrócił pan Romulad Karaś, członek jury konkursu „Pamięć Nieustająca”, zarazem przewodniczący kapituły nagrody im. Witolda Hulewicza.

Nagroda im. Witolda Hulewicza została ustanowiona w stulecie jego urodzin przez Zarząd Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich oraz Oficynę Literatów i Dziennikarzy „Pod Wiatr„.  Witold Hulewicz, uczeń i absolwent trzemeszeńskiego progimnazjum z 1913 roku, był wybitnym tłumaczem literatury niemieckiej, pisarzem, jednym ze współtwórców Polskiego Radia, twórca polskiego teatru radiowego, a w czasie okupacji redaktorem naczelnym konspiracyjnego pisma „Polska żyje”.  Aresztowany i przesłuchiwany prze wiele miesięcy nie wydał nikogo z kolegów konspiratorów, został zamordowany w Palmirach w 1941 roku.  Nagroda jego imienia należy do niezwykle prestiżowych nagród a uroczystość jej wręczania gromadzi wybitne i zasłużone postacie ze świata kultury i sztuki.

Nie inaczej było w tym roku podczas XVIII edycji. Nagrodę główną otrzymał pan prof. Tytus Karlikowski, światowej sławy naukowiec  w dziedzinie ochrony lasów, członek Szarych Szeregów, bohater powstania warszawskiego, żołnierz batalionu „Zośka”.  Laudację na jego cześć wygłosiła pani Barbara Wachowicz.  W swoim wystąpieniu  wzruszony pan profesor nawiązał do czasów wojny wspominając swoich kolegów Janka „Rudego” Bytnara, Tadeusza Zawadzkiego i Aleksego Dawidowskiego.

Ponadto nagrody wręczono 14 innym osobom m.in. rzeźbiarzowi panu profesorowi Janowi Myjakowi, rektorowi warszawskiej ASP, na cześć którego laudację wygłosił Olgierd Łukaszewicz, tłumaczowi i dziennikarzowi Tadeuszowi Olszańskiemu, pisarzowi Robertowi Jarockiemu, Aleksandrowi Kołyszce – pochodzącemu z Białorusi nauczycielowi, który dba o polskie ślady Mickiewicza, historykowi prof. Marianowi Markowi Drozdowskiemu i znanej dziennikarce radiowej i telewizyjnej Marii Szabłowskiej.

Uroczystość prowadził pan Romuald Karaś a uświetnili ją aktorzy Ewa Sewera i Andrzej Ferenc, którzy czytali m.in. biografię Witolda Hulewicza, jego wiersze i fragmenty prozy Stefana Żeromskiego. Obecni byli także żyjący powstańcy warszawscy z batalionu „Zośka”, znani pisarze tacy jak Zofia Posmysz i Jacek Bocheński.

Była to niezwykle ciekawa uroczystość- mówi Karol Adamski – wspaniała lekcja historii, kultury i języka polskiego.  Bardzo się cieszę, że mogłem w niej uczestniczyć, poznać tak ciekawe osobistości, jak choćby pani Barbara Wachowicz i chwilę z nimi porozmawiać.

Przedstawicielom trzemeszeńskiego gimnazjum udało się również nawiązać bliższy kontakt z panem Romualdem Karasiem i przedstawicielami powstającego właśnie towarzystwa im. Witolda Hulewicza. Być może już wkrótce młodzież z trzemeszeńskiego gimnazjum i liceum będzie mogła obejrzeć, dzięki uprzejmości warszawskiego środowiska, polsko – niemiecki film dokumentalny pt. „Inny.  Życie Witolda Hulewicza”.

Karol wraz z p. Romuladem Karasiem Barbara Wachowicz wygłasza laudację na cześć prof. Karlikowskiego Andrzej Ferenc odczytuje wiersz W. Hulewicza pt. Mogiła na skwerze Uroczystość poprowadził R. Karaś plakat nagrody im. W. Hulewicza

(M.A)

5 KOMENTARZE

  1. Z wielką przyjemnością czyta się takie relacje mając jednocześnie w świadomości, że udział w uroczystości bierze młody człowiek z Trzemeszna dla którego jest to forma nagrody za osiągnięcia literacko-historyczne. To jest dobry kierunek w działalności obecnego gimnazjum i liceum. Więcej tego typu sukcesów także w innych dziedzinach może dać początek „nowej tradycji” tych szkół. Życzę z całego serca. A Karolowi gratuluję i trochę zazdroszczę.

    • Szkoda wielka że taki uczeń będzie miał na świadectwie pieczątkę – zespół szkół.Lepiej dla ducha i oka byłoby liceum Ogólnokształcące im…w …No i mógłby się pochwalić potomnym,że chodził do zacnego Liceum w Trzemesznie
      Gratuluje sukcesu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj