Strona główna Artykuł partnera Jakie cechy powinien mieć dobry kask motocyklowy?

Jakie cechy powinien mieć dobry kask motocyklowy?

630
0

Kask to kluczowy element wyposażenia motocyklisty – oprócz wymogów prawnych należy podkreślić także jego niezwykle istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas jazdy. Na co zwracać uwagę przy zakupie kasku, by móc liczyć na pełną wygodę w połączeniu ze skuteczną ochroną?

Dlaczego kask motocyklowy jest tak istotną częścią ubioru motocyklisty?

Co ciekawe, polskie prawo nie określa szczegółowych wytycznych w kwestii ubioru motocyklisty – nie dotyczy to jednak kasków, które muszą spełniać szereg istotnych wymogów. Przede wszystkim produkty tego typu muszą być zgodne z homologacją ECE, opisującą zasady dotyczące ochrony głowy. To potwierdzenie niezwykle istotnej roli kasku podczas jazdy – należy pamiętać, że poruszanie się motocyklem to czynność, która wiąże się ze stosunkowo sporym ryzykiem urazów. Dobry kask motocyklowy absorbuje energię uderzenia i rozprasza ją, dzięki czemu urazy głowy są mniej poważne.

Warto zwrócić uwagę także na znaczenie kasku motocyklowego dla wygody jazdy. Jest to ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy wiatr, które mogą sprawić, że jazda będzie znacznie mniej przyjemna, a jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia widoczności na drodze. Kompletowanie stroju na motocykl warto zatem zacząć właśnie od kasku, który stanowi jedno najważniejszą część.

Czym powinien cechować się kask motocyklowy?

Najważniejszym zadaniem kasku motocyklowego jest bez wątpienia ochrona głowy. To jednak nie wszystko – warto zwrócić uwagę także na komfort i dodatkowe funkcje, które mogą w sporym stopniu wpłynąć na wygodę użytkowania. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru właściwego kasku.

Właściwości ochronne

Najnowsze kaski wykorzystują szereg zaawansowanych technologii zapewniających zwiększoną odporność na uderzenia. Przykładem kasku, który zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, może być HJC RPHA 11, zbudowany z aż sześciu warstw włókien. Jego konstrukcja umożliwia bardzo skuteczną absorpcję energii podczas kolizji, co przekłada się na wysoką efektywność ochrony dla motocyklisty.

Wygoda

Kask motocyklowy powinien nie tylko chronić głowę, lecz także gwarantować komfort podczas jazdy. W tej kwestii warto zwrócić uwagę m.in. na systemy wentylacyjne, które pozwalają ograniczyć temperaturę wewnątrz kasku. Nie bez znaczenia jest też możliwość dostosowania produktu do swoich preferencji. Na taką opcję można liczyć z produktami takimi jak kaski szczękowe HJC, w których część skorupy osłaniająca żuchwę jest ruchoma. Takie rozwiązanie pozwala na odsłonięcie dolnej części twarzy, gdy tego potrzebujemy – w efekcie wygoda użytkowania jest znacznie wyższa niż w przypadku innych produktów.

Odpowiednia waga

Komfort użytkowania jest także w sporym stopniu zależny od wagi produktu. Warto zadbać o to, by kask był jak najlżejszy – niska waga to cecha, która bardzo często wyróżnia kaski HJC. W roli przykładu można wskazać model HJC F70 z aerodynamiczną skorupą wykonaną z włókna szklanego.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne kaski motocyklowe są często wyposażone w dodatkowe funkcje związane z bezpieczeństwem. Ciekawym przykładem może być kask HJC RPHA 71. Model ten wykorzystuje system awaryjnego wyciągania wkładek policzkowych, który umożliwia ratownikom medycznym bezpieczne zdjęcie kasku w razie wypadku.

Gdzie szukać kasków motocyklowych wysokiej jakości?

Szukając dobrego kasku motocyklowego, należy stawiać na rozwiązania polecanych marek, cieszących się zaufaniem wśród motocyklistów. Produkty tego rodzaju – w tym wspomniane kaski HJC – można znaleźć np. w asortymencie sklepu 4ride.

artykuł promocyjny