Z budową nowego domu nieodłącznie w parze idzie nie tylko spełnienie marzeń całej rodziny, ale również konieczność zaplanowania jej poszczególnych etapów. Warto także wspomnieć, iż w czasach dynamicznie rosnącej inflacji oraz trudnej sytuacji gospodarczej o globalnym zasięgu kwestia kosztów, jakie mają zostać poniesione w trakcie budowy, jest niezwykle kluczowa. W niniejszym artykule postaramy przybliżyć się temat wyceny gospodarstwa domowego na rok 2023.
Poszczególne czynniki oraz ich wpływ na ceny materiałów budowlanych na 2023 rok
Na prognozowany wzrost cen materiałów budowlanych w roku 2023 składa się kilka głównych czynników, do których możemy zaliczyć przede wszystkim:
- sukcesywnie wzrastający poziom inflacji na całym świecie
- nieustannie wahające się kursy walut
- globalny kryzys energetyczny
- wysokie ceny stali
Dwa pierwsze czynniki w głównej mierze przyczyniają się do ciągłego wzrostu cen surowców niezbędnych do budowy domu, natomiast globalny kryzys energetyczny wpływa również bezpośrednio na intensyfikację w sezonie grzewczym. Ta z kolei wiąże się nieodłącznie nie tylko z podwyższeniem kosztów takich elementów jak materiały budowlane, ale także wzrostem prowadzenia działalności związanej z ich wytwarzaniem na szeroką skalę.
Koszt robocizny na rok 2022 – jakie wnioski?
W drugiej połowie roku 2022 nastąpił znaczny wzrost cen usług budowlanych, który na przestrzeni od września do października wynosił nieco ponad 1,5%. Powody zaprezentowanej sytuacji są wielowymiarowe, a na podwyższenie kosztów składa się kilka czynników, wśród których największą rolę odegrały wzrost kosztów pracy, sprzętu czy paliwa. Należy jednak dodać, iż powyższy wynik prezentuje jedynie uśrednione dane, natomiast wzrost może się różnić znacznie pomiędzy poszczególnymi gałęziami branży budowlanej. Dla przykładu, sektory takie, jak usługi brukarskie czy ociepleniowe odnotowały wzrost kosztów na poziomie 2%.
Prognozowane koszty robocizny na rok 2023 – jak prezentuje się sytuacja na nadchodzące miesiące?
Analizując wahania cen robocizny w branży budowlanej na rok 2022, ekspertom udało się ustalić, w jaki sposób ceny usług budowlanych będą się zmieniać w kolejnych miesiącach roku 2023. Faktem jest z pewnością, iż znaczne spowolnienie na rynku budownictwa mieszkaniowego, będzie mieć niepodważalny wpływ na zawieszenie wielu projektów budowlanych, nawet tych na zaawansowanych etapach konstrukcji. Kolejną tendencją stanie się rosnący koszt pracy oraz utrzymania pracowników, a w szczególności wzrost wynagrodzenia minimalnego, co zdaniem badaczy przyczyni się do upadku mniejszych i średnich firm, działających w przemyśle budowlanym. Będzie to dotyczyć przede wszystkim przedsiębiorstw wykończeniowych. Istnieje jednak nadzieja dla firm, które mogą pochwalić się długim doświadczeniem na rynku oraz szerokim gronem klientów. Z punktu widzenia klientów, jest to sytuacja nadzwyczaj korzystna, gdyż w przypadku niewielkiej ilości zleceń, firmy nie będą rezygnować ze świadczenia usług, a także podwyższać kosztów. Koszty robocizny na rok 2023 będą więc utrzymywać się na poziomie takim, na jakim utrzymywały się pod koniec roku 2022.
Budowa domu w 2023 roku – czy to dobra inwestycja?
Z pewnością teraz zastanawiasz się nad tym, czy budowa domu w roku 2023 to optymalna inwestycja. Jeśli budowa mieszkania została rozpoczęta w roku 2022, w tym też roku powinna zostać zakończona, co jest powiązane z niepewnością, wynikającą z pogłębiającego się kryzysu energetycznego. Z drugiej strony jednak, warto zaznaczyć, iż budowa domu stanowi jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań finansowych na rok 2023.
artykuł partnera