Zapraszamy dorosłych mieszkańców Gminy Trzemeszno na bezpłatne szkolenia cyfrowe w ramach projektu „Ja w Internecie”. Daj sobie szansę i naucz się korzystać z możliwości internetu!
Do udziału w szkoleniach mogą zgłaszać się osoby powyżej 25 roku życia. Każde szkolenie będzie trwało 12 godzin (2 dni x 6 godz., możliwe przeprowadzenie szkolenia w dniach sobota-niedziela), w grupach 10-osobowych. Każdy uczestnik może wybrać tylko jeden, z dostępnych sześciu, moduł szkoleniowy:
I. Rodzic w Internecie – uczestnicy szkolenia dowiedzą się, jak chronić dzieci przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z internetu. Nauczą się wychwytywać treści, które wpływają negatywnie na emocje czy psychikę dziecka i na nie reagować. Otrzymają wskazówki, jak odróżnić treści legalne od nielegalnych. Dowiedzą się jak załatwić codziennie sprawy przez internet, poruszać się w e-administracji, złożyć wniosek Rodzina 500+, uzyskać Kartę Dużej Rodziny, czy korzystać z usług związanych ze zdrowiem. Podczas szkolenia poruszane będą też kwestie rozmów video, korzystania ze smartfonów, mediów społecznościowych, ochrony przed wirusami internetowymi i korzystania z narzędzi kontroli rodzicielskiej na komputerach i smartfonach. Na szkolenie zapraszamy m.in. rodziców, opiekunów i nauczycieli.
II. Mój biznes w sieci – przeznaczone jest m.in. dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą albo przygotowują się do otwarcia własnego biznesu. Uczestnicy szkolenia nauczą się, jak korzystać z zasobów internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing, zaopatrzenie, finanse, zasoby ludzkie, itp.) i poznają skierowane do biznesu usługi e-administracji. Szkolenie podniesie kompetencje przyszłych przedsiębiorców w zakresie korzystania z zasobów edukacyjnych internetu, umożliwiając im samodzielne rozwijanie firmy online.
III. Moje finanse i transakcje w sieci – przeznaczone jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem internetu. Po zakończeniu szkolenia uczestnik będzie potrafił zarządzać kontem bankowym wykorzystując sieć, dokonywać płatności, realizować zakupy, realizować podróż, płacić podatki oraz nauczy się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji.
IV. Działanie w sieciach społecznościowych – przeznaczone jest dla osób, które chcą nauczyć się efektywnie korzystać z portali społecznościowych (takich jak YouTube, Facebook, Twitter, Instagram, itp.) w swojej codziennej pracy i w życiu prywatnym. W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzą się m.in. jak nawiązywać i podtrzymywać znajomość w mediach społecznościowych, współdziałać z innymi użytkownikami internetu, kształtować swój publiczny wizerunek, dzielić się swoją twórczością i korzystać z twórczości innych zgodnie z prawem, a także w jaki sposób obsługiwać podstawowe narzędzia e-administracji z wykorzystaniem konta e EPUAP i profilu zaufanego.
V. Tworzę własną stronę internetową (blog) – przeznaczone jest dla osób, które chcą nauczyć się zakładać i prowadzić własna stronę internetowa lub bloga. Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę i umiejętności pozwalające im stworzyć swoje miejsce w sieci, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego nowe treści (tekst, grafika, muzyka, film) zgodnie z prawem autorskim. Nauczą się również rozpowszechniać przygotowane przez siebie materiały oraz sprawdzać ich oddziaływanie za pomocą dostępnych mechanizmów analityki internetowej. Dowiedzą się jakie formalności związane są z prowadzeniem strony internetowej, a także, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji, z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
VI. Rolnik w sieci – szkolenie ma ułatwić pracę m.in. rolnikom, pokazać, jak rozwijać własną działalność, jak zaoszczędzić czas i poprawić jakość życia. Uczestnicy dowiedzą się, gdzie w internecie można znaleźć przydatne informacje (np. zakup sprzętu i jego obsługa), jak promować w sieci własne gospodarstwa agroturystyczne, jak szukać nowych odbiorców swoich towarów. Zapoznają się z najpopularniejszymi portalami rolniczymi i forami rolników. Nauczą się wypełnić dotacje, korzystać z usług e-administracji, rozliczeń podatkowych online, usług KRUS, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, ARiMR, Agencji Rozwoju Rolnictwa, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz korzystania z pomocy Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i innych instytucji istotnych w pracy rolników. Zdobędą lub pogłębią wiedzę o tym, jak korzystać z interentu i unikać zagrożeń z nim związanych.
W przypadku małego zainteresowania danym modułem szkoleniowym, organizator zastrzega sobie wykreślenie tego modułu z oferty.
Szkolenia będą się odbywały w Trzemesznie. Organizację szkoleń komputerowych planuje się w okresie od maja 2019 r. do 30 września 2019 r. Udział w szkoleniach jest całkowicie bezpłatny.
Rekrutacja uczestników szkoleń będzie trwała do 12 kwietnia br. – ilość miejsc ograniczona.
Zgłoszenia pod numerem telefonu: 667 080 826 lub 61 415 43 06 w. 46 oraz e-mail: promocja@trzemeszno.pl.
Projekt jest realizowany w ramach projektu grantowego ,,Ja w internecie” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”, którego operatorem jest Fundacja Legalna Kultura.