Strona główna Różne Interpelacja w sprawie badań pracowników byłego Izopolu

Interpelacja w sprawie badań pracowników byłego Izopolu

3552
9

Byli i aktualni pracownicy 28 zakładów przetwarzających w przeszłości azbest objęci są programem okresowych badań lekarskich „Amiantus”.

Jest to realizacja ustawowych uprawnień tych osób do bezpłatnych badań, bezpłatnych leków związanych ze schorzeniami będącymi następstwem pracy przy azbeście, a także korzystania raz w roku z bezpłatnego leczenia uzdrowiskowego.

Koszty te ponosi skarb państwa. Wśród uprawnionych są osoby pracujące w przeszłości w trzemeszeńskim „Izopolu”. W ostatnim czasie pojawiły się jednak problemy z realizacją programu. Okazało się, że na bieżący rok nie podpisano umowy z Wielkopolskim Centrum Medycyny Pracy w Poznaniu, które realizowało do tej pory te badania w naszym województwie.

O sprawie został poinformowany poseł Tadeusz Tomaszewski, który uzyskał taką informację od prezes trzemeszeńskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów i Rencistów – Janiny Płuciennik. Parlamentarzysta wystąpił z interpelacją poselską.

Na zwołanej niedawno konferencji prasowej poinformował, że sprawa znalazła swój pozytywny finał. Zgodnie z informacją Waldemara Kraski z Ministerstwa Zdrowia, 30 czerwca resort podpisał umowę z Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi, który koordynuje program w całym kraju. W ślad za tym została podpisana umowa z instytutem w Poznaniu.

Przyczyną opóźnienia według posła były problemy związane z pandemią, a także „pewna opieszałość urzędnicza”.

9 KOMENTARZE

  1. żadne pieniądze zdrowia utraconego nie zwrócą każdy jest głupi jak wie że robi w warunkach szkodliwych nie tylko za czasu azbestu rzadko kto dożywa 70 lat czyli warto pracować na emeryture której sie nie odbierze przykre ale prawdziwe.

  2. Pamiętajcie to co wdychacie nie tylko osadza sie na płucach ale na żołądku na jelitach cały organizm dostaje po dupie bo wszystko w organizmie jest połączone.

  3. oooo jacy tu wszyscy madrzy sa – wiedza ze szkodliwe ewarunki a co z waszym jeziorem? rowem co scieki plyna do niego ? wysypiskami, szambiarkami ktore jezdza po nocach, o innych kominach nie wspomne – to mozna wdychac i pic ??

    a wody gruntowe itd to skad sie biora ? z wnetrza siemi ?

    obudzcie sie bo za wasze leczenie nikt nie zaplaci !

  4. Program dotyczy wszystkich, którzy pracowali przy azbeście. Również tych, którzy pracują w Cembricie, Parocu i w innych firmach. Oczywiście tych osób niestety coraz więcej ubywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj