Strona główna Różne Imię Tadeusza Kostki dla hali OSiR?

Imię Tadeusza Kostki dla hali OSiR?

2180
46

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Trzemesznie radny Przemysław Woźny zgłosił (w imieniu swoim i radnego Tadeusza Pawlaka) wniosek o nadanie trzemeszeńskiej hali OSiR imienia Tadeusza Kostki. Radni w swoim wniosku przypominają, że to właśnie niedawno zmarły, wieloletni dyrektor Izopolu, ale też prezes „Zjednoczonych” był inicjatorem budowy tego obiektu.

Hala stała się sportową wizytówką nie tylko Trzemeszna, ale i regionu, gdyż przez wiele lat była jednym z niewielu zadaszonych obiektów sportowych, na których można było rozgrywać zawody rangi międzynarodowej.

Wyrażamy przekonanie, że zasługi Pana Tadeusza Kostki dla trzemeszeńskiego sportu, są niepodważalnym argumentem dla nadania Jego imienia Hali Widowiskowo – Sportowej w Trzemesznie” – napisali wnioskodawcy.

Radny Sławomir Peno poparł ten wniosek, ale jednocześnie zaproponował nadanie imienia Mariana Banaszaka stadionowi miejskiemu. Przypomniał , że to postać wielce zasłużona dla trzemeszeńskiego sportu – postać człowieka, który na stadionie spędził większość swego życia.

46 KOMENTARZE

  • wczorej w telewizji uslyszalem ze nalezaloby zmieniac nazwy ulic okresla sie to jako dekomunizacja , a u nas chca dac nazwac hale imieniem czlowieka ktory byl wlasnie komunista i dlatego mial takie wysokie stanowisko w izopolu ,panie wozny i peno zenada juz wiecej nie bede pisal o tym panie bo moge duzo napisac czego zlego zrobil ale o zmarlym zle sie nie mowi

   • Żeby dodać taki komentarz to albo trzeba być osobą nie żyjącą w tamtych czasach i nie znać realiów minionych lat albo trzeba być osobą nie mającą pojęcia o polityce czasów PRL. Też mogę napisać sporo złego ale równie dużo a może i więcej mogę napisać dobrego o Panu Tadeuszu.

   • Człowieku ile Ty masz lat że tak to komentujesz? 15? Jeśli 15 to rozumiem że nie masz pojęcia ale zawsze można poczytać. A jak poczytasz to będziesz wiedział jaki trzeba było spełnić warunek aby w czasach minionej epoki pełnić taką funkcję jak dyrektor zakładu a szczególnie tak dużego zakładu.

  • Chyba się trochę mylisz. Najpierw był ZWAC a później Izopol. ZWAC powstał w latach 60 a dokładnie w 1969 roku został oddany do użytku. Dyrektorem ZWAC był Pan Dejk, później zakład został przekształcony w PZMI Izopol a następnie w PPHU Izopol S.A. Decydentem w sprawie powstania zakładu nie była gmina tylko Rady powiatu lub województwa. A w przypadku ZWAC decydowała Powiatowa Komisja Planowania Gospodarczego. Orędownikiem budowy ZWACU był przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, pochodzący ze Świerkowca koło Mogilna, Antoni Wesołowski który został pochowany na trzemeszeńskim cmentarzu. Z Trzemeszna pochodziła jego żona. A co do naczelnika to nie było wtedy naczelników. Byli Przewodniczący Rady która kilkakrotnie zmieniała swoją nazwę. W 1969r było to Prezydium Miejskiej Rady Narodowej a jej przewodniczącym w latach 1965-1971 a więc w latach powstawania ZWAC-u był Wojciech Estkowski. Po nim w latach 1971-1973 był Pan Stanisław Staszak. W 1973 zmieniono nazwę na Rada Narodowa Miasta i Gminy Trzemeszno. A co do Pana Staszaka to On był naczelnikiem w latach 1973-1975. Wiec nie wtedy kiedy powstał ZWAC.

 1. Super pomysl pracowalem w izopolu , tadziu super gosc , a jezeli chodzi o stadion to zajebisty pomysl marian mnie uczyl wf. W zawodowce

 2. SANTO SUBITO jeszcze swieczki nie zgasly a Radny od Laptopa juz pomyslow ma glowe pelna szkoda ze pomysly te nie dotycza zmian dla mieszkancow odczuwalnych typu remondis, latanie dziur po zimie w drogach itd. dzieci w szkolach autobusy Panie radny koniecznie chce Pan zablysnac ???

 3. Przychodnia powinna nosić imię dr Aleksandra Borowskiego.
  Ten zasłużony trzemeszeński Doktor Judym ma co prawda swoja ulicę, ale poboczną. Zasłużył na wiele więcej.
  Proszę radnych o rozważenie tego pomysłu, zwłaszcza starszych radnych, którzy pamiętają naszego doktora w skromnym paltociku, piszącym sfatygowanym wiecznym piórem i biegnącym w laczkach do chorego. OJ…długo by pisać o tak wielkim Lekarzu i wielkim Człowieku.

 4. Należy sprawdzić czy śp. T.Kostka był w grupie radnych która głosowała za sprzedażą komunalki Remondisowi,jeżeli tak to straszne.Zawsze na spotkaniach z mieszkańcami bronił komunalki i p dyr.Stopczyńskiego

 5. Andrzej Harmaciński to trzemesznianin, który miał też duże zasługi w staraniach o budowę ZWAC-u. Pełnił wtedy funkcję wiceprzewodniczącego Powiatowej Komisji Planowania Gospodarczego w Mogilnie.
  Kontakty w Warszawie ułatwiał pochodzący z powiatu mogileńskiego, ówczesny poseł na Sejm ramienia ZSL Pan Dąb-Kocioł.
  Gratuluję Mieszkańcowi dobrej pamięci.
  Dodam jeszcze, że ZWAC był zbudowany z Funduszu Wspierania Małych Miast.

  • To co pisałem dotyczyło Pana Staszaka a nie Pana Kostki. To min. Tadeusz Kostka był jednym z pomysłodawców budowy hali OSiR. W tym kręgu było więcej zasłużonych osób o których napiszę innym razem. Teraz mówimy o Panu Kostce. Zastanawiano się czy wybrać basen czy halę. Padło żeby budować halę. Bardzo duże wsparcie udzielił Izopol a gdyby dyrektor Kostka powiedział stanowcze „nie” to pewnie hali by nie było. Jednak zasługa powstania hali to zasługa ówczesnych władz miasta jak i trzemeszeńskich firm. Dodam tylko że równocześnie (o ile nie wcześniej) rozpoczęto budowę hali sportowo-widowiskowej w Inowrocławiu. Trzemesznie oddanie hali do użytku nastąpiło w 1993 roku a w Inowrocławiu w roku 2000.

  • Masz rację. Trzemeszno miało kiedyś wspaniałych lekarzy w osobach doktora Borowskiego i Pani Halkowej. Mówią że nie ma ludzi niezastąpionych… a jednak.

 6. Mam pomysła 😉 . Zmieńcie radni nazwę ulicy XX lecia PRL na ulicę Tadeusza Kostki . Przecież to ulica na stadion . Ulica , której radny przez okres tylu kadencji (R.M i R.P)nie potrafił wpłynąć na naprawę ani zmienić PRL-owskiej nazwy .

  • Zmiana nazwy ulicy to nie takie hop-siup. To bardzo duże utrudnienie dla jej mieszkańców, więc jestem przeciwny zmianom wcześniejszych nazw ulicy, obojętnie jak one się nazywają.

   • Nie ma problemu ze zmianą nazwy ulic upamiętniających czasy PRL-u i osób wsławiających się niechlubnie w czasy komunizmu . Wkrótce będzie taki obowiązek .

  • Co Ty tak na siłę chcesz uszczęśliwiać ludzi? Ja mieszkam na tej ulicy i jakoś mi ta nazwa nie przeszkadza. A może ja nie chcę mieszkać na ulicy Pana Kostki? Albo innego nawiedzonego bojownika? Czy ktoś sobie zadał pytanie jakie koszty i problemy są związane ze zmianą nazwy ulicy?

 7. Dajcie spokój z tymi zasługami Kostki,on po prostu wykonywał swoją pracę,poczekajmy trochę aby działać.Papieża beatyfikacja trwała kilka lat,a Kostkę już robicie świętym.

 8. Czym ci radni sie zajmuja ulicami gospodarka i czystoscia naszego miasta niech sie zajma a nie rozrzucac budrzet na lewo i prawo.

  • BO TO BARDZO BEZPIECZNY TEMAT I WDZIĘCZNY ZAJMOWAC SIE ULICAMI I NAZWAMI DLA OBIEKTOW 0-ODPOWIEDZIALNOSCI A I MIESZKANCY WIDZA ZE DANY RADNY MA COS DO POWIEDZENIA NIE MIAL W SPRAWEI FINANSOW TO MA DO POWIEDZENIA W SPRAWIE NAZW OBIEKTOW 🙂

   Zróbcie cos dla ludu a nie dla zmarłych ? Borowski ok zasluguje na uznanie ale czy to jest ta chwila ? ten moment ? zrobmy porzadek z bałaganem ktory mamy budżet i inne sprawy a przyjdzie czas na slowa uznania dla Tadzia (nie ucieknie)

 9. Taka tylko refleksja: rodzina pewnie nadal w żałobie, potrzebuje spokoju i wyciszenia, a nie kolejnych zajadlych komentarzy w kwestii tego, jak bardzo T. Kostka w oczach niektórych czytelników nie powinien być patronem hali czy ulicy.
  Warto być przyzwoitym.

 10. Było xxlecie PRL?
  Było.
  Zjadło Ciebie?
  Nie?
  Mnie też nie.
  To po co ludziskom robić koszta?
  Chyba, że taki będzie odgórny przepis.
  To wtedy klops!
  Niedługo Wielkanoc i radośnie odchodzone święta !
  PIERWSZY, 2, 3 maja.
  Idzie wiosna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj