Strona główna Różne II Dzień Dawcy Szpiku

II Dzień Dawcy Szpiku

1058
3

15 września 2013 roku, pomiędzy godzina 9 a 17, w trzemeszeńskim Domu Kultury odbędzie się II Dzień Dawcy Szpiku. Każda osoba, która ukończyła 18 lat, nie ma więcej niż 55 lat, nie wazy mniej niż 50 kg oraz nie choruje na żadną z chorób wykluczających, będzie mogła zarejestrować się w Światowym Banku Dawców Szpiku.

Rejestracja będzie odbywać się poprzez pobranie próbek śliny. Najważniejsze informacje: Co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że cierpi na białaczkę czyli nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. W Polsce wciąż są chorzy, dla których nie znaleziono „genetycznego bliźniaka” wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych i przebadanych jest prawie 358 000 potencjalnych dawców, a już 646 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.1. Szpik pobierany jest pod narkozą z talerza kości biodrowej, a nie z kręgosłupa czy rdzenia kręgowego. Dawca zostaje w szpitalu na 2-3 dni, po czym wychodzi do domu i żyje tak, jak dawniej. Tyle że ze świadomością, że być może komuś uratuje życie. Ten sposób jest stosowany w Polsce w około 20% przypadków (jest to uzależnione głównie od stanu pacjenta).

W 80% przypadków w naszym kraju, komórki macierzyste są pobierane z krwi obwodowej. Przypomina to oddawanie krwi i odbywa się w warunkach ambulatoryjnych (bez narkozy). Dawca zasiada na wielkim, wygodnym fotelu, a bardzo sympatyczne pielęgniarki wkłuwają igły w żyłę w obu rękach. Telewizor, pogawędki, etc. W tym czasie krew wypływająca z jednej ręki trafia do separatora (jaka sama nazwa wskazuje, separuje komórki macierzyste z krwi), po czym wraca do nas przez żyłę w drugiej ręce. Około czterech godzin i po sprawie.

Łatwe? Łatwe. A skoro łatwe i jeszcze może uratować komuś życie to czemu tego nie zrobić?

2. Ilość szpiku pobranego z talerza kości biodrowej regeneruje się w ciągu dwóch tygodni po pobraniu.
Szybko? Szybko. Można więc podarować szansę na życie bez stworzenia zagrożenia dla siebie samego.

3. Pomyślcie dwa razy zanim zarejestrujecie się jako potencjalni dawcy szpiku. To poważna sprawa i ogromna odpowiedzialność. Jeżeli okaże się, że cząstka ciebie może być szansą na nowe życie dla pacjenta z białaczką, dajesz mu ogromną nadzieję. Jeśli się wtedy wycofasz, odbierasz mu ją…
Jasne? No pewnie, że jasne. Po co komuś coś odbierać. Lepiej dawać!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj