Strona główna Różne Gnieźnieński sanepid przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Gnieźnieński sanepid przypomina o zasadach bezpieczeństwa

2577
8

Gnieźnieński sanepid, pomimo stabilnej sytuacji epidemiologicznej w naszym powiecie, przypomina o utrzymującym się zagrożeniu zakażenia koronawirusem i apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje, iż cały czas obowiązuje szereg ograniczeń. Dotyczą one m.in:

– Ograniczenia w przemieszczaniu się: 1,5 metra – minimalna odległość między pieszymi.

Wprowadzono obowiązek utrzymania co najmniej 1,5 metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie, osoby, które zasłaniają usta i nos (zasady obowiązują od 25 lipca 2020r.).

– Zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych:

Obowiązek dotyczy noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych. Usta i nos należy zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie ma możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.: w autobusie, tramwaju i pociągu, w samochodzie osobowym (jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień), w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni, w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Wyjątki, gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa to: w restauracji lub barze (gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz), w pracy (jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz np. podczas obsługi klientów i interesantów), podczas przebywania w lesie, podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).

Zasadniczo  zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych. Jeśli taka osoba pojawi się np. w sklepie, to powinna powiadomić obsługę sklepu, że nie może mieć zasłoniętych ust i nosa, aby nie narazić się na interwencję obsługi lub właściciela placówki handlowej i po przekazaniu takiej informacji może zrobić zakupy.

Do dnia 3 sierpnia stwierdzono 176 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

8 KOMENTARZE

  1. Jak wymagać od ludzi zasłaniania twarzy jak nawet pracownice naszych Trzemeszenskich marketów tego nie robią. Maska zsunięta na brodę to jedyne co można zaobserwować

  2. Zauważyłem że większość bardzo często zakłada maski przed wejściem do sklepów a po wyjściu zdejmują, robią to prawdopodobnie zabrudzonymi rękami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj