Strona główna Kultura Gmina dofinansuje remont bazyliki?

Gmina dofinansuje remont bazyliki?

4931
123

Wszystko wskazuje na to, że trzemeszeński samorząd wesprze parafię w remoncie bazyliki. Z takim wnioskiem zwrócił się do gminy proboszcz naszej parafii ks. Piotr Kotowski. Kwota o jaką wnioskuje to 180.000 złotych.

Podstawą prawną możliwego dofinansowania jest podjęta w marcu przez Radę Miejską uchwała „w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków znajdującym się na terenie gminy Trzemeszno”.

Nie ogranicza ona możliwości dofinansowania do zabytków sakralnych. O dotację może ubiegać się osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna jeśli posiada tytuł prawny do zabytku.

Przewiduje się możliwość dotacji w wysokości do 50% nakładów lub do 70% w przypadku remontu elewacji frontowej. W wyjątkowych sytuacjach może to być nawet 80%. Tak wysoka pomoc może być przyznana w przypadku wyjątkowej wartości historycznej zabytkowego obiektu lub gdy jego stan grozi degradacją albo unicestwieniem.

Zgodnie z zapisami tej uchwały burmistrz był zobowiązany powołać zespół do opiniowania składanych wniosków. W tym tygodniu – w związku z wnioskiem parafii – komisja zebrała się po raz pierwszy. W jej skład wchodzą Dariusz Jankowski – przewodniczący, Adrian Nowak, Nina Strzelecka, Norbert Dombek, Szymon Robaszkiewicz, Daniel Bisikiewicz, Zbigniew Matelski, Maria Sobieszak, Przemysław Woźny.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek proboszcza. Ostateczną decyzje w tej sprawie podejmie Rada Miejska na sesji 25 lipca.

Warto zauważyć, iż wnioskowana kwota to tylko 6,13% ogólnych kosztów remontu, które wyliczone zostały na 2.936.368 złotych. Największa część tej kwoty – 2.480.349 złotych – zostanie pokryta ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Efekty prac są już widoczne. Z wnętrza kościoła i jego kopuły zniknęły rusztowania. Można podziwiać prezbiterium, które zyskało zupełnie nowe oblicze. Ołtarz odzyskał swoją pierwotną, barokową kolorystykę łącznie z malaturami imitującymi marmur. Niemałym wyzwaniem dla konserwatorów był remont latarni na kopule.

Wzmocnione i oczyszczone zostały jej ścianki i oszklone okna. Ponownie można podziwiać gołębicę namalowaną na najwyższym punkcie bazyliki – suficie latarni.

Prace w bazylice trwają nadal. Aktualnie specjalistyczna firma czyści i zabezpiecza posadzkę.

123 KOMENTARZE

  • No to wybuduj sobie dom. Kościół jest dla nas wszystkich , dla wszystkich parafian , a nie dla jednej czy kilku osób .Pomyśl zanim napiszesz. Myslenie nie boli.

     • Po pierwsze emocje Cię chyba ponoszą, bo wniosek jest na 180tyś. Po drugie podziel sobie te 180tyś na ilość podatników w gminie i wyjdą Ci te grosze o których pisałem. Może Ty lubisz jak ktoś Twoimi pieniędzmi rządzi, ale ja NIE.

   • kosciol, a gmina to sa rozne instytucje kobieto, podatki placa wszyscy wierni ,ciekawe jakby do gminy zwrucili sie swiadkowie jechowy ,to bys pierwsza skakala , nie , nie dawac

    • Jeżeli zwrócą się o dofinansowanie 1000 letniego zabytku to owszem dofinansuje. Tak samo jak dofinansowuje się inne zabytki. Daj numer konta to da radę Ci zwrócić te 18 zł. Oburzony populisto.

 1. Jest jedna różnica to nie tylko dom ale obiekt historyczny klasy „0”i jest Nasz wszystkich mieszkańców Trzemeszna a wygląda coraz piękniej. To jest wizytówka Naszego miasta od którego zwiedzanie rozpoczynają turyści. W tym wypadku dofinansowanie Gminy na poziomie 6% moim zdaniem jak najbardziej zasadne. To nie Paroc ani Kancelaria czy Remondis na których straciliśmy tak do końca nie wiadomo ile ?

  • Pięknie Realista to wypunktował, faktycznie w ujęciu realnym miliony z rok rocznych budzetów na zewnątrz od dwóch kadencji płyną szerokim strumieniem nikogo nie „budzą” tylko skromne tysiące dla wielkiego historycznego dzieła – lokalnego dzieła …

   Pozostaje się w naszym pięknym kościele pomodlić za te „marudy” oraz za jaśnie oświęconą władzę trwoniącą te miliony by na jesień zajęła się wszystkim innym tylko nie zarządzaniem w gminie …

  • Puknij się w łeb.idę o zakład, że złamanego grosza na składkę nie dałeś. I dobrze, z daleka śmierdzi….przepraszam innych czytających, że w takim tonie, ale takie komentarze rozkładają na łopatki

 2. Prace w bazylice trwaja nadal pytam jak dlugo tak dlugo jak proboszcz bedzie u nas bazowal prosze o odp.Jak dlugo to zebractwo biedzie bo nie widze dna.

 3. Gmina tonie w długach a oni chcą wesprzeć kościół , zrobić renowacje grobu księdza Kowalskiego. Ludzie jesteście chorzy ,czy gmina najpierw nie powinna wyjść najpierw z długów, potem zająć się pilnymi potrzebami miasta , wesprzeć niepełnosprawnych. Ile to razy chcecie kościół wspomagać ???. Pamiętajcie że kościół ma pieniądze tylko żerują na naszej kieszeni . Wiecie co to za te pieniądze lepiej zrobić fajne wakacje dzieciakom z domu dziecka lub zrobić jakiś remont .

   • Panie Macieju W jakby pan przeczytał moje inne wpisy z tego artykuł to pan wiedział nie jestem aby zlikwidować kościół tylko go zreformować , koniec z arcybiskupami , kardynałami , papieżami i ich majątkami , ich pałacami. Koniec z opłatami za pogrzeby i śluby . Zostawić tylko kościół i plebanię , gdzie ksiądz będzie miał żonę, dzieci . Ksiądz powonienie być zatrudniono jako urzędnik. Panie Macieju jednie o co mi chodzi o to oddzielnie kościoła od polityki i skończyć z tym bogactwem kościoła, z tych pieniędzy które mają, które idą na kościół można wiele zrobić dla społeczeństwa .

 4. A rozłam kościoła od państwa. Nic tylko wyłudzają i żebrzą. Czarna mafia […] Niech idzie do imperatora do Torunia po łaskę.

 5. Jestem wielkim przeciwnikiem dotowania kościoła ze środków publicznych, ale w tym wypadku jestem za. Parafia wykonała wielką robotę, a przede wszystkim pozyskała środki zewnętrzne. Wszyscy możemy szczycić się taką perełką, nieważne czy chodzimy do kościoła czy nie. Jest to bezsprzecznie największy, najstarszy, najbardziej znany zabytek w naszej gminie. 180000 złotych budżetu gminy nie rozwali.

  • Teodozjo skoro proboszcz z Kruchowa jeździ dwoma MERCEDESAMI I POLUJE , to znaczy że nasi też muszą mieć pieniądze. Rozumiem że bazylika alumnat są obiektami historycznymi ale niech księża sami je otrzymują.

 6. Jeżeli chcecie turystykę w mieście to proponuję aby z alumnatu z robić muzeum historii szkolnictwa oraz w to pasować historię Trzemeszna. Nasza szkoła jest z jedną najstarszych szkół w Polsce , założona w 1776 roku przez Komisję edukacji. Fajnie by opowiedzieć jak kiedyś się uczono i jakie kary uczniowie w tamtych wiekach otrzymywali . Druga rzecz uruchomić stary browar na Szymańskiego z możliwość zwiedzania i konsumowania piwa . Przerobić plac Kosmowskiego na wzór rynku w Gnieźnie .

 7. Nie chodzę do kościoła i jestem przeciwny dotowania kościoła z publicznych pieniędzy ale w tym przypadku jestem za tym aby gmina dołożyła się do tego remontu. Bazylika jest jedną z wizytówek naszego miasta i powinno się ten remont wesprzeć. Ja wiem że nasz proboszcz dużo robi aby nasza bazylika odzyskała przynależny jej blask ( i bardzo dobrze) tylko należy pamiętać o tym że mimo wszystko to jest obiekt należący do kościoła a nie do gminy więc dofinansowanie remontu powinno być proporcjonalne. Jednak te 180 tyś jest adekwatną kwotą.

 8. Oto przykład co można zrobić w roku wyborczym,jak zagrać na uczuciach a gmina tonie w długach,gospodarność historyka.

  • Co się Anonim dziwi, w roku wyborczym można rzucić gawiedzi ochłap w postaci kilku placyków, inwestycji za setki tysięcy złotych – patrz sytuacja podczas zeszłych wyborów, analogicznie jest teraz … A w ciągu trwania kadencji można sobie dowoli trwonić miliony przez „jakość” zarządzania …

   A nóż się i teraz nabiorą ?

 9. Szanowne literki aa,

  Jak sobie wyobrażają likwidację hierarchizacji organizacji, która skupia ponad miliard członków i działa na wszystkich kontynentach mając jednocześnie podkreślam wielowiekową tradycję ? Taka reforma oznaczałaby właśnie likwidację, więc to totalna abstrakcja …

  Mamy totalnie inne sojrzenie na rolę kościoła – księży w życiu publicznym – moim zdaniem co również pisałem wczesniej księża powinni spełniać rolę rachunku sumienia dla całej strefy życia publicznego i głośno rugać za kłamstwa, hipokryzję grzechy zaniechania i zdrady wartości jakie budują tożsamość Polaków od wieków !

  Kościół robi wiele dla społeczeństwa, czy narodu choćby pozwalając mu zachować tożsamość właśnie dzięki znakowi krzyża ! W Jezusie Chrystusie dając mu przetrwać okupację, brak państwa, teraz odpierając atak na życie poczęte oraz rodzinę jako podstawową jednostkę społeczną – i można by tak dalej wymieniać … To że Kościół jako instytucja ma swoje wady, czy problemy jest jakby dyskusją obok tematu jego roli w polskiej historii …

  Proszę pamiętać, że każda siła, która walczyła z Polakami zawsze w duecie biła w Kościół ! Kiedy na początku okupacji niemieckiej roku 39 na jednym z uniwersytetów w Krakowie zebrano kadrę pedagogiczną wraz z lokalnymi hierarchami kościelnymi, jeden z oficerów niemieckich oświadczył składając ręce jak do modlitwy – Kościół i naród polski to jedność, musimy bić w jedno i drugie z równą siłą jeśli chcemy zniszczyć Polaków …

  Większość rozstrzelano na miejscu, część przewieziono do obozów i pewnie nie doczekali końca wojny …

  Jeśli literki zechcą to niech sobie poszukają, albo ja to później na życzenie zrobię, zdjęć naszego Kościoła po wizycie Niemców w Trzemesznie …

  To, że teraz tak wygląda nasz Kościół jest znakiem, że Polaków przed zachowaniem tożsamości może powstrzymać broń jądrowa i kompletne wymazanie nas z historii …

  • Panie Macieju W. Anglia ,Szwecja, Holandia, Szwajcaria dały sobie radę to i Polska też zwłaszcza przyszłe pokolenia. Natomiast nawiązując do drugiej wojny światowej , jest oczywiste że pierwszym celem Niemców jest inteligencja , tak samo było Katyniu. Jeszcze jedna rzecz niech pan przeczyta sobie fragment ewangelii św. Mateusza o modlitwie , Jezus nie mówi nic o kościele i przepychu tylko o tym jeżeli chcesz to pomódl się w ciemniej izdebce .

   • Żaden ustrój totalitarny nie lubi inteligencji. W ustrojach autokratycznych elity sa be. Jak by Maciej W nie miał klapek na oczach to by się rozejrzał w dzisiejszej rzeczywistości i pewne analogie by znalazł.

   • Szanowne literki aa,

    z czym to sobie dały te kraje radę ? Przecież cały jaśnie oświecony Zachód poległ na konsumpcjonizmie i efekcie kulturowego mieszania, czego rzeczywistym stanem jest islamizacja Europy, zatraceniem jej narodowych poszczególnych tożsamości i całkowitym odejściem od dekalogu, topiąc się w globalizmie – nowym uniwersalnym komunizmie ?

    ( Pomijam Szwajcarię – to jest nad – kraj, nie wchodzi w szablon zachodu )

    Często z pełną premedytacją podnoszę kwestie przyszłych pokoleń właśnie, literki aa piszą, że sobie przyszłe pokolenia poradzą z kościołem w Polsce jak mniemam ? Tylko czy to jest rzeczywisty problem dla przyszłych pokoleń jak i obecnych czasów problem, bo ja upatruje zupełnie inne !

    Podkreślam to od kilkunastu lat, jestem dumnym „ciemnogrodzianinem” jak to nas Polaków „oświecone” elity zachodnie często chrzciły semantycznie w swojej lokalnej prasie jak i ich polsko – języcznych oddziałach , znający historię zeszłych pokoleń polskich bez wstydu patrzę w jej karty nie ważne jak bardzo wstydem chciały by nam wrogie obozy ją budować ( również Newsweek ) i powtarzam elementarne pytanie na jakich wartościach mamy zamiar budować przyszłe pokolenia ?

    Dajcie mi inne – wyższe wartości, ponawiam pytanie czy Imamamowie w ramach nowej Europy, czy technokraci zza unijnych biurek ? Czy Adam Michnik ze swoją koncepcją dla Polski ? Może Mick Jagger wespół z Justinem Biberem dadzą jakieś rady jak mamy starać się wychować swoje dzieci i budować praworządność w swoim kraju, bo Lech do nich napisał ?

    Póki co widzę najwyższe wartości w obecnym świecie w ponad czasowym i uniwersalnym szacunku dla Boga – Jezusa Chrystusa, znaku krzyża, Ojczyzny – Honoru i Prawdy – i na krok nie odstąpię od tych wartości – póki nie znajdziecie dla mnie, moich przodków i dzieci lepszych wartości i autorytetów, które wniosą coś dla przyszłości …

    Czekam po raz drugi na propozycję alternatywy Literki aa …

     • No właśnie o jakich dzisiaj autorytetach mamy mówić w ogóle ? Kogo za wzór mamy przedstawiać … ? Jakie ideały i wzorce mają budować nasze relacje społeczne, nas samych ?

      To są pytania na które trudno odpowiedzieć na łamach tego portalu, ale dobrze, że padły.

    • Panie Macieju W Włochy , Hiszpania i Portugali też mają problemy co te kraje wymieniłem a przecież to kraje wierzące . Alternatywa propozycja jest taka aby trzymać się zdrowego rozsądku, obiektywizmu oraz religii tylko nie takiej jak kler dzisiaj nam daję . Może pan uznać, że to za mało ale to jest lepsze niż inne ideały. Pisze pan o tym że Europa się kraje zachodnie się rozsypują i islamizacja postępuję ale zapomniał pan o tym, że te kraje kiedyś miały swoje kolnie i niszczyły inne państwa i wyzyskiwały je. Teraz kiedy w kraje zachodnie mają dobrobyt, płacą teraz za to co ich dziadowie ich robili jednym słowem pisząc jest to karma . Co złego zrobisz to do ciebie wraca. Jeśli chodzi Islam, to jest jedna kwestia JAK GOSPODZARZ POZWOLI TAK BĘDZIE MIAŁ i nie trzeba tutaj religii tylko zdrowego rozsądku .

     • Szanowne Literki aa,

      Portugalia, Włochy i Hiszpania mają jeden wspólny mianownik swoich ekonomicznych kłopotów – niemieckie euro – i kontrola Niemiec w zakresie zjednoczenia 19 krajów Europy pod walutą bitą przez EBC z siedzibą we Frankfurcie … Ale to jakby inny temat …

      Europa traci swoją narodową i chrześcijańską tożsamość – nie będę wchodził w szczegóły dlaczego tak się dzieje, ale jest to suchy fakt i nie ma on wiele wspólnego z faktem postkolonialnym …

      Jednak trochę podsumowując, podkreślam jeszcze raz nie widzę, żadnej alternatywy dla moralnej drogi jaką mamy podążać dla przyszłych pokoleń, chyba, że mi ją Literki wreszcie wskażą ?

      Jeśli mamy się organizować jako naród to krzyż będzie tego istotnym spoiwem i gwarantem na normalność, bez ideologicznych odchyleń bijących w rodzinę czy przyszłe pokolenia oraz ład społeczny jaki znamy …

      I podkreślam jeszcze raz kwota jaką dofinansujemy remont kościoła jest rozsądna i w swej wielkości, jak i z zasady co do samego wkładu – chociaż mam nadzieję, że to dofinansowanie nie skończy się jakąś złotą tabliczką gdzieś w kościele przewodniczącego komisji Dariusza Jankowskiego jak to ma w zwyczaju nasz najlepszy mogilnianin wieńczyć swoje wielkie dzieła kreowane z pewnością z poczucia wielkiej misji na rzecz naszej skromnej gminy …

 10. Za chwilę dowiemy się od Macieja W , że Newsweek to żydokomunomasoneria, a kto go czyta, tego piekło pochłonie 🙂

  • Drogi Anonimie,

   muszę Cię rozczarować za Newsweeka jest tylko czyściec, a poważniej co do artykułu to chyba dla kogoś kto ma minimum pojęcia o budżecie państwa ta kwota nie jest jakąś odkrywczą ?

 11. Macieju W. Czyżbyś zwęszył szansę na pozyskanie kilku cennych głosów i poklask wśród nowego, jakże licznego elektoratu? Winszuję pomysłu

  • Panie Elwis,

   moje poglądy odnośnie Kościoła jako instytucji – chrześcijaństwa jako wartości budowania relacji społecznych, krzyża jako drogowskazu są niezmienne od ponad dekady, i jakoś nie uległy koniunkturze przez ten okres – zresztą jak wiele innych ocen – poglądów w wielu innych obszarach …

   Ale proszę się nie krępować, może mnie Pan próbować na tym złapać … Choć szczerze podpowiadam to strata czasu …

   • Pomijając z całym szacunkiem, i Elwisa i Macieja,może Loża Szyderców wykazać jakikolwiek związek pomiędzy Elwisem i Leninem? Loża Szyderców to dwóch wspaniałych i inteligentnie dowcipnych staruszków, którym samozwańcza LSZ do pięt nie dorasta. Lepiej zmienić nick.

 12. Najpierw alumnat teraz 180000 tys a może to ofiara za grzechy tych dwóch geniuszy jednego z młodości a drugiego na starość podobną .mają przeszłości tylko za gmina kasę czego można się spodziewać po panach .Ponoć fakultety mają z tej samej szkoły podstawowej mam pytanie czy nie chdzili pod górkę bo cosik mi się zdaje ze mom racyje ponoc ten jeden jak zrobił prywatke w domu to zapalone zapałki rzucali do sowitu stary jak wrócił to malarza szukoł taki madry był .kol z prywatki .

 13. Nalezy popatrzeć trochę obiektywnie,180 tys do wkładu własnego wynoszącego 400 tys to już inna proporcja nie 6%.Dlaczego ten remont to blisko 3 mln zł to ogromna kwota,czy to nie za drogo za ten etap.Czy Proboszcz wybrał firmę na zasadzie konkurencji ,czy był przetarg bo firmy renowacyjne są na rynku i rywalizują? Nie znamy tych kwestii,nigdy tego proboszcz nie wyjaśniał a powinien skoro już tyle podobno wyjaśniał i prostował w ogłoszeniach parafialnych.

 14. Napisane jest też: „Gorliwość o dom Twój pożera mnie”. Dbałość o dom Boży, zarówno o ten w wymiarze duchowym czyli duszę człowieka jak i ten w wymierze ziemskim czyli świątynię jest obowiązkiem każdego chrześcijanina.
  Przytoczony też na forum fragment Ewangelii o modlitwie w zamknięciu w izdepce mówi nam o modlitwie w skromności własnego sumienia , nie na pokaz tak jak czynili to faryzeusze, których to Jezus Chrystus nazywa plemieniem żmijowym.
  Tak więc nie czyńmy z wiary ojej zasad targowiska dla naszych celów i ambicji.

 15. Odpowiedź pytaniem na pytanie? No to niech Pan pokaże tą złożoność. Możemy porozmawiać o tych autorytetach. I o tym czy są one zależne od jakiejkolwiek religii.

 16. Pan Maciej W robi coś co zakrawa na potępienie publiczne gdyż prowadzi wywody jak człowiek alfa .czytam to info czesto mam szacunek dla pan Mareka W bo pokazuje faktycznie swindel a ten pan zaczyna być wykładnią wiary. Proszę pana katolicki ksiądz powinien być wzorem demokracji tak I kościół poniewrz chescijanie są w większości powinni być przykładem. Natomiast wpisy dają odwrotną ìnformacje co świadczy bardzo źle. Katolicy powinni dać przykład że dbają o swoją przyszłość wiary i dokonać zbiórki co było by danie poparcia dla działań PROBOSZCZA GDYŻ JEGO DZIAŁANIA JEDNI POPIERAJĄ A DRUDZY NEGUJĄ.Dlatego pana wypowiedzi są o płytkim poparciu dają możliwość sadzenia ze robi pan kampanie wyborczą.Bo należało podjąć publiczną rozmowa już wcześniej a tak można stwierdzić że ktoś coś narzuca to nie ta droga drodzy mieszkańcy Trzemeszna .Walczycie o coś co negujęcie przy takich sprawach jak remondis ścieki niedajecie absolutorium ze zrobił bez dyskusji. TAK więc pokazujecie swoją słabość STANOWCZOŚCI że patrzeć będziecie na pracę samorządowej władzy burmistrza. Panie Macieju a pana wypowiedzi są tego przyczyną a może pan pani Agnieszko Katarzyno itd robi celowo.

  • Dobry Panie Marku, vel Poznań

   Prosiłem Pana, żeby Pan akurat jako osoba publiczna, aktywna – pisał pod swoim imieniem i nazwiskiem – niech mi Pan wierzy, że jak Pan sobie w podpis wpiszę nawet Małego Księcia, to treść wpisu i tak Pana zdradzi …

   Ja przy mojej całej sympatii dla Pana, chętnie bym się odniósł Panie Marku do jak mniemam jakiś „zarzutów” jakie Pan próbuje mi stawiać, ale z przykrością stwierdzam, że nie mam pojęcia ze względu na rozwlekłości Pana wpisu jak się ustosunkować …

   Musi Pan to solidnej sprecyzować, najlepiej pod swoim imieniem i nazwiskiem …

   • Panie Macieju W. Kolnie to nie jest suchy fakt, Europa płaci za to zrobiła kiedyś innym państwom i tak samo był ze starożytnym Rzymem. Republika rzymska i początek Cesarstwa stworzyło imperium a potem się rozpadło pod wpływem najazdów barbarzyńskich bo cesarstwo opływało w dobrobycie .
    Jeżeli widzi pan moralność w krzyżu to OK ale jeżeli widzi pan błędy kościoła i nic z tym pan zamierza zrobić , to znaczy że pan przyzwala kościołowi na takie zachowanie jak: pedofilstwo , homoseksualizm, przekręty, wyzysk na państwie Polskim . Czyli rozumiem, że biskup, arcybiskup, kardynał , którzy sobie godnie w swoich pałacach i jeżdza sobie wypasionymi osiłkami jak AUDI, BMW , MERCEDES i nie troszczą się potrzebującym uważa pan że jest WSZYSTKO OK??
    Odsyłam pana do tego filmu, chociaż pan pewnie uzna za bzdurę. Powtarzam jeszcze raz trzeba naprawić kościół i nie przyjmować go jakim jest.
    https://www.youtube.com/watch?v=-EPky7Y4K5I

    • Panowie aa, Kościelny …

     Pozwólcie, że odniosę się do tematu za maksymalnie 72 h ?

     I nie ukrywam, że wpis

     Emc ( do Pana Macieja)

     Również spodziewa się odpowiedzi, tylko jak mniemam chodzi o autorytety w dzisiejszym świecie ? Czy o coś konkretniej ?

     Nie traktujcie tego jak moją dezercję, nie dam wielu moim „fanom” tej satysfakcji, a jedynie koniec weekendu …

     Bardzo chętnie wrócę do dyskusji ! Bo sondujac po ilości komentarzy zwrotnych jesteśmy jej głodni …

     • Dyskusję podejmę, jak przeprosi Pan również, człowieka , którego nazwał Pan „gorzowskiem przybłędą” (nie znam tego Pana, żeby było jasne). Rozumiem, że do obrażania najpierw Pana Marka – Panie Marku wyrazy szacunku ode mnie, a potem nazwania człowieka „przybłedą” skłoniły Pana wyznawane przez Pana chrzescijańskie wartości. Przesyłam zyczenia odrobinę pokory i uprzedzam, że żadnej dyskusji nie podejmę zanim nie przeprosi Pan Pana, do którego zwrócił Pan z taką pogardą.

      Na marginesie – uważam , że należy dofinansować dzieło remontu bazyliki. Jestem Katolikiem. I jestem „przybłędą” z Trzemeszna w innym mieście, gdzie nikt mnie tak nigdy nie nazwał. Nadal uważa Pan, że wyznaje Pan wartości Krzyża?

   • Prosze pana panie Macieju W o trochę oglady wplatal się pan w Sieci polityki prubuje pan obrony na mojej głowie. To nie moja dzialka -kto z Bogiem Bóg z nim nie zaczynaj wojny jak nie masz wojska -argumentów podstaw .uczeń z ciebie kiebski a poliglota żaden proponuję skupić i pomyśleć jak napiszesz.

    • Panie Marku,

     Chciałem Pana bardzo przeprosić, moja rutyna na tym portalu zawiodła, albo tak jak Pan podaje brak skupienia, i faktycznie nie pomyślałem za nim napisałem …

     Chciałem Pana przeprosić tutaj -„publicznie” a jeśli Pana spotkam przy najblizszej okazji to również pochylę głowę za moją głupotę …

     Przepraszam jeszcze raz, zależy mi na dobrym Pana imieniu, a tutaj jak się okazuje moja ocena wobec Pana była wybitnie krzywdząca … Przepraszam jeszcze raz …

 17. A skąd ta pewność, co do osoby pana Marka W.
  Trochę pokory Macieju W.
  Naprawdę nie jest pan nieomylny.

  • Gorzowska przybłędo nie ucz mnie pokory, tym bardziej nie pouczaj mnie – zajmij się organizacją, której rzekomo przewodzisz, a przede wszystkim dobrem ludzi, których to „niby” reprezentujesz …

   Jeśli szukasz dyskutantów na swoim poziomie, to radzę kierować się do w Gniezna na ulicę wylotową na Poznań …

   • Panie Macieju, nie tylko zniesławia Pan Pana Jakubowskiego, który nie napisał nic, co byłoby agresją słowną w stosunku do Pana, ale przy okazji, mówi Pan w złym tonie (w domyśle ) o pacjentach szpitala „Dziekanka”. Nie wiem dlaczego czuje się Pan lepszy od tych ludzi. Człowiek nie jest wszą i nikt,a już na pewno nie Pan, ma prawo oceniać ich zdolności intelektualne. Niski poziom Pan reprezentuje. Skończył Pan studia, jest wykształconą osobą i ma Pan wiele w głowie. Jednak jak widać w Pana komentarzach kto się chamem urodził, chamem pozostanie 🙂

    • Kolego,

     Jak chcesz się bawić w jakieś punktowaniem mojego rzekomego chamstwa, to wiesz mi, że moje oceny i tak są bardzo stonowane … Wręcz dyplomatyczne …

     A że mam za sobą prawie roczny bagaż doświadczeń współpracy z tym Panem, to mam bardzo obszerny materiał dowody na tezy, które stawiam – może chcesz przez pryzmat suchtych faktów porozmawiać – konkretów ? Bo chyba tego Tobie brakuje ? Zamiast sączyć takie mdłe opinie, jakie zmuszony jestem czytać ?

     Nie podoba się Tobie mój stosunek do wyżej rzeczonego Pana ? Ja chciałbym, żeby był ambiwaletny, jednak „demony” wracają – to , że podchodzę do tematu emocjonalnie, jest faktycznie moim słabym punktem, ale fakty na szczęscie nie dają żadnych złudzeń emocją – jak emocje ochłoną …

     Co do pacjentów Dziekanki, nie o nich mi chodziło – a lekarzy tam przyjmujących z odpowiednią specjalizacją … koniec .

     • Skoro nerwy puszczają na tak niskim szczeblu działalności publicznej, to może lepiej się wycofać za wczasu. Potem będzie tylko gorzej, a widać, że na hejt ma Pan bardzo małą odporność.

 18. Panie Macieju. Zgoda co do przeznaczonej kwoty. To jest nasz zabytek, również tych co w kościele są rzadko lub wcale. Bo nawet jeśli dziś tam ich nie widać, to być może ich ojcowie i dziadkowie swoimi datkami i pracą kiedyś kościół budowali czy utrzymywali.
  Co do wartości. Religia katolicka założenia ma super. Najgorsze jest to, że wierzący z reguły na nich poprzestają. Bo co innego iść w pielgrzymce,procesji nieść chorągwie czy inne symbole i głośno demonstrować swoją wiarę, a co innego ich przestrzegać. Jak się na to nałoży poglądy narodowe to juz mamy niezłą mieszankę. Łatwo krzyczeć “Polonia semper fidelis”, gorzej z przełożeniem zasad wiary na codzienność. Oczywiście są księża i biskupi, którzy usiłują skierować niby wierzących na właściwy kierunek, ale zaraz są od czci i wiary odsądzani. Mam na myśli np ostatnią wypowiedź abp Muszyńskiego. A ponieważ lubi Pan linki, to ja panu też linka. I na pewno nie jest to żaden Newsweek ani inna Wyborcza.
  https://wiadomosci.wp.pl/abp-henryk-muszynski-niespodziewanie-mocno-o-ustawie-o-ipn-te-slowa-nie-spodobaja-sie-pis-6273566755108481a
  Do tego może pan poczytać np śp. ks. Kaczkowskiego, który twierdził, że “Katolik nie może być antysemitą, antygejem, antykimkolwiek, bo bycie „antyktosiem” oznacza, że pogardzamy drugim człowiekiem, a tego czynić nie wolno.”

 19. Odpowiedź to Matka Polka. W dzisiejszych czasach jak i wiele lat temu ludzie naród mieli problem z autorytetami. Moralność nie istnieje czy to w polityce czy kościele, im wyżej w hierarchi tym gożej, pięniądze władza przywileje to psuje. Dlatego ludzie szukają oparcia, można je znaleź w rodzinie matce. Moja babcia przeszła piekło w czasie wojny a mino to wytrwała. Nie mogła chodzić do kościoła we wojne, zostala z całą rodziną wysiedlona. Nie poddała się modliła się przy wiejskim krzyżu rodziła dzieci kilkoro zmarło pracowała u bauera, uczyła dzieci Polskiego. Takie kobiety matki Polki to jest autorytet. W trudnych czasach Bóg Rodzina Ojczyzna to podstawa, dlatego musimy dbać o nasze dziedzictwo. To tylko pieniądze jestem winien to babci też się dołoże.

 20. złote kielichy, obrazy niech pleban rozda biednym im sie przydadza bardziej, niech pleban nie robi złotego cielca w kosciele ja moge sie pomodlic do BOGA prosta modlitwą on i tak mnie zrozumie… i kolejny problem sie rozwiaze ze pleban nie bedzie musial zamykac przed wiernymi drzwi do domu Boga bo i ukrasc nie bedzie czego..

 21. Do PANA EMC
  Panie EMC a nie lepiej jak proboszcz, który płaci składkę dla biskupów za te pieniądze zostawi na remont kościoła . Skoro w Gnieźnie Prezydent miasta umarza podatki właścicielom kamienic pod warunkiem, że ci je odnowią to oni też mogą tak zrobić. Nie lepiej tak zrobić ??

  • Wie Pan a na ten temat chyba najlepiej z Księdzem Proboszczem porozmawiać. Nie zmieniam zdania nadal uważam, że gmina powinna dofinansowac to dzieło. Swoją drogą nowe prezbiterium piękne.

 22. Panie EMC,

  „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”.

  To, że jestem człowiekiem, który nie ma problemów z jasnym artykułowaniem swoich opinii, często rodzi powszechne zgorszenie, ponieważ nie mówię ludziom to co chcieliby usłyszeć, nie ulegam ani presji większości ( masy ) ani tym bardziej trendom czy koniunkturze jak to mi się próbuję doraźnie zarzucić … A to że mówię to wprost kierując swoje uwagi do osób zainteresowanych – nie za plecami to z pewnością może rodzić u wielu nie przyzwyczajonych do takich zachowań – konsternację – szok poznawczy …

  Faktycznie określenie przybłęda, jest co najmniej nieeleganckie, wręcz wulgarne i z pewnością nie powinno paść, może gdyby EMC miał większą wiedzę na pewne tematy to byłby wyrozumialszy wobec mnie, choć nie jest to dla mnie warunkiem koniecznym …

  Nie mniej jednak stwierdzam,że słowo przybłęda nie powinno paść, to było idiotyczne z mojej strony, i za to słowo pozostaje przeprosić …

  Panowie Kościelny, Literki aa

  Problemy instytucjonalnego kościoła moim zdaniem trwają i pogłębiają się od pewnego momentu, Rewolucji w tymże kościele – czyli II Soboru Watykańskiego, od kiedy Kościół nam się kruszy ( skała ) choćby ekumenizmem forsowanym przez liberalne skrzydło Kościoła … Te zmiany dały całe mnóstwo problemów z jakimi dzisiaj się Kościół boryka, a nam się to jawi jako kompletne odejście od chrześcijańskich ideałów …

  Co do filmu z Planet, powiem szczerze jeśli to widziałem to dość dawno – a jeśli chodzi o sam kanał planet to są tam na prawdę dobre filmy dokumentalne, więc trochę w ciemno strzelę, że jest tam pewnie wiele „ciekawych” informacji, Watykan kryje wiele większe tajemnice – choć i te finansowe są z pewnością ciekawe …

  Odnośnie tych wszystkich słów wytrychów – antysemita, anty-gejem anty itd to niestety ale pewnie się nie dowiemy jakie kryteria śp. Ks. Kaczkowski przyjął ?

  Kim jest antysemita ? Kim jest anty-gej ? Czy rasistą jest ten, który będzie bronił swojego narodu społeczności przed najazdem obco kulturowych rzekomych emigrantów, którzy nijak nie dostosują się do naszych zasad społecznych ? Czy antysemitą będzie ten kto na forum np ONZ podejmie temat bombardowań Izraela w Strefie Gazy, mordowania cywili w tym dzieci przez snajperów ? Czy anty-gejem będzie ten który sprzeciwi się promowaniu dewiacji, obscenicznych zachowań ubioru podczas tzw porad równości ? Bo w jego kanonie moralności daje to podwaliny do niszczenia przyszłych pokoleń, wartości rodziny, życia poczętego itd …

  Pan Kościelny napisał, że religia katolicka – założenia super – i ja się pod tym podpiszę, i pytam traktując chrześcijaństwo w ujęciu filozoficznym ( jak to robił śp. prof. Bogusław Wolniewicz – zadeklarowany ateista ;- ) jaką mamy alternatywę ?

  To, że mamy do czynienia z odstępstwami, hipokryzją, pospolitym kłamstwem jest naszą codziennością pełną zagrożeń wobec nas samych, przyszłych pokoleń w takich warunkach przyszło nam egzystować warto walczyć o lepszego siebie, o lepsze relację, warto walczyć o rozwój w wielu dziedzinach. Kościoła nie zmienimy jako maluczcy, co nie zmienia faktu, że mamy prawo i potrzebę ( co wynika z tej dyskusji ) o tym mówić, przyglądać się rzeczywistości i jak najrzetelniej ją oceniać na wielu polach …

  Pan Max,

  No właśnie autorytet polskiej matki, polskiego ojca, autorytet polskiej rodziny właśnie – jako podstawowej jednostki społecznej …

  Może autorytety w polityce polskiej powinniśmy również podać, jeśli ktoś będzie ciekawy to chętnie je podam, bo jak patrzę sztucznie na te, które nam kreują to mam pełne obrzydzenie …

  Moje dwie Babcie jak zawsze podkreślały piekło wojny oraz powrót do domu – przeżyły tylko i wyłącznie dzięki Matce Bożej – modlitwie …

  Czy ktoś miałby siłę i czelność taką interpretację i wiarę podważyć ? Czy wiara nie czyni nas silniejszymi – w najtrudniejszych wręcz katastrofalnej sytuacji nie daje przetrwać ?

  • Tak ma Pan największą wiedzę NAJWIEKSZĄ z wszystkich możliwych. Pańska wiara jest największą z możliwych. Jest Pan jedynym AUTORYTETEM. Jest Pan Jedynym Sprawiedliwym. Zna się Pan na wszystkim odkrytym i nieodkrytym. Jeżeli potrzebuje Pan więcej słów uznania to mogę Panu jeszcze popisać.

   I brnie Pan coraz dalej. wie Pan tak się dzieje kiedy Boga wykorzystuje się instrumentalnie do prezentacji samego siebie. Nie zauważył Pan nawet dyskutując sam ze sobą, że kierunków wyznaczonych przez Ewangelię nikt nie podwazył.

   • Panie EMC,

    Niech Pan sobie daruje, przecież cały Pana wpis jest stricte ad persona – nic nie wnosi do tematu który poruszamy a ma mnie przedstawić jako strugajacego niewiadomo kogo i do tego wykorzystującego instrumentalnie podejście do Boga – Wiary.

    Oczywiście ma Pan pełne prawo to ferowania takiej opinii, jednak uważam, że jest co najmniej na wyrost … 😉

    Kilka lat temu także, tak byłem odbierany na tym forum – jednak odpowiem tak jak i wtedy jako człowiek nie czuję się od nikogo ani lepszy, ani gorszy !

  • Panie Maciej W u kiedyś ktoś powiedział, chyba Napoleon Bonaparte powiedział że lud bez religii jest marny okręt bez kompasu i Tak to prawda, że wiara daje siłę ale i też przez trud też człowiek staje się silniejszy nie darmo się mówi : Per aspera ad astra (Przez trudy do gwiazd) ale tej sentencji używa się w innym kontekście ale chce zauważyć że jest.
   Natomiast moim celem nie mam podważać tu wiary, tylko wskazać tu co mi się nie podoba w kościele katolickim i na co społeczeństwo powinno reagować i nie mam już zamiaru wytykać błędów kościoła bo to się robi nudne ,a poza tym wiele razy już o tym pisałem. I z tego co pan napisał w innych wpisach dostrzega pan że społeczeństwo od chodzi od pewnych norm, a kościół powinien być na straży tych norm . Ale co to za kościół, gdzie grupa hierarchów jest sama zdemoralizowana ,a społeczeństwo się od tego odwraca . Albo społeczeństwa lub najlepiej księża powinni coś tym zrobić, bo zaraz będzie tak jak w Holandii że kościoły będą puste i likwidowane. Najlepiej niech się nastawią na biedny kościół .
   Natomiast jeśli chodzi homoseksualizm to miałem na myśli szerzący się wśród księży , gdzie jest przestrzegany przez celibat.
   http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,22040771,gejowskie-orgie-i-kokaina-w-watykanskim-palacu-przylapany-ksiadz.html
   Nie do końca się z panem zgodzę z tym, że jesteśmy malucy ,że nic nie możemy zrobić ile to razy historia pokazała , że mały człowiek może dużo zrobić takim przykładami jest Napoleon Bonaprate, który był kapralem ,Fidel Kastro , Tadeusz Kościuszko , Marcin Luter ( JEŻELI KOTOŚ SIĘ POCZUŁ URAŻONY że Tadeusza Kościuszkę wpisałem obok tych postaci TO PRZEPRASZAM, ale oni jedni szybko przyszli mi do głowy ) I NIE MAM ZAMIERU TU WYPISYWAĆ I CH HISTROI. Dzisiaj jest przykładem jest też ustawa o sądach, gdzie większość społeczeństwa miast wyszły na ulice i zaprotestowały ( O tym też nie mam zamiaru pisać bo podaje tylko przykład).

   • Szanowne Literki aa,

    Rozumiem w pełni zarzuty wobec kościoła jako instytucji, przyglądam się temu chociaż przez szerszy pryzmat …

    Co do wartości, widzę to dość schematycznie jeśli bronimy krzyża to bronimy również polskiej flagi, jeśli bronimy polskiej flagi bronimy również krzyża … Piękna choć krwawa historia przeplata się w tych wartościach – teraz i tutaj …

    Napiszę to jeszcze raz bo już kiedyś to pisałem nikt tak na świecie nie kochał sobie wartości narodowych i z krzyża
    płynacych jak Polacy … Stąd ta ciagła z nami walka …

    Odnośnie:

    Dzisiaj jest przykładem jest też ustawa o sądach, gdzie większość społeczeństwa miast wyszły na ulice i zaprotestowały ( O tym też nie mam zamiaru pisać bo podaje tylko przykład)

    Pan chce mi sprzedać informację, że spokojnie ponad 10 milionów mieszkańców ( miast ) tego kraju wyszło protestować przeciw reformie sądownictwa ? Piękna hiperbola drogie aa …

     • Większość społeczeństw miast Pan napisał …

      Około 60 % ludności Polski mieszka w miastach czyli uśrednijmy od 37 milionów – czyli 21,7 miliona mieszka w miastach, większość czyli ponad połowa z 21,7 miliona wyszła wedle tego co Pan napisał na ulicę ? Czyli na pewno ponad 10 milionów, na pewno ponad 10,8 miliona ?

      Chyba, że chodziło Panu o ilość miast w których opretestowano reformę to większością byłoby 465 + 1 miasto, przy 950 miastach w Polsce ale i tutaj słabo widzę tą skalę protestu …

      Chyba, że się krytykancko czepiam 🙂

     • Panie Macieju W chodziło mi bardziej o ilość miast, ale faktem jest to, że ludzie wyszli na ulicę i protestowali .

 23. Panie MaciejW,proszę naprawdę spokojnie zapoznać się.Proszę
  się nie denerować. httpsdrowie.tvn.pl/a/megalomania-choroba-czy-cecha-charakteru

  • Panie Mieszkańcu,

   przy moich szczerych chęciach zapoznania się z materiałem – link mi nie odpala ?

   Jak to zinterpretować, megalomania mojej przeglądarki ?

 24. Tyle kasy poszło w … ,więc teraz na taki zabytek niech gmina dołoży jak najbardziej słusznie. I oczywiście Kuria też powinna pomóc.
  Dobrze, że Unia Europejska dołożyła baaardzo dużo.

 25. Dobry Panie Mieszkańcu od:

  16 lipca 2018 o 20:45
  Skoro nerwy puszczają na tak niskim szczeblu działalności publicznej, to może lepiej się wycofać za wczasu. Potem będzie tylko gorzej, a widać, że na hejt ma Pan bardzo małą odporność.

  Na jakim to niby szczeblu ? I jakiego to hejtu doświadczam, bo ja bym na taką interpretacją wpisów moich szanownych dyskutantów do mnie nigdy nie wpadł ?

  Oświadczam oficjalnie w pełni świadomy, jeśli kiedykolwiek poskarżę się na „hejt” pod moim adresem to znaczy, że powinienem przestać pisać … 🙂

  • Może zbyt mocno to ująłem. Słowo ,,krytyka” by wystarczyło. Na nią właśnie brak Panu odporności, z czego zdaje sobie Pan sprawę, ale po wpisach widzę, że nie może się pan z tym pogodzić.

   • Panie Mieszkańcu,

    A gdzie ja zostałem skrytykowany na właściwym poziomie tego słowa w jakimś jej rzeczowym pojęciu np: praktycznym ujęciu, etycznym albo daj Boże krytykowany metodologiczne, merytorycznie lub logicznie ?

    To co mogę przeczytać to jedyne opinie, więc zostałem poddany co najwyżej opinii, a ta nie ma nic wspólnego z krytyką – niech Pan nie gwałci tego pojęcia na rzecz opinii …

    Krytyka jest naturalna dla rozwoju jeśli zachowuje swoją pierwotną formę, krytykantów na tym forum można by policzyć na palcach jednej ręki – jako działających wedle zasady krytyki, a Pan taki kaliber do opinii przymierzył …

     • Dobry Mieszkańcu,

      spytam tylko na jakiej to podstawie próbujesz zrobić ze mnie megalomana ? Na podstawie jakości dyskusji ? Argumentów jakich używam czy coś jeszcze na to wskazuje – rozumiem, że możesz mieć poszlaki ku temu – a jakiś materiał dowodowy ?

      Czy jest to po prostu jakieś Twoje spostrzeżenie, które ma usprawiedliwić brak argumentów w toczonej dyskusji i ciężko się Tobie odnaleźć w tematach jakie poruszamy, więc forsujesz u mnie megalomanię – by maskować jakieś własne braki zdania w dyskusji ?

      Oczywiście masz prawo do takiej opinii, tylko nie za bardzo wiem czym ona jest poparta ? Faktem, że dyskutuję – ja się daję bardzo łatwo przekonać do lepszych rozwiązań, skuteczniejsze form działań itd ? Zresztą współpraca nie jest mi niczym obcym, tylko to musi być w ramach minimum standardu działania.

      Zresztą trudno było mi być megalomanem, z jednej prostej przyczyny – jestem realistą – i zakładam sobie cele do realizacji – realizując je, megaloman robi chyba całkiem odwrotnie – z tego co przeczytałem – jest raczej fantastą – ja w każdym aspekcie mojego życia stąpam twardo po ziemii.

      Więc, o ile Mieszkaniec ma prawo do opinii, które jak najbardziej szanuje – to jest chyba nie dyktowana jakąś rzetelną znajomością mojej osoby, a usilnym pchaniem tezy pod kątem mojej osoby, chyba, że o sobie czegoś nie wiem … ?

 26. Marek W panski link jest bardzo trafiony co do rady władzy i tym co bardzo nie lubi dyskusji a naj gorzej jak zwraca mu się uwagę ..do mieszkańca

 27. Widać Panie Macieju , że ma Pan bardzo krótką pamięć – brawo !
  Niestety ale ,,Mieszkaniec,, ma dużo racji a ja dodam .
  Zastanawiam się jak ktoś taki Jak Pan stara się udowodnić o swojej moralności , popadając w szpony obłudy i fałszu .
  Fałszywość , dwulicowość i obłuda to nic innego jak hipokryzja . Pański sposób myślenia , działania to typowy przykład stosowania niespójnych zasad moralnych . ,,MENDA,, innym słowy wsza łonowa . Dla Pana wulgaryzm kierowany pod adresem człowieka celem upodlenia jego godności .
  Zdemaskował Pan swoje oblicze . Chcąc zignorować zaistniały fakt powołuje się Pan na cel wyższy . Ten wywód jest absurdalny i śmieszny . Nie każdy jest naiwny i zacofany . Idąc dalej ścieżką pańskiej ,,debaty publicznej ,, . Teraz włącza się Pan wir dyskusji . Znów nie widząc albo nie chcąc widzieć faktów obiektywizmu i realizmu , tworzy Pan świat iluzji . ,,Wielbłąd przemierzający pustynię wypatruje roślinności chcąc zaspokoić głód . Wybiera zeschnięty krzak usłany kolcami . Zakrwawiony język , dziąsła i podniebienie zmieszane ze śliną zaspakajając głód ,, . Iluzja jest wszechobecna nie tylko w przypadku Pana fantazji lecz także ,,zielonego,, świata , którego pozostał fragment .
  Ukrywanie , maskowanie , powoływanie się na religię lub politykę to jedynie chęć pozyskania własnych interesów .
  Należy pamiętać że umoralniać może tylko ten , kto sam jest moralny a godności człowieka nie można poniewierać w rynsztoku !

 28. Dobry Panie Macieju W. Jednak można rozpoznać u Pana megalomanię.Proszę skontaktować się z fachowcem. Teraz zacytuję:Człowiek taki chętnie skupia na sobie uwagę, czerpiąc satysfakcję z podkreślania swojego znaczenia, mówienia o nieograniczonych możliwościach i niezwykłych dokonaniach. Odnosi się przy tym z wyższością do innych ludzi – czuje się od nich bardziej wartościowy, mądrzejszy, zdolniejszy. Megaloman jest przekonany o bezwzględnej słuszności swoich poglądów i ceni tylko tych, którzy się z nim zgadzają, bez skrupułów krytykując lub wręcz znieważając każdego, kto ma inne zdanie. Ów brak tolerancji przeradza się niekiedy w tak głęboką pewność własnej nieomylności, że osoba z manią wielkości stawia się ponad prawem czy zasadami społecznego pożycia, lekceważąc przepisy i ogólnie przyjęte normy. Megalomania pozwala na utrzymanie dobrego samopoczucia w sytuacjach trudnych, konfliktowych. Megaloman jest przeświadczony, że postępuje właściwie, więc nie ma poczucia odpowiedzialności za przykre zdarzenia. O ile sukcesy chętnie przypisuje sobie, winą zawsze obarcza otoczenie.

  • Miło, że Pan skopiował część artykułu, który Pan podał, a ja z pokorą przeczytałem i ustosunkowałem się nieco wyżej zadając Panu pytania – o konkrety ?

   Czy Pan to przeoczył, dla Pana moja forma dyskusji, który przyjąłem to megalomania, dla mnie raczej norma w dyskusji – tylko, że jeśli kieruje Pan zarzut w moją stronę – to chciałbym tak jak to ująłem – poparte dowodem jakimś – konkret ?

   I tutaj się zawiodłem, rozumiem, że Pan przeoczył ten wpis, w którym niestety moje życie ( patrząc np z perspektywy dekady ) – kompletnie mi się nie dodaje ? Ale po raz w góry daję Panu szansę na udowodnienie tezy jaką Pan podaje – argumentami np: faktami …

 29. Rozumiem, że Pani cała historia Pani Różo,

  jest ściśle obok tematu oraz skupiania się na użyciu przez ze mnie sformułowania Menda wobec naczelnego obalacza komuny, dla mnie człowieka groteskowego w wielu wymiarach Lecha Wałęsy ?

  Droga Pani, gdzie ja staram się udowodnić o swojej moralności ? Gdzie i kiedy tutaj to czyniłem ?

  Hipokryta ? Gdzie i kiedy oraz co konkretnie innego mówiłem, a robiłem innego ? Czyli czym przeczyły moje czyny, w stosunku do słów wypowiedzianych ? Zaklada Pani, że katolik ( chociaż nim nie jestem ) musi być uległym i potulnym potakiwaczem ?

  Droga Pani pięknie Pani napisała ale bez kokretów, faktów odniesień to trochę jak ja bym Panią/ Państwa zaczął opiniować po wpisać, gdzie treści stricte do tematów, zauważcie, że tego nie robię – a banalnie mógłbym ?

  Twierdzi Pani, że nazwanie Lecha Wałęsy Mendą – jest przegiecięm ? Dobrze, niech Pani mi pozwoli na podstawie, źródeł, historii I i II Solidarności, kontekstu geopolitycznego, jego prezydentury udowodnić tą tezę, przygotuję spotkanie w formie prezentacji w Domu Kultury zaproponuję termin ostatniego tygodnia września – lub pierwszy tydzień października tego roku ( tak jak kilkukrotnie miało to miejsce ) i przedstawię temat, Pani będzie miała okazję poznać tło dlaczego pozwoliłem sobie na taką ocenę ? Bo większość Polaków ten autorytet ma podany i do dziś z nim funkcjonuje, co jest dla mnie dopiero przegięciem …

  Czy „Pani” Róża będzie bała się spojrzeć w oczy takiemu:

  – schamieniu, hipokrycie, fałszywcowi ?

  Na końcu, kogo ja niby umoralniam ? Przeciez to rozmowa o wartościach, a nie moja spowiedź ?

  I na setki, a może i tysiące moich wpisów – dyskusji – rozumiem, że faktycznie może być zbyt ostre ( nieludzkie można by faktycznie rzecz, chociaż „Róża” też ma kolce ), sformułowanie Menda jest dla Pani odniesieniem dla mojej charakterologii …

  Brawo Pani Różo, jako ochrzszczonego niedawno „megalomana”- rozbawił mnie Pani wpis, co do spotkania w kontekście Wałęsy pozostawiam termin otwarty i do Pani akceptacji – tylko po okresie wakacji, przygotuję się merytorycznie specjalnie dla Pani …

  Liczę na Panią, chyba, że Pani „gardzi” takim człowiekiem jak ja …

  • Muszę Pana rozczarować . Nigdy nikim nie gardziłam i nie mam najmniejszego zamiaru tego robić . Niestety tym się różnimy .
   Jeżeli nie dopatruje się Pan podjętych prób umoralniania to znaczy , że zatracił Pan kontrolę umysłu nad słowem .
   Proszę zatem nie używać słów ,,moralność , moralności,, etc ,etc .
   Prezydent Lech Wałęsa to jedna strona medalu . Na odwrocie pojawił się z-ca Pan Dariusz Jankowski stanowiący całość przekazu . Pańska sugestia była zgrabnie zakamuflowana ,,już jedna taka menda była … ,, .
   Czy kiedykolwiek spotkał się Pan z nauką zwaną logiką ?
   Dla mnie jest to jasny przekaz ,iż kolejną mendą jest z-ca .
   Nie będę wnikała w kolejne sugestie wynikające z tekstów i podtekstów Pańskich wypowiedzi ograniczona czasem . Proszę jedynie o własny obiektywizm również w wypowiedziach innych osób .
   Przytoczę jedynie pewną mądrość .
   cyt.
   ,,Chodzi mi o to aby język giętki
   Powiedział to co POMYŚLI głowa … ,,

   ,,… Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem
   Strofa być winna taktem nie wędzidłem ,, .
   Pozdrawiam 😉

 30. Czy tylko mi wydaje się,że portal ten powinien zmienić nazwę na „maciej w info”? Teraz sprawa ważniejsza… Redaktorze,czy na Trzemeszno info możnana używać takich słów i obelg jakich używa niejaki MaciejW?Czytają to także dzieci…Jeżeli wolno,to proszę zmienić nazwę portalu,wykreślając nazwę naszego miasteczka Z poważaniem,czekam na odpowiedź.

  • Szanowny panie Redaktorze.W związku tym,że nie otrzymałem odpowiedzi na uprzejme pytanie,ponawiam je: Czy wolno używać na Pańskim portalu takich słów i obelg,jakich używa MaciejW? Chociaż jakaś odpowiedź była ale od …MaciejaW.Czy ten pan przejął partal Trzemeszno info? Z poważaniem czekam na odpowiedź.

 31. Panie J,

  Mnie się wydaje, że nie tylko dzieci tutaj czytają – ale często piszą … 😉

  Jeśli czuje się Pan urażony moimi wpisami, to proszę się zgłosić do jednego z radnych, który za pomocą prawa – policji – prokuratury doszedł do autora obraźliwych treści …

  Tylko, suchym faktem jest , że jeśli chodzi o mnie bez problemu pomimo ( RODO :-)) podam do siebie kontakt, tylko czy drugiej stronie starczy odwagi, na konfrontację, znajdzie się paragraf ?

  Ale widzę, że J ma zapędy cenzorskie chcąc mnie wyrugować z tego portalu, a ja naiwnie myślałem, że mamy wolność słowa drogie J ?

  • Ja.o mnie, moje, przeze mnie, moim, jestem, nie z moim, beze mnie….dość tego. Mówię dość Macieja W. Swoim wpisem o przybłędzie wszystko ten pan o SOBIE powiedział. Dość tych nudnych przydługawych wywodów jegomościa. Chyba że przejął portal na potrzeby kampanii.

   • Może by tak bojkot na wszelkie wpisy Macieja W. Każda odpowiedź na jego post to woda na młyn dla jego wybujałego ego. Ja mu tej pożywki od dziś odmawiam.

    • Też mam takie wrażenie. Może to być na zasazie – nie ważne jak będą mówili ważne żeby mówili. Z jednej strony nie powinno się takiego postępowania „karmic” czyli wychodzić w dyskusję, nierzadko o oczywistych oczywistosciach, z drugiej .. też każdy ma prawo do wypisywania się na portalu. No niech sobie ktokolwiek jest rycerzem bez skazy z otwartą przyłbicą walczący z ……. kto tylko ma na to ochotę. Jeżeli to już kampania, tego nie wiem, to byłby to wyjątkowy cynizm i brak poszanowania dla zwykłego mieszkańca Trzemeszna.

     I na temat główny artykułu – bazylika to zabytek myślę, że gmina ma nie tylko prawo ale obowiązek dofinansowac remont. I dopuszczam możliwość , że ma Pan inne zdanie na ten temat.

   • A ja chętnie czytam macieja i jego adwersarzy.pouczająca lektura.a swoje zdanie i tak każdy ma.pozdrawiam autorów super komentarzy.9.tejl

 32. Czytam te wywody p. Macieja i niesty biją po oczach. Żenujący przerost treści nad formę, uderza w nich przerost ego tego pana. Bez obrazy ale megaloman to właściwe określenie

 33. Dzień dobry,
  wracając z krętych ścieżek debaty do tematu publikacji.
  W niedzielę słyszę :
  „Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi. I przykazał im. żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. „Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien”.
  W poniedziałek czytam:
  „Wszystko wskazuje na to, że trzemeszeński samorząd wesprze parafię w remoncie bazyliki. Z takim wnioskiem zwrócił się do gminy proboszcz naszej parafii ks. Piotr Kotowski. Kwota o jaką wnioskuje to 180.000 złotych.”
  Czy tylko ja czuję narastający dyskomfort i rozziew pomiędzy słowami i czynami ?
  Pozdrawiam
  TDi

 34. Anonomie z
  18 lipca 2018 o 13:54

  Możesz to doprecyzować ?

  Prezydent Lech Wałęsa to jedna strona medalu . Na odwrocie pojawił się z-ca Pan Dariusz Jankowski stanowiący całość przekazu . Pańska sugestia była zgrabnie zakamuflowana ,,już jedna taka menda była … ,, .
  Czy kiedykolwiek spotkał się Pan z nauką zwaną logiką ?

  Skąd ten cytat:

  ,,już jedna taka menda była … ,,

  Bo interpretacja rozumiem Pańska -autorska ?

  Pan Wiceburmistrz pojawił się w temacie, bo niech Pan wyobrazi sobie, że to przewodniczy komisji o której traktuje również artykuł – co do jego osoby, mam wiele zastrzeżeń co do jego pracy – również formy – pomijam sposób zarządzania gminą – oraz sprawy związane z Remondisem oraz jego obietnicami publicznymi, ale skąd ta Menda w jego kontekście się Panu urodziła ?

  Wyrażanie na podstawie moich wpisów opini o mnie jest dla mnie normą – i niczym nadzwyczajnym, oczywiściie gdy dopytuje o podstawy tych opinii – konkrety – to nie dostaje żadnej jasnej odpowiedzi, ale kiedy zaczynacie intrepretować te wpisy tak „głęboko” to nie wiem czy to do końca ja powinnienm poddać się refleksji – jednak ciekaw jestem doprecyzowania tej drobno zakamuflowanej sugestii – jakiej niby to się dopuściłem ?

  Bo musicie moi drodzy chyba przyznać, że nie tylko że mnie fałszywiec, hipokryta, cynik, megaloman z wybrzuszałym ego ( przepraszam jeśli coś pominąłem ), ale jestem również 1dość cierpliwy w udowadnianiu, że słoniem nie jestem ? Bo od kilku wpisów, chciałbym dowodów, konkretów na te Wasze wielkie opinie … I trochę do tego się to powoli sprowadza.

  Anonimie, z 18 lipca 2018 o 09:49:

  Cynizm i brak poszanowania dla zwykłych mieszkańców Trzemeszna piszesz ?

  Jeśli chciałbyś klasycznego cynizmu, odnośnie komunikowania się z mieszkańcami pod kątem kampanii to odsyłam Ciebie na profilFB Pana Burmistrza, który został uruchomiony przed ostatnią kampanią właśnie w celu komunikowania się z nami mieszkańcami – a on umarł szybko bo po wygranych wybranych przez niego – o czym pisałem 3 – 4 lata temu, również na tym portalu – kiedy to Pan Burmistrz z obietnic zmian sposobu swojego zarządzania gminą zrezygnował … To jest suchy, fakt, konkret – o które ja często apeluje w dyskusji.

  Niestety na tym portalu dość długo już piszę, a od kilku lat praktycznie – publicznie, ponieważ uznałem, że pisanie anonimowe nie jest dla mnie – ponieważ często o zbyt bliskich problemach piszemy, żeby uciekać się do „chowania” za monitorem …

  Piszecie jakim to brutalnym i chamskim językiem się posługuje, fakt – popełniłem dwa błędy słowne – za które przeprosiłem, i faktycznie nigdy nie powinny paść w kontekście drugiego człowieka jak i ze względu na jakość dyskusji !

  Jednak jak się mają do Waszego głębokiego moralizatorstwa, które tutaj czytam – wasze inwektywy charakterologicznie pod moim adresem ?

  Zastanawialiście się nad tym, bo spokojnie sobie mogę Wasze opinie nazwać inwektywami – bo nie potraficie ich kompletnie uzasadnić, doprecyzować ich w odniesieniu do mnie od kilku wątków … ?

  Oczywiście podkreślam macie pełne prawo je podnosić, tak jak ja mam pełne prawo pytać o doprecyzowanie tego mojego psychologicznego portretu jaki z pewnością pełni mocy troski o moją skromną osobę wypracowaliście w tym wątku …

  Logika, logiką ale warto mieć na wiedzę tezę, a jeśli ją się stawia to ją udowodnić oraz poslugiwać się faktami …

  • Lekarza, kurna na gwałt lekarza!!!
   Ja pierdziu, dobrze, że będzie nowa przychodnia.
   Prośba do właściciela, specjalistów i to dużo proszę sprowadzić, są potrzebni.

 35. Jeśli chodzi o bazylikę na zawszę zostanie naszą wizytówką naszego maista , jak piramidy w Gizie czy Koloseum w Rzymie. Jeśli miasto dobrze się zorganizuję to może zarabiać na turystyce . Mam kilka pomysłów na te miasto, pierwsze z alumnatu zrobić muzeum Historii szkolnictwa i Trzemeszna ,nasza szkoła powstał 1776 kiedy powstała pierwsza komisja edukacji , druga strona otworzyć stary browar na Szymańskiego z możliwością zwiedzania oraz lodownie . Jeżeli chodzi bazylikę to powinna jej wnętrze wyglądać jak przed wojną a jej podziemia udostępnione do zwiedzenia. Tylne wieże kościoła zrobić jako punkt widokowy . Tu może zabrzmi absurdalnie i sci fiction ale połączyć Bazylikę i stary browar przejściem podziemnym ale jest wiele legend w Trzemesznie o przejściach podziemnych, które wychodzą z bazyliki . To są moje pomysły na nasze miasto zyskać. Wiem , że zaraz napiszecie , że miasto długi że kościół jest instytucją pasożytniczą , i że to wymaga wiele nakładów finansowych ale jako to się mówi nie odrazu Rzym się wybudowało . Ale jeżeli się będziemy realizować projekty po kolei to nasze miasto napawdę może skorzystać .

  • Hahaha… i jak miasto będzie zarabiało na tej turystyce? Jak zrobi przejście podziemne to zadłużenia chyba do końca istnienia nie spłaci. Nasze miasto nigdy nie będzie zarabiać na turystyce bo w obiekty jakie ma to zawsze będzie więcej wkładać niż z nich wyciągać.

   • Do pana turysty
    Rozumiem pana reakcje, ale tak jak napisałem wyżej można to zrobić etapami odnowić bazylikę ,udostępnić podziemia kościoła, z tylnich wież można zrobić punkt widokowy . Z Alumnatu zrobić muzeum szkolnictwa i Trzemeszna ale muzeum nie takie że izba pamięci i to wszystko . Porobić choćby dwie klasy na wzór z XVIII wieku i dodać do tego jeszcze dodać grupę rekonstrukcyjną, która będzie opowiadała historię jak młodzież się uczyła i jak wyglądała ich życie. Następnie browary fortuna niech uruchomią browar na Szymańskiego z możliwością zwiedzania i konsumowania piwa . Jeśli by to wszystko ruszyło i cieszyło się popularnością to Kościół, unia europejska, gmina, muzeum szkolnictwa mogła by sfinansować projekt tych podziemi . I moim zdaniem byłby to nie głupi pomysł bo droga pod ziemna była by skrótem ( który łączyła był bazylikę i browar) oraz atrakcją miasta .

  • Che,

   Może trochę rozwlekę, ale pierwsze kwestia – finansów – piszę o tym od dawna – czy nasza gmina jest na prawdę taka biedna – czy źle zarządzana i generujemy sobie straty na rzecz zewnętrznych podmiotów, które idą w miliony ? Przecież od kilku lat 3 – 4, organ wykonawczy nie potrafi wyegzekwować należnego nam podatku w kwocie blisko miliona rocznie od firmy Remondis co daje nam kwotę rzędu 3 – 4 milionów ? To jest milion rocznie ! Q

   Jeśli jest tak źle z finansami , to pytam dlaczego ? Nie wspomnę innych kwestii, które można by w ujęciu dekady – rok rocznych budżetów ująć jako wygenerowane olbrzymie straty, około 10 milionów ?

   Pojawia się mnóstwo głosów o złym stanie budżetu, ale jaki on tam zły skoro miliony z niego uciekają, pytam ?

   Pan tak na prawdę piszę o polityce historycznej naszego miasta, czy ona wymaga zmian – Tak, czy polityka promocyjna naszego miasta wymaga zmian – Tak, czy polityka rekreacyjna naszego miasta powinna ulec zmianie – Tak, czy można w odpowiedniej perspektywie czasowej – budżetowej ująć to jakąś wspólną wizją – programem – moim zdaniem Tak.

   Rzucił Pan, że można na tym zarabiać, uważam, że wielkim sukcesem byłoby gdybyśmy nie tracili – oczywiście część z tych rzeczy można by wykonać w ramach inwestycji publicznych, które nie muszą przecież zarabiać ? Umówmy się nie wszystko musi przynosić zyski, najważniejsze, żeby nie generowało strat, a będzie to już zysk finansowy – uspołeczniowy …

   Co to pomysłu kopania tuneli, dla mnie jes – aczkolwiek co do legend – przejście było również na cmentarz – więc ja nie wiem co tak na prawdę skrywają naszą podziemia kościelne – ile wiemy na ich temat, ile z tej „legendarnej” infrastruktury zostało ? To taki nasz złoty pociąg lokalny jak i popiersie Wilhelma II wrzucone do jeziora Klasztornego ?

   Pana pomysły na jakiś ruchy w temacie polityki historycznej i promocyjnej tego miasta są jak najbardziej chwalebne, historia Trzemeszna jest jego najlepszą promocją, tylko to trzeba umiejętnie i w czasie połączyć !

   A co Pan sądzi o rekultywacji jeziora Klasztornego, jako elementem planu na rekreację ? Zagospodarowaniu jego brzegu ? To też może wydawać się opcją fantazy, choć wiele przypadków w Polsce temu przeczy …

   • Panie Macieju W Z tego co wiem jeśli chodzi plan rekultywacji jeziora Kościelnego to ciężka sprawa bo te jeziora zostały zanieczyszczone przez przemysł, który znajduję się powyżej jeziora . Nie wiem czy te jeszcze ścieki trafiają z przemysłu nadal do jeziora, ale jeśli tak trzeba było jakieś inne zastosować rozwiązać . Nie wiem ile kosztowało by oczyszczenie jeziora ale jeśli miała bo to nastąpić to można było by dno jeziora przeszukać w celu sprawdzenia czy nie ma jakiś obiektów archeologicznych .Pana pomysłem jest też bardzo dobry , rekultywacji jeziora by się przydała bo są ludzie, którzy jeszcze pamiętają, że się w nim kąpali i raki żyły . Jeśli chodzi rekreację to można wokół jeziora to można było by wybudować małą alejkę, bo jezioro jest z byt za małe na coś więcej.
    Jeśli chodzi budżet gminy, to potrzeba osoby przedsiębiorczej, która wie co to jest prowadzenie firmy, zawieranie umowy , osoba znająca się lub radząca się w kwestiach prawnych. Najlepsza alternatywą też było by wprowadzenia terminu odpowiedzialność tzn. Osoby, który uchwalają jakieś uchwały wobec miasta, powinny za to odpowiadać. Z mojego punktu widzenia Polsce jest tak, że osoby, które prowadzą jakiś urząd nie traktują sowich kompetencji poważnie: bo to nie jego pieniądze to może wydać, robienie sobie prywaty itp. A jeśli taka osoba później była by kontrolowana i rozliczana, to nie było by pochopnych decyzji .W ten sposób człowiek 20 razy się zastanowi nim podejmie decyzję ale to są moje tylko spostrzeżenia.

    • Na rekultywację Kościelnego szkoda pieniędzy bo nic dobrego z tego jeziora nie będzie przez setki lat, ale zagospodarować teren dookoła by się przydało – ścieżka dookoła jeziora nie tylko idealna byłaby dla rekreacji dla wszystkich ale i przemieszczanie się z jednej strony na drugą byłoby łatwiejsze, zagospodarować skarpę po przeciwnej stronie i nawet ładny punkt widokowy można usypać tanim kosztem z widokiem na całe miasto.

  • Panowie co na celu miałoby inwestować wokół jeziora, którego stan wody jest co najmniej ściekiem obecnie ?

   Fakt, nikt nie dokonał do tej pory, żadnych pomiarów jakości wody, obecne metody rekultywacji jezior są relatywnie tanie – i większości z punktu widzenia metody mają jeden problem, nadmiar z tego co pamiętam azotanów – fakt jezioro klasztorne może mieć bardziej skomplikowaną historię i skład wody po analizie …

   Co do browaru, to sam jestem ciekaw na czym stoi inwestycja browaru fortuna – bo chyba jakiś oficjalnych komunikatów nie było w temacie, że inwestycja wygasła ?

   Wracając do pieniędzy i odpowiedzialności publicznej, faktycznie jest znikoma, no bo jak pociągnąć do odpowiedzialności osoby, które odpowiadają np za tak tragiczną umowę prywatyzacyjną TPK, a zgodną z prawem ? Jedynie przy urnie ? A to żeby podchodziły do tematów zarzadzania gminą poważnie, w dużej mierze zależy od nas, naszej bierności albo aktywności …

   Temat dość złożony, chociaż trochę z zazdrością patrzę na inne gminy, które Trzemeszno zostawiły w XX wieku …

   Jako, że udało mi się załatwić trochę słońca, to idziemy z niego korzystać miłego weekendu, czy bez polityki, przekonamy się … No i wyborów personalnych …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj