Strona główna Różne Gdzie jest ta umowa?

Gdzie jest ta umowa?

3972
44

Jednym z punktów wczorajszych obrad Rady Miejskiej była działalność spółki Remondis Aqua Trzemeszno. Na pytania radnych odpowiadał Mariusz Łozowski – członek zarządu Remondis Aqua sp. z o. o. w Warszawie.

Przypomnijmy, że firma ta jest 40% udziałowcem trzemeszeńskiej spółki. Pozostałe 60% należy do naszej gminy.

Pierwsze pytanie padło ze strony przewodniczącego Benedykta Nitki, a dotyczyło budowy kolektora do mającej powstać zlewni ścieków. Ma to spowodować odciążenie miejskich ulic od ruchu ciężkich beczkowozów podążających do oczyszczalni. Przewodniczący pytał kto poniesie koszty tej budowy.

Jak poinformował M. Łozowski, spółka nie zamierza finansować tej inwestycji, jedynie samą stację zlewną. Przypomniał przy okazji o zapisie umowy inwestycyjnej, który mówi, że każdą inwestycję powyżej 10.000 złotych ma finansować gmina. Wrócił też do czasu negocjowania umowy z gminą. Jak stwierdził, już wówczas myślano o tym, aby taryfy dla mieszkańców były jak najniższe.

Na te słowa zareagował Maciej Dalewski. przypominając, że gdy spółka rozpoczynała działalność woda w Trzemesznie kosztowała 1,80 zł, a potem zarząd nowej firmy co około 2 miesiące próbował je podwyższać.

Renata Wiśniewska pytała o wyniki finansowe spółki za ubiegły rok. Według przedstawiciela Remondis Aqua wynik ten był pozytywny, chociaż niewielki. Wyniósł 90.000 zł, a powodem tego są niskie marże na jakich pracuje spółka. Wynoszą one około 2%.

Wrócił też temat opłaty za zarządzanie, którą trzemeszeńska spółka odprowadza do spółki w Warszawie. Pytanie to powtarza się co jakiś czas, mówiono już o tym w poprzedniej kadencji rady. Padały różne kwoty, m.in. 150.000 zł, 242.000 zł. Kacper Lipiński pytał, z czego wynika taka opłata.

M. Łozowski odpowiadał, że wszystko co się dzieje w spółce ma swoje umocowanie w umowie. Radny chciał jednak dowiedzieć się dokładnie, gdzie zawarty jest taki zapis, bo jak zauważył, w umowie inwestycyjnej, podpisanej pomiędzy gminą Trzemeszno i Remondis Aqua, takiego zapisu nie ma.

Przedstawiciel Remondis Aqua zauważył, że umowa inwestycyjna nie jest jedyną. Są jeszcze inne umowy, jak np. umowa administrowania czy umowa dzierżawy. „Spółka w swoim otoczeniu ma wiele innych umów, nie potrafię powiedzieć, z której akurat to wynika” – tłumaczył M. Łozowski. W tej sytuacji K. Lipiński zwrócił się do przedstawiciela drugiego, większościowego udziałowca – burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Zapytał czy może on wie, która umowa zawiera zapis o opłacie za zarządzanie. W uzupełnieniu jego pytania B. Nitka poprosił burmistrza o przekazanie do wiadomości radnych wszystkich umów dotyczących utworzenia trzemeszeńskiej spółki.

Odpowiadając K. Dereziński przyznał, że również nie pamięta, gdzie taki zapis się znajduje. Obiecał przygotować wszystkie umowy i przekazać radzie.

Czy w końcu do tego dojdzie, nie wiadomo. Taką obietnicę burmistrz składał już w 2017 roku. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|. Przez prawie pięć lat nic się w tej kwestii nie zmieniło. Nikt nie zaprzecza, że taka opłata jest uiszczana, nadal nie wiadomo jednak na jakiej podstawie. Nie wiadomo też co kryje się pod tym sformułowaniem. Jak można się bowiem domyślić, trzemeszeńską spółką zarządza zarząd opłacany z jej pieniędzy.

O tajemniczy zapis pytano również mecenasa Marcina Leśnego. Odpowiedział, że nie jest mu znana umowa, która zawierałaby tę kwestię.

Swoje uwagi w stosunku do władz gminy miał M. Łozowski. Przypomniał, że w umowie inwestycyjnej zapisano intencję, iż obie strony będą dążyć do zmiany proporcji udziałów tak, aby wyniosły one po 50% dla gminy i Remondis Aqua.

Radnych uspokajał w tej sprawie M. Leśny. Zauważył, że zapisano tam wyraźnie, iż może się to zdarzyć tylko po podjęciu stosownej uchwały przez Radę Miejską.

44 KOMENTARZE

 1. Nie mogli doliczyć się etatów urzędników. Nie mogą doliczyć się gruntów. Teraz nie wiedzą gdzie są umowy.
  Co poza pier… m zrobiliście, aby odsunąć od władzy tych, którzy od lat nie wykonują uchwały? Od lat udajecie, że dzielnie walczycie z patologią a tak de facto nie robicie nic aby ten patologiczny stan zmienić. Na szczęście za rok wybory i większość statystów pożegna się z ciepłym fotelikiem. Nawet referendum nie potrafiliście zrobić.

 2. Aby było lepiej musi być gorzej. W tym roku jesteśmy najgorszą gminą w kraju, ale za rok może będzie przedostatnie miejsce. Plany gmin w około Trzemeszna to przepaść do nas. Wydają po kilka milionów i większość ma spore dotacje. Zmarnowane lata władzy.

 3. Nawet jak chce się obejrzeć ostatnią sesję można się przekonać, że brakuje części nagrania z sesji. Gdzie się podziało nagranie między godziną 10:24:58 a 10:29:49? Amba Fatima było i ni ma?

 4. te machloje z odprowadzaniem za zarzadzanie takiej kasy maja na celu pokazac ze no wiecie noo wynik finansowy ledwo na plusie ledwo

  poza tym kazda inwestycja powyzej 10 tys to urzadz czy dotyczy to rowniez zyskow ???? powyzej 10 tys zysk to urzad dostaje ???

  kto taka umowe podpisywal ?????????? naplul bym temu gosciowi w twarz !

 5. Spięcia i niesnaski między gminą a Remondis są chyba od samego początku. Więc dlaczego wy, burmistrzowie i radni przy pomocy i współudziale waszych prawników nie podejmiecie działań mających na celu zakończenie współpracy?
  Proponuje super tajne spotkania „Top secret” o których nie będziecie absolutnie nikogo informować a tym bardziej Remondis. I będziecie pracować nad problemem. Niech wam to zajmie nawet 5 czy 10 lat ale niech to będzie skuteczne. Bo bez działań z waszej strony nic się nie zmieni.

 6. Oj my wyjdziemy z motyka na slonce zobaczycie tak Remondis okreci ze bedziemy gowno znowu mieli nic nam znowu nie zostani drodzy radni nie spijcie miejcie oczy i uszy czujne nie ma dokumentow a to ten nie pamieta wszystko wszyscy wiedza tylko nic nie mowia rozwiazac umowe z Remondisem i tyle bierzcie sprawy w swoje rece bo nam juz nic nie zostanie w dupe bite Trzemeszno na kazdym kroku

 7. w taki biznes to ja tez bym wlazl 0 odpowiedzialnosci tylko piniadze liczyc kto to k..a podpisal /? gdzie byli radni bezradni ? gdzie teraz sa ??? ojj nie dam juz sie nabrac na kolejna kadencje a niech mi tylko szewc przyjdzie prosic po glosy to psami poszczuje

 8. Wystarczy pojechać do Mogilna.w ciągu jednego dnia remont 3 ulic do tego renowacja wieży.Ku…wa jak wam nie wstyd , zachowujecie się jak spasione św…ie przy korycie.Chodniki jak w ,remont hali sportowej tzn.jedne ściany do powieszenia reklam.Pozostaje zadać wam pytanie,co robicie w kwestii wykorzystania tych ogromnych zakładów? Dlaczego nie prowadzicie z nimi rozmów,negocjacji ? Może to oni powinni w ramach zadośćuczynienia , sponsorować budowę basenu, dróg, chodników itd. Pomyślcie wy …. słabo dbający o swoich wyborców 🐏🐑🐏

  • Basen? Nie ma pieniędzy na utrzymanie podstawowych zadań gminy a Ty chcesz basenu? Tak tu zachwalasz Mogilno a sprawdziłeś ile ta gmina dopłaca do funkcjonowania basenu?

   • Ale ma z czego dopłacać – nie kumasz tego ??? Basen w żadnej gminie nie ma przynosić zysków – basen ma być dla mieszkańców gminy i ma być utrzymywany przez gminę. Gmina ma na to zarobić mądrością swoich włodarzy. Tak jest z każdym basenem (nie dotyczy oczywiście tematów biznesowych – typu Energylandia)

    • No właśnie nie kumam takiego podejścia, w którym trzeba coś robić, do czego trzeba dokładać. Co więcej. Każdy zdroworozsadkowy nie kuma Twojego podejścia. Kim Ty jesteś? Kolejnym populistom, który będzie ludziom obiecywał złote góry w postaci basenu a później jak przyjdzie co do czego to podniesie im podatki bo na utrzymanie basenu nie ma? Jak chcesz to idź sam do Paroca i powiedz, żeby wybudowali i utrzymywali basen. Co za różnica, komu zapłacę za bilet. Dziś chcesz pograć czy po ćwiczyc na OSiR to musisz zapłacić. Za wszystko się tam płaci. Także jeszcze raz powtarzam. Żadnego basenu gminnego. Jak ktoś chce to niech to robi z prywatnych środków i niech o to dba. Właśnie dzięki takiemu podejściu czyli zastaw się a postaw się ta gmina wygląda tak jak wygląda. Brakuje zwykłego gospodarza, który wziąłby to wszystko uporządkował. Nie brakuje za, to zwykłych populistów.

     • Nie kumasz Realisto, bo nie myślisz ani realnie, ani racjonalnie! Edukacja! Mówi Ci to coś? Oto pierwszy z brzegu, a arcyważny przykład rzeczywistości (realność!), do której jedynie dokładać trzeba, a efekty i to bezpośrednio nie przeliczalne na pieniądze, przychodzą ze znacznie odroczonym terminem. Basen, to kolejny przykład takiej realnej inwestycji, która nie musi być opłacalna w sensie zysku finansowego. Itd, itp. Obudź się ze snu pseudorealnego!

    • Wiesz jak gminy zarabiają? Bardzo prosto😄😄podnoszą podatki😄😄i inne opłaty. PiS wtłoczył dużej liczbie wyborców, że im coś daje😄😄😄tylko już nie mówią, że innym zabierają a nawet tym co dają to też najpierw zabierają. Tak rosną pokolenia, którym nic się nie będzie chciało bo teoretycznie coś dostaną😄😄ale wszystko jest do czasu. Gminy mogą „wybudować” co chcesz ale wszyscy się na to złożymy i już tak przyjemnie nie będzie. Dziś inflacja 11,3% a taka prawdziwa pewnie z 15% a będzie jeszcze „lepiej”. Pozdrawiam

     • Anonimie1, może przybliżysz nam, ale wpierw sobie, mechanizm powstawania inflacji, która szaleje dziś po całym świecie?! Zapomniałeś już o lockdownach, obostrzeniach, ograniczeniach i całej pandemicznej katastrofie łańcucha dostaw? Czy tak się skupiłeś na PiSie wg TVN, że przeoczyłeś to, co działo się przez ostatnie dwa lata w świecie? Może przytoczysz też przykłady jakiegokolwiek państwa na świecie, jakiegokolwiek rządu, który nie redystrybuuje kapitału (rozumiesz, o czym mowa?), bądź tak uprzejmy i doedukuj się zanim znów zaczniesz się wymądrzać!

     • Do Pokolenia😄ten rząd tylko odpowiada za sukcesy(oczywiście ich nie ma) a wszystko co złe to wina Tuska i złej UE i innych. Oczywiście wszyscy redystrybuują środki ale tylko takie które mają i na jakie je stać. Może wiesz a może nie że Glapinski mówił oficjalnie że żadna inflacja nam nie grozi, podwyżek stóp procentowych z kadencji tej rady nie będzie 😄a mówił to przed wojna gdzie inflacja dobiła już do 9%-było tak? Napisałeś o pandemii a przecież Premier mówił że sytuacja gospodarki jest fantastyczna i nawet z tej wstrętnej UE nie potrzebujemy kasy- to też bzdury?😄 Pandemia się zaczęła w 2020 roku czyli już rządzili drugą kadencję to tak dla przypomnienia bo coś o edukacji pisałeś😄Gdybym ja tak zarządzał swoim budżetem domowym to już dawno w kartonie pod mostem z rodziną byśmy mieszkali. Za rok wybory a oni już zaczynają ogłaszać plan rozdawania(redystrybucji jak to ładnie nazwałeś)czegoś czego nie mają. Ja nic od nich nie chcę i od innych rządów też tylko niech mi przestaną zabierać to będzie mnie i rodzinę stać na bilety na baseny komercyjne i nie tylko. Pozdrawiam

  • Oj szkoda, że tylko widzisz Mogilno a gmina to jeszcze wioski, na których chodniki nie remontowane od lat, brak kanalizacji, wodociągi z rur azbestowych itd. Ostatni się cieszyli, że 10 km dróg wyremontują😄😄i to ma być sukces? A gmina też ma kasę bo zbiorniki gazowe, kopalnia. W tej gminie takie samo bagno jak w Trzemesznie.

 9. Co wybory to gorzej, a w tej kadencji to chyba nastąpi historyczne bankructwo.
  Podobieństwo do zawodu historyka i bankiera całkowicie przypadkowe 😁

 10. Jezus powiedział: „Szukajcie, a znajdziecie” (Mt 7,7). Pozostaje wierzyć, że umowa/y się znajdzie bo to byłyby niezły hit, gdyby okazało się inaczej. Co wtedy miałoby przedmiotem renegocjacji? Coś, czego nie ma?

 11. No i dodaj jeszcze listonosza i budowlanca itd wszyscy sie nadaja do dupy czas na wybory nie mowiac o rencistach i emerytach w innych gminach sie nie czaja tylko ida do przodu zatwierdzone urajone iwszystko idzie jak trzeba nie tak jak u nas jak slimaki wszyscy raja

 12. Wczoraj brałeś za autorytet tego 🐏 nitrasa, a tu ciach, super wiadomość ,immunitet zabrany,razem z tą szajbus welgus. Jak ćpun powiedział,,będzie można zacząć piłowanie,,

 13. Jak to gdzie jest umowa? Schowana głęboko aby ludzie nie wiedzieli i nie zadawali zbędnych pytań. Taki oto transparenty urząd. Zbliża się czas udzielenia wotum zaufania dla burmistrza. Ciekawe czy ci bohaterscy radni zagłosują za udzieleniem wotum zaufania. Jeśli tak, to po raz kolejny udowodnią, że ich zachowanie na sesji to gra pozorów. Skoro burmistrz nie wykonuje uchwały i nie chce udostępnić dokumentów jest to powód do tego aby nie głosować za wotum. Teraz nie zagłosujecie za wotum ale pewnie referendum nie rozpiszecie bo stwierdzicie, że rok przed wyborami nie warto robić referendum. I tak lecą kolejne stracone dla tej gminy lata. Referendum powinno być po 2 nieudzielonym wotum czyli w roku 2020. Zamiast tego mamy 3 lata stracone.

  • obecna ekipa z dziadziem na czele juz mojego glosu nie otrzyma rownie dobrze mozna wziac statystow z ulicy wydzie na to samo. WFista wyjedzie pewnie z jakimis pomyslami zaslyszanymi od ludzi typu „panie burmiszczu a chodnika nie ma tam i tu”, SzeFc tez w gajerku sie pojawi zeby kampanie robic juz na przyszlosc, o innych niie chce mi sie juz nawet gadac a dziadzia to sesja bez przejezyczenia/pomylka to stracona sesja eeeee wstyd i hańba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj