Strona główna Różne „Gdzie jest ta bieda”, czyli radni o podatku rolnym

„Gdzie jest ta bieda”, czyli radni o podatku rolnym

1088
37

W związku z rozpoczęciem prac nad budżetem gminy radni dyskutowali o stawkach podatku rolnego na 2016 rok. Podstawą do jego ustalenia jest średnia cena skupu żyta, opublikowana przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W roku 2016 stawka ta ma wynieść 53,75 zł, jednak Rada Miejska może ja obniżyć.

Burmistrz Krzysztof Dereziński zaproponował, aby przyjąć cenę 45 zł za kwintal żyta, tj. o 2 złote mniej niż w roku bieżącym. W momencie, w którym radni mieli przystąpić do głosowania, o głos poprosił Marek Walczak z Ostrowitego. Zdziwił się, że żaden radny z terenów wiejskich nie zabiera głosu w tym temacie. Według niego, biorąc pod uwagę suszę jaka dotknęła rolników, a także bardzo niskie ceny skupu trzody chlewnej, stawka podatku powinna zostać obniżona do 40 złotych.

Radny Daniel Bisikiewicz zwrócił uwagę, że tylko rolnikom obniża się podatki, a przecież należy równo traktować wszystkich mieszkańców. Jak dodał, nie należy zapominać o wydatkach jakie czekają gminę w najbliższym czasie. Wymienił między innymi zobowiązanie wobec firmy Paroc.

W trakcie dyskusji radny Maciej Dalewski zauważył, że podatek ma być obniżony o 2 złote w stosunku do ubiegłego roku, co dla biednych rolników jest znaczącą sumą. Bogatsi rolnicy – zdaniem radnego – są „sami sobie winni”, patrząc na kolosalne ceny ziemi rolnej osiągane na przetargach. „Gdzie jest ta bieda?” – pytał M. Dalewski.

W głosowaniu radni zaopiniowali pozytywnie stawkę zaproponowaną przez burmistrza. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie na jutrzejszej sesji Rady Miejskiej.

37 KOMENTARZE

 1. radny szewc to nawet w
  Trzemżalu się reklamuje na banerze ciekawe czy za darmo naprawia buty J……..m bo za obniżeniem podatku nie ale reklama na wiosce tak żenada J…….i wstyd z kim ty się zadajesz

  • Co ma piernik do wiatraka… Ja uważam że właśnie radni powinni wszystkich traktować równo i nie ważne co robią i gdzie się reklamują. Ludziom nigdy nie dogodzisz i zawsze będą głupie komentarze pisać, jakby był za to byś 'gospodarzu’ pewnie napisał że rolnikom w tyłek wchodzi bo tam reklama wisi…

 2. Panie Dalewski. Rolnicy na najsłabszych ziemiach nie płacą w ogóle podatku. A ci na dobrych ziemiach, Trzemżal, Szydłowo, Dysiek, Ostrowite, Miława pokazują jacy są biedni na przetargach. Dlatego za tą wypowiedź ma Pan ode mnie piąteczkę.

  • Popieram. Dlaczego mamy „forować” rolników? Są też inni którzy prowadzą własną działalność ale nie idzie im za dobrze jednak im nikt z tego tytułu podatku nie obniżka. Zaraz pewnie będą głosy że jak komuś działalność nie „idzie” to niech ją zlikwiduje i idzie do „normalnej” pracy. Ok ale rolnik też może iść do „normalnej” pracy. I jeszcze jedno. Są tacy którzy płaczą jak to im jest źle, jak ciężko ale… John Deere na podwórku stoi 😉

  • O jakiej biedzie jest tu mowa ! Straty spowodowane suszą ? A gdzie ubezpieczenia ? Co jest robione z dopłatami ?. Ludzie kitu nie wstawiajcie . Każdy pokrzywdzony rolnik może indywidualnie składać wnioski o umarzanie podatków . Panie Walczak wie Pan co to jest wolny rynek ? Wie Pan co to jest kapitalizm ? Jak ktoś nie daje rady to ,,żegnaj przyjacielu,, . Narzeka Pan na ceny skupu żywca ? Dam Panu radę przekształcić się . Proste prawda ? Ile rolnicy odprowadzają podatku na KRUS ? Cisza na sali ? Paaaaaaaraaaaaaaaaaanoja !!!! . Rolnicy siedzą cicho bo tak im dobrze . Gdyby było tragicznie byłaby natychmiast blokada dróg i taczki przed urzędem . Szkoda słów . Brawo Panie Bisikiewicz brawo Panie Dalewski

   • Niestety to mit,gmina Trzemeszno nie umarza rolnikom podatków , wbrew temu co Wam ludzie się wydaje. Proszę sobie sprawdzić ilu rolnikom z naszej gminy umorzono podatek, a potem dyskutować czego to rolnicy nie dostają.To co się obiecuje w mediach ,a co jest stanem faktycznym to dwie różne bajki.

    • W budżecie gminy jest coś takiego jak rezerwa budżetowa . Dobrze skonstruowany budżet daje tym samym pewne pole manewru . Wszystko uzależnione jest od dobrej i merytorycznej polityki finansowej . I tu dochodzimy do sedna sprawy . Dlaczego coś innego mówi się w środkach masowego przekazu a rzeczywistość pozostaje inna . Nieudolne rządzenie . Proszę przypomnieć sobie słowa Pana P.P. , który osobiście uczestniczył w pracach urzędu BRAK KOMPETENCJI . Tak to wszystko funkcjonuje niestety .

    • Lubi bugi jesteś padli ą gminą walczk jak by miał dług to by nie brał udziału w przetargu bo była klauzula ze kto ma nie ma długu baranie

     • Nazywasz się mistrzu MĘDRCEM ja dodałbym CHAMEM . Nie potrafisz CHAMIE dyskutować nie używając obrazliwych słów pod adresem hejtera . Tak jak napisał Ługibugi świadectwo Pan Walczak wydał sobie sam na własne życzenie . Ten Pan nie potrafi sklecić najbardziej prostych zdań a wypowiedzi to jeden mętlik . Powiem więcej ten Pan oprócz własnego interesu nie widzi nic ponad . Ma oczywiście do tego prawo z tym jednak , że poprzez swoje wypowiedzi ośmiesza się . Jedyne co jest jakimś usprawiedliwieniem to słowo dane po przegranej w wyborach . Kto śledził wszystkie wypowiedzi Pana W. wie co zapowiedział .

 3. Jakoś te niskie ceny skupu trzody pozwalają panu Walczakowi i jemu podobnym windować ceny na przetargach. Racja panie Dalewski. Gdzie ta bieda?

 4. Prawie każdy rolnik ma gospodarstwo warte od około 1 mln. + dobry samochód, a mnie nie stać na takie auto i nie zarobie 1 mln. przez całe swoje życie, więc rolnicy nie maja prawa narzekać jak jest im bardzo źle. Jak zrobią blokadę na ulicy to spalić im to wszystko i po kłopocie(więcej nie będą protestować)
  Oczywiście są też biedne gospodarstwa, którym należy pomóc. Niektórzy gospodarze sami są sobie winni bo nie potrafią tego interesu rozkręcić, a w zamian sprzedają część swojej ziemi i zostają prawie z niczym. takim na pewno bym nie pomógł.

  • Gospodarstwo za milion złotych każdy może sobie kupić i w nim za pół darmo z………ć.Gospodarstwo jest miejscem pracy a nie luksusem a ile twoje miejsce pracy kosztuje nawet nie wiesz a może więcej niż milion,tak fabryka w której pracujesz jest tym miejscem.Co do samochodów to spójż przed blokami.

 5. Rolnik ma zawsze możliwość zwracania się do Gminy o częściowe lub całkowite zwolnienie od podatku . W minionych czasach każdy szanujący się gospodarz wykorzystywał każdy skrawek ziemi pod uprawę . Obecnie na tych przydomowych działeczkach widać jedynie trawniki i kostkę brukową . Sklepy na wsiach oferują sprzedaż ziemniaków , marchwi , cebuli , selera , pora , jabłek . Czegoś tu nie kojarzę . Jak tu można mówić o biedzie . Wieś na okrągło zaopatruje się w różne artykuły w mieście .
  Nie krytykuję postępu lecz , gdyby była taka bieda to zapewne każdy by wykorzystywał to co matka ziemia mu oferuje . Niech nikt nie mówi ,,bo to się nie opłaca,,. Na moje jest to lenistwo i dobrobyt !

  • No cóż ,w mieście ludzie też mają ogródki i możliwość zasiania warzywek ,a nie latania co chwilę do sklepu bo czegoś zabrakło.

 6. Kolego dobrze poinformowany – Inkasent nie jest radnym w Trzemesznie. I taki jesteś poinformowany. Brawo Bisikiewicz i Dalewski ! Jak ulgi to dla wszystkich.

  • Ahaaas jak go fo powiatu wzieli to juz pomoc w trzemesznie bezintetedownie nie mozna to ujawniles swoja twarz tetaz 😉 tylko za kaske. Z wuja piekarza przyklad czerpac powinien nie byl radnym a chodzil pomagal 😉

 7. Tu nie ma co się zastanawiać . Wziąć za podstawę stawkę 53,75 zł . Obniżanie wysokości podatku rozpatrywać indywidualnie . Nas nikt nie pyta ile mają wynosić podatki jaka wysoka ma być akcyza itp. Bynajmniej Burmistrz nie sucha tak jak obiecywał ,z radnymi wygląda różnie . W sprawie regulacji zapisów ustawowych określających górny pułap dzięki , któremu można dokonywać obniżek nie robi się nic . Osoby zainteresowane wiedzą o jakich zapisach piszę .
  Tak na marginesie . Wieś zadecydowała kto ma być Burmistrzem . Ktoś ma zatem problem ….. . Albo rybki albo akwarium .

 8. To smutne ze na sesje moga przychodzić tacy jak Walczok i przerywać, na własne życzenie został juz okrzyknięty wiejskim idiotą ktory zawyża przetargi a potem nie płaci na czas do gminy, zobowiązania takie należy regulować na czas i naliczać spore odsetki tym co nie płaca w terminie, i żeby teraz sugerować obniżenie podatku bo biedny a wszyscy muszą sie temu przysłuchiwać żenada
  Niech sie wypowie ile kasy zalega do gminy i w ilu przetargach na ziemie planuje jeszcze brać udział jak sie nie opłaca to po co dzierżawi tyle ziemi

  • 🙂 rozśmieszyłeś mnie Ługibugi 😉 . Najgorsze jest jednak to , że wiejski i….a uważa kogoś za debila !
   No ale chyba i tacy muszą być . Hihihi

 9. Lubi bugi zapytaj się Burmistrza kto ma dług bo ja ,nie ,?ale jesteś jego wyborca to powines wiedzieć ?że Remadis ma dług wobec Urzędu ,ale Urząd w terminie przelewa nal..,eżą sumę za zbiórkę odpadów to zapytaj dlaczego nie zaspokoia swoje należności tylko dopuszcza do tego że NIE PŁACĄ I NIE MÓW NIE SPRAWDZONYCH INFORMACJI BO TO JEST PODŁE WYBACZAM WYBRCOM KTÓRZY SIĘ POMYLILI .

 10. Widać rozłożone mózgi jest to skutek spożywania posiłków z zawartością dopalaczy ukrytych w produktach spożywanych przes ludzi którzy nie mają odrobinę luksusu kultury ,Najgorsze jest to ze mają wykształcenie wyższe a inteligencję na-0 I mamy skutek ich udziału w wyborach.

 11. Plony w naszej gminie były bardzo dobre zbóż, gorzej z okopowymi. Wystarczy porównać z innymi regionami polski, więc podatki nie powinny być obniżane. Mając w okolicy tyle jezior powinno się budować deszczownie jak na zachodzie podziemne rurociągi.
  Plony mogą być o 50% większe, na to warto brać nawet kredyt.
  Rolnicy w kupie siła.

  • Może i potępiam za brak przecinka, ale nikogo nie wyzywam od osłów. Za pomyłkę w słowie ,,kropki” wielkie przeprosiny dla pana ,,pedagoga”, a właściwie to chyba dla ,,MW”, tylko teraz pod innym nickiem. Retoryka Twoich wypowiedzi oraz styl i wulgarność wskazuje, że jesteś tą samą osobą.

 12. Marian nie należę do tych wszystkich co są twojego pokroju a bronię tych którzy chcą zmienić to miasto rozumiesz a błędy ortograficzne nie szkodzą społeczeństwu i pastwienie się nad tym jest nie dopuszczalne przydupasie …

  • Zwroty typu Twój, Wasz, Twoje, Ciebie piszemy z dużej litery. Teraz znowu możesz parę inwektyw puścić w moją stronę, bo tylko obrażanie ludzi Ci dobrze wychodzi. Zdrowia życzę.

 13. Marian spoko pan W może mówi głośno ale prawdę otworzył oczy grunty gmina zyskała w tym roku 60tys a przedtem ile płacili Mero dlatego on nie działa na szkodę nas i dlaczego mamy go napietnowac co mówił o sprzedaży komunalki sprawdza się a twój Burmistrz co nie płacą podatku od nieruchomości a gdzie są te 3 ml na inwestycje ico kopara opada a prawda jest okrutna i tu pan W jest grą odpisz mądrze i bez błędów. .praw…y pedagog.mag.inz

 14. Marian proszę cię abyś zobaczył dach rematowanego domu na placu J K i zobaczysz co ja widzę, Znam Marka W krzyczy taki jest ale facet co nie boi się mówić prawdy i tego mu nie można odmówić idź na sesję i powiedz to co on mówi prawda

 15. Anioł jest to twój koszyk ofert ublizania i pod czyimś adresem linków sprawdź autoryzacje swego umysłu idź do lecznicy pana Ryszarda M i niech Cię zaszczepi na WŚCIEKLIZNE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj