Strona główna Kultura Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Kruchowie 

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Kruchowie 

2402
16

10 maja b.r. to wyjątkowa data dla Szkoły Podstawowej im. Powstania Wielkopolskiego w Kruchowie. To właśnie tego dnia placówka świętowała dziesiątą rocznicę nadania imienia.

Obchody rozpoczęły się od mszy św. w miejscowym kościele oraz pełnienia warty przez zuchów z 7 Gromady Zuchowej „Zuchy-Kruchy” przy grobie bohaterów, poległych podczas wojny.

Uroczystość na terenie szkoły rozpoczęła się nieco później. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. burmistrz Trzemeszna Kacper Lipiński, przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Bartz, dyrektorzy sąsiednich placówek edukacyjnych, dawni pracownicy szkoły, radni, sołtysi oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i firm.

Dyrektor SP w Kruchowie Jarosław Majewski wręczył na ręce Wojciecha Jurgońskiego, wieloletniego przewodniczącego Rady Rodziców, trzeci w historii placówki medal „Przyjaciela Szkoły w Kruchowie”.

Goście mieli okazję podziwiać patriotyczny program artystyczny, nawiązujący do Powstania Wielkopolskiego, jak rownież wysłuchać opowieści ułana z Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania, w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich, dotyczącej umundurowania i uzbrojenia powstańców.

Nie zabrakło również kulturalnych akcentów – podczas uroczystości można było podziwiać obrazy kruchowskiej malarki, Stanisławy Sierant.

Szkoła pragnie podziękować Leszkowi Figajowi za wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego oraz cukierni Moniki i Michała Walkowiaków.

SP w Kruchowie / Trzemeszno24.info

16 KOMENTARZE

 1. dziekujemy Burmistrzowi za bycie razem z mieszkancami. To dobra prognoza na przyszlosc.Byc wsrod ludzi i dla ludzi. serdecznosci dla wszystkich mieszkancow Trzemeszna.

 2. A ja jak mogę się wypowiedzieć to czy to samo pochwała czy nie to i tak uważam że prawidlowa postawa burmistrza odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Szkoda tylko że tak mało sztandaru szkoły jest na zdjęciach. A cała reszta jest super

 3. W listopadzie 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, jednak poza jej granicami, pod pruskim panowaniem, pozostała nadal część dawnych polskich ziem: Wielkopolska, Pomorze i Śląsk. Wielkopolanie jeszcze w tym samym miesiącu zaczęli tworzyć lokalne oddziały ochotnicze, przygotowując się w konspiracji do zbrojnego wyzwolenia swojej małej ojczyzny. Wyczekiwali dogodnego momentu.

  Walka z germanizacją.

  Powstanie wielkopolskie było owocem ponad 100-letniej bezkrwawej walki Wielkopolan o zachowanie polskiej mowy, kultury i własności- Walki nazwanej później najdłuższą wojną nowoczesnej Europy. Drogi do odzyskania niepodległości upatrywano w pomnażaniu majątku i kształceniu społeczeństwa, czyli w tzw. pracy organicznej. Licznie zakładane stowarzyszenia oświatowe i gospodarcze wspomagały Polaków w codziennych zmaganiach z pruskim zaborcą.
  Dzięki nieustannej polsko-niemieckiej rywalizacji Wielkopolska stała się jedną z najlepiej rozwiniętych gospodarczo części Prus, a jej mieszkańcy nowoczesnym społeczeństwem obywatelskim.

  Pierwsze walki

  Patriotyczne manifestacje Polaków wzbudziły agresywne zachowania Niemców – zdzieranie polskich i alianckich flag, wybijanie szyb w sklepach, bójki. W nerwowej atmosferze, wieczorem 27 grudnia, padły pierwsze strzały. Poznaniacy szybko opanowali pocztę, dworzec główny i arsenał, a w kolejnych dniach także niemieckie forty i koszary. Rozpoczętego powstania nie mogło już nic zatrzymać.

  Fragment książki dl dzieci „Jak Wielkopolanie walczyli o niepodległość?” wydawnictwo popularnonaukowe Plinta Gniezno 2018

  • Ruskich szpiegow podpalajacych Europe nie widzisz ? Niestety Polska ma takie polozenie geopolityczne a nie inne jak tak znasz historie to przyznasz ze liczba wojen (LICZBA) z niemcami byla mniejsza niz z Rosja jesli nie bedziemy w Unii to kto nas przygarnie zgadnij patrzac wstecz bo przeciez powinnismy uczyc sie na błędach chyba a nie przelewac DARMO nasza Polską krew ?
   – wyjasnij mi czemu tak bardzo Ukraina chce teraz do Nato i do Unii pozniej ? a przejedz sie na ukraine na wschodnei rubieże albo kresy jesli wolisz. Zobacz jak to wygląda , posluchaj co mowią ludzie z wywiadu emerytowani na Youtube – Unia nie jest idealna ma wady i to podkreślam i nigdy nie powiem ze Unia jest bez WAD – zgadnij komu zalezy aby Polska wyszla z Unii i Nato? Wujkowi Putinowi ??
   Kazdy Polak powinien sobie zdac pytanie jak wyglada zycia na bialorusi i ukrainie, Kazachstanie itd. i zdecydować gdzie chce by jego wnuki zyly a moze jeszcze i on sam zdązy

 4. Dlaczego uczestnicy uroczystości zachowują się jakby jakby byli przed egzekucja. Takie można odnieść wrażenie oglądając fotki. Brak entuzjazmu, zaangażowania podnioslej chwili. Można odniesc wrażenie, ze zgromadzeni zostali zgrupowani pod lufami karabinów.

 5. LUDZIE SA ZAGUBIENI SMUTNI BRAK IM RADOSCI.ZGADZAM SIE WYSTARCZY OGLADAC FOTKI LUDZKIE TWARZE JEDEN SMUTEK. NIE ZNAJA SAMI siebie.NIE ZNOSZASIEBIE NAWZAJEM.ROZSZERZAJMY RADOSC NIE ZNIECHECAJMY SIE., BADZMY WIELKODUSZNI.,REALIZUJMY SIE a ZYCIE STANIE sIE ZNOSNIEJSZE.DUZO SLONCA DLA SZCZERYCH MIESZKANCOW TRZEMESZNA.POWODZENIA W REALIZACJI PRYWATNYCH PLANOWI KREATYWNOSCI W ZYCIU.

 6. Bardzo dziekujemy za budujacy wpis.Mozna odczytac to ze dokonal tego wpisu ktos kto jest baaardzo serdeczny ,po prostu szlachetny .DZIEKUJEMY!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj