Strona główna Polityka Dwie inwestycje pod znakiem zapytania

Dwie inwestycje pod znakiem zapytania

1426
21

Wśród inwestycji planowanych w budżecie naszej gminy na bieżący rok znalazły się m.in. remont i adaptacja na cele kulturalne budynku po byłej szkole przy ulicy Mickiewicza oraz rewitalizacja parku ”Baba”. W obu przypadkach samorząd liczył na pozyskanie środków unijnych.

Modernizacja parku miała być dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nabór wniosków ma się odbywać za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania ”Światowid”. Okazuje się jednak, że ogłoszenie o konkursie ukaże się najwcześniej we wrześniu. Biorąc pod uwagę obowiązujące procedury, podpisanie umowy może nastąpić dopiero pod koniec roku.

W tej sytuacji niemożliwe będzie rozpoczęcie prac w tym roku. O przyczyny takiego stanu rzeczy radni pytali obecną na dzisiejszych obradach komisji Katarzynę Jórgę – prezes ”Światowida”. Według jej wyjaśnień, termin ogłoszenia naboru zależy od instytucji wdrażającej program, w tym wypadku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Wszystko wskazuje na to, iż gmina uzyska dofinansowanie, ale z opóźnieniem, dlatego też na rozpoczęcie prac można liczyć na początku przyszłego roku.

Gorzej wygląda sprawa z modernizacją budynku po ”zawodówce”. Jak poinformował Norbert Dombek, gmina złożyła wniosek do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, który przeszedł pozytywnie wszystkie etapy oceny formalnej. Większość złożonych wniosków nie uzyskała jednak dofinansowania z uwagi na zbyt szczupłe środki. Gmina zamierza odwołać się od tej decyzji.

Daniel Bisikiewicz zauważył, że gmina stała się w tym przypadku ofiarą Obszaru Strategicznej Interwencji. Za zaliczenie do OSI uzyskuje się dodatkowe punkty. W powiecie gnieźnieńskim należy do niego większość gmin, wyłączono z niego tylko Trzemeszno, Mieleszyn i Kiszkowo. N. Dombek potwierdził, iż z tego tytułu gmina otrzymała mniej punktów.

Sławomir Peno ubolewał natomiast, że nie posłuchano radnych, którzy apelowali, aby nie liczyć tylko na środki zewnętrzne i zaplanować pewną kwotę chociażby na prace zabezpieczające ten obiekt.

Asystent burmistrza Michał Michalak nie ukrywał, iż gmina bardzo liczyła na to dofinansowanie. Jak poinformował, urząd nadal będzie szukał możliwości uzyskania wsparcia na ten cel. Wymienił między innymi program rewitalizacji, programy związane z termomodernizacją, nie wykluczył też partnerstwa publiczno prywatnego.

21 KOMENTARZE

 1. Ale wstyd,na około wszystkie gminy pozyskują środki,Mogilno, Gniezno, Łubowo, a Trzemeszno co? Jak byly napisane te wnioski?
  Przeciez bazylika dostała z tego programu co skladali na budynek na Mickiewicza, to jak wiekszosc nie przeszla?

 2. A kto tu zlozy ofertę w partnerstwie publiczno-prywatnym? Zejdzcie na ziemię Państwo i przestańcie mydlić oczy mieszkańcom, za mądrzy są na to. Moim zdaniem slabo napisane wnioski to brak dofinansowania, bo dla innych kasa jest…Tak jak myślałem, z wielkiego planu będzie wielkie g…

 3. Panie Dombek nie opowiadaj bzdur..ze większość nie dostala jedna trzecia wnioskodawców otrzyma ale jak się jest na końcu listy to co się dziwić,więc po co to mydlenie oczu odnośnie odwołania nie opowiadajcie bzdur z p.asystencikiem.Gdzie konkrety i dofinansowanie na duże zadania,nie zaś placyki huśtawki czy tego rodzaju projekciki.Na park baba był ogłoszony już przetarg i wybrany wykonawca,jak to się dzieje jak teraz słyszymy to co opowiadają urzędnicy.

 4. Na kupno Alumnatu dostana dofinansowanie plecki plecki trzeba miec kasy wlasnej nie maja a zajmuja sie kupnem alumnatu co nalezy do kuri a co licza na drapane park poczeka abydynek predzej sie rozleci wszystko zniszcza a pani Pilichowska tak o niego dbala wstyd wlodarze a moze kase wziasc z podwyzek za wode co placimy od 20 lipca i bedzie na remonty a nie za szk. nr.2 wywalac kase.

 5. Za to festynów ci u nas dostatek i zabawa trwa jak na Titanicu. A dzisiaj imieniny św.Krzysztofa męczennika. Pozdrawiam.

  • Nie wytrzymam, muszę się położyć i śmieję się do rozpuku. Mamy takich Mieszkańców a dajemy się robić na głupków. Dowiedzcie się jak jest w sąsiednich gminach.
   Mieszkańcu ty to masz łeb, że tak krótko i mądrze napisałeś na pewno potrafisz korzystać z komputera i z nowoczesności. I byś załatwił dotację.
   U nas ciemno i nigdy niewiadomo co i jak.

   • Właśnie Kolego. Chciałbym móc skorzystać z komputera i nowoczesności. Czy jest ktoś wstanie mi odpowiedzieć dlaczego nasza gmina nieskorzystała z projektu „przeciw wykluczeniu cyfrowemu”? Niemal cała Polska była projektem objęta, Gniezno dla mieszkańców swoich też. Może jest coś oczym nie wiem? Pare osób mogłoby przy obsłudze tegoż sobie popracować. Proszę o jakieś informacje w tym temacie.

 6. Trochę obiektywizmu ludzie. Dostaliśmy dotację na sale, boisko. Na park jak dostaną to bdedzie świetnie. Byleby projekt byl dobry, bardziej przemyślany. Czyli na lato tor górski rowerowy, a na zimę górka na sanki. Miejsce na scenę, alejka, schody i ok. W miejsce rekrracji lepiej byłoby ogarnąć Plazę nad jeziorem. Ja jestem ciekaw kiedy ruszy inwestycja powiatu, budowa ronda. To że Gniezno nas nie lubi to fakt i nie uwzględnili naszej Gminy do strefy strategicznej.

 7. Panie Burmistrzu proszę dowiedzieć się jakie pieniądze otrzymała gmina Żnin na wniosek opracowany przez Pana Pawła Piechowiaka.Według mojej wiedzy to ponad trzy miliony złotych.Pozbył się Pan wysokiej klasy specjalistę który dla naszej Gminy też pozyskał spore dotacje na różne zadania.

 8. Jak macie problem z inwestycją w byłej szkole zawodowej to odsyłam Was do byłej p. dyrektor. W tym momencie nie dałabym ani grosza na remont, Piwnice były odgrzybione nowy dach, klasy wyremontowane, pomalowane, ten kto likwidował tą szkołę powinien ponieść konsekwencje.

   • Owszem, formalnie. Nie zmienia to faktu, że głównym likwidatorem szkol w naszym mieście i gminie jest Derezinski pospołu ze Świerkotem, oraz radni-bezradni, głosujący według własnego widzimisię powodowanego lizusostwem.

     • W dodatku niepotrzebny. Jak cały ten Zespól, którym „kieruje”, a który był już przez Dyzia likwidowany, by zaraz potem ponownie powołany tylko w innym miejscu i pod inną nazwą (etaty pozostały i pozostaną przynajmniej do emerytury Świerkota, a kto wie, czy i Dyzio tam miękko nie wyląduje po wyborach). Urzędnik Świerkot był jednym z tych, co najgłośniej opowiadali się za likwidacją kilku szkol i najbardziej przyczynili się do ich zamknięcia. On też razem z burmistrzem odpowiada za agonalny stan LO, oraz likwidację zawodówki.

 9. Masz racje byla dyrektor zabiegala o remonty a teraz jak ona wyglada w samym wjezdzie do Trzemeszna a oni sie zabieraja za dwojke chyba teraz bedzie ze zlota za ta kase to by wybudowali nowa jak sie nasi wlodarze sie nie wstydza na okaz Trzemeszna dac na przetarg ja to kupie i beda mieli kase na kupno alumnatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj