Strona główna Kultura „Dumne Trzemeszno” uczci pamięć Rodaka

„Dumne Trzemeszno” uczci pamięć Rodaka

6072
7

Ubiegły rok obfitował w wiele ważnych dla Polski rocznic. Najważniejsze z nich to oczywiście stulecie odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego.

W tym roku minie 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Wcześniej jednak – 28 stycznia – obchodzić będziemy 200. rocznicę śmierci Jana Kilińskiego.

Z tej okazji okolicznościowe wydarzenia przygotowują w naszym mieście – Fundacja „Kierunek Kultura”, stowarzyszenie „Trzemeszeńscy Patrioci” i Izba Pamięci Jana Kilińskiego.

Chcąc włączyć się w obchody, pragniemy zapoznać Czytelników z programem czekających nas uroczystości, a jednocześnie pokazać, jak nasze miasto przygotowywało się do 100. rocznicy śmierci wielkiego Trzemesznianina. Pisała o tym gazeta „Postęp”.

„Czołem !”
1819 – 28.01. – 1919

Naczelnik Tadeusz Kościuszko, generał Henryk Dąbrowski, szewc – pułkownik Jan Kiliński, oto filary co stały, acz gmach ojczyzny w ruiny się walił. Pamięć o nich nigdy u nas nie wygaśnie. Daliśmy dowody na to, czcząc niedawno pamięć i naczelnika i generała. Teraz kolej na pułkownika. Idzie 28 stycznia 1919r. Jest to dzień setnej rocznicy śmierci

Jana Kilińskiego
szewca pułkownika
obrońcy Warszawy
rodaka z Trzemeszna

Dumne Trzemeszno, co takiego wydało syna, gotuje się do uroczystego upamiętnienia tej historycznej daty. Nabożeństwo, poświęcenie tablicy pamiątkowej, przemowy, wieczornica, oto treść programu jaki wypełni pamiętny ten dla nas dzień.

Towarzystwa okoliczne i dalsze, zamierzające wziąć udział w uroczystościach trzemeszeńskich, raczą łaskawie podać nazwiska swoich delegatów i delegowanych druhów naszemu p. St. Nowakowi (Trzemeszno ul. Gnieźnieńska) celem ich przyjęcia i ulokowania.

Trzemeszno, 21 – go stycznia 1919r.
Komitet Obchodowy

W najbliższym tygodniu – poprzedzającym tę wielką rocznicę – wrócimy jeszcze do postaci Jana Kilińskiego.

Poniżej plakat informujący o czekających nas za tydzień uroczystościach rocznicowych.

7 KOMENTARZE

  1. W obchody powinien włączyć się przede wszystkim urząd i Rada Miejska. Jakoś nie widzę ich wśród organizatorów. Zbyt mało ważna okazja? A może dlatego, że pomnik Kilińskiego już stoi i nie będzie okazji przypisać sobie zasług?

  2. W obchody powinni się włączyć wszyscy Trzemesznie a nie tylko wydziwiać kto jest organizatorem i przyjść od pomnik że zniczem jak proszą organizatorzy

  3. Historia jest ważna, to oczywiste, ale w naszym kraju za dużo robi się dla zmarłych, a zbyt mało dla tych, którzy żyją lecz sami nie dają sobie rady – chorych, starszych i wykluczonych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here