Strona główna Różne Dożynki zapowiadają się ”na bogato”

Dożynki zapowiadają się ”na bogato”

2913
52

Dodatkowe 45000 złotych przeznaczyli na ostatniej sesji radni na organizację tegorocznych dożynek. O środki wnioskował dyrektor Domu Kultury Mariusz Zieliński. Pieniądze mają zostać przeznaczone głównie na pokrycie kosztów występu wykonawcy, określanego mianem ”gwiazdy”.

Kto będzie „gwiazdą”, tego jeszcze nie wiadomo.

Zanim jednak podjęto decyzję o przeznaczeniu dodatkowej kwoty, odbyła się w tej sprawie długa dyskusja. Najpierw w poniedziałek – na obradach komisji – a później na sesji Rady Miejskiej.

Wiceburmistrz Dariusz Jankowski poinformował, że na spotkaniu w sprawie organizacji dożynek padła propozycja, aby uatrakcyjnić program m.in. poprzez występ bardziej znanego artysty. W trakcie obrad komisji wywiązała się dyskusja, kto mógłby nim być. Mówiono głównie o zespołach disco polo. Jedynie przewodniczący RM Sławomir Peno wyraził swoja wątpliwość, czy artystami można nazwać wykonawców tego rodzaju muzyki.

W trakcie sesji kwestię związaną z występami tłumaczył radnym dyrektor Domu Kultury. Jak zaznaczył, budżet jaki dotychczas przeznaczano na wszystkie koszty związane z dożynkami (około 15000 – 20000) wystarczał na wynajęcie zespołów za kilka tysięcy złotych. Przy takich kwotach nie mogło być oczywiście mowy o żadnych gwiazdach. Wnioskując o 45000 złotych miał na myśli zespoły za 20000 – 25000 złotych. Tej klasy artyści mają bowiem dodatkowe wymagania dotyczące sceny, nagłośnienia i oświetlenia, co powoduje oczywiście dodatkowe koszty.

Jedyną konkretną propozycją jaka pojawiła się w trakcie obrad był występ Patrycji Markowskiej. Jak się okazało, wstępne ustalenia poczynił w tej sprawie Łukasz Zalewski, sołtys Niewolna, tegorocznego gospodarza święta plonów. Jak ustalił z jej managerem, piosenkarka ma w tym czasie wolny termin i mogłaby wystąpić. Koszt jej koncertu to 37000 złotych.

Sołtys zastrzegł jednak, że zdaje sobie sprawę, iż są to kompetencje dyrektora DK, dlatego też ograniczył się do uzyskania wstępnych informacji. W głosowaniu radni poparli zwiększenie środków w budżecie. Nie obyło się jednak bez uwag. Grzegorz Koperski zauważył, że takie ustalenia powinny być planowane dużo wcześniej.

W trakcie dyskusji na poniedziałkowych komisjach wypłynął przy okazji temat terminu tegorocznych dożynek. Mają one się odbyć 20 sierpnia. Burmistrz K. Dereziński przyznał, iż znane mu są głosy, jakoby był to termin zbyt wczesny, ponieważ do tej pory mogą nie być zebrane plony. Zauważył jednak, że data ta była ustalona na spotkaniu z sołtysami i przy ich aprobacie. Brano też pod uwagę fakt, iż 27 sierpnia odbędą się dożynki wojewódzkie w Gnieźnie, a tydzień później powiatowe w Czerniejewie.

52 KOMENTARZE

  • a z jakiej racji rolnicy mają sie do tej imprezy niby dorzucić czy to oni prosza się o taki zespół za tyle kasy czy sołtys NIEWOLNA to niech on się dorzuci rolnicy mają dosyć swoich wydatków a pozatym gmina na wszystko ma kasę tylko nie na to co trzeba szukają oszczędności w szkołach na dojazdach dzieci a tu takie wyrzucanie pięniędzy jest kasa jest

 1. Wyrażam swą wątpliwość czy p.Sławomira Peno można nazwać samorządowcem……Erudyta i miłośnik muzyki klasycznej (na dożynkach😉) się znalazł. Brawo!

 2. Patrycja Markowska?Kto niby będzie się bawił przy takiej muzyce.Kiedyś DK bardziej się starał gdzie są takie koncerty jak kilka lat temu?Enej,Lemon,Sylwia Grzeszczak to były koncerty.Lepiej by jakiś zespół disco polo zagrał.Wystarczy zobaczyć na ilość ludzi która przyszła na koncert Myslovitz w Gnieźnie a np koncerty disco polo w Czerniejewie czy Witkowie.

  • Masz racje to byl szal w Czerniejewie bylo tyle ludzi ze nie bylo gdzie nogi postawic a byl to zespol DUET CARO pamietamy bylismy tam bylo super kochosz mie czy nie kto to zna ten wie co to za zespol on pasuje na dozynki.

  • A byłeś w Witkowie? Bo ja tak w zeszłym roku. Oprócz tego ze za wszystko trzeba było zapłacić i było tylko stoisko gminne to nic innego nie było. Nawet drobnych atrakcji dla dzieci. Wiec sie nie zachłystuj pierdołami a jedz sprawdź i sie zachwycaj. Moim skromnym zdaniem dorzynek nie powinno być bo gospodarzy to tam jest bardzo mało a miastuchy przyłażą na darmowa wyżerkę.

 3. To są kpiny. Fakt, że jakieś”gwiazdy” biorą za chałturę 37k nie znaczy, ze są tego warci, ani, ze trzeba tyle pieniędzy naszych w błoto wyrzucić. Może niech Maryś wnioskuje o kilkanaście milionów i sprowadzi U2? Do czego doszło, żeby lokalne dożynki „uświetniać” jakimiś (i tak prowincjonalnymi) wykonawcami. A czemu nie wrócić do korzeni tych obchodów święta plonów? Bo się w „domu” „kultury” „kierownikowi” wydaje, że nikomu się nie spodoba? Więc od czego jest Strzecha, od czego kontakty z innymi zespołami folklorystycznymi? Nie ma w Polsce światowej sławy zespołów folklorystycznych, czy również folkowych? Nie ma ciekawych ludzi potrafiących w porywające prowadzić tego typu imprezy? Przybliżać nasze zapomniane tradycje, muzykę, historię w interesujący sposób? Są! Ale najłatwiej iść na łatwiznę, wnioskować o kasę, wydać ile się da, sprowadzić coś wątpliwej jakości artystycznej i kulturalnej za to głośnej i modnej, potem odhaczyć imprezę jako zaliczoną i do WOŚP spokój.
  Naprawdę, trzeba skończyć z marnotrawieniem publicznych pieniędzy. Można by zacząć od likwidacji „domu” „kultury” w istniejącej, rodem z siermiężnego PRLu, formie.

  • Puknij się w głowę. Strzechę mamy na co dzień, chcemy czegoś innego. Ile ludzi przyjdzie na tego typu występ jak Strzecha? Jeśli już wydać nasze pieniądze to na coś większego niż Strzecha ( z całym szacunkiem do tego zespołu). Tu potrzebny jest artysta przez duże A i najlepiej taki który jeszcze w Trzemesznie nie był.

   • No, Felek, jeśli Markowska to dla Ciebie artystka, w dodatku przez wielką literę, to nie zrozumiesz o co mi chodzi.

 4. Jeśli w Trzemesznie wystąpi Patrycja Markowska to ja będę w siódmym niebie. Wspaniała Artystka przez duże A. Nie to co te pseudo gwiazdki disco polo „grające” z „dyskietek”. Ale wiadomo że na występ prawdziwej Artystki przyjdą nieliczni a na disco polo przyjdą tłumy.

 5. Najlepsze dożynki są w Kłecku atrakcje dla dzieci są bezpłatne grochówka dla każdego super organizacja są stoiska gastronomiczne losy itp.Zawsze super gwiazda wieczoru a następnie zabawa taneczna .

 6. Ja osobiście niemam nic do piosenkarki Pani Markowskiej nawet czasami jà słucham ,ale występ tej owej artystki na dożynkach wiejskich to troszkę nie ten poziom ;).Przeglądając profil Pana :Sołtysa Łukasza Zalewskiego odnosze wraźenie, ze pomysł z Pania Markowską to jego indywidualna prywatna zachcianka . Pan Sołtys po prostu za pieniądze podatników chce realizować swoje prywatne marzenia i tyle w temacie. I jeszcze jedno ! Jakim prawem sołtys Niewolna wydzwania do artystki bez wcześniejszego uzgodnienia czy to mieszkańcami Niewolna czy z Dyrektorem DK ?!

  • To chyba w punkt diagnoza – szczególnie z tą zachcianką Sołtysa, po za tym zamiast tego typu „gwiazdy”, można te pieniądze wykorzystać kreatywniej, z uciechą dla wszystkich, lub skoro zwiększono środki część zostawić dla sołectwa np: 20 % puli na wskazany przez mieszkańców cel … Tym bardziej, że odbywają się rotacyjnie …

   No i profil tego Święta musi mieć swój charakter, o czym Sołtys – nie rolnik chyba zapomniał:

   https://www.slawoslaw.pl/dozynki-czyli-swieto-plonow/

 7. Czy ktoś do ku…y nędzy zrobi porządek z zakłucaniem ciszy nocnej przez Czeremchę w centrum miasta? Ludzie, całą noc wali muzyka tak głośno, że spać nie można!!!

   • Chyba nie można porównać dzwonów o 6.00 rano przez 1 minutę (cisza nocna kończy się o 6.00) a napierdzielania muzyki do 4.00 rano!!!

   • Debilu dzwony bija chwilke a nie cala noc na pol miasta chalas zamykac okna a jak za goraco to niech wlasciciel wlaczy klime i tyle chyba zapomnial ze w kolo mieszkaja ludzie i dzieci co nie moga spac nie mowie juz o seniorach schorowanych zrobic z tym co albo gloscic gdzie trzeba.

 8. Przeraża mnie to, że jedynym problemem dla komentujących jest to jaka gwiazda ma wystąpić, a nie to,że w ogóle wystąpi… 45000 zł?! Jaka ta nasza gmina jest bogata! Wydawać tyle pieniędzy na coś czym będziemy się cieszyć dwie godziny? Przestańcie słuchać „czemesznian” i zacznijcie podejmować sensowne uchwały. Zastanówcie się czy nasza gmina nie ma większych potrzeb np.remontowych, które będą służyć na lata.. Inwestycje w szkolnictwo, odrestaurowanie niektórych kamienic, chodników, inwestowanie w LOKALNĄ kulturę czy sport.
  Kampania wyborcza: CZAS START!

  • Lepiej te pieniadze by wydali naszybsze odmalowanie przejsc bo nic nie widac a firma rusza sie jak mucha w smole jak patyraki czy to nie idzie pomalowac szybciej .

 9. Gmina naprawdę ma kasę… za 1,5 godziny czy też mniej płacić aż tyle? No bez przesady! Lepiej niech burmistrzzadba np o darmowy dojazd dzieci do przedszkola w Wymysłowie. A soltys Niewolna.. bez komentarza!!!

 10. Ile mieszkańców tyle opini czy się z każdą liczyć nie wiem ? Wiem że trzeba robić swoje bo mówią że się nie urodził taki co by wszystkim wszystkim dowodził więc róbmy swoje bo za chwilę będą zarzuty ze w Witkowie w Mogilnie w Pobiedziskach to umieją zorganizować imprezę raz w roku a u nas jak zwykle kicha !!!!!!!!!!

 11. Według,mnie za taką kasę na dożynki jak sama nazwa mówi to zespół jakiś disco polowy. Nie trzeba jakiś zaraz mega gwiazd ściągać np dwa mniejsze zespoły i też będzie super ,wiadomo że zespół nie zagra parę godzin ,45 minut może godzinka i do widzenia a tak dwa zespołu zawsze troszkę więcej zabawy Markowska jest świetną wokalistką ,ale gdzie na dożynki. Ludzie mają śpiewać tańczyć i się bawić według mnie stawiałbym na zespół/zespoły disco polowe. Wiadomo zaraz będą komentarze łooo ale wstyd,wiocha,fan disco polo , ale każdy zna śpiewa i bawi się tylko nie którzy muszą się napić by przełamać się 😀

 12. ul.Dąbrowskiego do naprawy.Koła można pourywać.Markowska zaśpiewa pojedzie,a my dalej pojedziemy po dziurach.Popieram vigilance.Jaka z niej „Wielka Artystka” taka jak z Martyniuka.

  • A ja zgadzam się z Tobą. Są w mieście i gminie zaległości od lat, wśród nich dziurawe drogi, ulice, m.in. Dąbrowskiego. Wydawanie 37k na godzinny występ”gwiazdy” to rozrzutność z publicznej kasy niebogatej gminy w dodatku powodowana widzimisię sołtysa, przy – jak rozumiem – aprobacie Marysia z DK. Powtórzę, jest Strzecha, są chyba kontakty z innymi zespołami tego typu by uatrakcyjnić DOŻYNKI. Zabawę mógłby spokojnie obsłużyć lokalny DJ, zarobiłby mieszkaniec gminy, a ludzie i tak bawiliby się doskonale, jak zresztą zawsze na każdej takiej zabawie np.w parku. Zapraszanie „gwiazd”, tym „lepszych” im droższych dowodzi zakompleksionej mentalności tak głodnych tego typu „atrakcji”, jak i decydentów.

 13. Najwięcej się wypowiadają ci co tej artystki nie znają. To wspaniała artystka o wspaniałym głosie.Takiej artystki w Trzemesznie jeszcze nie było i chyba nie będzie.A jeśli chodzi o tańce to będzie zabawa i można się dobrze bawić. Brawo za dobry i trafny pomysł jestem ZA

 14. Nie krytykujcie tylko zaprosccienie wiecie jak ona umie zabawic publicznosc a tylko krytykuje cie jak ona to czyta to napewno jest jej przykro w parku byl BOYS to bylo do dupy za plecami smial sie ze wiesniaki bawia sie jak wiesniaki to juz wolimy Patrycje.

 15. Najlepiej by było gdyby załatwili DJ który zagra każdy rodzaj muzyki i taki drogi nie jest a zabawa moze trwać bardzo długo.

 16. Poważne problemy gminy tu rozpatrujcie. Dożynki są też ważne, podsumowują trud rolnika. Podsumowują i jest to ich i przy okazji nasze święto.
  Rozpatrywać trzeba rozsypkę w gminie. Tu się skupiajmy.
  A Gwiazdy przyjadą, zabłysną i odlecą. A my w tym bałaganie zostaniemy.
  Też jestem za dożynkami i jakąś tam gwiazdą , ale martwię się o stan zarządzania nami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj