14 kwietnia na zaproszenie Trzemeszeńskiego Klubu Abstynenckiego w Środowiskowym Domu Samopomocy dzieci z kółka teatralnego Placówki Wsparcia Dziennego przedstawiły spektakl profilaktyczny pt. „Pod napięciem – Dlaczego milczymy”. Wydarzenie odbyło się w ramach corocznie obchodzonego „Dnia Trzeźwości”, którego organizatorem był Trzemeszeński Klub Abstynencki oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzemesznie.
Dzieci przygotowały swój występ wzorując się na popularnym programie interwencyjnym „Pod Napięciem”. Wszystkie role zostały przygotowane przez młodych aktorów podczas zajęć kółka teatralnego. Przesłanie, które zostało przedstawione było bardzo czytelne, a realistyczna scenografia dodała całemu przedsięwzięciu charakteru znanego z pierwowzoru.
Problem agresji w polskich szkołach staje się bardzo powszechny, więc od tego na ile sama młodzież będzie świadoma zagrożeń zależy jak zdecydowane zostaną przedsięwzięte środki i jak skuteczne będą działania prewencyjne. Zresztą młodzi aktorzy podczas przedstawienia sami trafnie zdefiniowali zjawisko agresji:
„Agresja jest to działanie skierowane przeciwko drugiemu człowiekowi, wyrządzające innym krzywdę, a wynikające z nieumiejętności radzenia sobie z własnymi problemami. Agresja to uczucie, które towarzyszy setkom, tysiącom ludzi, to zjawisko, które opanowuje coraz młodsze pokolenia. Tempo życia zwiększa się, ludzie chcą osiągać więcej, widzieć więcej, mieć więcej. W szybszym tempie opanować muszą wiedzę, aby szybciej móc zarabiać i żyć lepiej niż pokolenie żyjące wcześniej. Jakie są tego koszty? W końcu nic za darmo! … Więcej stresu, nerwów, bieganiny, mniej spokoju, rozmów, zrozumienia. Mało, kto wytrzymuje, wielu poddaje się agresji”.
Tłem całego przedstawiania były tradycyjnie już przygotowane przez dzieci z PWD plakaty, których tematyka dotyczyła problemu przemocy oraz przejawów samej agresji. Wszyscy autorzy prac zostali docenieni przez uczestników spotkania. Uznanie wyraził Prezes Klubu Abstynenckiego, wiceburmistrz Dariusz Jankowski, który w ciepłych słowach wypowiedział się na temat aktorów jak i trafnie dobranego przesłania. Wszyscy aktorzy biorący udział w spektaklu jak i autorzy plakatów zostali nagrodzeni słodkimi niespodziankami wielkanocnymi oraz drobiazgami, które z pewnością przydadzą się w szkole.
Nagrody wręczali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Trzemesznie Wiesław Pokorski, Radny Rady Miejskiej Maciej Adamski oraz wiceprezes Klubu Abstynenckiego Kazimierz Bodda. Podczas spotkania panie dyrektor OPSu Lucyna Buzała oraz pełnomocnik Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Magdalena Salska rozstrzygnęły konkurs, w którym mieszkańcy Trzemeszna rozwiązywali “Krzyżówkę Rodzinną” dotyczącą problematyki uzależnień. Nagrodą w konkursie był rower górski. O wylosowanie szczęśliwego losu poproszona została Pani Maria Wojciechowska. Osobą, która od dziś będzie się mogła cieszyć z rowerowych wycieczek okazała się Arletta Głowska z Placówki Wsparcia Dziennego.
(A.B)
świetna sprawa, może warto umówić się z dyrektorami szkół, i pokazać to również naszej młodzieży? Ja tez chętnie obejrzę. Mogę nawet bilet kupić, jeśli tylko kasa za bilety zostanie przekazana na potrzeby placówki.
Brałam udział w tych uroczystkośćiach i widziałam ten spektakl,bardzo pouczający i na czasie.Odzwierciedla dokładnie naszą rzeczywistość.
Też uważam,że dobrze by było pokazać szerszej publiczności.Bardzo ładne przedstawienie.