Strona główna Artykuł partnera Czym zajmuje się podcaster? Jak nim zostać?

Czym zajmuje się podcaster? Jak nim zostać?

745
0

Form dzielenia się treściami w sieci jest wiele. Jedną z nich jest podcastowanie. Czym zajmuje się osoba działająca w tym obszarze? Jak zostać interesującym podcasterem? Podpowiadamy.

Kim jest podcaster?

Cyklicznie zamieszczane w sieci publikacje dźwiękowe, rejestrowane przez mikrofon, to podcasty, a specjalistą odpowiedzialną za ich tworzenie, prowadzenie i udostępnianie w internecie jest podcaster. Osoba wykonująca ten zawód zajmuje się nagrywaniem i edytowaniem plików dźwiękowych dotyczących różnych tematów zarówno tych kulturalno-sportowych jak i biznesowych.

By zostać podcasterem, wystarczy mieć pomysł na swój program, odpowiedni sprzęt do nagrywania wyposażony w specjalny edytor dźwięku oraz aplikację do nagrywania podcastów.

Jak zostać podcasterem?

Jeśli chcesz zostać podcasterem dysponując odpowiednim sprzętem i oprogramowaniem, możesz przystąpić do tworzenia i udostępniania treści dźwiękowych w internecie. Na początku wybierz temat podcastu, w którym najlepiej się czujesz. Możesz wybrać zarówno podcast sportowy, parentingowy, psychologiczny jak i biznesowy.

Następnie przejdź do wyboru odpowiedniego sprzętu. W tym celu wybierz mikrofon zapewniający dobrą jakość dźwięku oraz oprogramowanie przeznaczone do nagrywania i edytowania podcastów. Nie musisz inwestować w drogi sprzęt. Na początek swojej przygody z podcastami wystarczy Ci prosty mikrofon USB oraz darmowe oprogramowanie do nagrywania i obróbki dźwięku.

Jak stworzyć dobry podcast?

Kiedy masz już pomysł, sprzęt i zapał, nie pozostaje nic innego, jak tylko przystąpić do nagrywania swojego pierwszego podcastu. Zadbaj o jakość dźwięku, mów wyraźnie, konkretnie i zrozumiale. W zależności od poruszanego tematu możesz nagrywać samodzielnie lub razem z zaproszonymi gośćmi.

Istotną rolę w procesie nagrywania podcastu odgrywa pomieszczenie nagraniowe, które powinno być ciche i pozbawione echa. W przeciwnym razie nagrywanie w przestrzeni z pogłosem i dochodzącymi dźwiękami z zewnątrz będzie rzutować na jakość nagrania.

Wypromuj swój podcast

Kiedy nagranie będzie już gotowe, czas udostępnić podcast w internecie. Możesz to zrobić za pomocą portali społecznościowych, platform hostingowych lub swojej strony internetowej. Istotne jest to, abyś zadbał o odpowiednią promocję podcastu, aby trafił do jak najszerszego grona potencjalnych słuchaczy.

Sprawdzonym sposobem na promocję podcastu jest jego umieszczenie na specjalnych platformach podcastowych takich jak Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasts. Takie rozwiązanie pomoże zwiększyć dostęp podcastu dla słuchaczy korzystających z różnego rodzaju aplikacji i urządzeń.

Dla zdobycia zasięgów swojego podcastu ważna jest aktywność w mediach społecznościowych. Z tego względu taki istotne jest regularne publikowanie informacji na temat kolejnych odcinków, oznaczonych odpowiednimi hashtagami, co pozwoli dotrzeć do większej liczby odbiorców zainteresowanych konkretną tematyką podcastu. 

Jeśli masz w sobie odpowiednią dozę samozaparcia, interesujący pomysł i odpowiedni sprzęt do nagrywania, jesteś na dobrej drodze do zostania profesjonalnym podcasterem.

artykuł sponsorowany