Strona główna Artykuł partnera Czy nurkowanie jest trudne?

Czy nurkowanie jest trudne?

507
0

Do uprawiania znacznej większości sportów wodnych potrzebujemy konkretnego sprzętu. Specjalne deski, wiosła, piłki, kamizelki, płetwy czy czepki to tylko kilka z przykładów. W zależności od dyscypliny powinniśmy się skupić na wyposażeniu się w odpowiedni zestaw. Z czego będzie składał się ten dla nurka? Jakie elementy są wymagane w każdym przypadku? Na jaki sprzęt warto zwrócić uwagę?

Czego spodziewać się na początku przygody?

Skompletowanie zestawu do nurkowanie może wydawać się sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli to nasze pierwsze podejście, ponieważ dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z tą dyscypliną lub do tej pory decydowaliśmy się wyłącznie na wypożyczanie sprzętu ze specjalnych baz czy szkółek. Warto zastanowić się, na jaką technikę stawiamy. Inne rzeczy będą potrzebne przy snorkelingu, a jeszcze inne w przypadku scuba divingu amatorskim lub po jakimś czasie w nurkowaniu profesjonalnym w znacznie trudniejszych warunkach. Na początku należy spodziewać się więc masy przygotowań, które umożliwą zejście pod wodę z wymaganą pewnością i spokojem. Odpowiedni sprzęt nie powinien powodować dodatkowych zmartwień – nurkowanie samo w sobie zapewnia wystarczającą ilość adrenaliny. Oddychanie pod wodą z pomocą specjalnego wyposażenia dopiero po jakimś czasie może stać się bardziej naturalną czynnością, dlatego nie będzie nic dziwnego w tym, że początkowo będzie towarzyszył nam dyskomfort podczas schodzenia na większe głębokości. Natomiast powinniśmy czuć się na tyle pewnie w wybranym sprzęcie, aby zbędnie się nim nie martwić.

Co wybrać jako amatorzy?

Podstawowy sprzęt do nurkowania obejmuje maskę, fajkę i płetwy. Na początku swojej przygody właśnie w takie elementy powinni zaopatrzyć się amatorzy, którzy nie będą jeszcze schodzić na imponujące głębokości, a raczej zadowolą się snorkelingiem czy freedivingiem. Resztę ekwipunku można poszerzać wraz z rozwojem swoich umiejętności, np. o buty, kaptury i rękawiczki do nurkowaniaDodatkowo należy zdecydować się na odpowiedni kombinezon, czyli skafander mokry lub suchy. Każdy z nich przystosowany jest do różnych warunków i charakteryzuje się innymi cechami.

Jeśli zależy nam na dobrej widoczności i większej swobodzie oddychania, możemy postawić na maskę pełnotwarzową. Warto zwrócić uwagę na rozmiar wybranego modelu, ponieważ nie może zbyt uciskać, a jednocześnie musi być szczelny. Poza tym ważna będzie jakość maski – jeśli będzie ciągle dochodzić do zaparowania, stracimy na wyraźnym widzeniu podwodnego świata, przez co wrażenia nie będą tak satysfakcjonujące. Gdy wybierzemy inny model, a nie pełnotwarzowy, dodatkowo powinniśmy wyposażyć się w fajkę, dzięki czemu częste wynurzanie się z wody nie będzie konieczne. W przypadku płetw warto zwrócić się ku miękkim modelom z rozcięciem. To one będą stanowić skuteczną pomoc przy nurkowaniu dla początkujących.

Chcąc zejść na większe głębokości, lista rzeczy, w które należy się wyposażyć, powiększa się. Potrzebny będzie oczywiście sprzęt powietrzny z butlą. Takie zestawy różnią się między sobą ze względu na liczbę elementów, pojemność czy wykorzystany materiał. Warto dopasować takie wyposażenie nie tylko do własnych umiejętności, ale także konkretnych warunków w akwenach.

artykuł sponsorowany