Strona główna Polityka Czy może dojść do okupacji Starostwa?

Czy może dojść do okupacji Starostwa?

1733
7

1 lipca w  Urzędzie Miasta i Gminy Trzemeszno odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Jarosława Jatczaka – przewodniczącego Rady Rodziców przy Zespole Szkół Gimnazjum i Liceum im. Michała Kościeszy Kosmowskiego w Trzemesznie. Przewodniczącemu towarzyszył jego zastępca Eugeniusz Wojciechowski oraz radni Rady Miejskiej – Krzysztof Szapował i Maciej Adamski. W spotkaniu nie uczestniczył nikt z Urzędu Miasta i Gminy w Trzemesznie, jednak jak podkreślał Jarosław Jatczak, posiada on pełnomocnictwo burmistrza do reprezentowania go w sprawie reorganizacji szkół.

Poinformował  zebranych, że gmina podtrzymuje swoje stanowisko i nadal zamierza przejąć do wyłącznego prowadzenia Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum. Zwrócił uwagę, że nie jest to spór pomiędzy władzami gminy i powiatu. Jest to spór, w którym jedną ze stron jest  starostwo a drugą mieszkańcy Trzemeszna.

Następnie odniósł się do słów senatora Piotra Gruszczyńskiego, który zachowanie Eugeniusza Wojciechowskiego na sesji Rady Powiatu nazwał warcholstwem i działaniem wąskiej grupy osób.

Jarosław Jatczak nadmienił, że ta wąska grupa to ponad 2000 osób, które podpisały się pod petycją do władz powiatu. Obalił również argument starostwa, jakoby przekazanie subwencji na liceum gminie Trzemeszno groziłoby powiatowi zarządem komisarycznym. Gdyby było to prawdą, w Trzemesznie od 14 lat powinien działać już taki zarząd, ponieważ od tylu lat gmina przekazuje powiatowi subwencję na działanie gimnazjum.

Na pytania o to, gdzie będzie się mieścić gimnazjum od 1 września stwierdził jednoznacznie, że na placu Kosmowskiego 5, czyli w dotychczasowej siedzibie.  W tej chwili prawo nie pozwala na jakiekolwiek zmiany w tym względzie, ponieważ wymagany jest odpowiedni okres na poinformowanie rodziców o takich zmianach.  Termin ten nie jest już  możliwy  do spełnienia . W tej sytuacji pozostaje jedynie pytanie, w jakiej formie organizacyjnej będzie działała ta szkoła . Pewne natomiast jest,  że gimnazjum od najbliższego roku szkolnego pozostanie na starym miejscu.

Maciej Adamski przypomniał, że był taki czas, kiedy starosta Dariusz Pilak, wychwalał połączenie gimnazjum i liceum jako modelowe rozwiązanie idące z duchem reformy oświaty. Później zmienił zdanie i zaczął zachwalać funkcjonowanie zespołu szkół w Witkowie. Radny poinformował, że obecnie do liceum w tym zespole zgłosił się 1 chętny, natomiast w Trzemesznie zapisanych jest 49 kandydatów. Pozwoli to na stworzenie dwóch klas.

Eugeniusz Wojciechowski  poinformował, że rozpoczynają się spotkania grupy inicjatywnej  w sprawie referendum o  odwołanie Rady Powiatu.  Jak przyznał, nie jest to zadanie łatwe, ponieważ potrzeba do tego ponad 11000 podpisów osób uprawnionych do głosowania.  Zebranie takiej liczby podpisów nie jest oczywiście możliwe tylko w naszej gminie. Z inicjatywą trzeba wyjść do mieszkańców całego powiatu.

Ponownie zabrał głos Jarosław Jatczak, który stwierdził, że z uwagi na nieugiętą, a wręcz lekceważącą wobec mieszkańców Trzemeszna  postawę władz powiatu, rozważane są bardziej radykalne środki. Nie wykluczył blokowania a nawet okupacji siedziby starostwa.

IMG_6492

7 KOMENTARZE

  1. A nie lepiej zamiast odwoływać Radę Powiatu, odwołać Radę Gminy i Burmistrza? Podpisów do zebrania będzie mniej, a i szansa na odwołanie będzie większa. A tak w ogóle to winnych zaistniałej sytuacji powinno się szukać nie w terenie lecz na miejscu i nie tylko wśród aktualnie sprawujących urzędy, ale i wśród osób, które dawniej piastowały różne stanowiska.

    • Zastanów się co ty piszesz!!! To starosta chce rozp*er*olić Zespół Szkół a nie burmistrz. P. Krzysztof Dereziński chce tak samo jak cała rada gminy przejąć władze nad Gimnazjum i Liceum, aby zapanował spokój.

  2. „… ponieważ potrzeba do tego ponad 11000 podpisów osób uprawnionych do głosowania….” Informuję że zostało do zebrania tylko 10999 bo mój głos już mają 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj