Strona główna Różne Czy jeziorom w naszej gminie grozi wysychanie?

Czy jeziorom w naszej gminie grozi wysychanie?

5194
31

Wiele informacji o wysychających jeziorach Pojezierza Gnieźnieńskiego pojawia się ostatnio w mediach. Za taki stan rzeczy obwinia się m.in. kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego. Nie można zapominać też o wpływie klimatu, szczególnie braku śnieżnych zim.

Akweny to naczynia połączone, nasuwa się więc pytanie, czy proces ten zagraża również jeziorom w naszej gminie? Jednym ze zbiorników, na którym zauważalny jest spory ubytek wody jest niedalekie jezioro Niedzięgiel. To przy nim położona jest plaża w Skorzęcinie.

Chociaż jest to miejsce doskonale znane trzemesznianom, nie każdy wie, że to tam właśnie bierze swój początek jeden z dopływów Noteci – Noteć Zachodnia, zwana też Małą Notecią. Przepływa ona przez jeziora Białe, Piłkę, Skubarczewskie, Słownikowo do Jeziora Kamienieckiego, aby następnie – między innymi poprzez Jezioro Pakoskie – połączyć się z głównym nurtem Noteci. W okolicy Miławy jest dodatkowo zasilana przez kanał Trzemżal wypływający z Jeziora Ostrowickiego.

Czy w takim razie niski stan jeziora Niedzięgiel może mieć wpływ na poziom wody w położonym w naszej gminie Jeziorze Kamienieckim? Zapytaliśmy o to Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

Jak nas poinformowała Edyta Rynkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, problem deficytu wody w jeziorze Niedzięgiel tkwi przede wszystkim w zmianach klimatycznych. Jezioro to jest uzupełniane wodami podziemnymi, które w wyniku występowania niekorzystnych warunków hydrologicznych np. bezśnieżnych i suchych zim powodują, że woda nie zostaje zakumulowana w glebach i tym samym zlewnia nie zostaje uzupełniana w sposób wystarczający.

Stany wód w jeziorach naszej gminy utrzymują się w ostatnim czasie na poziomie zbliżonym do maksymalnego. To efekt przedsięwzięć podejmowanych w celu zwiększenia retencji w zbiornikach wodnych. Budowa urządzeń ograniczających odpływ wód to priorytet Wód Polskich. Jednym z takich urządzeń jest zastawka na odpływie z Jeziora Kamienieckiego. Dzięki niej udało się uzyskać retencję w ilości około miliona metrów sześciennych wody.

Jezioro Popielewskie położone jest w zlewni rzeki Panny Południowej. Posiada dużą zlewnię, która uzupełnia je wodami powierzchniowymi (kanał Folusz, Fosa, Zieleń i wiele innych urządzeń melioracji wodnych). Dodatkowo, razem z Jeziorem Szydłowskim i rzeką Panną Południową tworzą zbiornik Szydłowsko – Popielewski, który jest piętrzony jazem w Wylatowie. „Tylko w tym roku, dzięki piętrzeniu obserwowaliśmy tam stan wód na poziomie zbliżonym do maksymalnego, co daje retencję ok. 2,5 mln m3″ – informuje E. Rynkiewicz.

Aby zapobiegać negatywnym zjawiskom na wodach Pojezierza Gnieźnieńskiego, RZGW w Bydgoszczy zgłosił projekt inwestycji do planu zadań w ramach opracowywanego, pierwszego w historii ogólnopolskiego, kompleksowego Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy. W ramach zadania pn. „Stabilizacja poziomu zwierciadła wód i zwiększenie retencji jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego” planowana jest budowa urządzeń wodnych na wypływie z jezior.

31 KOMENTARZE

    • Właścicielem oczyszczalni jest Niemiecka firma. Myślisz ze pozwoliliby sobie na jakieś wałki i lewe spusty do jeziora? Dziś jest tak duży nacisk na ochronę środowiska, ogromna ilość kontroli i wymogów że takie rzeczy są po prostu nie opłacalne. Co innego prywatne, samodzielne zrobione dziury w szambie i upuszczanie na lewo. Ciekawe dlaczego jak idę z działek ulica Mogileńską to śmierdzi czasami szambem?

  1. Dzięki Bogu ta rura ze sciekami uzupełnia popielewskie, aż dziwne ze w skoju wody brakuje zawsze myślałem ze wóda i piwsko tam przelane uzupełni braki

  2. Ile domków stawianych jest nad linia brzegowa. Beton wylewany pomosty stawiane, potrzebne to wszystko???? A teraz piszecie wielce o wysychaniu jeziora???? To już jest maksymalny poziom debilizmu,doprowadzać do wysychania jezior a potem beczeć nad wylanym mlekiem i obwiniać się nawzajem.

    • Krytykujesz beton, tylko że beton ogranicza wchłanialność gleby i tym samym przyśpiesza spływanie wody opadowej, w tym wypadku do jeziora. Zabetonowywanie wielkich obszarów doprowadza do ograniczania wchłanialność gleby a tym samym podnoszenia się poziomu w innym miejscu.

  3. Kostki więcej kostki i wycinki drzew krzewów niszczenie łąk stawianie coraz więcej domów jeden obok drugiego
    3 osobowa rodzina ale chata jak dla 16 osób i wszędzie beton i dwa drzewa regularnie przystrzyżone na wzór jakiś
    moda na kicz nie idzie w parze z ochrona natury cierpią na tym nie tylko zwierzęta które pozbawiamy domów (ptaki mieszkają na drzewach które wycinamy) ale i jeziora
    ważniejsza jednak wasza wygoda za która wszyscy zapłacimy

  4. Tak brudnej i gęstej wody w Jeziorze Popielewskim jeszcze nigdy nie widziałam. Proszę iść zobaczyć tam, gdzie były latem pomosty. Coś okropnego. Można najpierw zadbajmy o czystość wody. Zamiast jeziora mamy doskonałe szambo! Gnojówka z całego powiatu! Mamy dwa jeziora i jeden wielki syf. Mogilno, Ślesin, Gniezno, tam można pospacerować przez cały rok pięknymi oświetlonymi ścieżkami nad samym brzegiem. A u nas? Takie skarby i wszystko do niczego. Naprawdę aż żal…

    • Podziękować możesz naszemu burmistrzowi, który jest już kilka kadencji. Co tylko potrafi to brać kredyt za kredytem. No i też placyki potrafi robic jakie są takie są.

    • Proponuję zamknąć oczyszczalnię. Będziecie mieli wtedy lazurowe wybrzeże. Tylko gdzie Trzemesznianie będą załatwiać swoje potrzeby?
      Zrobicie obok wychodka dla psów wychodki dla ludzi?

      • Panie a wywozic z gminy szambiarkami jak to inni zwoza do nas 🙂 pomysl pan – widac zes przyboczny burmistrza skoro tak samo jak on myslisz

        • Po pierwsze nie jestem przybocznym. To że masz skrzywienie zero jedynkowo polegające na tym, że uważasz ze trzeba ślepo iść za jednym albo za drugim politykiem to już Twój problem.
          Masz podejrzenie, że jest coś nie tak to zgłoś to do odpowiednich organów. Ty za to jesteś tylko mądry w gębie a jak przyszłoby Tobie zgłosić takie zawiadomienie to miałbyś pory pełne.
          Zgłoś to radnym opozycyjnym, którzy nawet nie potrafią przygotować prostej uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania. Dużo dymu a jak przychodzi podjąć konkretną decyzje to tak jak Ty mają pełne pory ze strachu.

          • Panie przyboczny ale ja mieszkam w wojewodzkim miescie i u nas wszystko gra muzyka jak prezydent lub radny cos przeskrobie to ludzie krociutko i sie za niego biora ale wy tam w trzym trzemesznie to nie bo po co i potem tak masz a zglaszaj sam sobie to twoje wlosci tam zostaly nie moje zasyficie cala gmine zwoza do was smieci z polski calej spusczaja szamba szambiarki i tyle wasze nieruchomosci beda warte w takim srodowisku 🙂

    • Takie rządy wybraliście a jezioro to szambo to już nie jest to jezioro co kiedyś sama prywata jak można takie jezioro zniszczyć ale za to mamy niemiecki kapitał po co dać Polakom w Polsce zarobić

  5. Sprzedajecie miejsca nad jeziorem kawałek po kawałeczku a kapać się musimy jeździć na Gołąbki do Jankowa … Brawa wielkie dla was! Życzę dalszych sukcesów!

  6. Woda która wpływa z oczyszczalni do jeziora jest czysta jak łza, widziałem na własne oczy. Ta woda jest czystsza niż ta w jeziorze! Może porozmawiamy o chemii którą używają rolnicy i która z okolicznych pół spływa do jeziora? Ciekawe też ilu mieszkańców mieszkających nad jeziorem ma odpływ z szamba zrobiony na lewo?

  7. W temacie środowiska a dokładnie klimatu. Czy w na terenie miasta i gminy Trzemeszno urzędnicy w końcu wezmą się za problem spalania odpadów w piecach? Tylko nie zrzucajcie brak możliwości skontrolowania podejrzanych kominów brakiem straży miejskiej. Jest to dla Was urzędnicy wygodna wymówka, aby … nic nie robić, aby ten uciążliwy problem rozwiązać.
    Pytanie do radnych. Czy zaczniecie wymagać od Burmistrza rzeczywistych działań, czy ze strachu przed narażeniem się elektoratowi będziecie tylko gadać na okrągło.
    https://finanse.wp.pl/kontrole-ruszaja-w-calej-polsce-mozna-zaplacic-nawet-5-tys-zl-6562094129900032a

  8. Jezioro popielewskie na dzień dzisiejszy to już wielka prywata. Niema miejsca dla wędkarzy bo brzegi zawalone są prywatnymi pomostami -na których w większości są tablice z zakazem wstępu -a nawet zakazem połowu ryb.Wyglada na to ze ryby są tez własnością właściciela pomostu.Nikt nad tym nie panuje ani władze lokalne ani wody polski .Innymi słowami wielki burdel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj