Strona główna Artykuł partnera Czy domowe porządki mogą być szybkie i przyjemne?

Czy domowe porządki mogą być szybkie i przyjemne?

824
0
man using vacuum cleaner
Reklamy (ciąg dalszy artykułu poniżej):


Koniec sekcji reklamowej

Chyba niewiele jest osób, które mogłyby stwierdzić, że sprzątanie jest ich ulubionym zajęciem. Mimo to wszyscy lubimy przebywać w czystych i odświeżonych pomieszczeniach, gdzie panuje ład i porządek. W takich warunkach znacznie lepiej się pracuje, mieszka i wypoczywa. Czy jest możliwe, aby sprzątanie było dla nas nie tylko uciążliwym obowiązkiem, ale także sprawiało nam przyjemność?

Planowanie i organizacja pracy

Są to podstawowe warunki sprawnego sprzątania. Dlatego trzeba zacząć od sporządzenia listy czynności. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nic nie zostało przeoczone, a każde wykonane zadanie będzie można skreślić i cieszyć się widokiem… coraz większej liczby skreśleń.

Na liście powinien również znajdować się podział prac pomiędzy wszystkich domowników. Nie może być tak, aby sprzątaniem zajmowała się tylko jedna osoba (w większości przypadków jest to – niestety – gospodyni), a reszta rodziny w tym czasie „ulatniała się” z domu pod pretekstem nawału pracy lub nauki. Zasadą powinno być, że każdy sprząta samodzielnie swój pokój, a porządkowanie wspólnej przestrzeni dzieli się po równo. Można też zastosować inny podział – np. każdy domownik robi to, co wychodzi mu najlepiej: jeden odkurza, drugi sprząta łazienkę, trzeci myje podłogi, itp.

Zazwyczaj sprzątanie odbywa się w wolną od pracy sobotę. Co tydzień najczęściej odkurzamy, robimy pranie, myjemy łazienkę i podłogi. Rzadziej czyścimy sprzęt AGD (mycie lodówki, piekarnika, zmywarki i pralki), myjemy okna, pierzemy firanki i zasłony. Aby uniknąć nawału tych czynności, można po jednej z nich dodawać do cotygodniowej listy prac; wówczas wszystko będzie czyszczone systematycznie, a sprzątanie nie będzie tak męczące, jak generalne porządki.

Jeżeli mieszkamy w domu piętrowym, przestrzegamy zasady sprzątania z góry na dół. Prace można sobie uprzyjemnić, robiąc co pewien czas przerwę na przekąskę lub kawę. Przygotowuje ją ta osoba, która pierwsza uporała się z zaplanowanymi do przerwy pracami. Spędzenie przerwy razem przy stole wytwarza dodatkową więź i poczucie wspólnoty; niby drobiazg, ale ważny.

Dobry sprzęt to lżejsza praca

Domowe sprzątanie nie może być traktowane „po macoszemu”. Zwróćmy uwagę, że firmy sprzątające, wykonujące usługi w prywatnych mieszkaniach i domach, używają profesjonalnego sprzętu i dobranych do niego środków chemicznych. Dlaczego zatem mamy korzystać z mało wydajnych urządzeń i pośledniej jakości chemii gospodarczej, które niemało kosztują, a nie zapewnią rezultatów, jakich oczekujemy?

Na stronie euroczystosc.pl można znaleźć różne maszyny czyszczące, spośród których niektóre warto zakupić na własność, a inne, których używa się sporadycznie, można wypożyczyć. W warunkach domowych podstawowym urządzeniem jest dobry odkurzacz, który powinien znaleźć się w stałym wyposażeniu domu. Oferta jest bardzo szeroka, a inwestycja z całą pewnością bardziej opłacalna, niż zakup zwykłego, popularnego odkurzacza o niewielkiej sile ssania i niskich innych parametrach pracy. Optymalnym rozwiązaniem jest odkurzacz Numatic do pracy na sucho i na mokro. Z jego użyciem nie tylko dokładnie i szybko odkurzymy podłogi, dywany i wykładziny, ale także wypierzemy tapicerkę meblową i zbierzemy wodę po myciu i szorowaniu powierzchni. Ta ostatnia funkcja jest przydatna między innymi w sytuacji, kiedy sprzątamy np. podjazd do garażu za pomocą szorowarki, która nie posiada systemu odsysania wody.

Do mycia podłóg w mieszkaniu, zarówno w pokojach, jak i w kuchni i łazience, a także schodów w domu jednorodzinnym, nieodzownym narzędziem jest mop. Do sprzątania mieszkania w bloku wystarczy mop i wiadro, natomiast w większym domu przyda się wózek do sprzątania. Najlepiej sprawdzi się wózek dwuwiadrowy z wyciskarką; użycie go nie wymaga częstej zmiany wody i można umyć wszystkie podłogi z góry na dół, nie pozostawiając brzydkich smug. Firma Numatic oferuje takie proste wózki, nadające się do użytku domowego. Z pomocą profesjonalnych urządzeń domowe porządki przebiegną znacznie szybciej.

Profesjonalna chemia czyści lepiej

Oczywiście! Nie warto kupować popularnych środków, opatrzonych etykietami o treści „uniwersalny” lub „do każdego rodzaju powierzchni”. Są one na ogół nierozcieńczalne, a przez to mało wydajne, co podnosi koszty sprzątania. Natomiast profesjonalne środki czystości są po pierwsze silnie skoncentrowane, dzięki czemu są wysokowydajne. Po drugie – przeznaczone są do ściśle określonych rodzajów powierzchni, np. drewnianych, glazury, paneli, itp. Nie ma w związku z tym ryzyka, że użyjemy nieodpowiedniego preparatu, który uszkodzi czyszczoną powierzchnię. Wreszcie po trzecie – są niskopieniące i można je stosować w odkurzaczach piorących. Są ponadto bez porównania bardziej skuteczne od zwykłych środków czyszczących, dostępnych w każdym markecie.

Profesjonalne środki czystości można zakupić nie tylko w opakowaniach przemysłowych po kilka litrów, ale także w mniejszych na użytek domowy. Są do nabycia w euroczystosc.pl oraz w bonus-czystosc.pl. Z pewnością sprawią, że sprzątanie domu będzie lżejsze i przyjemniejsze.

artykuł partnera


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów: