Strona główna Polityka Coraz bliżej sprzedaży browaru

Coraz bliżej sprzedaży browaru

1720
31

Gmina Trzemeszno wciąż prowadzi rozmowy z browarem Fortuna, dążące do sprzedaży dawnego budynku trzemeszeńskiego browaru oraz pobliskiej lodowni. Burmistrz Krzysztof Dereziński poinformował, że wraz ze swoim zastępcą odwiedzili siedzibę firmy w Miłosławiu. Jak mówił, spotkali się tam z prezesem Krzysztofem Pankiem.

Urzędnicy w trakcie wizyty zwiedzili teren tamtejszego browaru, zapoznali się z jego historią oraz procesem technologicznych. Prezes Panek zaprezentował rozwiązania jakie docelowo ich zarząd chciałby wprowadzić w naszym mieście. „Gmina Trzemeszno przygotuje się do ogłoszenia przetargu. Zarówno my jak i oni mamy już swoje wyceny. Fortuna cały czas jest zainteresowana naszymi budynkami. Obawiam się jedynie protestów mieszkańców, gdyż w pobliżu browaru zwiększy się ruch kołowy” – mówi burmistrz K. Dereziński i dodaje, że browar w Miłosławiu zatrudnia 150 osób. W naszym mieście pracę znaleźć mogłoby około 30 osób. Burmistrz uważa, że zarząd Fortuny ma ciekawą koncepcję wpisania się w rewitalizację okolic jeziora Kościelnego. Mówi też, że lokalne piwo byłoby z pewnością świetną promocją.

Burmistrz oraz zastępca byli obecni też w Grodzisku Wielkopolskim. Fortuna zakupiła tam bowiem niszczejące budynki po starym browarze. Prace inwestycyjne już trwają i w przeciągu 3 miesięcy rozpocznie się warzenie piwa. K. Dereziński wskazuje na bardzo dobrze układającą się w tym mieście współprace samorządu z zarządem Fortuny. „Tamtejsi mieszkańcy wręcz nie mogą się doczekać, aż ruszy produkcja” – komentuje burmistrz.

Budynek trzemeszeńskiego dawnego browaru wciąż zamieszkuje kilka osób. Burmistrz obiecuje, że otrzymają one mieszkania zastępcze głównie po osobach, które około 2016 roku trafią do nowego bloku komunalnego. Jeszcze w styczniu lub lutym na sesji Rady Miasta zorganizowana ma zostać prezentacja szczegółowych zamierzeń gminy w zakresie sprzedaży.

31 KOMENTARZE

  1. Jeśli sam burmistrz uprzedza już o konsekwencjach ( wzmożony ruch kołowy ) to ciekawie się nie zapowiada. Wiadomo, że od producenta towaru nie odbierają dostawczaki tylko duże ciężarówki. Dopiero ewentualnie z hurtowni rozwożony jest mniejszymi pojazdami. Nie bardzo mogę sobie wyobrazić tiry na wąziutkiej uliczce Szymańskiego a szczególnie ich wyjazd na ulice Kościuszki. No ale może coś wymyślą .

  2. Bardzo dobrze. Sprzedawać czym prędzej. Prywatyzować. Miejsca pracy zawsze bezcenne. A co więcej, może uwolnimy się w końcu od Tyskiego i Lecha w tym mieście.

  3. I wkoncu zostanie zrobiony porzadek z browarem,nikomu na glowe nic nie sspadnie przechodzac obok i nikt do srodka tez nie wpadnie.Przeceie tam dalej jest nic nie zrobione aby bylo bezpiecznie.

  4. Burmistrz mówiąc o „protestach mieszkańców” ma pewnie na myśli p. Jatczaka… Ja bym się nie niepokoił – w końcu p. Jatczak, znany społecznik,na pewno będzie wspierał ten projekt, bo to przecież nasz wspólny interes! Jeśli będzie tam odbywała się produkcja, to na pewno nie na takim poziomie, by obok posesji pp. Jatczaków przejeżdżały dziesiątki tirów. Mam tylko nadzieję, że będzie to prawdziwe lokalne piwo, a nie produkt Fortuny butelkowany w Trzemesznie pod inną nazwą. Co do nazwy: obowiązkowo musi to być „Kiliński” lub chociaż „Kosynier”.

  5. Po co Burmistrz wywołuje wilka z lasu? Robić swoje, pomysł z browarem super. Po co więc podpowiadać , że można protestować?

  6. a moze po to ze cos juz wiadomo ze nie wyjdzie ? moze kupujacy postawil zbyt wysokie warunki o ktorych nikt nie powiedzial ludzie zaprotestują ten sie przychyli i kto spije smietanke na kolejne wybory jako cudowny mąz stanu ktory slucha ludu ? sposobem sposobem 😛

  7. Najlepszy news od bardzo dawna ;] Fortuna kupiła ruiny w Grodzisku i będzie tam kontynuować tradycję warzenia naszego jednego z dwóch polskich styli piwa – grodziskiego właśnie.
    Co za lokalne piwo miało by być warzone w Trzemesznie? Jestem ciekaw, chociaż możliwe, że tak mały browar będzie po prostu produkował piwa z serii Fortuna albo Miłosław. Tak czy srak – świetne perspektywy, no i jest to browar z polskim kapitałem.

    • W Trzemesznie jest dawna tradycja warzenia piwa ze względu na nieistniejący już klasztor kanoników regularnych, który powstał tam w średniowieczu. A że piwo było naturalnym trunkiem zakonników w średniowieczu, to nie ma się co dziwić, że przy klasztorze istniał browar. Oczywiście nie ma żadnych tradycyjnych, historycznych receptur, tylko są wzmianki w źródłach historycznych o warzeniu piwa.
      Odsyłam do książki P. Dorszewski, Uposażenie i działalność gospodarcza klasztoru kanoników regularnych w Trzemesznie do początku XVI w., s. 238.

  8. A ja bym sobie marzył żeby inwestor kupując browar przy okazji zagospodarował linię brzegową jeziora. Ścieszka wokół niego aż się tam prosi. A ponoć marzenia się spełniają 🙂

  9. Ścieżka ,spacery fajna sprawa, a wąchanie zapachów z okolicznych zakładów 😀 Nie tak dawno jeszcze na budynku w liceum było namalowane dziecko w masce p-gaz 😀

  10. Pan Nyka ,gdyby zabrał głos w tej sprawie, chętnie byśmy go wysłuchali. Szkoda, że nie zabiera głosu jak dawniej. Zawsze miał coś mądrego do przekazania! W tym wątku głos tego Pana byłby bardzo cenny i potrzebny!

  11. Fortuna przed zakupem budynków w Grodzisku mówiła o trzech miesiącach i dalej mówi. A browaru jak nie ma tak nie ma.
    Nie ma co się cieszyć puki co !

    • Zrobili i co? Przecież niedługo premiera Grodzisza. Po co siejesz dezinformację? Myślisz, że ktoś ze swoich pieniędzy kupuje teren, markę, montuje urządzenia, tylko po to by „nic się nie wydarzyło”?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj