Strona główna Różne Co płynie kanałem Trzemżal?

Co płynie kanałem Trzemżal?

6897
38

Na styczniowej sesji Rady Miejskiej zgłoszono problem ścieków spływających do kanału Trzemżal. Marek Walczak z Ostrowitego stwierdził, że wpływają tam nieczystości z gospodarstwa rolnego firmy Sano. Fakt ten potwierdził Andrzej Kołodziejczak – sołtys Trzemżala.

Według niego ścieki spuszczane są w piątki i soboty, aby nie było kontroli, a następnie przepłukiwane są wodą z Jeziora Ostrowickiego (kanał Trzemżal łączy Jezioro Ostrowickie poprzez Noteć Zachodnią z Jeziorem Kamienieckim). Największy smród idzie w kierunku Kamieńca i ma to miejsce raz, czasem dwa razy w miesiącu.

Wypowiedź sołtysa potwierdził Grzegorz Kubicki – mieszkaniec Trzemżala. Dodał, iż są tam spuszczane ścieki od mycia urządzeń udojowych, a latem panują tam straszne warunki.

Jak nas poinformowała Hanna Kończal – p.o. Wielkopolskiego Inspektora Ochrony Środowiska, w 2016 kontrolowano firmę Sano (wówczas Mero Merkur). Stwierdzono wtedy nieprawidłowości w zakresie gospodarki wodno – ściekowej, między innymi odprowadzanie ścieków na grunty sąsiednie oraz odprowadzanie odcieków z kiszonek do kanału. W 2017 roku przeprowadzono kontrolę na wniosek burmistrza Trzemeszna. Kontrola wody w kanale nie wykazała przekroczenia norm.

Z uwagi na zgłaszane nadal uwagi, WIOŚ zapowiada następne kontrole.

Na nasze pytania skierowane w tej sprawie, w imieniu firmy Sano – Nowoczesne Żywienie Zwierząt sp. z .o.o odpowiedziała radca prawny Agnieszka Jackowiak. Zarzuty, które padły na sesji RM uznała za bezpodstawne, a ich treść jako oburzającą.

Jak poinformowała, firma nie zgodziła się z ustaleniami WIOŚ z 2016 roku i dlatego jej przedstawiciel nie podpisał protokółu pokontrolnego. W sprawie zanieczyszczenia kanału Trzemżal było prowadzone postępowanie przez Prokuraturę Rejonową w Gnieźnie i zostało ono umorzone na podstawie opinii biegłego, który wykluczył skażenie środowiska przez spółkę.

Wypowiedzi A. Kołodziejczaka i G. Kubickiego mecenas określiła jako przekraczające granice absurdu. Jako dowód podała brak jakichkolwiek instalacji, które umożliwiałyby przepłukiwanie kanału wodą z jeziora, a także brak urządzeń udojowych, gdyż w Ostrowitem nie ma żadnej krowy dojnej.

38 KOMENTARZE

 1. Heh w Trzemżalu niech się wezmą za gospodarstwo po prawej stronie za kuźnią obok pojemników na butelki itp.(Kierunek szydłowo ) Tam do rowu spuszczane jest szambo!!!!

   • Niech Pan tu z patriotyzmen nie wyskakuje lepiej. Wszystko wkoło to dla Pana „wina niemców”, ale jakoś jazda niemieckim autem nie przeszkadza. Przesiądź się pan na jakiegoś francuza, to będziesz trochę bardziej wiarygodny.

 2. W Trzemżalu na górce nawet z przy domowych oczyszczalni ciecz jest puszczana do przydrożnego rowu aż drzewa przez lata uschły a we wsi połowa szamb jest puszczana do tego rowu.

 3. Cytuje ;;;;, w 2016 kontrolowano firmę Sano (wówczas Mero Merkur). Stwierdzono wtedy nieprawidłowości w zakresie gospodarki wodno – ściekowej, między innymi odprowadzanie ścieków na grunty sąsiednie oraz odprowadzanie odcieków z kiszonek do kanału.:::: Me pytanie niech pani Jackowiak Jaką kare dostali, co mieli poprawić co poprawili mvh

  • Soltys robi to co do niego nalezy a detektyw robi to co do niego nie nalezy cala POLSKA o waszej Gminie czyta jak wam nie wstyd.Sracie we wlasne gniazdo co sroka nawet tego nie robi.

   • Nie robi nic kobieto tylko sesja i kawa ciastka za darmo zjada no i goni gości z kompieliska bo piwka pija zaczepia na skrzyżowaniu walczaka pali śmieci .nawet do koszenia trawy najol so……a

    za 1500 zł a do malowania kloaki L…
    e też za 1500 zł to osiągnięcia sołtysa tak wydaje sołeckie pieniądze no i obiady z czeremchy za 600 zł to osiągnięcia są zaj … a tak kciał byc sołtysem .
    a gdzie walczak

 4. scieki o ktorych mowa nie pochodza z mycia urzadzen udojowych . Sa to scieki z silosow gdzie jest skladowa kiszonka z kukurydzy. Podczas obfitego deszczu kwasy z kiszonki sa wyplukiwane i plyna przez pole gmine dzierzawione przez Marka W i wpadaja do kanalu .Oczywiscie dowody sa na polu , mozna dostrzec wyrwe na krawedzi kanalu o szerokosci 1m . Scieki widoczne sa golym okiem w postaci bialego nalotu z kwsow kiszonkowych Mam pytanie kto mial i ma taki rozum pozwolic i pobudowac taki obiekt obok kanalu

 5. kobito woda w rowie plynie caly czas a wiec caly czas row jest plukany to takie proste, pani mecenas krowa nawet o tym wie i nie ma nic przed n………….

 6. Wszystkie wioski tak robia
  Jak nie do rowu to do jezior.
  Jeszcze troche to w naszych wodach nie bedzie ryb bo wszystko padnie.
  Szkoda slow na to wszystko
  Cała gmina to jedno wielkie szambo…

 7. na odpowiedź mecenas jest jedno stwierdzenie prawo wodne ktore jasno okresla spuszczanie ścieków a może powie kto odbierał ścieki przemysłowe – z kiszonej kukurydzy- woda z placow gdyż muszą mieć potwierdzenie odbioru temat bardzo rozwojowy

 8. Takich ludzi jak Pan Walczak powinno byc więcej to jedyny człowiek który nie układa sie z urzednikami i mowi zawsze prawde
  niech pan startuje na burmistrza a w gminie bedzie zdecydowanie lepeiej
  Panie Walczak prosze zainteresowac sie wycinka starego drzewostanu w niewolnie i na posesjach dlaczego ludzie dostaja zgode ludzie powariowali z wycinka tych drzew

 9. Ta sprawa to wielka przykrywka do tego co sie w gminie dzieje. Nie bronię Sano, ale wiem, że w nich najłatwiej uderzyć. Można na tym zyskać punkty wyborcze, bo to obcy, Niemcy itp itd. Ale tam, gdzie zwykły „Kowalski” wylewa swoje ścieki na łąke albo wprost do jeziora to juz cicho sza. Może by nasi odważni radni powołali w tym celu speckomisję? Na rzeczoznawcę mogą powołać mieszkańca Ostrowitego. Bo ja osobiście wolę ścieki ze sianokiszonki w jeziorze niż wszelkie detergenty , których używamy na co dzień. Do dzieła więc radni, z panem przewodniczącym na czele. !

  • Dodam Marcin , że detektyw z Ostrowitego nie będzie dotykał żadnego indywidualnego gospodarza . Przyczyna jest oczywista . Tłumaczenie w tym temacie jest zbędne .
   Jakoś dziwnie nie reaguje na istotne problemy łamania przepisów o ochronie środowiska . Nie dostrzega problemów indywidualnego odprowadzania , wylewania nieczystości i prowadzenia rabunkowej gospodarki wodnej jeziora ostrowickiego .
   Już raz wspomniałem . Człowiek ten ma bardzo krótką pamięć , kiepski wzrok i powonienie .
   Gdy ktoś niczego nie potrafi , nic nie wie , nic nie widzi i nie czuje zaczyna bawić się w politykę .

   • raz pytałem o szczegóły abyś przypomniał ..2.ja nie jestem od sprawdznia wszystkiego.jezeli masz dowody to poinformowanie władzy wykonawczej jest twoim obowiązekiem a nie wymagaća od kogoś i krytykę uprawiać umiesz czytać pisać gębę otwierać to pokasz co potrafisz ukasz tyle błędów co ja to będzie dobrze czekam na efekty.

   • MASZ trochę zele wychowanie to wyniósłes z domu pamiętaj że nie lubię chamstwa ty to preferujesz powiem ci że widze czuję wiem i odpowiedź podpisuje z imię i w a ty bohater anonim bądź mężczyzną ..

 10. prawnik powinien wiedzieć że MAMY prawo wodne ktore jasno określa ta kwestię spuszczanie ścieków a gdzie pozwolenie Marszałka województwa jest kontrola zobaczymy co pokarze prawdziwe oblicze .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj