Strona główna Różne Chodnik tak, rondo nie

Chodnik tak, rondo nie

3888
56

Dzisiejszą sesję Rady Miejskiej zdominował temat ronda. Przypomnijmy – na początku roku władze powiatu gnieźnieńskiego zaproponowały realizację dwóch inwestycji na administrowanych przez siebie drogach.

Pierwsza to rondo na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza, Wyszyńskiego i Orchowskiej, które miało kosztować 600.000 zł, a druga to chodnik od drogi krajowej nr 15 do Rudek, który wyceniono na 200.000 zł. Powiat zaproponował gminie udział w tych inwestycjach w wysokości 50%. Jak łatwo obliczyć, oba samorządy miały przeznaczyć na te zadania po 400.000 zł.

Budowa chodnika od początku nie budziła wątpliwości wśród radnych. Zdania – zarówno dzisiaj jak i tydzień temu na komisjach – były bardzo podzielone w sprawie ronda. Do jego budowy przekonywał wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Jako argument wskazywał poprawę bezpieczeństwa, uporządkowanie ruchu na tym skrzyżowaniu, a także walory estetyczne. Jak zauważył, planowana budowa ronda koresponduje z zamierzeniami dotyczącymi zagospodarowania budynku po szkole zawodowej, w której planuje się przeniesienie Urzędu Miejskiego. Jak stwierdził, łączy on te sprawy ponieważ tworzą one szerszy kontekst zagospodarowania przestrzeni publicznej w tej części miasta.

Zwolennikiem ronda był także burmistrz Krzysztof Dereziński. Jak mówił, konsultował się w tej sprawie z kierownictwem urzędu i większość popierała ten pomysł. Podobne sygnały otrzymywał od mieszkańców Trzemeszna. Stąd jego decyzja, aby wprowadzić do budżetu 400.000 złotych na oba zadania. Były one zawarte w stosownej poprawce do dzisiejszych zmian budżetowych.

Przeciw rondu wypowiadali się głównie Benedykt Nitka i Kacper Lipiński. Obaj zaznaczali, że nie są przeciwni samej idei. Wskazywali jednak na fakt, iż zarówno na drogach powiatowych jak i gminnych jest do zrealizowania szereg, o wiele pilniejszych zadań. Mówiono między innymi o ulicy Dąbrowskiego, Działkowej, a także dziurawych drogach powiatowych czy zapadającym się w niektórych miejscach chodniku przy ul. Wyszyńskiego.

W trakcie głosowania doszło do prawdziwej próby sił. K. Lipiński złożył wniosek, aby nie dofinansowywać zadań na drogach powiatu, a planowane środki przeznaczyć na drogi gminne. Zaproponował też, aby za 400.000 zł planowane przez powiat wykonać w całości chodnik, a pozostałą kwotę wykorzystać na dokończenie chodnika w Gołąbkach i naprawę nawierzchni na drodze Trzemeszno – Trzemżal.

Za takim rozwiązaniem zagłosowali: K. Lipiński, B. Nitka, R. Buzała, M. Laskowska, Agnieszka Bartz i Marcin Jakubiak.

Przeciwni byli: Daniel Bisikiewicz, Maciej Dalewski, Dominik Woźniak, Piotr Lewandowski, Grzegorz Koperski i Tadeusz Pawlak.

Od głosu wstrzymał się Rafał Nawrocki. Nieobecni byli Renata Wiśniewska i Piotr Kołodziejczak.

W tej remisowej sytuacji wniosek nie przeszedł. Do przyjęcia uchwały niezbędna jest bowiem większość. Następnie odbyło się głosowanie nad samą poprawką. Jak można było się domyślić, tu głosowanie wyglądało dokładnie odwrotnie.

Zwolennicy ronda zagłosowali za jej przyjęciem, przeciwnicy przeciw, a R. Nawrocki ponownie wstrzymał się od głosu. Tym samym – przy ponownym remisie – poprawka nie została przyjęta z braku większości.

Przepadła jednocześnie w głosowaniu propozycja dofinansowania chodnika, gdyż poprawka zawierała oba te zadania. W tej sytuacji M. Dalewski zaproponował przyjęcie kolejnej poprawki, przewidującej już tylko budowę chodnika. Poparł go K. Lipiński zwracając jednak uwagę, że nie należy przeznaczać na ten cel środków gminnych. Zaproponował, aby zwrócić się do zarządu powiatu, aby z 400.000 zł planowanych na inwestycje w Trzemesznie przeznaczyć 200.000 na chodnik w Rudkach, a za pozostałe pieniądze wykonać nowe nawierzchnie na drogach powiatowych, tam gdzie jest taka potrzeba. Środki gminy, planowane wcześniej na rondo i chodnik mogą być przeznaczone na drogi w Trzemesznie i gminie.

W trakcie dyskusji, zarówno dziś jak i wcześniej na komisji, pojawiała się wątpliwość, czy w takiej sytuacji środków planowanych na trzemeszeńskie inwestycje powiat nie przeznaczy na inne cele. K. Lipiński kilkakrotnie informował o piśmie, jakie otrzymał w odpowiedzi na swoje pytanie w tej sprawie od zarządu powiatu. Wynikało z niego, że powiat nie zamierza „karać” za to gminy i zaplanowane środki wykorzysta w gminie Trzemeszno.

Ostatecznie wniosek ten uzyskał poparcie wszystkich radnych i zostanie przekazany staroście.

56 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobra decyzja radnych. O jakim zwiększeniu bezpieczeństwa mówi ten gaduła? Ile tam było wypadków? Ktoś kojarzy?
  Urząd im się marzy? Drogi dziurawe jak ser. Chodniki w fatalnym stanie. Ryzyko braku wody dla połowy gminy a oni chcą sobie nowy urząd robić? Nowy budynek nic nie da. Tutaj potrzeba ludzi, którzy będą skuteczni bez względu na to czy pracują w obskurnym urzędzie czy pałacu. Tak jak szata nie zdobi człowieka, tak budowla urzędu nie czyni z instytucji urzędu bardziej sprawnej i skutecznej. Tak Panowie i Panie. Prawda w oczy kole. Zaklinanie rzeczywistości nic nie pomoże.

  • Ty chyba siebie nie slyszysz nie chodzi o wypadki tylko sa auta ktore sie nie mieszcza na naszych ulicach i po to potrzebna przebudowa zmniejszyc ten smieszny ponad stuletni trojkacik przesunac i male rondo wystarczy lub cos innego panie Bisikiewicz idz i zobacz jak oni nawierznie polozyli a przy skrecie na Gniezno to juz nie nalezalo do powiatu zeby to zalatac czy to juz nalezy do Gminy brak komentarzy nie dolozymy nic nie bedziemy miec inne Gminy zrobia to za nas

   • Na jakich ulicach się nie mieszczą? W jaki sposób rondo miałoby wpłynąć na „zwiększenie” tych ulic?
    Skoro nie chodzi o bezpieczeństwo to może w pierwszej kolejności warto inwestować w poprawę bezpieczeństwa.

  • My mieszkancy Rudek czekamy na chodnik oswietlenie wioski z prawdziwego zdarzenia nie mowiac o nawierzchni wanny chodza z gownami teraz panel ruch jak w paryzu na wsi biegamy od rowu do rowu bo nie idzie swobodnie chodzic a takze zajac sie tymi topolami za torami tam nawet sie minac nie mozna w tym miejscu chyba czas na usuniecie tych drzew zagraza niebezpieczenstwem

  • Przecież wasz radny Tadeus Pawlak zagłosował przeciw wnioskowi o budowie dalszej części chodnika w Gołąbkach. To znaczy , że go nie chcecie ? Brawo Wy.

 2. Pan v-ce burmistrz już raz się zabrał ostro za jedną inwestycję według swojej jedynej słusznej wizji. Do dziś na targowisku się o tym wspomina, ale może o to chodziło panu Jankowskiemu. Nieważne co by gadali, ważne żeby nazwiska nie przekręcili.
  Najlepiej zrobić rondo, a drogi do tego ronda wpisać na listę zabytków i zakazać na nich jazdy. Będzie wizerunkowo ładnie, no i bezpiecznie.

  • Zastanawia mnie, dlaczego u nas nie ponosi się odpowiedzialnosci za nietrafione inwestycje? Dlaczego jeszcze vice piastuje swoją funkcje, targowisko to zdaje sie głównie jego decyzja?!!!! Teraz moze byc kolejna, ręce opadają

   • Pytam p. Bisikiewicza który chodził po ulicy Parkowej z dlugopisem i spisywał co gdzie trzeba zrobić . Miały być parkingi, chodniki i park Baba miał błyszczeć. Wszystko załatwię i będzie zrobione. Gdzie to jest p.radny Bisikiewicz ? Trzy lata minęły a tu nie ma nic. Dlaczego nas okłamałeś ? Psem poszczuje jak jeszcze raz przyjdziesz. Takim ludziom jak Pan nie można ufać. Dla władzy będą kłamać z uśmiechem na ustach.

 3. Po jaką cholerę rondo? I to na tym skrzyżowaniu. Jak ludzie pisali o rondzie koło Tesco to nie. A tutaj po co? Naprawić dziurawe drogi i ta kostka to porażka. Można zawiązania urwać i kto wtedy zapłaci za naprawę auta.? A o ścieżce rowerowej do Cytrynowa to już zapomnieli? Przecież też obiecali.
  Obiecanki cacanki a ludzie wierza im.

  • Platforma miałaby się wypiąć ? Naprawdę tak źle oceniasz partię, która nie chce funduszy unijnych? Przecież to partia ludzi szlachetnych, uczciwych i liczących się ze zdaniem wszystkich mieszkańców Polski.

 4. A kiedy chodnik w kierunku Zielenia??? Gmina Witkowo robi kilometry chodnika w kierunku Wrześni. A miasto Września we wsiach ościennych wycina drzewa, w rowach układają rury, zasypują i robią chodniki. Da się? Pewnie ze się da.

 5. Na Rudkach to aż wstyd. Taki krótki odcinek i nie można zrobić ani chodnika, ani drogi . A o oświetleniu to już nie wspomnę. Gdyby radny i pani sołtys wzięli się za prace to by już dawno było zrobione . Ale idzie lato będzie zabawa , będzie się działo ….😂😂😂

  • Jak wam założyli oświetlenie przy drodze ,to sami sobie je popsuliście . Nikt z innej wioski nie przyjechał tam wyżyć się na tych lampach .

  • Rudki nigdy nie mialo powaznych remontow czy inwestycji moze sie doczekamy Rudki zawsze byly traktowane na samym koncu niestety a teraz naprawde sie cieszymy ze moze w koncu doczekamy sie modernizacji naszej wsi i poprawy bezpieczenstw nie mowiac o wstawieniu znakow ograniczenia predkosci lub prog zwalniajacy piraci sa wsrod nas

 6. Bierzcie co powiat proponuje i dokladajcie bo naprawde bedzie gowno pan Dalewski ma dobre przeczucie zebyscie radni nie obudzili sie reka w nocniku

 7. Burmistrzu ogladajac sesje na zywo utknely nam slowa ze ty nie nalezysz do PISU i mamy podzial pieniedzy na Gminy taki jaki mamy ale nie zapomnij ze to my PISOWCY w wiekszosci posadzilismy ciebie na Urzad Burmistrza nie glosowalismy zeby teraz nam ktos wypominal nieraz rzucamy rekawicami ze na ciebie glosowalismy myslelismy ze za piastowanie przez ciebie Urzedu lepiej bedzie sie ukladala wspolpraca Burmistrz -Radni i wiecej zrobimy wspolnie a tu sesja za sesja i wkulko macieju nic do przodu inwestycje w miejscu a szkoda inne Gminy zabiegaja gdzie sie da o pieniadze na inwestycje a u nas ciezko to widac .

 8. Brak pomysłu i indolencja to niestety nasza Gmina. Ciągle Pan narzeka Burmistrzu na PIS , że to przez nich nie ma środków na inwestycje. To ja mam pytanie czy prezydent Gniezna Tomasz Budasz jest z PIS – u a jednak pozyskuje środki np : na ulicę Wolności w Gnieźnie kwota 3 500 000 pln czy 4 000 000 mln na Szkołę Podstawową tych przykładów jest mnóstwo choćby Łubowo, Witkowo, Września, Kiszkowo, Mieleszyn i wielle,wiele innych. Pytanie odnośnie przynależności partyjnej prezydenta Budasza było oczywiście retoryczne. Jest czynnym członkiem Platformy Obywatelskiej i pracuje oraz pozyskuje środki nie patrząc na partyjną przynależność. Panie Burmistrzu drogi, inwestycje jakiekolwiek w naszej Gminie są nasze samorządowe a nie partyjne.Czy Pan to w końcu zrozumie ? Szczerze , wątpię. Urząd Marszałkowski woj. Wielkopolskiego jest we władaniu Platformy był tam Pan, rozmawiał , tam również są środki unijne ? Więcej nie pytam bo i po co jak znam odpowiedź ” to wina PIS – u .Starostwo Powiatowe też jest pod rządami Platformy ale to już tak nawiasem albo sprzedają albo likwidują też pewnie wina PIS -u.

 9. Pytanie do nawiedzonych spod znaku błyskawicy. Jak się czujecie ( oczywiście ta bardziej lewicowa cześć) kiedy te wściekłe macice, które niby praw kobiet bronią mówią, że macie zmienić myślenie na temat środków europejskich. Że macie zrobić wszystko, aby tych środków nie było. Naprawdę jesteście taki ślepymi ludźmi, którzy nie dostrzegają jak wami sterują? Jeszcze niedawno ludzi, którzy w sprawie wsponianych środków europejskich głosili hasło „weto albo śmierć” nazywano homofobami, skrajnymi prawakami, antyeuropejczykami, itp., itd. I co teraz kiedy przychodzi głosować te same ośrodki decyzyjne mówią wam, że w tej sprawie macie myśleć dokładnie tak jak ci skrajni prawacy? Że macie zmienić myślenie o 180 stopni?
  To co odwala tan śmieszny „zarząd” tego tzw. Strajku kobiet w sposób dobitny ukazuje za kogo ma zwykłych ludzi, którzy dali się nabrać na wzniosłe hasełka. Za mięso armatnie, które jest potrzebne aby dorwać się do koryta.
  Ten cały Budka to jeden wielki nieudacznik, który własnej partii nie potrafi prowadzić a on chce się brać za rządzenie Polską? Jak kolejny sondaż pokaże, że platfusy mają poparcie poniżej 10 % to kupuję szampana. Nie otwieram poczekam do wyborów.

  • to jak nas zadluza pis i paniska inkasujace po 30 tys pilnujace trawnika na polu gdzie m abyc lotnisko i te pociotki wszystkie umieszczone w zarzadach spolek i obajtLek z 38 nieruchomosciami gdzie wykazano ze pensja z orlenu by mu nie starczyla i wieczne łamanie konstytucji ehhh Quo Vadis Polsko ???????????

 10. Wielmożny powiat oto zaproponował gminie, że jak chcą lepsze drogi to muszą zapłacić połowę. Czy komuś się w głowie nie popie…. ło? Co najwyżej to gmina Trzemeszno może coś proponować w kwestii wsparcia finansowego inwestycji, za które w 100 % odpowiedzialny jest Powiat. Kiedy w końcu zrozumiecie, że samorząd powiatowy to nie jakiś organ nadrzędny w stosunku do samorządu gminnego? Oni tak samo są, wybierani. Skoro są wybierani to dlaczego nie słuchają tego, co w danej gminie chce się zrobić? Czytam dalej, że burmistrz „konsultował się w tej sprawie z kierownictwem urzędu i większość popierała ten pomysł”. No tak. Czyżby klasyczne podejście do budzącego kontrowersje tematu? Jak coś nie wypali to będzie można powiedzieć, że tak mi doradzono? PS. Czy zarząd inwestycji miejskich z piastowskiej też zabierał głos w trakcie tej narady? Jakie były argumenty tych wszystkich kierowników. Zapewne opinia publiczna chciałaby je poznać. Może wówczas wynik głosowania byłby inny. Radni wcześniej wyraźnie powiedzieli, co sądzą na temat dofinansowania tego ronda. Jaki trzeba mieć tupet, aby wymuszać na radnych zmianę zdania?

 11. Czytam Pałuki i oczom nie dowierzam.
  „Zdaniem Macieja Dalewskiego nie można opierać się na komentarzach pisanych na portalu internetowym, bo tam są wszyscy incognito, piszą sobie bzdury i nikt mądry tam nie pisze. ”
  Radny ma nieprzeciętne predyspozycje. Logika by wskazywała, że piszą tu same niemądre osoby:) Taki wniosek nasuwa się po lekturze tych słów. Na jakiej podstawie radny wypowiedział się publicznie w sposób delikatnie mówiąc niegrzeczny. Skąd on wie czy ktoś jest mądry czy nie?
  PS. Radny jest osobą publiczną. Krytyka jest rzeczą naturalną. Skoro radny ma z tym problem to nie powinien być radnym.

 12. Wypadku tam nie było od dawna a im się rondo dla „estetyki” marzy. Weźcie się za drogi, chodniki i ścieżki rowerowe.Tyle razy jest na portalu przytaczana gmina Witkowo, w sprawach zarządzania budżetem i zagospodarowaniem pieniędzy nie tylko gminnych ale także z Uni Europejskiej. Moglibyście się czegoś nauczyć, bo w naszej Gminie nie ma nikogo komu zależałoby na wyciąganiu każdego grosza dla dobra gminy.W sąsiednich miastach pełno tablic, że coś zostało sfinansowane ze środków UE a u nas nic kompletny brak kompetencji.Nic w tym mieście się nie dzieje, po prostu zostało z tyłu i zamiera. Zaczynając od dróg, infrasfruktury kończąc na rozrywce, kulturze i ośrodkach zdrowia!

  • We wszystkich miastach gdzie mieszkają normalni ludzie likwiduje się skrzyżowania i buduje ronda…najpierw prowizoryczne/dla przyzwyczajenia się kierowców/potem normalne i to nie dla estetyki a dlatego by było bezpiecznie i normalnie…proszę rozejrzeć się w pobliskich miastach jak to wygląda…Gniezno buduje rondo za rondem.

 13. Pan Jankowski ma rondo, a nawet kilka, w swej rodzinnej miejscowości to niech sobie po nich jeździ. My tu potrzebujemy ulic bez dziur ! ! ! To będzie wizytówką tego miasta, a nie wydumane na siłę rondo.

 14. A co z chodnikiem na Bystrzycę? Tam nikt godny nie mieszka? Gdyby burmistrz mieszkał na Bystrzycy to chodnik już dawno by tam był 🙈

  • Chodnika w kierunku Bystrzycy nie będzie bo drzewa, bo skarpa, bo koszty. Zapomniałem jeszcze o jednym bo to wina PiS, że inwestor na medal ( Gmina Trzemeszno) nie zaprojektował tego chodnika dalej. Kaczor siedział nad projektantem i nie kazał mu tego zaprojektować. Poważnie. Siedział nad nim i pilnował aby ten nie wrysował tego chodnika.

 15. Trzeba zapytać viceburmistrza co i jak zrobić… I dokładnie zrobić na odwrót! Jest świetny w nietrafionych inwestycjach. Dlaczego ktoś taki trwa na stanowisku?

 16. Przeciez na tym trojkacie kolo zawodowki wystarczy maly skalniak zrobic i posadzic wieloletnich krzewinek a ta stuletnia trawke wypierd…c i po sprawie i bedzie ladnie

 17. Jak to jest, że burmistrz Mogilna chwali się na swoim facebooku, że Gmina Mogilno uzyskała setki tysięcy złotych dofinansowania w ramach rządowego programu na ulicę w Mogilnie a burmistrz Trzemeszna ciągle mówi, że nie jest z PiS i to jest przyczyną braku dofinansowań?
  Burmistrz Mogilna jest członkiem PiS?
  Widać, że jest to świeża sprawa ( dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych). Jakie wnioski zostały złożone przez Gminę Trzemeszno na 2021 rok? Chyba jakieś zostały złożone bo potrzeby są ogromne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here