Strona główna Polityka Burmistrz stanie przed sądem

Burmistrz stanie przed sądem

98591
72

Na 30 października Sąd Rejonowy w Gnieźnie wyznaczył rozprawę przeciwko Krzysztofowi Derezińskiemu, oskarżonemu o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwym, tj. o przestępstwo określone w artykule 178a kodeksu karnego.

Do zdarzenia doszło 8 marca bieżącego roku. Akt oskarżenia został skierowany do sądu 5 września. Zapytaliśmy Prokuraturę Rejonową w Gnieźnie, jaka była przyczyna tak długiego postępowania przygotowawczego.

Wczoraj otrzymaliśmy odpowiedź na zadane pytania. Jak informuje Prokurator Rejonowy Małgorzata Rezulak – Kustosz, treść wyjaśnień złożonych przez podejrzanego skutkowała koniecznością uzyskania opinii biegłych z dziedziny medycyny, po uprzednim badaniu.

Na pierwszy termin badania K. Dereziński nie stawił się, usprawiedliwiając swoją nieobecność.

Na pytanie, jak prokuratura ocenia zebrany materiał dowodowy, a tym samym szanse na skazanie oskarżonego, M. Rezulak – Kustosz stwierdziła, iź „sam fakt skierowania aktu oskarżenia świadczy o tym, że w ocenie prokuratora materiał zgromadzony w tej sprawie jest wystarczający do uznania oskarżonego za winnego popełnienia występku z art. 178a kk.

K. Dereziński – jako oskarżony – wyraził zgodę na podanie w informacji prasowej jego imienia i nazwiska.

72 KOMENTARZE

 1. No i co ? Skarzą go i znowu będą wybory burmistrza i koszty dla gminy. Ta sprawa była celowo przeciągana !!! Normalny człowiek już by dawno był skazany.

 2. Pani prokurator powiedziała „sam fakt skierowania aktu oskarżenia świadczy o tym, że w ocenie prokuratora materiał zgromadzony w tej sprawie jest wystarczający do uznania oskarżonego za winnego popełnienia występku z art. 178a kk.”

  Art. 11 § 2 pkt 1 kodeksu wyborczego: Nie ma prawa wybieralności w wyborach osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

  Art. 6 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych: Pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie wyboru lub powołania może być osoba, która (…) nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

  Tak więc K.Dereziński może kandydować i po ewentualnej wygranej zostać burmistrzem ponieważ w oskarżeniu jest mowa o WYSTĘPKU a nie o Przestępstwie.

  dr hab. Andrzej Szewc, profesor Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach:

  – Ustawodawca w kodeksie wyborczym świadomie ograniczył wymagania kwalifikacyjne stawiane wójtom jako pracownikom samorządowym. Osoby skazane na karę grzywny czy ograniczenia wolności mogą, podobnie jak skazani za wykroczenie, skutecznie kandydować w wyborach, a po wygranej być zatrudnione na stanowisku wójta – przekonuje Szewc.

  Wiec macie odpowiedź czy Dereziński może kandydować i zostać burmistrzem.

  • No to sie Chłopie napisałeś, napracowałeś i wszystko na marne. Nawet nie wiesz jakie durnoty tu wypisałeś. Otóż muszę Cie zmartwić. Czyny karalne faktycznie dzielą sie na przestępstwa i wykroczenia. Przestępstwa zaś, dodatkowo dzielą sie na zbrodnie i występki. Zbrodnie to przestępstwa najcięższego kalibru. Pozostałe, a jest ich większość to występki. Tak więc czyn z artykułu 178a Kodeksu karnego to przestępstwo zaliczane do występków. Ale cały czas przestępstwo. Oczywiście nie każde przestępstwo uniemożliwia piastowanie funkcji burmistrza. Musi to byc przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. I tu muszę Cie zmartwić obrońco burmistrza. Należy do nich również przestępstwo określone w art. 178a kodeksu karnego.

   • Po pierwsze to nie jestem obrońcą burmistrza Derezińskiego. A po drugie to gdybyś był taki biegły za jakiego się uważasz to byś wiedział co mówi kodeks wyborczy zawarty w ordynacji wyborczej ale przetoczę:

    Art. 11 § 2 pkt 1 kodeksu wyborczego: Nie ma prawa wybieralności w wyborach OSOBA SKAZANA PRAWOMOCNYM WYROKIEM NA KARĘ POZBAWIENIA WOLNOŚCI za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

    Czyli w myśl tego artykułu osoba skazana na grzywnę a nie na kartę pozbawienia/ograniczenia wolności może zostać wybrana na burmistrza, wójta lub prezydenta miasta. Co innego jest kara ograniczenia wolności a co innego jest kara grzywny za występek bo pod przestępstwo (zbrodnię) to nie podchodzi. Ale poczekajmy na wyrok sądu.

  • Moja głowa mi podpowiada, że przestępstwa dzielą się na występki i zbrodnie. W mojej ocenie, gdy osoba /jakakolwiek, nawet szeregowy urzędnik/ zostanie skazana prawomocnym wyrokiem karnym za umyślny czyn zabroniony ścigany z urzędu /a tego nie wiemy czy zostanie skazana/ wtedy zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy o pr. sam., nie może być z taką osobą zawarta umowa o pracę. To jest tylko moja opinia. Zobaczymy jak bedzie. Poczekajmy do wyroku.

 3. Pani prezydent z Lodzi pani Zdanowska ma wyrok prawomocny i startuje w wyborach ponownie na prezydenta Lodzi i gdzie jest prawo wyborcy pana Derezinskiego beda chcieli i nikt im nie przeszkodzi niestety tak dzialaja sady .

 4. Jeśli człowiekowi brak wstydu i honoru, to człowiek ten bardzo nisko moralnie upadł. Będzie czy nie będzie na stołku, to nie jest takie ważne . A i tak życie z piętnem …… nie będzie honorowe i łatwe dla niego. I czy Nina da głos czy nie i tak jest dla takiego człowieka sromota.

 5. Kodeks mówi wyraźnie że burmistrzem nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem karą pozbawienia wolności. Czyli jak dostanie grzywnę to może burmistrzem być nadal. I tyle w temacie. Prawo jest prawem a luki prawne też są więc nie ma co biadolić. Niech mieszkańcy sami zadecydują kogo chcą na burmistrza.

 6. To dzięki lukom prawnym mamy mieć burmistrza który jechał po pijanemu, przyznał się i przepraszał swoich wyborców ? Czy o to nam chodzi ? Ludzie czy Trzemeszno ma mieć burmistrza przestępcę ? Bo to że będzie skazany nie podlega dyskusji a czy to grzywna czy wyrok więzienia w zawieszeniu jest taki ważny ? I tak będzie w Rejestrze Skazanych.Chcemy być pośmiewiskiem to po prostu będziemy. Przykro mi. I jeszcze jedna sprawa, sprawa honoru. Honor się ma lub nie i nie jest on sprawą otwartą jak to p. Burmistrz twierdzi.

 7. Sam fakt czy był to wystepek ,przestepstwo ,wykroczenie jako osoba publiczna majaca nas reprezentowac ,jesli miałby choc odrobine honoru ,sam by zrezygnował ale cóz nie jego natura szkoda tylko rodziny że musi zyc z człowiekiem bez honoru

 8. Krótkie wyjaśnienie:
  Występek jest przestępstwem.
  Burmistrz może kandydować i gdy zostanie wybrany to w momencie skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo (także występek) będzie musiał ustąpić ze stanowiska, a wybory zostaną powtórzone.

  Nie ma za co.

 9. Ja i cała moja rodzina będziemy głosować na Pana Derezinskiego. W mojej ocenie jest to jedyny kandydat z cechami społecznika ( myślę o całym życiorysie, a nie tylko o latach kiedy został urzędnikiem). Reszta kandydatów chce być burmistrzem jako kolejny etap w karierze, dopóki wszyscy w gminie nie pracowali nie udzielali się społecznie. Prywatne sprawy mnie nie interesują, na każdego można coś powiedzieć. Duży udział w złej opinii o Panu Derezinskim ma właśnie ten portal, dla wielu wyborców jedyne źródło wiedzy na temat oceny pracy burmistrza. Mam nadzieję że ludzie nie dadzą się ogłupić fajnymi spotami wyborczymi i zagraniami jak z amerykańskich wyborów.

  • To nie Portal jechał po pijanemu tylko p. Burmistrz i jest osobą publiczną. Zodnie z zasadami demokracji może Pan głosować na kogo chce. Przypomnę pijany kierowca to potencjalny morderca a samochód narzędzie zbrodni i nie ma zmiłuj. Za wódkę będzie skazany koniec, kropka. A obrońcy pijanych kierowców ktokolwiek by to był muszą być piętnowani.Czy to burmistrz czy robotnik. Niestety w tym kraju nadal są święte krowy.

  • Jeśli ktoś tu pisz, że pan Krzysztof jest społecznikiem to dlaczego bierze wynagrodzenie. Praca społeczna to praca na rzecz społeczeństwa bez wynagrodzenia.A ten ten Burmistrz przebywając na zwolnieniu lekarskim także pobiera wynagrodzenie. Proszę mi powiedzieć gdzie tu jest praca społeczna. Dodam, że ja wykonuję pracę społeczną nie pobieram wynagrodzenia i za Burmistrzem oczekuję kilka miesięcy żeby z nim porozmawiać i tylko porozmawiać bo niczego się da załatwić dla społeczeństwa.

 10. Wszystkim, którzy na FB udostępniają baner pana Derezińskiego chcę zwrócić uwagę, że niepotrzebnie się trudzą. Pan burmistrz ma swój profil na fejsie i tam może prowadzić kampanie wzorem innych kandydatów. Tym bardziej\,że jeden z jego ostatnich wpisów to , cytuję :

  „Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Trzemeszno!

  Przepraszam, że mój Facebook był ostatnio nieaktywny. Po wyborach zabrałem się ostro do pracy. Tak się składa, że w ostatnich dniach mam zapełniony czas pracy praktycznie od rana do wieczora. Jest okres przedświąteczny, a więc czas spędzam na spotkaniach opłatkowych. Poza tym uczestniczę w wielu naradach, spotkaniach i rozmowach. Przyjmuję interesantów, także poza dyżurem. Wiele czasu zajmuje mi bieżąca korespondencja, której pod koniec roku jest bardzo dużo. Dlatego też trochę zaniedbałem Facebooka.

  W najbliższym czasie odpowiem na wszystkie pytania. Odniosę się do wniosków i sugestii. Proszę o cierpliwość.”

  Jak widać cierpliwość mieszkańcy naszej gminy mają dużą, bo wpis jest z grudnia 2014 roku. I to jest właśnie obrazek, ile sa warte obietnice Krzysztofa Derezińskiego.

 11. mam pomysl zaglosujmy wszyscy na p. Derezinskiego sprawmy hejterom radosc ze po wydaniu ostetcznego wyroku sadu bedzie 2 tura wyborow na burmistrza ( pozostali kandydaci beda mogli sie jeszcze troche pogimnastykowac ) a to zwyciestwo bedzie pyrrusowe 😉 pozdrawiam p.s. nie jestem zwolennikiem zadnego sposrod slynnej czworki kandydatow

 12. Pamiętajcie,że głosując na Derezińskiego,głosujecie też na
  wiecznego vice,Jankowskiego.Pan vice, wsławił się brakiem chęci do pozytywnych kontaktów z mieszkańcami i lekceważeniem ich problemów.Wątpliwym sukcesem jest np sprawa targowiska ziejącego pustkami w czasach kiedy okoliczne targi są przepełnione.

 13. Masz rację ktosik tak zrobimy.Reszta kandydatów nie biega jak kot z pęcherzem po poparcie.Ci co obsłużyli wioski i miasto nie mają żadnych szans.Pozdrawiam burmistrza, ma Pan mój głos.

 14. Oj trzemesznianie macie PROBLEM ! Kandydaci zafundowali Wam łamigłówkę 🙂 ! Macie obłędnego burmistrza i jemu podobnych kandydatów na to stanowisko 🙂 !
  Życzę Wam dobrej zabawy przy wyborze 🙂 .
  Może kiedyś odwiedzę tą mieścinę .

 15. Biedne to nasze Trzemeszno będzie obojętnie kto by nie został wybrany to i tak będzie porażka p.Piechowiak cały czas ludzi nie zna idąc miastem a teraz wielce na burmistrza nie widzę tego pana na tym stanowisku dopiero by się mniemanie o sobie temu panu podniosło

  • „Naprawiacze Trzemeszna” stwierdzili na swoim profilu FB, że większość kandydatów zignorowała debatę co jest jednoznaczne ze zignorowaniem wielu tysięcy mieszkańców. A ja się pytam dlaczego przez 4 ostatnie lata, nie interesował się tymi samymi mieszkańcami ich kandydat na burmistrza?

 16. Ja spośród tej czwórki nie widzę kandydata na burmistrza ale że obywatelski obowiązek trzeba wypełnić to wybieram najmniejsze zło i zagłosuję na Derezińskiego.

 17. Pozbyc sie obu statystow ! zrobic porzadek dosc pijanstwa i chorowania – dajcie sie biednemu czlowiekowi wychorowac w koncu i ten drugi cwaniak tez pozorant za 6 kafli miesiecznie w cieniu przez 20 lat i co ?

 18. P. Burmistrz niestety w mojej opinii od lat nas lekceważy. Nie dość, że sporadycznie bywa uchwytny to kampania którą obecnie prowadzi jest tylko kropką nad i ! Haslo brzmi nie „strzał w 10” tylko „mam swoich miłośników i będę miał sukces – jakoś to będzie”. Niebezpieczna i destrukcyjna dla miasta zasada. Nie mogę słuchać że kłopoty z prawem p Burmistrza to jego prywatną sprawa. Jako osoba funkcyjna jest w pracy nawet wtedy gdy nie jest w urzędzie- o zgrozo więcej go w tym urzędzie niestety nie ma więc to teoria. Jeśli wraca ze spotkania i zatrzymywany jest przez policję dla mnie jest także w jakimś zakresie w pracy. Na litość boską kilkanaście lat BURMISTRZ z nas żarty sobie robi! Niestety próbuje zakpić i teraz. Kolejną kadencję zwolnień uników i komplikacji prawnych Trzemeszno może już nie udźwignąć. Nie jest to złośliwość jest to niestety naga prawda. Panie Krzysztofie może czas powiedzieć sobie i nam odpuszczam.

 19. Tak. niech wyzdrowieje i nie nawołuje do litości. Niech też normalnie pracuje jak jest zdrowy. Niech nie daje złego przykładu społeczeństwu na drogach

  Ten z cicha pęk niech robi dla tych, dla kogo robi.
  Wiara wymaga pokory i intymności. O przeszłości trudno mi powiedzieć, ale różnie ludzie mówią.

  Najmłodszy zbyt nachalny, i przez to agitowanie mało przekonujący.

  Pozostał Peno. Dla mnie też niestety. Ale trzeba kogoś wybrać. Pokazał się od tej strony, że zawsze jest do dyspozycji ludzi, pracuje więcej niż normalnie. Jest NIE KARANY ! I uważajcie z tą przeszłością, żebyście nie mieli kłopotów za zniesławienie!!!!

 20. Zadałem pytanie Panu Pawłowi Piechowiakowi odnośnie czy jest prawda że gdy pracował w Mogilnie miał problem z prawem .Panie PAWLE PIECHOWIAK NIE DOKONUJĄC UDZIELANIA ODPOWIEDZI POTWIERDZA PAN ŻE TO JEST PRAWDA TA INFORMACJE POSIADAM OD OSOBY KTÓRA JEST PANU ZNANA. JEŻELI PAN ZECHCE TO MOGĘ DOPROWADZIC DO SPODKANIA

  • Czy potwierdza Pan, że post
   Zadałem pytanie Panu Pawłowi Piechowiakowi odnośnie czy jest prawda że gdy pracował w Mogilnie miał problem z prawem .Panie PAWLE PIECHOWIAK NIE DOKONUJĄC UDZIELANIA ODPOWIEDZI POTWIERDZA PAN ŻE TO JEST PRAWDA TA INFORMACJE POSIADAM OD OSOBY KTÓRA JEST PANU ZNANA. JEŻELI PAN ZECHCE TO MOGĘ DOPROWADZIC DO SPODKANIA
   został zamieszczony przez Marka Walczaka z miejscowości Ostrowite? I że pod pseudonimem Marek W kryje się Marek Walczak z Miejscowości Ostrowite?

  • Panie Marku W, nie chce Pan potwierdzić, czy Marek W to Marek Walczak. Za to lubi Pan różne zagrywki. Czasem wystarczy parę chwil w internecie. Życiorys Pana Pawła też da się znaleźć. Mnie zajęło to parę minut. I co? Żadnego Mogilna tam nie ma. Ani czasu na Mogilno. Czy nie chce Pan, Panie Marku W potwierdzić swojej tożsamości dlatego, że Pan wie, że to, co Pan pisze to pomówienia?

 21. W Samorządzie stanowiska kierowniczego, a takim jest burmistrz, nie może sprawować osoba skazana za PRZESTĘPSTWO UMYŚLNE.
  Prawomocny wyrok z art.187a Kodeksu Karnego jest wyrokiem za PRZESTĘPSTWO UMYŚLNE.
  Znaczy to tyle, że osoba skazana prawomocnie z art.178a KK (tym paragrafem posługuje się prokuratura w przedmiotowej sprawie) NIE MOŻE SPRAWOWAĆ FUNKCJI KIEROWNICZEJ W SAMORZĄDZIE. Nawet dobrowolne poddanie się karze nie sprawi, że skutki kary zostaną zniesione.
  Powoływanie się na sytuację z Łodzi jest bez sensu. Tamten przypadek jest inny. Poza tym w Polsce nie mamy prawa precedensowego.

  Natomiast to nie czyjaś przeszłość jest tematem wyborczym. Wybieramy przyszłość. To, jak za pięć lat może wyglądać Trzemeszno.

 22. Może? Nie może? Będzie? Nie będzie?
  Dopóki nie jest prawomocnie skazany to może.
  Jak zostanie skazany to nie będzie.
  Głosować? Nie głosować?
  Jak ktoś chce zmarnować głos.

 23. 1. Czy obecnego Burmistrza dosięgnie kara?! – to będzie decyzja sądu. Nie będę polemizował z większością „prawników” (z tego co widzę wszyscy znają się na medycynie, prawie itd). Poczekajmy na decyzję SĄDU.
  2. LUDZIE! Ogarnijcie się trochę w swoich wyznaniach! Nikt WAS nie zmusza do deklaracji popierania czy głosowamia na któregoś z PANÓW startujących – to jest WASZ wybór -mamy demokrację! Wydaje mi się, że każdy z nas ma swojego FAWORYTA, a opisywanie problemów dotyczących (każdego z osobna) kandydujących jest w tej chwili śmieszne (był na to czas)! A dziś – poczekajmy!
  3. Chcę nadmienić, że moim FAWORYTEM jest…, nie będę nikogo nakłaniał do moich wyborów – tak moim zdaniem wygląda demokracja!
  Każdy ma swoje przekonania i wie co robi – ja to szanuję! A WY co piszecie, co robicie? – agitujecie – każdy swojego. Ale po co? Chcę tu nadmienić iż „Polacy nie gęsi i swój język mają” i wiedzą co mają zrobić.Jestem przekonany, że co innego piszecie, a co innego zrobicie w dniu wyborów! ale „róbta co chceta”.
  4. Bez względu który Pan wygra i tak napiszecie wiele słów – pytanie czy zgodnych z prawdą (czy zgodnych z „ktoś powiedział”)! Moim zdaniem, każdy z nas ma swoje zdanie i nie powinien opierać się „że ktoś komuś powiedział, słyszałem od kogoś itd.”)
  5. Ja mam swoją opinię i wyrażę ja w dniu WYBORÓW!!!!!!
  6. Wszystkich serdecznie pozdrawiam!!!!

 24. Dzięki demokracji można tu wyrażać swoje zdanie i tu pisać
  To demokracja pozwala mi dać głos w dniu wyborów a wcześniej wskazać swojego faworyta.I

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj