Strona główna Polityka Brakuje pieniędzy, gmina musi oszczędzać

Brakuje pieniędzy, gmina musi oszczędzać

4905
71

Gmina Trzemeszno boryka się ostatnio z poważnymi problemami finansowymi. Jak wyliczono, w gminnej kasie może w tym roku zabraknąć na utrzymanie szkół około 5.000.000 zł.

Problem ten wynika głównie z faktu, iż subwencja przekazywana przez państwo na oświatę wystarcza na pokrycie zaledwie niecałych 50% kosztów. Dla przykładu, w 2022 roku wydatki na oświatę w naszej gminie wyniosły 27.741.497 zł, a otrzymana od państwa subwencja to 12.829.446 zł. Samorząd musiał więc ze swoich środków dołożyć prawie 15.000.000 zł.

W bieżącym roku subwencja wprawdzie wzrosła do 14.446.000 zł, jednak z uwagi na inflację (głównie wzrost płac), wzrosły też wydatki. Jak wyliczono, oświata będzie kosztować w tym roku gminę ponad 31.000.000 zł. W budżecie przewidziano na ten cel 26.460.000 zł (subwencja plus planowane środki gminy).

Podobne nakłady jak na oświatę samorząd ponosi na opiekę społeczną. Tu również dotacja z budżetu państwa nie pokrywa w całości wszystkich potrzeb, jednak w tym przypadku gmina dopłaca w granicach 10% – 15%.

Skąd wziąć więc brakujące 5.000.000 zł?

Na ten temat odbyło się w czerwcu zamknięte spotkanie burmistrza i skarbniczki z radnymi. Przedstawiono na nim propozycje programu oszczędnościowego, opracowane przez Jolantę Dzięcielak, które mają doprowadzić do zbilansowania tegorocznego budżetu. Były one znane tylko radnym. Kilka dni temu burmistrz zdecydował się je ujawnić, dzięki czemu możemy je zaprezentować.

Propozycje te zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich to zwiększenie dochodów gminy.

Mają temu służyć:

 1. Zwiększenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
 2. Zwiększenie stawek podatkowych (od 2024 roku)
 3. Wprowadzenie opłaty adiacenckiej
 4. Wprowadzenie opłaty deszczowej
 5. Wprowadzenie opłat za świetlice wiejskie
 6. Zwiększenie efektywności działań windykacyjnych
 7. Podniesienie opłat z tytułu dzierżawy terenów i budynków gminnych
 8. Poprawa w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych, głównie na inwestycje
 9. Weryfikacja lokali mieszkalnych pod względem ich faktycznego zasiedlenia

Druga grupa propozycji dotyczy wydatków:

 1. Ograniczenie wydatków bieżących w urzędzie i podległych jednostkach, w tym analiza zatrudnienia
 2. Analiza zatrudnienia w oświacie, w tym zmniejszenie liczby etatów nauczycielskich, wypowiedzenie umów osobom, które nabyły prawa do emerytury lub nauczają na emeryturze, ograniczenie dodatków motywacyjnych
 3. Analiza liczby uczniów w oddziałach szkolnych
 4. Rozważenie możliwości zewnętrznego zarządzania lokalami mieszkalnymi
 5. Ograniczenie wydatków w administracji, w tym:
  – wstrzymanie przyznawania nagród uznaniowych i dodatków specjalnych
  – zmniejszenie wydatków na delegacje służbowe, a także na ryczałty za używanie pojazdów prywatnych do celów służbowych
  – kierowanie pracowników na szkolenia tylko w przypadku zmian przepisów
  – ograniczenia zawierania umów zlecenia z własnymi pracownikami (analiza zakresu czynności pracowników)
  – ograniczenie wydatków na promocję
  – zmniejszenie liczby wywozów nieczystości
  – zmniejszenie dotacji dla organizacji pozarządowych
  – ograniczenie wydatków na utrzymanie zieleni
  – ograniczenie wydatków na stypendia lub całkowita z nich rezygnacja
 6. Zmiana zasad funkcjonowania funduszu sołeckiego, w tym ograniczenie organizowanych imprez oraz ponoszenie kosztów utrzymania świetlic wiejskich z tego funduszu
 7. Rezygnacja z pobierania opłat od mieszkańców wsi przez sołtysów (inkaso)
 8. Rezygnacja z prowadzenie kasy w Remondisie (wejdzie w życie od września – red.)
 9. Analiza finansowania dodatkowych zajęć prowadzonych przez jednostki organizacyjne, np. Dom Kultury, szkoły w celu wyeliminowania powtarzania się takich samych zajęć (np. kółka plastyczne)

Jak już wspomniano, są to oczywiście tylko propozycje. Czy i kiedy wejdą w życie, zależeć będzie od burmistrza i Rady Miejskiej.

O to, co dalej z przedstawionym planem oszczędnościowym, pytał na ostatniej sesji Kacper Lipiński. Jak zauważył, do tej pory nie odbyło się w tej sprawie zapowiadane, kolejne spotkanie. Zwrócił uwagę, że większość zaproponowanych rozwiązań leży w gestii burmistrza i nic nie stoi na przeszkodzie, aby burmistrz je wdrażał.

Co do rozwiązań wymagających decyzji Rady Miejskiej, burmistrz powinien przygotować projekty uchwał i przedstawić je radzie, która rozstrzygnie o ich celowości lub niecelowości. Apelował, aby każdy (Rada Miejska i burmistrz) podejmował decyzje w ramach własnych kompetencji. „Jeśli chcecie brać odpowiedzialność za decyzje burmistrza to wasza sprawa, tylko żebyśmy później nie wysłuchiwali, jak w przypadku Remondisu, że to nie ja tylko Rada Miejska” – mówił do pozostałych radnych K. Lipiński.

W trakcie obrad Krzysztof Dereziński nie odniósł się do pytania radnego. Czy i w jakim zakresie przedstawione propozycje wejdą w życie nie wiadomo. Może to nastąpić nieprędko, gdyż następna sesja RM planowana jest dopiero na koniec września.

71 KOMENTARZE

 1. wezcie WŁACZCIE tvp i bedzie kolorowo – tam starcxza na wszystko i jest pięknie przestancie zajmowac sie rzeczywistoscia i faktami

  • Faktycznie będą pieniądze Pamiętam coroczne wystąpienia donaldinia zdaje się jakoś tak rok w rok w styczniu które brzmiały — W TYM ROKU DZIURA BUDŻETOWA BĘDZIE TAKA I TAKA Także przestać pieprzyć o tym że za peło będzie lepiej Nigdy za PO nie było pieniędzy na wszystko A przepraszam dla nich czyli wtedy rządzących pieniądze na premie czy odprawy zawsze się znalazły A mafie paliwowe i vat-owskie to za ich rządów miały u nas raj na ziemi Wtedy to było ROZDAWNICTWO Afera OLT gdzie syn czy pociotek tuseka otworzył firmę a później zbanczył w międzyczasie zarabiając miliony czy Amber Gold gdzie każdy normalny człowiek wie że bez poplecznictwa wtedy rządzących by się to nie odbyło i oczywiście wiadomo że musieli tamci rządzącyc zarobić to według ciebie co to jest ? Także jak masz pisać takie bzdety że jak będzie rządziło PO to pieniądze się znajdą lepiej nie pisz nic Proponuje – wsadź sobie łeb do pralki i zrób sobie pranie mózgu Może coś tam ci się poustawia w tym pustym łbie

   • Sprawdź jaka jest dziura budżetowa teraz ta oficjalna i ta ukryta. Samorządom brakuje kasy bo PiS zabrał im pieniądze z podatków i nie pokrył tych braków z innych środków. Jak ktoś chciał się szybko i dużo wzbogacić to oddał kasę do Amber Gold – to Tusk czy inny rząd ma pilnować jak inwestujesz swoje pieniądze? Mafia vatowska działała w ministerstwie finansów za tych rządów ale wyjaśnienia się nie doczekamy wiadomo dlaczego.

    • Amber Gold to było PO Bez ich udziału w tle a w zasadzie przyzwolenia na ten wałek przekręt stulecia by się nie odbył To tak jak z tą naszą pseudo mafią – Pruszków i reszta Oni byli tylko takimi podworkowymi bandziorkami którzy później sprzedawało się na potęgę A prawdziwa mafia to była tam na górze i nie mam na myśli Nieba A co do długu państwa Owszem Polska jest zadłużona na jakieś słownie – dwa biliony dolarów Niemcy – zadłużenie siedem do ośmiu bilionów dolarów Ameryka – zadłużenie dwadzieścia trzy do dwudziestu pięciu bilionów dolarów Resztę dopowiedz sobie sam Kto nas zadłuża. ? Rząd czy jednak jest ktoś kto ma tyle pieniędzy żeby w pewnym stopniu ubezwłasnowolnić państwa które później będą robić tak jak im zagrają ?

     • Jeśli za Amber Gold stało PO to czy ktoś został oskarżony i skazany? Przypominam od 8 lat rządzi PiS i ma prokuraturę w swoich rękach.
      A co powiesz o SKOK-ach? Zawsze zadłużają nas ci którzy rządzą. Jeśli Ty nie pójdziesz do banku po kredyt to bank Tobie sam kasy do ręki nie wciśnie.

 2. najlepszy wał to mowli i obiecywalic ze Zborze techniczne (nazwano je tak zeby nie bylo pisane ze niezdatne do spozycia przez ludzi ) nie zostanie kupione w Polsce a kupowali powiazani z pis sprzedawli na przemiał i do spozycia jak sie wydalo to z NASZYCH podatkow teraz chca placic rolnikom ale tamci co interesy zycia zrobili nie oddadza kasy ?
  a wy zryjcie teraz syf bez mziany cen na półce hahah brawo ! a mowia ze to niny Trzaskowki kazal jesc robaki strasza w TV – kto ma rozum niech przeliczy i sprawdzi Hitler tez tak porwal tłumy bo w gadanie wierzyli bez weryfikacji

  • A co ty Anonimie taki zdziwiony? W tej instytucji nie trzeba analizować zatrudnienia, nie trzeba przyglądać sie na co wydawane są pieniądze.

 3. Przecież był konkurs podobno wygrała najlepsza pani do działu windykacji ,i co nie ma efektów.Przed konkursem już wiedziała ,że wygra.

 4. Proponuję gminie zbankrutować. Takie Strzelno dobrze na tym wyszło. Z naszymi urzędnikami vice nic się nie da. Cały budżet idzie na administrację. Na inwestycje zero i nadal brakuje. Jedyne inwestycje z polskiego ładu. Zbankrutowac i wygonić urzędników, noc nie robią.

 5. Może Pan Jatczak zwolennik przejęcia od powiatu prowadzenia szkół ponadgimnazjalnych zabierze teraz głos. Swego czasu przeciwnicy brania na barki gminy tych szkół byli uznawani za szaleńców i wrogów Trzemeszna. Co się okazuje po latach? Osoby trzeźwo myślące i twardo stąpające po ziemi (a nie bujające w obłokach) miały rację. Doprowadziło to do finansowego upadku gminy. Niech swoje mądrości teraz zaprezentuje. Miało być cudownie. Miało być gminazjum uratowane. Co z tego jego gadania wyszło? Nie ma gimnazjum. Są za to ogromne koszty bieżącego funkcjonowania oraz ruiny, z którymi nie potrafią sobie poradzić (przykład wydania kilkuset tysięcy na różne koncepcje i projekty aby na koniec stwierdzić, że rezygnuje się z dotacji ponad 6 mln zł na remont tego budynku bo doszli po wielu latach do wniosku, że jest to zły pomysł). Może razem z burmistrzem przedstawią bilans przejęcia tych szkół? W końcu tworzą zgrany tandem. Panie Radny Lipiński zawsze jest Pan skory do recenzowania pracy burmistrza. Czekamy kiedy pomysł popierany również przez Pana zostanie poddany obiektywnej ocenie. Bilans przejęcia szkół od powiatu.

  • Cały ten „komitet ocalenia liceum” powinien beknąć za to. Ale łatwo się walczy jak nie trzeba ze swoich potem płacić.

  • Nie jest potrzebne kolejne sztuczne boisko. Na wsiach gdzie nikt nie gra koszą permanentnie i podlewają w największym upale bezsensownie te pola boisk a w Trzemesznie nie można utrzymać kawałeczka boiska?

 6. Nie zwiększać opłat a starać się nie wydawać gminnych pieniędzy na jakieś durne projekty czy analizy z których gmina nic nie ma oprócz straty pieniędzy kilkaset tysięcy.

  • Pociągnąć do odpowiedzialności za złe zarządzanie gmina i tyle. A nie bawić się w kolejne opłaty. Wilk syty, famia także a ludzie mają płacić wiecej i więcej. Nieporozumienie.

 7. dopi…..ćmieszkancom takie podatki zeby na chleb im nie starczalo moze pojda po rozum do głowy i zastanowia sie przy nastepnych wyborach – tu potrzeba jakiegos ekonimisty zeby teraz zwiazal to wszystko i myslal o wydawanych pieniadzach a nie o nauczycielach zadnych władzy czy innych „rzemieslnikach” chcacych kariery bo skonczy sie tak samo

 8. Oszczędzanie na wszystkim cięcie wszystkiego co się da i podnoszenie cen czego się da… mamy nowy l
  Ład to zadzwonić do Mateuszka i tyle niech daje kasę hehe

 9. Co to za zamknięte spotkania burmistrza z radnymi? Budżet gminy składa się z pieniędzy publicznych. Nie są to tylko pieniądze burmistrza, skarbnika gminy czy radnych. Co to za zwyczaje? Co macie do ukrycia? Dlaczego opinia publiczna dowiaduje się dopiero w sierpniu o wydarzeniu z czerwca? Grubymi nićmi szyta sprawa.

 10. Panie redaktorze a na opiekę społeczną to 10 czy 15%; te 5% przy tak dużej sumie robi chyba różnicę. Poza tym to nasza rada uchwaliła, że każdemu mieszkańcowi powyżej 85 roku życia należy się bezpłatna opieka, bez względu na wysokość emerytury, bez względu na to czy mieszka sam czy z rodziną, absolutnie bezwarunkowo. Nawet bogate gminy nie mają takich „dobrodziejstw”.
  A Pan K. Lipiński – jakieś propozycje? Bo w wytykaniu błędów innych jest już mistrzem…

  • Czy na pewno jestem aż takim mistrzem w wytykaniu błędów? Nigdy nie twierdziłem, że wszystko w naszej gminie jest do niczego, ani też, że wszystko jest ok. Wystarczy odsłuchać chociażby moje wystąpienia na sesjach absolutoryjnych. Zawsze wskazywałem dobre strony pracy burmistrza i urzędu, ale mówiłem również o minusach. Oczywiście, mógłbym się nie odzywać w ogóle i wtedy na pewno nikt by o mnie w komentarzach nie pisał. Jednak to nie w moim stylu. Jestem aktywnym radnym, a krytyczne uwagi odbieram jako coś naturalnego.

   A teraz o propozycjach. Kilka lat temu zaproponowałem audyt w Urzędzie Miejskim. Został on przeprowadzony, ale nic z niego nie wynikło. Dzisiaj, wśród zaproponowanych przez burmistrza oszczędności jest analiza zatrudnienia w urzędzie. Czekam na jej wyniki, o prawa autorskie nie będę się upominał. 🙂 W 2021 roku przesłałem burmistrzowi całą listę propozycji. Do dziś nie dostałem żadnej odpowiedzi. Dziękuję jednak za to pytanie. Nawet jeśli zawiera nutkę złośliwości to oznacza, że ktoś jednak moją aktywnością się interesuje. Zachęcam do odwiedzania mojej strony na FB gdzie opisuję swoją działalność z nieco innej perspektywy niż widzą to media  https://www.facebook.com/radny.lipinski

 11. Mamy fabryki i nie płacą gminie. A trują nas. Gmina Barcin i Pakość proszę zobaczyć jak wygląda dzięki Lafarge. Zatrudniać ludzi z kompetencjami to jest dla gminy szansa rozwoju .

 12. Wprowadzić uczciwe podatki od działek przy jeziorach, a nie że płacą za nie tyle samo co za działkę np.przy Parocu .Od żwirowni, za wywóz kruszywa z Gminy i za dewastacje krajobrazów. Obszary natura 2000 ,ale to tylko z nazwy, bo w praktyce nikt z tego sobie nic nie robi.

  • Te durne hasła proekologiczne maja tyle z nią wspólnej ile ja z autodynamiką. Kolejny twór do nabijania pieniędzy. Pociągać do odpowiedzialności za złe zarządzanie gmina. Niech dziennikarz jedzie odwiedzić rządzących, decydentów, czy u nich tak zle? Bo gmina ponoc pieniędzy wiecznie nie ma, kolejne podatki wprowadzać planują, to i rządzący powinni biedę klepać. Póki co co obywatele pasa zacinają na wszystkim co się da. Życie w tej gminie to jest jakaś ekstremalna jazda bez trzymanki. Pracy prawie brak, oprócz jakichś biedronek itd. Dobra to na telefon dzwonią po znajomościach. Podwyżki wieczne, nic w tej gminie nie ma, kompletnie nic. Wiec jak ci ludzie mogą w tym urzędzie jeszcze tkiwc? Bo ja tego nie czaje. Takie są efekty zatrudniania po znajomościach

 13. Nie podnosić za śmieci tylko sprawdzić deklaracje mieszkańców i wszystkich mieszkańców co nie placa ibedzie więcej w budżecie jak brakuje tylko dupe ruszyć i sprawdzić

 14. Proponuję zwolnić osoby nieefektywne, proponuję obniżyć sobie diety, pensje itd. Proponuję rozliczanie rządzących za brak gospodarności- w taki sposób najlepiej szukać oszczędności. Jak to jest ze gmina zarządzana przez jakas grupę ludzi nie ma pieniędzy, a osoby ktore nią zarządzają maja je? Czy klepią biedę? Kolejne opłaty, ha, kpina. Z góry mowie nie płacę. Jak i moja rodzina. Możecie sobie naliczać dług wobec mnie itd. Będę pisać do Warszawy, do gazet, do Brukseli, niech wam się przyjrzą w końcu bo to jest po prostu bezczelność.

  • Trzeba pisać o naszej najgorzej chyba w kraju zarządzanej gminie wyżej. Niech się w końcu zainteresują skąd to wynika. Na razie ludzie narzekają a nic nie robią w tym kierunku.

 15. A może by tak nasza Gmina łaskawie ujawniła komu umorzyła podatki w ostatnim roku lub latach?
  Zaiste ciekawa byłaby to lektura 🙂

 16. a kto płaci za oświetlenie bazylki?? Po co to komu w nocy jak i tak u nas turystów nie ma.
  zmniejszenie kasy na promocję??? O jakiej promocji mowa, aby cos promować trzeba cos mieć. mamy duże jezioro, które mgło by przyciągać turystów wczasowiczów, jak to robią inne miasta, ale jaka plażę czy miejsce biwakowe im zapewnić??? gdzie tu ta promocja?? rozwinąć turystykę, wypoczynek to ludzie zaczną przyjeżdżać, będą robić zakupy, jeść w barach i wtedy zawsze jakąś kasę w w mieście zostawią, tylko komu w urzędzie się chce???

  • Rafał masz promocje nad jeziorem, prywatne pomosty, gdzie kiedyś były plaże, domki przy samej ścieżce i szczekające psy. Także nawet nie ma co iść tam na spacer z psem bo to nic przyjemnego. Jezioro zamiast wykorzystać to posprzedawali i gmina pozwoliła na to tereny przy jeziorze i teren zniszczyli dla potrzeb parunastu ludzi. Takie rzeczy powinny być zabronione. Po dwa mamy tam w gminie specjalistów dlaczego teren nie został wykupiony przez gminę i gmina nie zrobiła plaży dla mieszkańców? Bo to niekompetentne osoby! Mierne ale bierne!

  • Rafale. Kto miałby wybrać Trzemeszno jako miejsce do wypoczynku? W Polsce jest o wiele więcej atrakcji do zwiedzania niż Trzemeszno i okolice. Owszem. Okazjonalnie można przejechać się po okolicy ale absolutnie nie można planować w gminie Trzeneszno turystyki jako głównego źródła dochodów wszystkich mieszkańców naszej gminy. Jest to skazanie ludności na biedę. Że jest jezioro to polodowcowe, najgłębsze w Wielkopolsce? Jesteś z tych, którzy bujają w obłokach a nie twardo stąpają po ziemi. Inwestowanie w jezioro, które zawsze będzie polodowcowym i nienadającym do urządzenia kąpieliska takiego jak w Skorzecinie to idiotyzm. No chyba nie proponujesz aby gmina tak jak kilka lat temu podjęła idiotyczną decyzją brania na swoje barki szkół ponadgimnazjalnych teraz miała wykupić tereny wokół całego jeziora Popielewskiego? To proponujesz? Jeśli tak, to nadajesz się do tych fanatyków od przejęcia od powiatu szkół, do których trzeba dokładać rok w rok kilka milionów.

 17. Szczekacie i kłócicie się jak psy a POPiS się z was śmieje. Tyle jadu w ludziach, weźcie się wreszcie za robotę i pomyślcie trzeźwo. Trzeba obniżyć podatki, zmniejszyć ilość urzędników i wszystko uprościć . Polecam zapoznać się z obecnym programem Konfederacji.

 18. policzcie sobie te miliardy, które Polska musi płacić kar, te miliardy, których Polska nie może dostać, bo dyplomatołki ich nie potrzebują, a będziecie wiedzieć, dlaczego musza być zwalniani nauczyciele, kasjerki, i dlaczego zaciskamy pasa. Rząd sie wyżywi, Suski nie potrzebuje pieniędzy z Unii, bo mu wystarcza to, co ma. Niestety, cofamy sie i niedługo będziemy tam, gdzie 40 lat temu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj