Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych w Trzemesznie wydało biuletyn okolicznościowy, przedstawiający historię nieistniejącego już Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego. Licząca ponad 300 stron publikacja została uroczyście zaprezentowana w ubiegły czwartek (6 listopada).
„W roku dwusetnej rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego, po prawie 140 latach kształcenia, szkoła zawodowa w Trzemesznie, która swoimi korzeniami sięgała XIX wieku i obejmowała różne nazwy szkół i lokalizację, utraciła swoją autonomię” – czytamy w przedmowie biuletynu, wydanego, aby „zatrzymać czas” i utrwalić historię tej placówki.
Jak mówiła wieloletnia dyrektor szkoły Anna Pilichowska, w trakcie tego roku zamknął się w naszym mieście pewien etap szkolnictwa zawodowego. Stwierdziła, że w związku z tymi wydarzeniami książka, która liczyć miała początkowo około 100 stron, trzykrotnie zwiększyła swoją objętość. W niezwykle bogato ilustrowanym biuletynie przeczytamy m.in. o historii szkoły, warsztatach, internacie, izbie tradycji czy wspólnych wyjazdach. Znajdziemy w nim ponadto spis absolwentów placówki z podziałem na lata.
A. Pilichowska przypomniała o najcenniejszej pamiątce szkoły, jaką jest kronika, prowadzona od roku 1918. Dyrektor podziękowała wszystkim osobom, które dbały o dokumentowanie historii. Na ich ręce wręczyła egzemplarze – wydanego w niewielkim nakładzie – biuletynu, . Książki trafią też m.in. do trzemeszeńskich bibliotek, szkół noszących imię Hipolita Cegielskiego oraz do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie.
Książkę opracowali i zredagowali Anna Pilichowska oraz Andrzej Leśniewski. Spis absolwentów przygotowała Sylwia Liszkowska wraz ze Zdzisławem Lewandowskim.
W tej kadencji nasza poczciwa zawodówka została zamknięta.Teraz wiatr może w niej hulać.A w liceum tłok i uczniowie zawodówki w poczuciu niższości.
PANI PILICHOWSKA bardzo przeżyła zamknięcie szkoły !!! starała się bardzo ale niestety włodarze naszego miasta jak i powiat mieli to głęboko w dup.e !!!tak !!!jedynie mogę podziękować PANU GOTOWALE za walkę jaką stoczył w powiecie !!jako radny powiatowy zrobił wszystko i za to mu dziękuję !
Pani Pilichowska teraz staje się wielką patriotką szkoły. To już za późno, mogła wcześniej o tym myśleć. Teraz chce ratować oświatę ale tak naprawdę to chodzi o ponowne zaistnienie. Wspieranie się p.Gotowałą nic nie pomoże. Oświatę ponadgimnazjalną należy wspierać w inny skuteczny sposób.
BIULETYN :)PO CO TO…???? CZEKAMY AŻ ZAMKNIE SIĘ CAŁKIEM ETAP SZKOLNICTWA W TRZEMESZNIE 🙂
jak będzie tak jak teraz to i szkoły pójdą do lasu !!
A ja pamiętam kto odpowiada za zamknięcie tej szkoły.Najbardziej przypomnę sobie 16 listopada przy urnie.
I tu należy się kilka wyjaśnień dla tych, którzy wciąż powtarzają to samo o zamykaniu szkół w Trzemesznie. Postaram się to zebrać w sposób skrótowy.
1. Nie zamknięto szkół tylko przeniesiono do jednego kompleksu.
2. W ZSZ na Mickiewicza od kilku lat zmniejszał się nabór a po warsztatach dzisiaj „wieje wiatr”.
3. Najlepiej szkoła się miała, gdy były takie kierunki jak: mechanizacja rolnictwa, obróbka skrawaniem, mechanika samochodowa itp. Po wprowadzaniu nowych kierunków, każdego roku coś nowego, szkoła zaczęła tracić nowych uczniów. Nawet powstało II Liceum, tylko po co? . Łapano się różnych sposobów, ale to za mało.
4. To władze powiatowe poprzedniej kadencji 2006 -2010 zaczęły rozważać różne warianty przeprowadzenia zmian w oświacie ponadgimnazjalnej w Trzemesznie.
5. Po wprowadzeniu reformy oświatowej w 1999r. połączono Gimnazjum i Liceum na ul.Kosmowskiego i powstał Zespół Szkół – spisano porozumienie między Gminą i Powiatem. Organem Prowadzącym był Powiat Gnieźnieński. Dobra kadra, obiekt po remoncie i modernizacji CO. Planowano budowę wspólnej Sali gimnastycznej i modernizacji boiska. Szkoła miała się dobrze do momentu niesystematycznego wywiązywania się ze zobowiązań finansowych po stronie Gminy.
6. W 2011r. powstawał pomysł oddzielenia Gimnazjum od Liceum. Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. M. Kosmowskiego oraz Komitet Obrony Szkoły, byli za pozostawieniem szkół w swoich obiektach. Zarząd Powiatu widział coraz większe zagrożenie funkcjonowania ZSZ, więc rozpoczął wszelkie zabiegi prowadzące do połączenia z Liceum.
7. W tych negocjacjach brali udział radni gminy i powiatu wywodzący się z Trzemeszna, bez względu na przynależność polityczną. Osiągnięto pewien kompromis, a jednym z rozwiązań miał być jeden Zespół Szkół z jedną dyrekcją i administracją , w skład którego miały wchodzić: ZSZ, Technikum, Liceum i Gimnazjum, pozostając w swych obiektach tj. na Mickiewicza i Kosmowskiego.
8. Większość radnych powiatowych koalicji wywodzącej się z Gniezna, byli za odłączeniem Gimnazjum i przekazanie prawowitemu Organowi Prowadzącemu tj. Gminie Trzemeszno.
9. Powstało porozumienie na czas określony z wypowiedzeniem warunków współpracy między Powiatem i Gminą, a dotyczyło prowadzenia szkół.
10. Brak zgody ze strony Gminy na rozwiązanie Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum pozostawiłoby szkoły na niezmiennych zasadach organizacyjnych.
11. Był jeszcze jeden wariant tzn. przejęcie wszystkich szkół wraz z subwencją przez Gminę Trzemeszno. Podjęto nawet uchwałę intencyjną, ale nie doszło do jej realizacji. Ten wariant jest jeszcze realny w najbliższej przyszłości, o ile nie zajdą zmiany w organizacji wewnętrznej szkół.
12. Każdą szkołę stanowią uczniowie. Jeżeli uczniowie i rodzice będą wybierać szkoły zawodowe i średnie poza Trzemesznem, nauczyciele nie będą zabiegać o nabór w gimnazjach trzemeszeńskich, a społeczeństwo tym czasem będzie budować złe opinie o szkołach z których się w większości wywodzą, to marny trud tych co chcą jeszcze coś dobrego dla tych szkół stworzyć. Jeżeli zależy nam na naszych szkołach to najpierw wszyscy zabiegajmy o to i współpracujmy ze szkołami podstawowymi, gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi na naszym terenie. Jak nam na tym nie zależy to dajmy sobie i innym spokój i nie pogarszajmy obecnej sytuacji. Statystyki z ostatniego roku szkolnego i matury w LO mówią same za siebie. Wyniki są wysokie i niepodważalne.
Tak w skrócie można przedstawić problematykę naszych szkół na przestrzeni od 1999 do 2013r. a każdy z punktów ma swoją szczegółową historię w ściśle określonej przestrzeni czasowej.
piszesz bzdury !!!!!!!!!!!!
Jak nie wiesz to się nie odzywaj. Twoja wiedz w tej sprawie jest tendencyjna.
Jacek broni sprawy nie do obrony.
Ostanio nasza OSP MIAŁA SWÓJ JUBILEUSZ BRAK JAKIEŚ INFORMACJI?
a kogo z mediów informowaliście / zapraszaliście?
Strażacy jesteście facetami z jajami,więc nie popiskujcie bo o was nie napisano.
No tak bo TYLKO w biednym Trzemesznie szkołę zamknięto.
W całej Polsce zamknięto bardzo dużo szkół!!!
Ciekawe czy Ci, którzy najwięcej narzekają byli chociaż strajkować z tymi, którym na szokle najbardziej zależało….
Czy dzieci w klasach byłoby po 30 czy po 10 to przecież nie wolno nic zrobić. Inni przez cały okres nauki szkolej muszą dojeźdżać, tu a szkoła na miejscu, ciasno, ale zawsze, ale i tak zawsze będzie źle!
Wyjaśnienie Jacka o zamykaniu szkół ubliża inteligencji wyborców. Najpierw władza niby walczyła o szkoły , a potem znienacka poszła na układ z Powiatem . Pamiętajmy że nasza władza poza starostą miała wsparcie w PO i SLD!!!!!!!!!!!!!Obecnie PO to Wielkopolanie (tak sie na wybory nazwali)
Dodać należy że przed reorganizacją szkół regularnie co roku zbierało się technikum i tak by do dziś było gdyby nie Dyzio. Z PO się nie negocjuje zawsze się im kategorycznie mówi NIE!!!. Co wazniejsze odpowiedz powiatu na temat szkół Czemu to robicie naszym szkołom? Bo tak! Czemu nie dacie ich gminie? Bo nie! I to jedyny argument którym posługiwał sie Pilak a Dyziu był jego pachołkiem, gdyby Gotowala byl burmistrzem nie doszłoby do tego. Zatem szkoly odzyskają świetność jeśli do władzy dojdzie PIS-Ziemia gnieźnieńska z ktorymi rozmawiałem 😉 maja w planach oddac szkoly gminie za subwencja powrócić do starego lądu, no ale jeśli Dyzio wygra będzie to utrudniał
Albo jesteś naiwny, albo udajesz naiwnego/naiwną/. Szkoły odzyskają świetność jak będzie do nich nabór. A Pan G.chce po prostu mieć pracę i na tym mu zleży. Jego okres już minął. Osobiście życzę mu szczęścia i zdrowia. Pa!!
Jacek zabrał się za obronę PO-obecnie Wielkopolanie- i za obronę Sld.
Tego się nie da nijak obronić. Bo to przy pomocy ich głosów starosta przeforsował zamknięcie zawodówki.I to się stało w tej kadencji przy zgodzie Derezińskiego. Pamiętajmy o tym…PO+ SLD=…
Jacek starał się jak mógł.Jednak ludziom nie zrobi wody z mózgu.
czyli na kogo glosowac w wyborach do powiatu ?
Błagam, nie głosujcie kierując się kluczem partii lub ugrupowań! Glosujcie na konkretnych ludzi!!
Nie sld do powiatu.Za szkoły.
Nie. Za fałszywych kandydatów SLD co się fałszywie przylepili
Nie na wielkopolan.Za szkoły.
Pozostali są ok.Wybór mały ale jest.
LUDU TRZEMESZEŃSKI OBUDŹ SIĘ WEŻ SPRAWY W SWOJE RĘCE I ZAGŁOSUJ ZGODNIE ZE SWOIM SUMIENIEM 🙂
Normalni to Gotowała Szapował Walczak. Pozostała dwójka siebie warta .Ja im nie wierzę. Razem robili w gminie i razem wszystko wiedzieli. I nawzajem prawdopodobnie siebie wezmą na zastępców w zależności kto zostanie burmistrzem.Nie głosuję na Piechowiaka ,ani na Derezińskiego,bo będzie jak jest. Teraz gniewają się na siebie dla zmylenia przeciwnika. A pamiętać należy co w Powiecie złego narobił SLD z Wielkopolanami czyli z dawnym Po.