Strona główna Polityka Bitwa o okręgi wyborcze

Bitwa o okręgi wyborcze

2475
23

Od ostatnich wyborów samorządowych obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Zmiana ta spowodowała konieczność podziału gminy na 15 okręgów – tyle samo ilu radnych zasiada w Radzie Miejskiej. Nowy podział nie spodobał się szczególnie mieszkańcom Niewolna.

Przyzwyczajeni od wielu lat do głosowania w Domu Kultury w Trzemesznie, w nowym układzie muszą udać się do lokalu wyborczego w Wydartowie. Przyłączono ich bowiem do Wydartowa i Duszna. Z tego powodu złożyli wniosek do władz samorządowych o zmianę tego stanu rzeczy – przyłączenia ich do sołectwa Kozłowo – Rudki i możliwość głosowania w Trzemesznie.

Okazało się, że proponowany przez nich podział nie wymaga opracowania nowej mapy okręgów. Cztery lata temu, gdy tworzono nowy podział, opracowano dwie koncepcje. Jedna z nich była zgodna z oczekiwaniami mieszkańców Niewolna, nie zyskała ona jednak wówczas akceptacji radnych. Teraz postanowiono wrócić do tamtego pomysłu. Sęk w tym, że taka zmiana powoduje kolejne zmiany.

Liczba osób zamieszkałych w poszczególnych okręgach nie może się znacząco różnić. Musi być ona zbliżona to tak zwanej normy przedstawicielskiej. Wylicza się ją dzieląc liczbę uprawnionych do głosowania w całej gminie przez ilość okręgów. W ten sposób, jeśli dołączy się Niewolno do Kozłowa i Rudek, trzeba od dzisiejszego okręgu odłączyć Wymysłowo i dołączyć je do Miat. Wówczas Zieleń, który był dotychczas w jednym okręgu z Miatami zostaje dołączony do Ostrowitego i Popielewa.

Łamigłówka ta powoduje zmiany w prawie wszystkich okręgach na terenie wiejskim. Bez zmian pozostały by tylko okręgi nr 9 (Kruchowo) i 10 (Gołąbki, Ławki, Grabowo, Jastrzębowo).

Jak się można domyślić, pomysł zmian wywołał burzliwą dyskusję na obradach Rady Miejskiej. O wprowadzenie zmian apelował sołtys Niewolna Łukasz Zalewski zwracając uwagę, że obecny podział spowodował drastyczny spadek frekwencji wyborczej wśród mieszkańców jego sołectwa.

Mieszkańców Niewolna poparł przewodniczący RM Sławomir Peno. Odniósł się nie tylko do kwestii Niewolno – Wydartowo. Podkreślał brak logiki obecnego podziału. Jako przykład podał połączenie w jeden okręg Mijanowa z Lubiniem i Cytrynowem. Według przewodniczącego, głównym orędownikiem dzisiejszego podziału był ówczesny asystent burmistrza Michał Michalak, który manipulował okręgami.

Przemysław Woźny i Michał Behnke podkreślali, iż nie można robić przysługi mieszkańcom jednej miejscowości kosztem innych sołectw. Grzegorz Koperski zauważył, że którykolwiek wariant zostanie przyjęty to zawsze jakieś sołectwo będzie pokrzywdzone. Podzielił się też refleksją, iż widzi w całej sprawie drugie dno czyli zbliżające się wybory. Według radnego, na listach wyborczych okaże się skąd taki upór wśród niektórych osób aby wprowadzić zmiany w okręgach.

W głosowaniu większość radnych poparła nowy podział na okręgi. Głosowali za nim – S. Peno, Kacper Lipiński, Magdalena Krzyżaniak – Świątek, Maria Sobieszak, Zbigniew Matelski, Daniel Bisikiewicz, Tadeusz Pawlak. Przeciwni byli – Maria Dziel, Mieczysław Chojecki, P. Woźny, Renata Wiśniewska, M. Behnke, Maciej Dalewski. Od głosu wstrzymał się G. Koperski – obecny radny w okręgu Niewolno, Wydartowo, Duszno.

Przegłosowanie przez RM nowych okręgów nie oznacza jednak, że na pewno wejdą one w życie.

Projekt nie uzyskał bowiem pozytywnej opinii Komisarza Wyborczego w Poznaniu. W piśmie z dnia 20 marca 2018 r. poinformował on burmistrza, iż zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Komisji Wyborczej zmiana okręgów jest dopuszczalna tylko w określonych przypadkach, takich jak zmiana podziału terytorialnego państwa, zmiana granic sołectw, zmiana liczby mieszkańców danej gminy, zmiana liczby radnych gminy.

Według komisarza, w przypadku proponowanych w naszej gminie zmian, nie zachodzi żadna z wymienionych przesłanek. „Mając powyższe na uwadze, przedmiotowy projekt podziału gminy Trzemeszno na jednomandatowe okręgi wyborcze jest niedopuszczalny” – napisał Komisarz Wyborczy.

Istnieje więc prawdopodobieństwo, że uchwała może zostać uchylona przez wojewodę.

23 KOMENTARZE

 1. Aż się boję, co będą niektórzy wyrabiać jak kampania oficjalnie ruszy. Będzie i strasznie i nie śmiesznie niestety.

 2. Nasi radni potrafią się ośmieszyć. Dlatego trzeba ich wszystkich zmienić. Co do jednego. Cztery lata bezradności, a w niektórych przypadkach lat osiem i nawet dwanaście – wystarczy. Przy okazji, Dyzio podał się do dymisji wreszcie? Radni coś w TEJ sprawie ruszyli? Grają na przeczekanie? Pochowali głowy w piasek? Strusi na radnych nie wybieraliśmy, nie przypominam sobie.

  • I bez diet. A burmistrz bez wynagrodzenia, po godzinach swojej (innej) pracy, jak bywa w Stanach w takich miejscowościach jak Poznań, gdy idzie o liczbę mieszkańców.

 3. A Rudki gdzie znikly z mapy przeciez Kozlowo jest mniejsze od Rudek no tak piate kolo u woza proponujemy zmiany Rudki zawsze w d… bite .

 4. zastanawiam się,czy na pewno główną motywacją do zmiany okręgów było tzw. dobro mieszkańców,czy może ich ”ustawienie”pod odpowiednich kandydatów na radnych,popierających określonego kandydata na burmistrza i na odwrót…?

 5. Sołectwo Kozłowo-Rudki do dupy pani soltys tylko w swoja miejscowosc laduje a Rudki ochlapy dostaja ROZŁĄCZYĆ TO!!!

  • Rudki na co czekacie dzialac i utworzyc solectwo Rudki przeciez jest was tylu ze mozecie cos zrobic gdyz ta wasza wioska to wygladajak diabel mowi dobranoc bo nawet lampy nie swieca a gdzie ten chodnik co byl obiecany .Ludzie zebrac podpisy i do Gminy puki jeszcze czas.pozdr.

 6. W roku wyborczym takie zmiany? Ktoś desperacko chce się dostać do rady miejskiej! Nieładnie tak zmieniać zasady zgodnie z własnymi oczekiwaniami! A interes mieszkańców całej gminy?

 7. ludzie zamiast wziac sie na rbote powoli orke trzeba zaczynac to wy sie klocicie jednak chlop miastowy to ma zupenie ynszą qulture.

 8. Przecież Rada wnioskowała o rozpisanie referendum o odwołanie Burmistrza, więc trochę dziwi ogólnikowe stwierdzenie, że na radę nie można liczyć ? Przepadło 8 do 7, jaki jest sens odwoływania Burmistrza 7 – 8 miesięcy przed wyborami ? Mieszkańcy będą mieli szanse wypowiedzieć się przy urnie …

  Chyba, że wcześniej wypowie się prokuratura i sędzia …

  • Sens jest taki, ze każdy dzień z tym burmistrzem i jego świtą, to dla nas wszystkich wstyd i przede wszystkim szkoda i strata!

   • Ja bym nie tylko na dni stracone wskazywał, ale już lata – ponad dekadę właściwie – jednak samo odwołanie jest nie realne z punktu widzenia formalnego – do wyborów pozostało mniej niż 10 miesięcy.

    Inicjatywa obywatelska miała sensy po odrzeceniu przez Radę wniosku i referendum, teraz jest już za późno …

    • Nie wiedziałam, ze to formalnie nie jest możliwe. Skądinąd jeśli tak jest, to jest to absurd. Dlaczego? Bo w takiej sytuacji jak u nas, burmistrz złapany po pijaku za kierownicą nie ma za grosz honoru, by podać się do dymisji, radni – bezradni jak zawsze u nas, wice robi dobrą minę do zlej gry i nic nie możemy zrobić? Czekać, az sąd skarze burmistrza? Ile jeszcze będziemy musieli znosić ten wstyd, tego burmistrza i tych radnych? Az 10 miesięcy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj