Strona główna Polityka Alumnat nadal w cenie

Alumnat nadal w cenie

1933
27

Władze gminy nie rezygnują z zamiaru nabycia od parafii zabytkowego alumnatu, jednak negocjacje toczą się powoli. We wrześniu ub. r. proboszcz ks. Piotr Kotowski zaproponował burmistrzowi sprzedaż budynku wraz z przylegającą działką za 1.200.000 zł – ewentualnie 1.500.000 zł – w trzech rocznych ratach po 500.000 zł.

W tej sytuacji Urząd Miejski zlecił dokonanie wyceny rzeczoznawcy majątkowemu, który wycenił obiekt na 850.000 złotych. Od tego czasu nie podjęto konkretnych rozmów w sprawie ewentualnej transakcji. Niedawno do UM wpłynęła kolejna propozycja parafii.

Proboszcz informuje w niej burmistrza, że po zapoznaniu się z operatem przedstawionym przez gminę oraz w uzgodnieniu z Parafialną Radą Ekonomiczną, została wyznaczona nowa cena – 1.000.000 złotych jeśli opłata będzie jednorazowa lub 1.200.000, w dwóch ratach rocznych.

Wiceburmistrz Dariusz Jankowski poinformował nas, iż władze gminy zamierzają spotkać się niebawem w tej sprawie z proboszczem. Nie wyklucza się też ewentualnego najmu.

Przypomnijmy, że alumnat został wpisany do gminnego programu rewitalizacji. Jeśli obiekt nie zostanie przejęty przez samorząd, chociażby w formie najmu, może to skutkować odmową przyznania środków.

27 KOMENTARZE

 1. Pozostaje tylko podstawowa odpowiedż co ma być konkretnego ze strony gminy na Placu Kosmowskiego.Program rewitalizacji to ogólnik.Panie Jankowski co konkretnego ma gmina wykonać na tym placu,czy to są górnolotne zamysły ?Czy tak samo jak park,hucznie ogłoszono już wiosną 2017 że będą już konkretne prace.Jaką kwotę na ten projekt uzyskała gmina z Unii.Dziwne jest milczenie Burmistrza i jego zastępcy.

 2. Za drogo. Trzeba negocjować. Parafia chce się pozbyć kłopotu tzn. wymagającego wielkiego remontu alumnatu.
  Gmina chce ten kłopot wziąć na swoje barki. Niech tak się stanie, ale za symboliczną złotówkę.
  Już samo pozbycie się kłopotu będzie dla parafii korzystne.

  • Do vvv
   święte słowa, święte słowa!

   Tylko do tego by kupić alumnat za przysłowiową złotówkę (płacąc rzecz jasna rynkową cenę za przyległy teren) trzeba mieć głowę i j..a. I obie rzeczy na swoim miejscu…
   Strzelanie sobie w stopę-polegające na zleceniu przez gminę niezależnej wyceny a potem UPUBLICZNIENIE kwoty wyceny (te 850 tyś)- wyraźnie świadczy, że decydenci mają z tym poważny problem.
   Ponieważ mleko już się wylało (podano kwotę wyceny- co zaraz wykorzystał Proboszcz, ponawiając ofertę. Skądinąd świadczy to, że bardzo Mu na pozbyciu się alumnatu zależy 🙂 jedyną, mogącą przynieść sukces strategią byłoby:
   1) publiczne ogłoszenie, że gmina REZYGNUJE z projektu rewitalizacji Placu Kosmowskiego, a tym samym traci zainteresowanie alumnatem.
   2) pisemne złożenie na ręce Proboszcza NIENEGOCJOWALNEJ oferty
   na kwotę równą rynkowej wartości działek przynależących do obiektu (szacuję ją na około 250 tys zł) + 1 ( słownie: jeden złoty) zł za budynek alumnatu z przeznaczeniem na muzeum regionalne z sugestią, że jeśli nie, to mamy w zapasie : dworzec i szkołę zawodową…
   Łączna oferta 250.001 zł.
   3) podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży
   4) ogłoszenie publiczne o ponownym przyjęciu planu rewitalizacji i złożenie wniosku o dofinansowanie z odpowiednich funduszy.

   Jak mówią Rosjanie: pożyjemy-zobaczymy !
   pozdrawiam
   TDi

   • Podpisuję się pod wypowiedzią Tomasza Didymosa bez żadnego „ale”. Dlaczego tacy ludzie jak Pan nie garną się do przejęcia burmistrzowania??? że tak zapytam

    • Szanowna „asa19”,

     ponieważ-że tak odpowiem- ornitolog nie musi latać, a drogowskaz maszerować drogą, którą wskazuje 🙂
     A tak poważnie: mam ciekawsze rzeczy w życiu do roboty.
     I tylko wrodzona alergia na bezmyślność, głupotę i nieudolność zmusza mnie, od czasu do czasu, do komentowania skrzeczącej rzeczywistości…
     pozdrawiam
     TDi

 3. I co takiego władze zamierzają uczynić ? Może tak jak ze straszącym BROWAREM czy budynkiem po SZKOLE ZAWODOWEJ ?!
  PANOWIE BURMISTRZOWIE PRZESTAŃCIE BUJAĆ W OBŁOKACH !!!

 4. I tak oto w wolnej Polsce niszczy się dorobek i zamysł przedsiębiorczych w najlepszym tego słowa znaczeniu anonimowych dziś, poza jednym powszechnie znanym nazwiskiem, zakonników, którzy tworzyli to miasto i okolicę przez osiem stuleci. Nikt tak naprawdę nie ma pomysłu, co z tym „gorącym ziemniakiem”, Alumnatem zrobić. Proboszcz – wydaje się – myśli jedynie, jak wygodnie i bezproblemowo ustawić się przy znoszącej złote jajka parafii (remont bazyliki, to jego jako proboszcza obowiązek, oraz polisa ubezpieczeniowa na dalsze życie – który biskup przeniesie swojego lojalnego, sprawdzonego człowieka – zaś wielkość i historyczna wartość obiektu, nie proboszcza, wymagają znacznych środków i powodują tak duży zakres prac). Władze miejskie, nie tylko obecne i nie od dziś dają dowody swojej niekompetencji i krótkowzroczności: Kiedyś zmarnowano szanse na świetny budynek muzeum, pozbywajac się historycznie bezcennego obiektu, kościoła św. Ducha, przyczyniając sie tym samym do dalszej jego profanacji. Później niewłaściwe wykorzystanie równie bezcennego zespołu św.Łazarza, wreszcie postępująca dewastacja rownież historycznie cennego budynku sądu, czyli późniejszej, zasłużonej Zawodówki. Teraz Alumnat. I co dalej? Biura? Z przystanku autobusowego przenieść? Od lat nasze urzędy rozrastają sie i trzemeszeńska biurokracja doby komputerów pęka w szwach, nie zdziwi mnie, jeśli „tymczasowo” zagnieżdżą się tam arcyważne urzędy, zespoły. Muzeum? Naprawdę? To jeszcze zapytam, a co za kilka lat z budynkami po upadającym zespole szkół? Hotel? Biura? Muzeum? Warto już dziś zadać sobie to pytanie, choć oczywiście wszyscy będą wtedy zaskoczeni,no i oczywiście zasmuceni…
  A na koniec, czy nie po to, by nie słyszeć, jak śp. opat Kosmowski „w grobie się przewraca” ks.Kotowski chce nakryć ten grób grubą warstwą podestu?!

 5. To bzdury co wypisujecie ,to obecne władze miejskie notorycznie występują z wnioskiem a nie Proboszcz.Parafia nie musi sprzedawać alumnatu, bo sobie też z tym problemem poradzi.

 6. No to w końcu władze niech przestaną zabiegać o Alumnat(jeśli tak w istocie jest,) a Parafia niech sobie z tym też problemem poradzi.

 7. a tak zapytam na forum jak to jest…

  ludzie placa za remont kosciola, za Remont organow zbierali kiedys a organista za pogrzeb slub cy chzes ze Ci zagra to placic
  jak bym chcial sam na organach zagrac to nie bo nei wolno.
  I gdzie tu filozofia tych wplat ?

  • Ludzie płacą… No właśnie, składki są dobrowolne, ofiara na mszę też.
   Może to obłuda ofiarujących powoduje to, o czym piszesz? Skoro nie zgadzają się z polityką parafii, tj.księdza proboszcza, lub też, co powszechniejsze nawet, nie interesują się wcale, po co „płacą”?
   Może faktycznie przyszedł czas, by ograniczyć ofiarność i to do tego stopnia, by zagrozić uzbieraniu wkładu własnego na potrzeby pozyskania środków z dofinansowania?! Wtedy proboszcz poczułby się cokolwiek nieswojo, czyli tak, jak rzeczywiście jest: Nie my bowiem jesteśmy u niego, a on u nas. I powinien zacząć się liczyć z naszym zdaniem, nie zaś podpierać zdaniem odpowiednio dobranej parafialnej rady wzajemnej adoracji.

   • kawke wypic plackiem przetracic i nie zagladac jakie byly DATKI
    taka ma byc rada – nie kontrolowac tylko wypic kawke i do domu

   • Pełna zgoda Kwik – odnoszę wrażenie, że proboszcz czuje się tutaj panem i władca i niestety zapomina jaka jest jego rola i do czego powinna się sprowadzać. A parafianie? Nie liczy się z ich zdaniem, liczy natomiast na ich coniedzielne pieniężne ofiary oraz opasłe koperty na pokrycie wkładu własnego do remontu bazyliki (który i tak urządzi zgodnie z własną wizją i biada chodzić mu za plecami podczas odprawiania Mszy!).

 8. Alumnat sprzedać, ale pieniądze za to, dać na rzecz inwestycji w bazylice. Nie inaczej. Jeśli ksiądz sprzeda alumnat, a pieniądze przeznaczy na budowę domu na plebanii, o czym była mowa w sprawozdaniu, to będzie skandal. Ja już nie będę dawać więcej w drugą niedzielę.

 9. Ja osobiście przeniósł bym gminę do budynku po szkole i już nie potrzeba nic dodatkowo wynajmować a tym bardziej kupować,proste? proste tylko trzeba troszkę kumać i umieć liczyć publiczne pieniądze tak samo jak swoje wtedy będzie lepiej.A alumnat jak jest kościoła to nich go sobie wyremontują.

 10. Nieźle sobie klecha liczy. Półtorej miliona. A Rydzyk dostaje działki od miasta za 1% wartości. Dlaczego kościół nie może sprzedać gminie na tych samych warunkach? To w końcu kościół czy prywatna firma nastawiona na zyski?

 11. Ta niedziela była pierwszą kiedy obowiązywał zakaz handlu. Mam pytanie, czy ten zakaz nie wszystkich obowiązuje i „Przewodnik Katolicki” w bazylice można sprzedawać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj