Strona główna Różne 99 dni do egzaminu ósmoklasisty – wskazówki dla rodziców

99 dni do egzaminu ósmoklasisty – wskazówki dla rodziców

7723
0

Do egzaminu ósmoklasisty zostało 99 dni, a myśli uczniów oraz rodziców coraz częściej kierują się w stronę innego, ważnego wydarzenia – wyboru odpowiedniej szkoły średniej. Aby ułatwić tą trudną decyzję przygotowaliśmy specjalną listę – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze liceum.

Ilość godzin lekcyjnych

Kluczowym aspektem jest ilość godzin lekcyjnych z poszczególnych przedmiotów, dlatego zanim wybierzesz liceum, sprawdź, jaki ramowy plan lekcji oferuje dana szkoła. Szybko da się tutaj zauważyć przewagę liceów niepublicznych – podczas gdy publiczne placówki posiadają z góry narzucony harmonogram, szkoły prywatne mogą zaoferować więcej zajęć – z niektórych przedmiotów nawet dwukrotnie (porównanie znajdziesz TUTAJ). W efekcie cały materiał realizowany jest w szkole, a uczniowie mają mniej nauki w domu i więcej wolnego czasu na rozwijanie własnych zainteresowań.

Przygotowanie do matury (rozszerzenia) i ilość godzin z języków obcych

Przed wyborem liceum koniecznie sprawdź, czy szkoła oferuje dodatkowe zajęcia przygotowujące do matury rozszerzonej oraz egzaminów językowych. Nie wszystkie szkoły mają to w swojej ofercie – dlatego wielu uczniów korzysta z korepetycji i zajęć dodatkowych chcąc nadrobić materiał. Przykładowo, dodatkowy angielski 2 razy w tygodniu i korepetycje z 1 lub 2 przedmiotów maturalnych 1 -2 razy w tygodniu to koszt nawet 400 – 600 zł miesięcznie. Warto więc dokładnie sprawdzić ofertę szkół, by mieć świadomość ewentualnych wydatków związanych z dodatkowymi zajęciami.

Wyniki uczniów z egzaminów

Wyniki egzaminów w danej placówce to jeden z najlepszych drogowskazów dla przyszłego licealisty, ponieważ doskonale obrazują one poziom nauczania w szkole. Zanim dokonasz wyboru sprawdź, jak dane liceum plasowało się na tle wyników maturalnych w mieście, powiecie oraz województwie. Informacji możesz zaczerpnąć ze strony CKE – zobacz zestawienie dla Gniezna TUTAJ. Możesz też zobaczyć i porównać osiągnięcia w corocznie publikowanym Rankingu Perspektyw (kliknij tutaj by zobaczyć ranking).

Pory dnia, w jakich odbywają się lekcje

Ze względu na powszechny problem przepełnienia szkół z powodu podwójnych roczników, nauka w szkołach średnich często odbywa się na 2 zmiany – aż do godzin wieczornych. Przez najbliższe lata rozpoczęcie lekcji we wszystkich szkołach publicznych wyłącznie w godzinach porannych lub przedpołudniowych będzie raczej niemożliwe. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, w jakich godzinach w danej szkole odbywają się zajęcia.

Sprawnie działający system nauczania zdalnego

W obecnej sytuacji nauka młodzieży odbywa się zdalnie. Przy wyborze nowej szkoły zwróć uwagę, jak placówka poradziła sobie z przeniesieniem nauki ze szkoły do domów uczniów. Lepiej unikać szkół, które zdecydowały  się na wysyłanie pakietów kilkudziesięciu zadań w formie papierowej lub przez Internet, gdyż jest to rozwiązanie zbyt obciążające dla uczniów. Młodzież powinna na bieżąco w trakcie e-lekcji wraz z nauczycielem rozwiązywać zadania oraz mieć możliwość ciągłych konsultacji.

Dobre przygotowanie na wymarzone studia

Choć temat studiów może się ósmoklasistom wydawać bardzo odległy, to jednak warto zastanowić się, jaki wpływ na dalszą karierę młodego człowieka będzie miał wybór liceum. Aby z łatwością dostać się na najlepsze studia, a później zdobyć wymarzoną pracę, sprawdź poziom nauczania języków obcych oraz wachlarz zajęć fakultatywnych oferowanych przez placówkę. Nauka dodatkowego języka, zajęcia z łaciny czy AutoCAD’a na pewno zaprocentują na dalszych szczeblach edukacji i kariery!

Nasze zestawienie to drogowskaz, który powinien uporządkować myśli i ułatwić wybór szkoły. Wiemy, że dla młodych ludzi taka decyzja może być bardzo trudna i budzić wiele obaw. W końcu liceum oznacza 4 lata edukacji, które niewątpliwie wpłyną na dalszą karierę ósmoklasisty! Kierując się tymi uniwersalnymi wyznacznikami dobrej szkoły zarówno uczniowie jak i rodzice, nie powinni obawiać się, że dokonają niewłaściwego wyboru.

Życzymy powodzenia!