Strona główna Kultura 98. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

98. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

1119
4

Dzisiaj, w południe, odbyły się uroczystości związane z 98. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pomimo, iż  rocznica przypadała wczoraj, to jednak powstańczy zryw w Trzemesznie rozpoczął się 28 grudnia.

W trzemeszeńskim ratuszu zorganizowano posiedzenie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Następnie uczestnicy – m.in. rodziny powstańców, radni, burmistrz Krzysztof Dereziński oraz harcerze –  udali się na cmentarz, gdzie złożono kwiaty na płycie upamiętniającej Mieczysława Palucha, przy mauzoleum oraz zbiorowej mogile powstańców.

Uroczystości były także okazją do kontynuacji akcji znakowania grobów powstańców.

Przy okazji warto zaznaczyć, że dzisiaj (28 grudnia) o godzinie 23:15, telewizja TVP1 wyemituje film dokumentalny pt. „Mieczysław Paluch. Człowiek, powstaniec, dowódca”.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

4 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry,
  Brawo dla wszystkich uczestników uroczystości .Dziękujemy,że w naszym-zwykłych obywateli-imieniu pamiętacie i czcicie pamięć Bohaterów.,
  Za 2 lata okrągła ,setna rocznica-czy już nie pora na stworzenie społecznego (przy czynnym wsparciu władz, rzecz jasna) komitetu obchodów ?
  Ale nie tylko drętwe przemówienia, akademie i znicze,ale coś co przyciągnie młodych-może grupa rekonstrukcyjna, która odtworzy wydarzenia trzemeszeńskie sprzed wieku(pewnie trzeba by wydać parę tysięcy na repliki mundurów, broni itd-ale to będą NAPRAWDĘ DOBRZE wydane pieniądze, proponuję gminną zbiórkę funduszy,kwesty młodzieży z puszkami pod kościołem-coś na kształt lokalnej WOŚP, można zaprosić do komitetu lokalnych przedsiębiorców-myślę,że każdy z nich chętnie wesprze tak szczytny cel i ufunduje po jednym mundurze, itd, itp) z udziałem licznej grupy mieszkańców? może konkurs na biografie Powstańców, może ich drzewa genealogiczne pokazujące ,że nie są to postaci bajkowe,abstrakcyjne, ale NASI dziadkowie, pradziatkowie, których potomkowie żyją wśród nas.
  NIECH TA WSPANIAŁA HISTORIA OŻYJE !
  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj