Strona główna Kultura 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

2999
25

Dziś przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji przedstawiciele Fundacji „Kierunek Kultura” spotkali się przy symbolicznym grobie Adolfa Skarbka Malczewskiego.

O tym zasłużonym ziemianinie, właścicielu majątku w Kruchowie pisaliśmy kilkakrotnie na łamach portalu, m.in. |TUTAJ|.

Był uczestnikiem powstania listopadowego oraz powstania poznańskiego w 1848 r. W powstaniu styczniowym nie walczył, ale wspierał je w działaniach organizacyjnych. Pochowany na cmentarzu trzemeszeńskim. Dokładne miejsce pochówku nie jest znane. Tabliczka z jego imieniem i nazwiskiem została umieszczona na grobowcu rodzinnym Malczewskich, Zimmermanów i Charłampowiczów.

W tym samym grobowcu spoczywa inny uczestnik powstania styczniowego – Jan Zimmermann.

 

25 KOMENTARZE

 1. Dlaczego tak skromnie, ratuje P.Leśniewski choć to tylko a prawie nic , pamiętam jak w 1993 r gdy burmistrzem był P Gotowała a Przewodniczącym Rady Miejskiej śp. Benedykt Hartwich to były dostojne i godne uroczystości na placu Kosmowskiego i Alumnacie130 rocznicy wymarszu gimnazjalistów do Powstania, a dzisiaj taka wielka też rocznica i co mamy ?????????? , do czego doszliśmy ????

 2. Brawa dla Panów, którzy upamiętnili rocznicę ważnego dla naszej wolności.
  Gdyby nie ofiara naszych przodków dziś byśmy byli niemieckim landem.

  • a tak jestesmy pod ruskim butem bo sprzedano im kompromitujace nagrania tasmy i mozliwoscx szantazu jest dla rzadzacych. Po troche tasmy wyplywaja i maile pana Dw…a co jakis czas zeby upomniec wladze jak nalezy glosowac.

  • Powstanie to nic nie wniosło do wolności. Przeciwnie, wzmogło represje nie tylko w Królestwie Polskim ale też w pozostałych zaborach.

   • Owszem wniosło. Żeby to zrozumieć potrzeba odrobina chęci zrozumienia czym jest duch walki o polską niepodległość.
    To, że Powstanie Styczniowe nie przełożyło się bezpośrednio na odzyskanie niepodległości nie oznacza, że nie miało wpływu pośredniego na finalne odzyskanie w 1918 roku niepodległości.

 3. Patrząc na dzisiejsze czasy to nie wiem czy nie lepiej by było być tym niemieckim landem.
  Bo teraz to służymy Ukrainie i jesteśmy z tego dumni?!

  • Na szczęście należy Pan/Pani do marginalnego odsetka ludzi, którzy popierają wyżej opisany pogląd.
   Nie ma możliwości, aby na 1000 mieszkańców naszego pięknego kraju nie znalazła się osoba, która wolałaby żyć w niemieckim landzie zamiast w polskim województwie.
   Tak się składa, że Pan/Pani jest tą osobą.
   Nie wiem czy gratulować Panu/Pani oryginalnych poglądów czy współczuć?

   • nie pisz Anonimie z Trollem po co w ogole slowo niemiecki stale powtarza i straszy emerytow ? teraz robimy to co Putinowi sie podoba bardzo bo sklocilismy sie z cala Europa i robimy rozruby w parlamencie E. wiec czeka nas los Wielkiej Brytanii zapewne a ja sobie wyjade na zachod (nie do niemiec zeby mnie tu pan Wyborca PS nie palowal w komentarzach) moze Hiszpania moze Portugalia ceny te same mieszkan a lato duzo dluzsze wiec niech sovbie bronia kraju ci co tak glosuja

    • Nigdzie nie wyjedziesz A wiesz dlaczego nie pognasz do Portugalii czy Hiszpanii ? Bo mówisz, piszesz i pewnie krzyczysz o tym głośno Jest takie fajne przysłowie które mówi – krowa która dużo ryczy , mało mleka daje Do ciebie pasuje jak ulał Gdybyś chciał wyjechać to poprostu byś to zrobił Zakładam że jesteś z tych ludzi którzy tylko dużo gadają a na efekty tego gadania próżno nam czekać Także nie strasz nas tutaj że wyjedziesz Byłeś tu , jesteś tu i niestety będziesz tu nadale – dziś i jutro

    • Brawo tak trzymać. Całkowicie się z tym komentarzem zgadzam. Jeżeli uważamy się za kraj katolicki to nasza wiara uczy, że jeden człowiek powinien drugiemu pomagać. Tak też czynimy jako państwo polskie pomagając Ukrainie w potrzebie. Ci co takie brednie wypisują odnośnie pomocy Ukrainie to niech się uczą historii. Jaką pomoc mieliśmy w 1039 roku. Pozostaliśmy sami na pastwę losu.

   • Panie Wyborco PS nasi przyjaciele z Czech nie przyszli by z pomocą Polsce gdyby ruski nas zaatakowali tak zadeklarował pan Babisz mimo, że są w NATO i powinni przestrzegać traktatów-to napisz kto w tej Europie jest naszym sojusznikiem.

 4. Panie wyborco być może ja także jestem tym marginalnym odsetkiem ludzi ale czy to ma znaczenie komu się służy czy to niemcom czy ukraińcom ….! Oczywiście ze ważne, nawet powiem więcej lepiej gdyby nikomu się nie służyło. Ale my Polacy tak po prostu mamy, nie potrafimy inaczej
  Nie ma możliwości, aby na 1000 mieszkańców naszego pięknego kraju nie znalazła się osoba, która nie rozumie istoty na czym polega różnica niepodległości od podległości, nawet karty historii nie są w stanie tym osobom otworzyć oczów

 5. Pan Sikorski sugeruje, że Polska chciała brać udział w rozbiorze Ukrainy?
  Chyba zapomniał o tym, że to nie Polska a jego koledzy z Niemiec są hamulcowymi w pomocy Ukrainie.
  Kogo my mieliśmy u władzy?
  Cisną się gorzkie słowa.
  Każdy niech oceni, czy taki polityk powinien w ogóle być kimś w strukturach politycznych.
  Panie Tusk! Co Pan na to? Czy będzie Pan jak zawsze milczał, kiedy pojawia się problem? Jeśli tak to mnie Pan nie zdziwi, gdyż to jest Pana sprawdzona metoda aby Polacy zapomnieli.
  Panie Hołownia! Czy z takimi ludźmi chcecie po wygranych wyborach tworzyć rząd?
  PS. Tylko pytam, aby Pan/Pani anonim nie pisali o jakimś szczuciu.

  • Wyborco PS a wiesz, że (nie)rząd nawet wniosku nie złożył do Niemiec o możliwość przekazania tych czołgów dla Ukrainy? Tylko podpuszczają takich jak Ty i się cieszą, że mają taką rzeszę bezmyślnych zwolenników bo takimi ludźmi bardzo łatwo się manipuluje i wmówi im się wszystko.

  • Wyborco PS rząd złożył wniosek do Niemców o możliwość wysłania czołgów na Ukrainę i na drugi dzień jest decyzja pozytywna😀😀to po co było tyle dni pluć jadem na sąsiada? Wiesz zapewne, że UE wypłaca jakąś kasę za tę pomoc tylko też trzeba złożyć wniosek a nie pluć jadem. Tak właśnie działa ta banda z PiS bo tylko tyle potrafi. I co nie wstyd Tobie Wyborco PS że tak bronisz takich ludzi?

 6. nie chce mi sie juz pisac z wyborca PS przypomina mi to Dziennik Telewizyjny TVP miela stale to samo i o jednym – daj pan spokoj z ta propaganda juz.

  • Ty jednak jesteś tępa dzida Propagandę na swoją modłę sieje radio , prasa i telewizja TVP , TVN , POLSAT są to media które mówią o sobie że są niezależne Pytanie – niezależne od kogo ? Nie staję murem za żadną z tych tak zwanych niezależnych mediów Poprostu wiem że wszyscy bez wyjątku są siebie warci Pisanie o tym kto kłamie a kto mówi prawdę porownalbym do zawracania biegu rzeki Może się uda, ale szanse są równe zeru Zejdź na ziemię Spójrz obiektywnie na to co się dzieje na świecie Połącz kropki a zobaczysz że tak naprawdę jesteśmy tylko malutkimi trybikami w maszynie Dla wszystkich którzy siedzą wysoko Mimo tego bądź co bądź trybik może się zepsuć i wtedy maszyna staje Myślenie zero jedynkowe tak jak w twoim przypadku do niczego nie prowadzi Zacznij patrzeć szerzej – zrozumiesz co jest grane

   • Ty skupiasz się tylko na opiniach i dla tego dla Ciebie wszystko to propaganda. Postaraj się wysłuchać, przeczytać fakty a opinię sam sobie stwórz. Popatrz jeśli tona węgla kosztowała 1000 zł a po wybuchu wojny 3000 zł i słyszysz w TVP, że rząd pomaga bo jest dodatek 3000 zł i „eksperci” pieją z zachwytu jaki to cudowny rząd mamy to ja w tym czasie kupuję 5 ton po 3000 zł co daje 15000 zł to ile muszę więcej zapłacić niż rok wcześniej mimo dobroci tego cudownego rządu? To są moje fakty i rzeczywistość i dlatego mi nie wmówią, że jest cudownie. Przykładów można mnożyć bez liku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj