Strona główna Różne Ruszył remont dworca PKP

Ruszył remont dworca PKP

9457
13

Rozpoczął się długo oczekiwany remont dworca PKP. Przypomnijmy, że już w 2017 roku Polskie Koleje Państwowe S.A. zapowiedziały tę inwestycję. Termin prac był kilka razy przesuwany.

Na początku 2019 roku ogłoszono przetarg, który został unieważniony. Okazało się bowiem, iż najtańsza z czterech ofert przekraczała szacunkową wartość środków przeznaczonych na tę inwestycję. Postępowanie przetargowe ogłoszono po raz drugi. Rozstrzygnięcie nastąpiło latem 2019 roku. Wybrano wykonawcę, który ostatecznie odmówił podpisania umowy.

W lipcu br. PKP S.A. rozstrzygnęły kolejny ogłoszony na tę inwestycję przetarg. Wpłynęło 13 ofert. Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę KWK Construction Sp. z o.o. z Bydgoszczy, która zaproponowała kwotę 8.517.878 złotych. Okazało się jednak, że jedna z firm biorących udział w przetargu nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem i złożyła protest. Został on ostatecznie odrzucony. W tej sytuacji inwestor mógł wreszcie podpisać umowę z wykonawcą.

Niedawno ruszyły prace remontowe. Są one obecnie prowadzone w dawnej części mieszkalnej. Czynna jest nadal część przeznaczona dla podróżnych. Jak nas poinformował Grzegorz Brzykcy z KWK Construction, niebawem powstanie kontenerowy dworzec tymczasowy. Wówczas prace będą mogły objąć cały obiekt.

Przebudowa dworca w Trzemesznie to jedna z trzynastu inwestycji realizowanych przez PKP S.A w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie wielkopolskim. Jej koszt to 8,5 mln zł brutto. Jest ona współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Ważnym elementem inwestycji jest dostosowanie budynku dworca do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Stanie się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille’a, tablic dotykowych z planem dworca oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. W wyniku przebudowy poprawi się również bezpieczeństwo w budynku jak i jego bezpośrednim otoczeniu. Zamontowane zostaną nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.

W ramach inwestycji przewidziano zastosowanie rozwiązań proekologicznych. W budynku zostanie zamontowane nowe energooszczędne oświetlenie wraz automatyką sterującą, a na dachu dworca przewidziano panele fotowoltaiczne służące do produkcji „zielonej energii”. Z innych rozwiązań warto wspomnieć o redukcji strat ciepła poprzez docieplenia dworca, a także montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Całość urządzeń i systemów zamontowanych na dworcu będzie nadzorowana przy pomocy systemu BMS (Building Management System), co przyczyni się dodatkowo do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i wody.

Rewitalizacji zostanie poddane bezpośrednie otoczenie dworca poprzez ułożenie nowej nawierzchni chodników, wykonanie nowych schodów i pochylni oraz uporządkowanie zieleni oraz montaż małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie, stojaki rowerowe)” – poinformował Bartłomiej Sarna z Wydziału Komunikacji PKP S.A.

13 KOMENTARZE

  • Najgłupszym pomysłem byłoby przenoszenie tam urzędu. Modernizacja dworca kosztuje około 8,5 mln zł! Czy stać Gminę, aby za takie wielkie miliony robić urząd?
   Zobaczcie sobie na spokojnie na dwa budynki zawodówki i dworca. Zapytajcie z czego wykonane są stropy w budynku byłej Zawodówki a uświadomicie sobie, że ten budynek technologicznie praktycznie nadaje się do wyburzenia i pobudowania od nowa. To nie jest parterowy Łazarz! To nie jest też budynek z mocnymi murami jak Dworzec w Trzemesznie.
   A już robienie termomodernizacji na kredyt jest poronionym pomysłem. Urząd jak zawsze poroponuje rozwiązania od d…. strony. To tak jakby kazali Wam założyc najpierw kurtkę a później przypomnieli sobie, że nie macie na sobie koszuli czy podkoszulki i kazaliby Wam przez założoną już kurtkę zakładać koszulkę. Strategia godna PRL, gdzie najpierw budowano ulice a później przypomniano sobie, że trzeba te same ulice rozkopać, aby pobudować kanalizację. Sięgam tak daleko do historii a przecież tak niedawno geniusze trzemeszeńscy zmodernizowali plac Św. Wojciecha aby zaraz po zakończeniu prac przypomnieć sobie o tym, że trzeba… zrobić podziemną instalacje do nawadniania!
   Wiem dlaczego tak mocno zależy niektórym na tym, aby wizualnie z zewnątrz ten budynek zawodówki wyglądał lepiej. Codziennie przypomina niektórym jaki to „interes życia” Gmina zrobiła kupując ten „majątek” od Powiatu. Chcecie po raz kolejny za nasze pieniądze urządzić sobie festiwal?
   Popatrzcie na Mogilno. Ruina Magazynu Zbożowego nie została ładnie opakowana z zewnątrz jak próbuje się to zrobić z Zawodówka. Tam ktoś pomyślał, że jeśli ma służyć to ludziom to nie może to stwarzać dla tych ludzi zagrożenia. W znacznej części Magazyn jest wyburzony i podbudowany będzie od nowa zapewniając stabilność całej konstrukcji. Dziwne, że mając w kierownictwie Urzędu specjalistów z Mogilna, w Trzemesznie takie pragmatyczne myślenie nie jest wdrażane. Jeden kierownik a jednocześnie wiceburmistrz odpowiada za nieruchomości a drugi za inwestycje. Chyba, że tam ich nikt nie chciał i tu próbują swoje wizje realizować.
   Ciekawe jak zakończy się ta historia. Proponuję mieszkańcom Jastrzebowa zawnioskować, aby przenieść lokatorów z bylej szkoły do tego budynku. Oj byłoby wesoło:))

 1. Trzemeszno w rakingu w powiecie na ostatnim miejscu wstyd wlodarze a Niechanowo liderem bierzcie przyklad z Szymona Robaszkiewicza wujta ktory pracowal u nas tak trzeba rzadzic

 2. Panie Bisikiewicz. Tak Pan walczy o ulicę Zieloną, żeby tylko przypisać sobie sukces przy przecinaniu wstęgi jako przewodniczący osiedla? Rozbraja mnie jak Pan podchodzisz do środków publicznych. Rząd przelał Wam 500 tys. zł nie po to, abyście bezmyślnie wydali te pieniądze. 609 tys. zł za około 200 metrów ulicy? Z czego ta droga? Ze złota? Nie wciskaj kitu na sesji , że to będzie kosztować gminę tylko 109 tys. bo reszta 500 tys. to nie są, pieniądze gminy Trzemeszno. A kogo są te pieniądze jak nie wszystkich podatników, w tym mieszkańców Trzemeszna? Przypomnę, że rząd nie ma żadnych
  swoich pieniędzy. Ma tylko to, co mu damy w formie różnego rodzaju danin podatkowych. Jak tak podchodzisz do zarzadzania pieniądzem publicznym to daj sobie spokój z tymi studiami. Co tam studiujesz? Administrację? Kolejny teoretyk z wybujałymi ambicjami politycznymi. Czepiasz się przepisów dotyczących sprzętu do ratowania życia i zdrowia ludzi a z drugiej strony bezrefleksyjnie dokładasz 109 tys. do 200 m uliczki? I żeby nie było. Nie mam nic do ulicy Zielonej. Nie rozumiem jednak dlaczego nie można robić bardziej gospodarnie.
  Powiesz mi może, że zainteresowałeś się tym, co jest przedmiotem wyceny przez potencjalnych wykonawców na etapie przetargu? Porównałeś zakres prac do podobnych inwestycji realizowanych wcześniej, czy znowu będziesz mądry jak odwalony będzie taki numer jak w Ochodzy? Swoją drogą to ktoś robi tu niezły biznes na takich inwestycjach. Bezkrytycznie radni dorzucają kasę. Kłócą się o pierdoły a rzeczy kluczowe nie są w ogóle przez nich poddane szczegółowej analizie. Kto będzie nadzorował inwestycję? Za ile? Czy nadzór będzie taki jak przy budowie słynnego bloku komunalnego, gdzie przy płaceniu faktury przez Gminę wszytko było ok a później okazało się, że czegoś tam nie zrobiono tak jak powinno być. Cyrk.
  Róbcie przetargi najlepiej w grudniu to na pewno będziecie mieli korzystne dla samorządu ceny. Gospodarne samorządy z odpowiednim wyprzedzeniem organizują przetargi, aby uniknąć sytuacji, w której cwani wykonawcy windują ceny bo wiedzą, że tacy geniusze ekonomii jak radny Bisikiewicz i tak dołożą każde brakujące środki tylko po to, aby się nie skompromitować przed wyborcami i przeciąć wstegę przy otwarciu.

  • Ależ z Ciebie mózg. Logika myślenia jakby tego organu tobie brakowało. Decyzję pochwalamy bo mamy już dość tak żyć. Jesli udało się pozyskać środki poza budżetowe i to w takiej kwocie to chwała wnioskodawcom! Gdybyśmy liczyli na takie pseudo mądre głowy jak ten z komentarza to dalej do 2050 nic by się nie ruszyło. Przestań pierdzielić i weź się za robotę a nie pisanie kretynizmów.

   • Pod jakim adresem na Zielonej mieszkasz?
    Mój wpis odnosi się do gospodarności, której w tym samorządzie brak.
    Jeśli uważasz, że:
    – brak weryfikacji założeń kosztorysowych;
    – ogłaszanie przetargów z bardzo krótkim okresem realizacji zamówienia;
    – ogłaszanie przetargów pod koniec roku na realizację, inwestycji
    jest ok oznacza to jedno. Jesteś osobą, która myśli krótkowzrocznie.
    Przypomnę tylko, że to nie żadna zasługa samorządu w pozyskaniu tych 500 tys. zł. To jest realizacja obietnicy rządu, z których liczni samorządowcy się nabijali twierdząc, że nie będą one dotrzymane.
    Przypomnij mi jakie to dofinansowania samorząd Trzemeszna pozyskał i się z tego rozliczył w ostatnich latach na jakąś inwestycję w modernizację ulic w mieście Trzemeszno?
    PS. Dobrze, że kolejna ulica będzie miała lepszą nawierzchnię. Źle, że nie uda się w tej kwocie 609 tys. zł zrobić więcej niż około 200 mb ulicy.
    Mnie cieszyłoby, gdyby 2 ulice za ww. kwotę na tym osiedlu byłyby zrealizowane.

 3. Witam .a kiedy koło parku pracę będą. I chodniki przy stadionie piaskowym i ulica wjazdową do piaskowego..tylko obietnice .radnych burmistrz. .a o wycinkę drzew samosiejek nie wspomne.

 4. A kiedy zostaną ścięte drzewa na al. Odzyskania Niepodległości? ?? Te 3 tuż przed skrętem w ul. Przemysłową ? Jedno z nich coraz bardziej pochylone ku chodnikowi po którym codziennie chodzą ludzie na pkp czy do Niewolna. Pozostałe spruchniałe .stanowią poważne zagrożenie dla życia. Ale nasz urząd ma czas. ..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj