Strona główna Różne Robić swoje czy powiatowe?

Robić swoje czy powiatowe?

4910
63

Propozycję wspólnej realizacji dwóch inwestycji drogowych złożył trzemeszeńskiemu samorządowi Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie. Jedna z nich to budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Orchowskiej, druga to budowa chodnika przy drodze prowadzącej do Rudek od drogi krajowej nr 15.

Oba przypadki dotyczą dróg powiatowych, jednak powiat oczekuje partycypacji gminy w wysokości 50%, to jest 300.000 złotych na rondo i 100.000 zł na chodnik. Tego typu wspólne przedsięwzięcia obu samorządów na drogach powiatowych były już realizowane, a w 2019 roku gmina w 100% pokryła koszty budowy chodnika przy drodze powiatowej w Smolarach.

Temat ten wywołał dyskusję na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Wątpliwości w tej sprawie zgłosił Kacper Lipiński. Pytał, czy teraz stanie się prawidłowością kierowanie pieniędzy, które mogły by być przeznaczone na drogi gminne na inwestycje, za które powinien płacić powiat. Wiemy dobrze jak wyglądają chodniki i drogi w mieście. Może jednak lepiej przeznaczyć te pieniądze np. na remont ulicy Dąbrowskiego – apelował radny.

Inwestycji w Rudkach bronił Maciej Dalewski, który wyraził obawy, że w przeciwnym razie może nie być ona nigdy zrealizowana. Odpowiadając mu K. Lipiński stwierdził, iż nie miał zamiaru kwestionować inwestycji w Rudkach. Proponował jednak, aby powiat wykonał ją w całości ze swoich środków, a rondo np. w przyszłym roku.

Podobnego zdania był Benedykt Nitka. Według przewodniczącego powiat wyciąga od nas pieniądze, których potem brakuje na inwestycje gminne. Jak zauważył, nie tylko ulica Dąbrowskiego od lat czeka na remont. Takich miejsc, gdzie mieszkańcy oczekują inwestycji, jest o wiele więcej.

Grzegorz Koperski stwierdził, że rozumie K. Lipińskiego, jednak wyraził obawy, iż w przypadku rezygnacji powiat może te pieniądze przeznaczyć na zadania w innych gminach. Zgodziła się z nim Renata Wiśniewska.

Burmistrz Krzysztof Dereziński przyznał, iż „zaczynamy powiat przyzwyczajać, a za chwile będzie, że nic nie zrobimy jak nie dołożycie”. Dodał jednak, że takie pismo wpłynęło i należy na nie odpowiedzieć, natomiast ostateczna decyzja będzie należała do radnych. Zadeklarował też, że będzie jeszcze rozmawiał w tej sprawie z władzami powiatu.

Poprosiliśmy o stanowisko w tej sprawie Stanisława Dolacińskiego – dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Gnieźnie. „Proponowane inwestycje – tak jak w przypadku innych gmin – były wstępnie uzgadniane z przedstawicielami trzemeszeńskiego urzędu. Rozumiem, że w samorządzie ostateczne decyzje podejmuje rada, dlatego jestem otwarty na inne propozycje. Myślę, że możliwe są różne warianty, jednak konieczne są w tej sprawie rozmowy z Zarządem Powiatu, a ostateczną decyzję o przeznaczeniu środków podejmie Rada Powiatu” – poinformował dyrektor PZD.

63 KOMENTARZE

 1. Pytanie podstawowe: po co rondo w tym miejscu? Nie zauważyłem tam ani korków, ani nie jest to też „czarny punkt” na naszych okolicznych drogach. Ktoś ma kompleksy, że w Trzemesznie nie ma ronda??? Bo innego powodu tej inwestycji nie widzę.
  Chodnik w Rudkach jak najbardziej na TAK.

  • Pytanie podstawowe: Po co chodnik w Rudkach? Nie zauważyłem tam ani mnóstwa pieszych, ani nie jest to też „czarny punkt” na naszych okolicznych drogach. Ktoś ma kompleksy, że w swojej wiosce nie ma chodnika??? Bo innego powodu tej inwestycji nie widzę.
   Rondo: Jak najbardziej na TAK!

 2. Drodzy radni.
  A czy wpadliście na pomysł, żeby przyzwyczaić powiat do udziału naszej gminy w ich inwestycjach powiatowych w niewięcej niż 25 % i jednocześnie po każdej takiej ich propozycję odpowiadać proponowaniem im ich udziału w inwestycjach gminnych??? Potrzeba wam stylko stanowczości i konsekwencji w takim postępowaniu a nie dotychczasowego rozmemłania jakie prezentujecie, zmieniania co chwilę decyzji i ulegania ich presjii!!

  • Burmistrzowi trzy czwarte a staroście reszta. Panowie się troszkę pocieszą – a ronda ani chodnika nie będzie. Wózkiem inwalidzkim tam nie przejedziesz ani z białą laską też nie przejdziesz. Przenieśmy lepiej środki na wymianę rur azbestowych.

 3. Rondo się przyda na krzyżówce dk15 koło Tesco,co chwilę ktoś na czerwonym przejeżdża najbardziej tiry…tak trudno tam rondo zrobić ? Pewnie pieniążki do kieszeni hehe

 4. Niedługo mróz puści i co niektórzy będą kalosze zakładać żeby do domu dotrzeć. Ale wcześniej przejadą się po rondzie. Genialne.

  • Jest dobrze! Coraz więcej lamp w mieście i gminie nie świeci. Mniej za prąd znaczy się. Więc na pensje i diety w urzędach wystarczy, a Ty włóż kalosze i pelerynę, ewentualnie zacznij się wozić autem kilkaset metrów do sklepu.

 5. I jak będzie wyglądało to rondo? Bezsensowne jak w Gnieźnie na Roosevelta? Z jazdą od parku do centrum na wprost w lini prostej?

  • W kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara na powierzchni, podziemne w odwrotnym, natomiast napowietrzna linia zarezerwowana dla tramwajów. Wodnych.

 6. Witam. Rondo. Przydało by się tu koło parku baba..tam jest dużo .wypadkuw. I brak wycinki gałęzi i drzew.slaba widoczność.i radni niech zrobię coś z tym. Stadionem piaskowym. Morze stadion sprzedać.jak brakuje kasy w gminie ok. A z Internetu. Tego domu dziecka.zrubcie sobie budynek gminy. A nie sprzedajcie wszystko. Tam by było super.wszystko na miejscu.pomyscie nad tym…i chodniki koło piaskowego stadionu. Bo strach chodzić..!!!!!!!!

   • A po co będą robić tam chodnik??? Tyle lat nie musieli tak iść pieszo, to po co będą (nie)sobie udogadniac. Wydać pieniądze łatwo, szkoda ze to będzie kolejna wtopa-inwestycja, a nie coś co potrzebne, by ludziom żyło się bezpieczniej (głównie).

   • Ale widzisz, ilu wyborców mieszka na Działkowej? Niewielu, nie maja siły przebicia w wyborach. A rondo zobacza wszyscy. Potrzebne, niepotrzebne, nieważne. Będzie uroczyste otwarcie, przemowy, przecięcie wstegi.

 7. Rudki czekaja na chodnik jak grom z jasnego nieba czy to sie naprawde stanie czy ja snie bo do tej pory to boimy sie nawet chodzic zwlaszcza wieczorami asfald z dziurami oswietlenie jest jakie jest wiatraczek napedza a ciemno jak bylo tak jest samochody pedza ile wlezie moze sie naprawde doczekamy tego chodnika i bezpiecznie bedziemy mogli chodzic a nie uciekac po rowach

  • Przecież wy nawet nie rozumiecie co to znaczy „grom z jasnego nieba” a chodnik chcecie zrozumieć. Polecam słownik i regularne uczenie się, bo to jest wam bardziej potrzebne niż chodnik.

   • Anonimie nie rozumiesz pojecia do szkoly Rudki zawsze bylo ostatnim kolem u wozu Trzemeszna bo co bo PGR byly i sie nic nie robilo tam tez ludzie mieszkaja i chca wioski nowoczesnej jak ty tego nie rozumiesz albo jestes slepy no0 to nie nasza sprawa zajmij sie swoim regionem

    • Człowieku, a czego Ty tam nie masz? Czego Ci brakuje? Może w głowie czegoś brak i warto uzupełnić? (Każdemu, mi tez) Nie przesadzaj z tym kołem u wozu i PGR. Pochwalić Was można za boiska, zganić za powybijane, nowoczesne lampy zasilane wiatrem i promieniami słońca. Czy nowoczesnością dla Ciebie jest, że jeden ktoś w niedzielę przy otwartych oknach terroryzuje okolicę „muzyką” na całą epę? (Jechałem przez Rudki, jestem świadkiem) To nowoczesny człowiek, czy jełop i cham, ale z dostępem do techniki? Może jednak wszyscy mamy za dużo i się w pustych łbach nam przewraca?!

    • Wyraźnie widać, że komentarz napisany przez „Do Anonim 31 stycznia 2021 at 11:08 ” i „mieszkancy 29 stycznia 2021 at 21:01 ” pisany był przez tego samego wybitnego intelektualistę. Człowieku, nie ma czegoś takiego jak „ostatnie koło u wozu” i”czekać jak grom z jasnego nieba” Dokształć się! Chociaż z meritum twoich wypowiedzi możnaby się częściowo zgodzić lecz nie z całością, to użyte frazy są tak błędne, że aż rażą. Oczywiście ktoś na twoim poziomie intelektualnym tego nie zauważy, tak jak daltonista nie odróżnia kolorów. Wiec masz już dwie rzeczy do sprawdzenia, masz internet więc sobie sprawdź sam jak one brzmią prawidłowo i jak prawidłowo ich używać. A na przyszłość nie używaj słów, zwrotów i wyrażeń, których znaczenia nie znasz. I zapoznaj się trochę z zasadani używania przecinka, bo to czyni twoją wypowiedź niezrozumiałą, i naucz się prawidłowego konstruowania zdań.

 8. Po co rondo jeżeli tam się nie blokuję. Najbardziej potrzebne było by koło tesco zamiast świateł. A chodnik też był by dobrym rozwiązaniem ale nie tylko tam…

 9. Na chodnik czekają Rudki, Zieleń, Miaty, Wymysłowo… Może tak niech powiat za swoje zrobi chodnik na Rudki, jakieś etapy na Zieleń, Miaty a rondo poźniej. Za Kwotę jaka chcieli wydać na gminę. Ciewe również czy nasza gmina dostanie coś w ramach państwowych inwestycji, ratowania gospodarki.

 10. A może radni zaczną zajmować się dyskusją na temat jak zwiększyć dochody gminy Trzemeszno. Dlaczego nie ma dyskusji o czymś bardziej ambitnym aniżeli udowadnianie, która ulica czy chodnik jest wazniejsza. Czy inni radni nie zabierają głosu, bo mam wrażenie, że tylko te same osoby się przewijają w tych artykułach. Radnych jest 15. Jak startowali do wyborów to czego oni nie obiecywali. Odebrało wam mowę, kiedy przyszło zrealizować obiecanki cacanki?

   • Cicho, cicho, fajno jest. Po co mieszać? Więcej publicznych pieniędzy – więcej publicznych problemów, a tak to „piniendzy nie ma i nie będzie”. To znaczy na diety i pensje są i będą.

    • Oczywiście są na diety i będą! Na to nigdy nie brakuje, a wręcz mało! Jak pewnej grupie, która wiecznie beczy ze im mało i mało. A od kilkunastu lat społeczeństwo młode coraz głupsze z pokolenia na pokolenie. Pytanie, za co dać podwyżkę? Cha!

     • Bo tu nie chodzi o jakość pracy, efektywność. PRL mentalnie trwa! Jest się nauczycielem, czyli po studiach, czyli płaca się należy! I tylko nikt nie pyta ani o jakość polskich uczelni, o jakość systemu nauczania w owych, o jakość systemu edukacji w ogóle. Jakość pracy nauczyciela to papirologiczna i patologiczna fikcja, pic-fotomontaż. Więc szkoła leży i kwiczy. Ale cicho, cicho, fajnie jest!

 11. Na takie małe rondo tyle kasy. Z czego ono miało być zbudowane ze złotego asfaltu? Co ono by zmieniło? By było może tak jak w Gnieźnie że samochody przez środek ronda by jeździły bo nie mają miejsca. Chory pomysł.

 12. mieszkancy jesli n aul dabrowskiego wam auta chlapia elewacje lub niszcza tynki , wilgoc itd przez ciagle chlapanie polecam rzeczoznawce, i do zarzadcy drogi o odszkodowania – krotka pilka

 13. Na skrzyżowaniu przy Tesco niedawno był wypadek. Samochód uderzył w slup oświetleniowy. Slup ten jest uszkodzony. Czy ktoś z odpowiedzialnych za to miejsce sprawdził czy nie zagraża to bezpieczeństwu przechodniów ,a także przejeżdżającym samochodom ? ???
  Mam wrażenie ze slup się w ostatnim czasie lekko przychylił. …

  • Aleś se znalazł temat?! Się wywróci, to się zajmie. Ktoś tam. Nie twórz sztucznych problemów. Większe zagrożenia stanowią jak wszem wiadomo drzewa przy bocznych drogach – trzeba wyciąć. Wszystkie jak leci. Tylko nie pytać gdzie się drewno podziało, ani gdzie pieniądze. I nie wspominać nic o ekologii!

 14. A ulica Przemysłowa i chodnik to prosi się o kapitalny remont. Chodnik to tylko nazwa. Bo nim się nie da chodzić. Droga gorsza niż na Ukrainie. Rondo i światła na przejściu ,aż się prosi koło Tesco. A w Rudkach rondo dlatego,że Pan Dalewski miałby lepszy dojazd do domu . Tu nie chodzi o bezpieczeństwo, tylko o zarobienie pieniędzy. Koło Tesco ktoś by musiał oddać trochę ziemi na rondo, a koło Rudek jest szeroki pas drogi.

 15. Halo halo drogi Burmistrzu drodzy radni kto sie zajmuje odsniezaniem chodnika od cmentarza po Rudki do CPN idac dzisiaj o godz17 z Rudek do miasta oczom nie wierze cala sciezka rowerowa poczawszy od krzyza dwoch pracownikow jeden odsnieza drugi sypie sola ale to sypie az bialo a kto odsniezy chodnik do miasta czy tam ludzie nie chodza sniegu az grubo komu interweniowac mamy chodzic po szosie bo tym chodnikiem sie nie da moze sie ktos tym zajmie zeby nie doszlo do wypadku

 16. Odśnieżanie dróg powiatowych to dramat. Wybudowanie Orchowskie na ulicy lodowisko. Piaskarek żadnych. Ciekawe czy doczekamy się chodnika gdzie dopiero jest niebezpiecznie, a auta nie jadą 20 km na godzinę jak na ul. Działkowe,j a 90 km / h.

  • W Berlinie nic nie wiedzą o wybudowaniach na prowincji dalekiej prowincji. Terenowy oddział zamiejscowy w Warszawie zajęty jest obliczaniem ile się im należy za zarządzanie prowincją. Miejscowy zakład sprzedany, więc obcy, czeka na dyrektywy z Berlina via Warszawa via dyrektorzy lokalni. Trochę to potrwa. Za to znacznie więcej kosztować będzie.

 17. Takie Witkowo ma rondo a Trzemeszno nie. No wstyd… I dlaczego tylko jedno.? A skrzyżowanie Żółwiej z Kościuszki? A Wodnej z Tumska?.

 18. Chyba problem będzie bo państwo burmistrz konno będą się od wiosny poruszać i ruch w mieście stanie się lewostronnym coby monarchowie w czasie jazdy mogli się przywitać. Na coś trzeba 25 tysięcy euro wydać bo projekt pozyskanych środków opiewał na lata 2009-2021. Starczy to też na doposażenie naszej komendyw iwentarz coby szeryfowie nasi czuli się troszkę jak kowboje.

 19. Okropni jesteście, wstyd mi mieszkańcy za Was. Jakbyście Wy w takiej Radzie siedzieli i prowadzili rozmowy na takim poziomie jak tutaj, to Trzemeszno to byłaby jedna wielka Szambiarka. SAM HEJT, pod każdym artykułem niezadowolenie, wszystko jest źle, wszystko na nie, nie podoba mi się. Tak uczycie też swoje dzieci zachowywać się w Internecie?? Nie możecie normalnie, kulturalnie wyrazić swoją opinię?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj