Strona główna Polityka Radni za restrukturyzacją w TPK

Radni za restrukturyzacją w TPK

2632
36

W auli Szkoły Podstawowej numer 1 w Trzemesznie odbyły się dzisiaj obrady połączonych komisji Rady Miejskiej poświęcone przejęciu przez firmę Remondis Aqua 40% udziałów w Trzemeszeńskim Przedsiębiorstwie Komunalnym. Po trwającej ponad 5 godzin dyskusji radni wydali pozytywną opinię w sprawie częściowej prywatyzacji zakładu. Pozytywnie zaopiniowano także przekształcenie zakładu budżetowego w spółkę.

Obrady komisji rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10:00. Już na samym wstępie przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Pokorski wniósł uwagi do przedstawionego porządku obrad. Pierwszą uchwałą do przegłosowania było bowiem wyrażenie woli przyjęcia oferty nabycia udziałów w TPK przez Remondis Aqua. Dopiero na kolejnym miejscu pojawiła się uchwała dotycząca przekształcenia zakładu. Przewodniczący uznał, że w pierwszej kolejności należałoby głosować nad przekształceniem zakładu budżetowego w spółkę, a dopiero później jego prywatyzację. Podobnego zdania był radny Krzysztof Szapował i dodał, że z wywieraniem podobnej presji spotyka się często – głównie przy podejmowaniu uchwał wiążących, np. tych dotyczących budżetu. Większość radnych opowiedziało się jednak za pozostawieniem porządku obrad w niezmienionej formie.

Głos zabrał członek zarządu Remondis Aqua, Mariusz Łozowski. Mówił, że dość dobrze poznał Trzemeszeńskie Przedsiębiorstwo Komunalne – jego dobre i słabe strony – i widzi realne szanse na udaną współpracę z Miastem i Gminą Trzemeszno. Przedstawił również krótką historię reprezentowanej przez niego firmy. Jak powiedział, Remondis jest gotowy na szybką realizację niezbędnych inwestycji w naszej gminie. Podał przykład trzemeszeńskiej oczyszczalni. Jak mówił, modernizacja obiektu kosztować będzie około 900 tysięcy złotych. Dodał jednak, że firma Remondis wie co dokładnie trzeba poprawić w błędnym procesie oczyszczania ścieków i weźmie za to pełną odpowiedzialność.

Na sali obecny był także przewodniczący związków zawodowych z TPK, Romuald Lisiecki. Powołując się na ranking internetowy stwierdził, że w gminach gdzie na rynek weszła firma Remondis ceny za wodę i ścieki są jedne z najwyższych w kraju. Uznał, że związki zawodowe są za planowanym przekształceniem, ale nie za prywatyzacją zakładu akurat przez firmę Remondis.

W trakcie dyskusji Wiesław Pokorski zaproponował przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród mieszkańców Gminy, którzy mieliby wypowiedzieć się czy są za planowanymi zmianami w strukturze TPK, czy też nie. Do sugestii tej szybko odniósł się jednak Burmistrz Krzysztof Dereziński. Zapytał dlaczego ta propozycja pada dopiero teraz, skoro zaproszenie do negocjacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pojawiło się już w sierpniu. Według Burmistrza przeprowadzenie referendum byłoby bardzo czasochłonne i oferta Remondis-u przestałaby obowiązywać. Apelował do radnych, że skoro zdecydowali się być radnymi, to powinni też podejmować decyzje. Jeżeli jednak są przeciwni restrukturyzacji to niech w głosowaniu opowiedzą się negatywnie.

W głosowaniu uchwały za wyrażeniem woli przyjęcia oferty nabycia udziałów w TPK przez Remondis Aqua udział wzięło 12 radnych. Tylko jedna osoba się wstrzymała (radny Maciej Adamski). Przeciwko częściowej prywatyzacji byli radni Maria Kiełpińska, Leszek Figaj i Krzysztof Szapował. W trakcie głosowania nieobecni byli radni Teresa Maćkowiak, Zbigniew Matelski Tomasz Bauza.

Ostateczne i wiążące głosowanie w tej sprawie odbędzie się jutro podczas sesji Rady Miejskiej. Biorąc jednak pod uwagę dzisiejsze głosowanie w komisjach, z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że prywatyzacja trzemeszeńskiej „komunalki” stanie się faktem.

Członek zarządu Remondisu Mariusz Łozowski Radni Rady Miejskiej

36 KOMENTARZE

 1. Co to kurka wodna za wstrzymywanie się od głosu?!Ja nie mam zdania na ważne tematy gminne więc nie jestem radnym.Jak ktoś bierze diete to niech nie nie robi uników.Trzeba głosować na tak albo na nie.To jest uczciwe,Wstrzymywanie się jest nie Fair.
  A Nie branie udziału w głosowaniu poprzez nieobecność jest jeszcze gorsze od wstrzymywania się od głosu.Unikanie głosowania to ohydne,paskudne tchórzostwo!!!brr,brr,brr,brr.I Matelski też taki?
  Pani Mać.i pan B. to wiadomo jacy są i czego można się po nich spodziewać a właściwie nie spodziewać.
  Być radnym to chętnie- a brać odpowiedzialność to jużnie.Tak nie można grać wyborcom po nosie.

 2. Pewnie oddać wszystko Niemcom. Strategiczną spółkę, miasto obcym oddamy i ja jak coś miałbym walczyć za ten kraj? Super może nie militarnie, ale będziemy okupowani ekonomicznie, z gołą dupą polak zostanie bo władze nie potrafią sobie radzić. Pewnie lepiej dla nich jeździć po świecie zamiast pracować.

 3. Coś tu śmierdzi.Nie wiem dlaczego Burmistrzowi tak bardzo zależy na sprzedaży tych 40%. Dlaczego boi się poddac tę sprawę pod osąd wyborców w referendum.

 4. To się nazywa biznes , burmistrz nie zna wyników wyborów i zabezpiecza tyły , a radni tylko przytakują ,niestety sami się nie wybrali

 5. Tylko nie prywatyzacja! Jeszcze trochę to będziemy niewolnikami we własnym kraju, o ile już nie jesteśmy. Jednostki zyskają a reszta społeczeństwa będzie walona w …. !!!

 6. No to bedziemy czerpac wode z jeziora bo takie stawki jak oni chca to masakra.ludzie teraz nie placa za wode a napewno nie beda placic 28 zl!!!!!!!

 7. Na tych co glosowali za prywatyzacja bym prosił uprzejmie mieszkańców by wyeliminować z życia społecznego. Co za mentalność w umysłach by sprzedawać obcym nasze wspólne dobro.kpina Polacy wlaczcie myślenie \ to juz ostatni gwizdek na wyrzucenie przebierańców ze społeczności polskiej

 8. Może zamiast tutaj krzyczeć i krytykować wybierzmy się dzisiaj na sesje i tam wyraźmy swoje zdanie? Ale tutaj jest się anonimowym a na sesji już nie 🙂 W Szkole Nr 1 o godz. 14 będzie sesja i każdy mieszkaniec ma prawo w niej uczestniczyć i zaprotestować. Taki protest będzie dzisiaj przed sesją i można zaprotestować przeciwko prywatyzacji tylko czy nasi wspaniali radni wezmą sobie do serca głos mieszkańców?

 9. Wiadomo wybrali godz 14. Zeby jak najmniej ludzi przyszlo.wiekszosc nie zdazy z pracy wrocic.ale kto moze niech idzie…..nie mozemy pokazac ze jest nam wszystko obojetne……

 10. bylem na sesji i jak zobaczylem jak radni sie zachowuj na sesji pani madra i dziel ma watpliwosci glosuje na tak gdzie logika umyslowa tych pan w sumie to jest w naszej gminie 3,5 radnego np pan koperski grzegorz siedzi i tylko w stolek pierdzi tylkiem jak rowniez dwoch pozostalych mlodszych radnych reszta to tez zazwyczaj emeryci ktorzy decyduj za mlode pokolenie ktorym co miesiac ladna sumka splywa pan kostka byly prlowiec co on robi w radzie gminy stary baran co nie wie co do czego czy maciol mial kolchoz mogl sie popisac jak sie rzadzi nawet rozsiewacza do nawozu nie mial od gospodarz sprzedac najprosciej bylo a burmistrz to tak lubi sobie browarka w sklepie wychlac bo go suszy nie raz widzialem , a asysten to niech swojego ojca gospodarstwo niemcom sprzeda a nie gmine przedsiebiorstwo diura w drodze do mijanowa byla 6 miesiecy i oferma pyska nie otworzy zeby sie nikomu nie narazic bron boze burmistrzowi a to droga powiatowa przeciez

 11. masz kolego racje ta rada to najgorsza i wladza ratusza tez burmistrzowi asystent potrzebny zeby mu pensje dawac , ale jak byly dozynki w mijanowie to przeciez stary michalak z burmistrzem ladnie sobie pociagali to mlody krzeselko ma za nasze pieniazki ale tez trzeba powiedziec ze to my tych starych spiochow co dzemki sobie na sesji robia wybralismy co jeszcze budzet zasilaj dieta i na niczym sie nie znaja[…] dosyc dosyc

 12. To cale przeksztalcenie to powinno zbadac CBA bo cos tu bardzo smierdzi .Najpierw glosuja za sprzedaza udzialow firmie Remondis pozniej za przeksztalceniem zakladu wszystko od Dupy strony

 13. To cale przeksztalcenie to powinno zbadac CBA bo tu cos bardzo smierdzi .Najpierw glosuja za sprzedaniem udzialow pozniej za przeksztalceniem zakladu wszystko jest robione od Dupy strony .A radni na wiele pytan nie uzyskali odpowiedzi ale glosuja za i to jest najlepsze . A koszty wszystkie my ponosimy mieszkancy

 14. tchórze którzy poszli w długą i nie byli na głosowaniu niech w lepiej już nie startują na radnych.ludzie zapamiętają ich nazwiska i politykę byle się nie narazić.radny ma głosować a nie uciekać jak smarkacz.A ci od wstrzymywania korzystają z takiej możliwości ale to jest nie honorowo.Pofatygować się warto i zrobić podsumę.kto i ile razy głosował za lub przeciw,kto i ile razy się wstrzymywał i kto i ile razy tchórzył i jak szczur pod różnym pretekstem zwiewał z pokładu i wcale nie głosował.

 15. TEN KTO WSTRZYMUJE SIE OD GLOSU MOZE NIE MIAL CZASU PRZECZYTAC MATERIALOW SESYJNYCH ?? MOZE SIE NIE DOINFORMOWAL BO ZDANIA NIE POSIADA ? WAZNE ZE PIENIAZKI SPLYWAJA CO MIESIAC NA KONTO TAM TO GLOSU NIE TRZEBA MIEC CZY CHCE DIETE OTRZYMAC CZY NIE CHCE A MOZE TEZ SIE PAN WSTRZYMASZ NA 1 MIESIAC I PRZEZNACZYSZ TO NP. NA POSADZENIE LADNYCH KWIATKOW PRZED URZEDEM ??? CO ZA LUDZIE ZDANIA NIE MA TAKI 🙂

 16. a ten Histeryk caly to bez laptopa był ? ma w koncu oryginalny system zakupiony ? bo publicznie uzywa laptopa pozostale programy rowniez ma legalne ?

 17. To wszystko jest prawda ale Ci radni co mieli załatwić co, nieco to już załatwili np. etacik został utworzony dla żony,na pewno na następna kadencję szans nie mają a ich dzieci w przyszłości będą tak skamłac o prace jak w tej chwili my i nasze dzieci wszystko po rodzinie i znajomości. to boli , to wszystko do czasu.

 18. Anonim drugi masz rację my to wszystko, zapamiętamy wszystko w swoim czasie.A tak przy okazji należy się zabrać za tych dyrektorków na terenie naszej Gminy,poniewaz instytucje , którymi oni kierują to nie sa ich prywatnymi ranczami.

 19. Mamy tylu mądrych ludzi w Trzemesznie i pozwolimy sobie aby kupować wode od bylejakiej spółki to makabra,czy polska społka nie ma racji bytu, przesada

 20. W innych gminach jest spolka 100 procentowa z gmina i jest wszystko OK tylko w Trzemesznie musi byc inaczej .A i tak gmina czyli my bedziemy dopłacać do wszystkiego

 21. Niemiec ogrzewa bloki, dostarczy wodę, nakarmi, da kredyt ze swojego banku. A Polaki robić całe życie, spłacać długi i zdychać … No ale nie długo wybory, więc będzie sobie można wybrać innych nadzorców naszego kołchozu. Niska świadomość radnych w Trzemesznie jakie procesy zaszły i dalej ewoluują w Polsce przekłada się na stan miasta. Węgrzy kupują wodę z Dunaju od francuskiej spółki państwowej więc w dobrą stronę idziemy.

 22. po co zaraz sprzedac po co ? prosciej Referendum zrobic i podpiac sie pod Rosje 🙂

  Panie Adamski dlaczego Pan sie wstrzymał jakis powód dla ktorego nie miał Pan zadania ? czy nie rozumiał Pan pytania ? czy potrzebował Pan wiecej czasu zeby zajrzec do materiałów czy zapoznac sie z sytuacja ?? ja jako wyborca chciałbym wiedziec skad u mojego radnego na ktorego głosowalem sie wstrzymal od glosu w tak waznej sprawie dla mnie.

 23. Osoby które wstrzymują się od głosu zawsze traktowane są jako głosujący na tak. Milczenie jest zgodą.

  To smutne, że nikt nie potrafi wyartykułować diagnozy co to obecnej sytuacji Polski, tym samym gminy. Co dopiero mówić o remedium na problemy, które trapią mieszkańców.

 24. Pan Adamski na sesji głosował przeciw uchwale sprzedaży udziałów firmie Remondis.
  Może na komisji nie był jeszcze na tyle pewien swojej decyzji, że się wstrzymał od głosu.

 25. a pewiem jest ze jest radnym i reprezentuje głos wyborców w waznych sprawach ?? a moze to Pan maciej sie tlumaczy pod nickami ?? wiecie co to smieszne tlumaczenia na poziomie dzieci z przedszkola „nie byl moze pewien” a czego ten Pan jest pewien ??

  • Maciej na tym forum to nie Maciej Adamski ! Wstrzymywanie się od głosu to cicha akceptacja tego co przegłosowano w myśl zasady – milczenie jest zgodą. To jest sedno i tak trzeba to odczytywać, dla laika ( wyborcy ) wstrzymywanie się od głosu ma oznaczać umycie rąk w temacie. W rzeczywistości jest to cicha zgoda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj