Strona główna Różne Podwyżki dla burmistrza i radnych

Podwyżki dla burmistrza i radnych

9140
104

Podwyżkę pensji burmistrza oraz swoich diet zaopiniowali pozytywnie – na wczorajszych obradach komisji – trzemeszeńscy radni.

Jak się okazuje, zmiany uposażenia burmistrza w znacznej mierze wymusiły przepisy odgórne. Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych podniosła nie tylko górne stawki jakie mogą otrzymywać m.in. wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, ale także określiła ich minimalne uposażenia. Są one zróżnicowane w zależności od wielkości samorządów.

Radni postanowili przyznać burmistrzowi uposażenie właśnie w tych najniższych granicach. Mimo to podwyżka ta będzie znaczna. Z 9.360 zł brutto wzrośnie do 15.576 zł brutto. Jak zauważył Krzysztof Dereziński, tak duży wzrost wynika również z jego stosunkowo niskich, dotychczasowych poborów. Dodał, że tylko jeden z włodarzy w powiecie miał niższą pensję od niego.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 sierpnia i od tego czasu przysługiwać będzie burmistrzowi wyrównanie. Propozycję tę poparła większość obecnych radnych. Przeciw zagłosował tylko Dominik Woźniak.

Po głosowaniu K. Dereziński podziękował radnym za podjęcie uchwały zaznaczając, że zyskuje sporą kwotę. Nie powstrzymał się jednak od komentarza mówiąc, że może teraz spokojnie spać, bo mając najniższe możliwe wynagrodzenie nie musi obawiać się obniżenia go przez radnych. Jak dodał, jego kolegom uchwalano nieco wyższe uposażenia. „Tradycyjnie jestem przyzwyczajony, że gdzieś tam będę z tyłu” – komentował burmistrz.

Inna sytuacja prawna miała miejsce w przypadku diet radnych, sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli. W tym przypadku ustawodawca podniósł tylko maksymalne kwoty. Radni więc nie byli zobligowani do ich zmiany. Jednym z argumentów za ich podwyższeniem był fakt, iż pozostawały one na tym samym poziomie od 2010 roku.

W myśl ustawy, maksymalna dieta radnego w gminach do 15000 mieszkańców może wynieść 2147 zł. Przepis ten nie rozróżnia pełnionych funkcji, pozostawia to do decyzji rady. W przygotowanej przez Urząd Miejski propozycji tę najwyższą stawkę przewidziano dla przewodniczącego RM, który do tej pory otrzymywał dietę w wysokości 1342 zł.

Dla pozostałych osób funkcyjnych zaproponowano następujące stawki diet (w nawiasach dotychczasowe):

 • wiceprzewodnicząca RM 1288 zł (805)
 • przewodniczący komisji RM 1288 zł (805)
 • wiceprzewodniczący komisji RM 1181 zł (738)
 • pozostali radni 1073 zł (671)
 • sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli 644 zł (402)
 • przewodniczący rad sołeckich 257 zł (161)

W dyskusji Kacper Lipiński miał wątpliwości czy jest to etyczne, że radni są sędziami we własnej sprawie. Poza tym zwrócił uwagę, iż w tym samym dniu mają oni zdecydować o podwyżce dla burmistrza, podwyżce dla siebie i podwyżce dla mieszkańców, z tym że dla mieszkańców mają to być podwyżki opłat. Na tych samych obradach dyskutowano bowiem także o nowych stawkach podatków i za odbieranie odpadów.

W głosowaniu radni zaopiniowali pozytywnie proponowane podwyżki. Przeciw byli Kacper Lipiński i Maciej Dalewski, od głosu wstrzymał się Piotr Lewandowski.

Akceptację zyskały też proponowane stawki podatków i opłat. Podatek rolny i od nieruchomości mają wzrosnąć o około 5%, bez zmian pozostanie podatek od środków transportowych. O 3 złote (z 23 na 26) mają wzrosnąć opłaty za odbiór odpadów.

Ostateczne decyzje w powyższych sprawach zapadną na jutrzejszej sesji Rady Miejskiej.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

104 KOMENTARZE

 1. nooo to teraz jeszcze podatki dac w gore zeby cos spoleczenstwo mialo tez wiecej a nie tylko burmistrze i radni hahahahaah haha ale sie usmialem

 2. „Tradycyjnie jestem przyzwyczajony, że gdzieś tam będę z tyłu” – komentował burmistrz.

  no to tera powiem Łostatni bedzie pierwszym

 3. I znów nasz burmistrz będzie z tyłu z tym wyposażeniem, widać znów prawie pokrzywdzenie więc radni zastanówcie się jeszcze na sesji i podnieście to wynagrodzenie np. o kolejne 3.000 zł, ten nasz włodarz tak ciężko pracuje że jak tak można, odwagi i decyzji

 4. 63 mln poszły na urzędników, jeszcze będą teraz podwyżki. Zobaczcie sobie fundusze jakie mają inni. Strzelno, Witkowo, Kłecko, z okolicy i dalej, to wyjdzie jak gmina marnuje pieniądze mając więcej od innych, ta kasa ginie. Jakie inwestycje u nas, a jakie środki mają inni. Żal patrzeć na to miasto.

 5. No widać że za nic robienie przebywanie na chorobowym mozna se podnieść wynagrodzenie fajnie takiego to zaraz wywalić na zbity ryj wraz z tak cała zgraja nie robow z gminy

 6. No to do cholery my bedziemy placic wiecej za smieci a gdzie deklaracje i pojemniki przy domach ludzie wogole nie maja podpisanych umow na wywoz i my mamy za nich placic brak slow na te wasze rzady do roboty sie wezcie i skontrolujcie ile ludzi mieszka w danym domu i ile placa i czy wogole placa czy to tak trudno sprawdzic BURMISTRZU I RADO

 7. Teraz mieszkańcy będą musieli płacić dużo wyższe podatki nie otrzymując nic w zamian. Lepiej przejść na patologie aby nie płacić na takie osoby.

 8. Dobre na chodniki i wysepki to pieniedzy nie bylo zeby powiatowi dorzucic ale na podwyzki sobie tak super rzadzicie ciekawe skad sie na podwyzki wziela kasa widocznie dobrze skarbnik karkuluje ano podwyzki smieci my wam dolozymy super rzady taki to pozyje kiedy wreszcie te wybory beda i wielki czas na zmiany i to porzadne

 9. Za te trafione inwestycje, poświęcenie, ciężka pracę my urzędnicy powinniśmy zarabiać dużo więcej. Burmistrzowi również się należy, dobrze kieruje ludźmi, dobiera pracowników. W czasie pandemi jest ciężko.

 10. Ja bym wygasił pisowską sektę i wszystko będzie normalnie , tych podwyżek nie można znieść.paliwo ,prad, energia pożyczki -s kta normalnie sekta

  • Wygaś PiS dopuść do władzy peło i czaskoskigu ,dopiero zobaczysz co jesteś dla nich wart.Na kolanach będziesz przepraszać tą pisowski sekte ,, za to co teraz pier..lisz i marzyć żeby było jak teraz jest .

  • Brawo p. Nitka przegłosować dla siebie 2 147,00 zł najwyższą możliwą kwotę podwyżki dla radnych. Ręce same składają się do oklasków. Chociaż by Pan się wstrzymał , ale kto bogatemu zabroni ?

   • To teraz poczekajmy na wysyp kandydatów i wyścig do mandatów radnego i urzędu burmistrza w kolejnych wyborach! Zapowiada się długa i ciekawa lista niekompetencji i ambicji…

 11. Żona ma się dobrze nie dawno dostała nagrodę od burmistrza 4 500,00 zł , i kółko się zamyka.
  „Ty mi ją Tobie”

 12. Na premie lub dodatek dla pracowników niepedagogicznych nie ma. Skoro gmina cienko przedzie …to dlaczego dla nich jest . Żenada i wstyd dla burmistrza jak przyjmie ta podwyżkę.

 13. Proponuję wyjść na ulicę przed urząd miasta i sprzeciwić się podwyżka i segregacji sanitarnej. Tylko presja ma sens.

 14. A czytać ze zrozumieniem to żaden komentujący nie potrafi. Te podwyżki są narzucone ustawą i radni chcąc nie chcąc musieli je przyjąć bo tak mówi znowelizowana ustawa. I tak dobrze że radni przegłosowali najniższy możliwy wariant.

   • Przecież przepisy tylko określiły górną granicę,mogły więc one pozostać na dotychczasowym poziomie czyli 800 zł i 1300 dla przewodniczącego a co uczynili,to zwykła obłuda,urząd czyli burmistrz przygotował maksymalną stawkę dla Nitki i wszystko gra a w budżecie nie ma na nic środków,czy się nie wstydzicie z takiego postępowania

  • Co ty pleciesz,jeżeli przewodniczący rady w gminie do 15.ooo mieszkańców przyjmuje kwotę na maksa to o czym to świadczy,to nie mógł mieć przyznane mniej,czy nie wstydzicie sie ustalać takich wysokości?burmistrz i przewodniczacy rady to super duet,p.Nitka z jakim programem szedłeś do wyborów?

 15. Pozdrowienia dla wszystkich bardzo odważnych mieszkańców tego miasta, którzy od lat tylko potrafią pisać na tym portalu z anonima i wylewać swoje wielkie żale, bo niestety nie obdarzono ich wystarczającą odwagą, żeby się podpisać. 🙂

 16. Sukcesy burmistrza: nietrafione inwestycje, brzydkie miasto z fatalnym ulicami, brak bezpieczeństwa w postaci braku chodników, wyprzedaż majątku, podwyżki cen, brak szacunku w powiecie, nieudolność z inwestorami, dobre pokazanie się na festynie i z kolegami w świetlicy oraz jest dobrym pracodawcą dla wielu.

 17. Radni za co takie podwyżki, co oni robi obradują nad czym, gdzie zabalowac czy jak. A i tak to pewnie za gminne. Masakra, gdyby mieli chodź trochę honoru to by odmówili sobie podwyżek ale dają co tam bierzemy i jeszcze sami sobie zagłosowaliśmy. Brawo Gmina

  • Idźmy tam gdzie będzie sesja może się opamiętają,p.Nitka mówisz że trudny budżet a chcesz maksymalną dietę,jesteś skończony i mało wiarygodny już dla nas

 18. Jedyne co możecie to ponarzekać sobie tylko na forum, bo z dostępnością podstawowych informacji, np. Komisji wczorajszych o których mowa to na stronie gminy nie znajdziesz. Może redakcja po instruuje gdzie szukać tej ciekawej wiedzy?

 19. Nie narzekajcie malkontenci. Burmistrz to pracuś niesamowity. Zna się na zarządzaniu jak mało kto (trudno znaleźć takiego drugiego specjalistę od…niczego poza sprawnym wreczaniem pucharów). Ma zgrany team ( a raczej team spirit). Jest dostępny (żadnej imprezy nie przepuści). Podwyżka oczywiście się należy. Bez dyskusji. Ktoś ma wątpliwości?

  • Tez tak sadze. Te pasy malowane w grudniu, te remonty chodnika dobrego, tez pozostawienie tych złych bez zmian. Ta były mądre i dobre decyzje. Im się to po prostu należy. Za ten trud. Jestem szczęśliwy ze mogę zapłacić więcej za podatki by nasi rządzący trzemesznem mogli mieć więcej za takie świetne rządzenie.

 20. Teb, kto przygotował ten projekt dotyczący podwyżki diet radnych zrobił im niedźwiedzią przysługę. Z, artykułu wynika ze nie trzeba było uchwalać np. Maksymalnej diety dla przewodniczącego Rady. Ktoś jednak ten projekt przygotował.
  Tak swoją drogą to ta dieta przewidniczacego pokrywa się prawie będzie z nanjnizszaa krajowym wynagrodzeniem za prace. Jaki zatem jest zakres odpowiedzialności tej funkcji. Przecież jak dostaje się pieniądze to chyba za coś. Czy to się nazywa dieta czy wynagrodzenie nieważne. Jest to przecież przelew na konto.

  • Przecież jakie zadania spoczywają na przewodniczącym rady określa ustawa, on nie ma żadnych władczych kompetencji ma zwołać sesję i ją merytorycznie i rzeczowo prowadzić ,natomiast jak chce uczestniczyć z burmistrzem w piknikach ,festynach itp. to jest jego własna wola i tyle.Jego działania władcze są zerowe i nie mają żadnych umocowań prawnych , to rada jest organem kolegialnym , więc czemu maksymalna dieta jaknp przewodniczącego rady Krakowa.A ponoć burmistrz i radni zapytują czy starczy na węgiel dla szkół.Panowie obnażyliscie się wszyscy i widać jakie są intencje

 21. Po co w gminie siedzi tyle osób? Redaktorze czy można zrobić taki artykuł który przedstawiłby nam mieszkańcom kto pracuje, czym się zajmuje, co w konkretnym roku dany dział zrobił na plus? Takie sprawozdanie dla mieszkańców? To nie jest prywatny folwark, to są publiczne miejsca pracy, płacimy podatki, chcemy wiedzieć co uczyniono w samym roku, konkretne działy konkretne osoby. Myśle ze chętnie pochwala się osiągnięciami ……?

  • Wystarczy się obejrzeć dookoła i widać – brak szacunku do siebie i innych, ignorancja, lekceważenie. Maseczki? Najczęściej brak, często poniżej nosa, nawet ust. Dezynfekcja? Skądże znowu, bardzo rzadko. Dystans? Raczej chamskie ocieranie się, przepychanki. Tymczasem nadchodzi kolejny wariant, tym razem z południowej Afryki.

 22. Tak apropo podwyżek w Polsce inflacja jest na poziomie 7% a nie 50%. Pan przewodniczący rady tnie koszty na inwestycje,oszczędza bo kasa pusta zero imprez dla społeczeństwa a tu nagle znalazły się pieniądze na podwyżki diet. Oczywiście znajdą je u podatnika bo tam najlepiej je szukać przez podwyżkę opłat za śmieci i podatek od gruntów rolnych.

 23. https://www.powiat-gniezno.pl/pl/komunikaty/5513
  Jutro na sesji powiatu w Gnieźnie będzie procedowana uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż działki zabudowanej położonej w Trzemesznie przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3, przeznaczonej do zbycia w trybie przetargu ustnego nieograniczonego.
  Czy to są te „preferencyjne” warunki nabycia nieruchomości po likwidacji Domu Dziecka dla Gminy Trzemeszno?
  Czy Gmina wystartuje do przetargu?
  Czy może Burmistrz, który będzie teraz miał około 15 tysi brutto na miesiąc wystartuje do niego jako osoba prywatna?

 24. Dzisiejsza sesja pokazała co ta rada jest warta,najgorsza dla społeczeństwa od 1990 r, obawy czy będą pieniądze na węgiel do szkół a ta eekipa funduje sobie podwyżki,nitka blisko 10o % radni 50%,burmistrz teraz 15 tys zł za co ?

 25. Skąd p.Panie Piechowiak wytrzasnął tych ludzi z p. Nitką , p.Buzałową ,Kołodziejczakiem, Laskowską i zdaje się p. Nawrockim ? Właśnie pokazali jaką są „inicjatywą naprawczą” naprawili swoje finanse. Taką żeś nas pan panie Piechowiak opozycją obdarzył . Nie wiem czy śmiać się czy płakać ?

 26. Czyli dwóch radnych widzi co się w mieście dzieje, jeden już prawie widzi, a reszta klepie się wzajemnie po plecach i dzieli naszą kasę wśród siebie. No bo po co inwestować dla wszystkich mieszkańców, jak ta kasa należy sie im, wybrańcom. Krew się gotuje…..

 27. Dawać podwyżki niech mają a potem będą oszczędzać na oświetleniu ulic ciemno jak i jak kogoś potrącisz to będzie nasza wina bo oni oszczędzają .

 28. To towarzystwo jeszcze poza tym nie ma wstydu i poczucia czgokolwiek,dla siebie podwyżki ,marudzenie i narzekanie że nie ma finansów w kasie gminy i podwyżki za odpady również a remondis znów jak ogłoszą przetarg na ostatnią chwilę to taką przedłoży ofertę ze i tak zabraknie i szybko sesja i dokładanie pieniedzy ta wasza niemoc a p Nitka i prowadzenie sesji dzisiaj i wymiana wypowiedzi z Panem Lipińskim jako jedynym w tej radzie który ma odwagę podnosić trudne tematy ,kieruje konkretną interpelacje,to co robi Nitka ,wygłasza jakąś paplaninę i własne oceny ,zapomina że jego rolą jest sprawne prowadzenie sesji,całkowita porażka tego człowieka,kogo my wybraliśmy

 29. A gdzie cichuteńko siedzący Daniel Bisikiewicz ? Też podniósł łapkę za podwyżkami diet dla dobra mieszkańców czy swojego ? Ciekawe co będzie teraz opowiadał ludziom na ulicy ?

  • Będzie mówił tak jak po domach kolędował w 2018 r że gmina jest w super kondycji zadłużenie żadne to tylko obligacje.To błyskotliwe rozumowanie a wczoraj na sesji podkreślił swoją misję że do końca kadencji wyprowadzi szambiarki z miasta.To jakaś kpina i drwina.Jeżeli uznaje że coś jest niszczone czyli drogi to działa się odwrotnie a nie 5 lat .Ni e wyraził sprzeciwu że nieteraz podwyżki diet dla radnych bo najpierw trzeba rozwiązać trudne sprawy budżetu, jeżeli brakuje na węgiel to co jest najważniejsze.Dla mnie to taki radny jest przekreślony, niech on tylko się pojawi w 2023 r to wspólnie z sąsiadami wiemy już teraz jak postąpić

   • ten to jest buzia – panie radny mowie to publicznie bo juz mam pana stekania dosc niech mnie pan nie zaczepia na ulicy i nie opowiada na kolegow radnych i na burmistrza – mnie to nie interesuje !!! nie napisze ktory to radny tak robi ale prosze wiecej tak nie robic
    Swego czasu juz sie nasluchalem takich opowiesci od inksenta

 30. Chcieliście mieć wieczną imprezę więc teraz śpijamy te nawarzone przez Was piwo. To nie kto inny wybrał na burmistrza jak Wy, drodzy sąsiedzi! Nic się nie zmieni jeśli większość to zwolennicy cwaniactwa, nieróbstwa i ściemniania.

  • Słuszna konstatacja. Jak można było spodziewać się dobrego zarządzania po Krzysztofie? I czy kogokolwiek cokolwiek nauczy ta lekcja? Łatwo kogoś na stołek wynieść, tylko jak trudno się go potem pozbyć i jak dramatyczne konsekwencje to przynosi i to przez długie lata.

 31. Uchwała o sprzedaży działki, na której są budynki po domu dziecka została uchwalona.
  Niedługo przetarg nieograniczony.
  Z czym wystartuje gmina Trzemeszno?
  Tyle są warte obietnice Platformy?
  Na niedawnej sesji zapewnienia o tym, że Gmina będzie miała pierwszeństwo i co?
  Porobieni jak zawsze.
  Ponadto już działka, na której było boisko przy tymże domu dziecka już po przetargu.
  Ciekawe kto nabył.
  Jakieś typy?

  • A radni Środy Wielkopolskiej zrezygnowali z podwyżek diet i pozostawili je na nie zmienionym poziomie ze względu na trudną sytuację budżetową. W ustawie nie ma obowiązku podwyżek diet dla radnych. Reszta bez komentarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj