Strona główna Różne „Podłe” pytania radnego

„Podłe” pytania radnego

6974
58

„Podłością” nazwał burmistrz Krzysztof Dereziński wniosek radnego Piotra Lewandowskiego na temat bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowania ulicy Foluskiej z drogą krajową nr 15. Takie sformułowanie znalazło się w oficjalnej odpowiedzi kierowanej na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej, dotyczącej interpelacji i wniosków radnych składanych na sesji 28 października.

Postanowiliśmy zgłębić ten temat, aby dowiedzieć się, na czym polegała ta podłość.

Na czerwcowej sesji RM P. Lewandowski wnioskował o oświetlenie wspomnianego przejścia. Uzasadniał to słabą widocznością po zmierzchu, znacznym ruchem pieszych, a także zdarzającymi się tam wypadkami. 28 października rano doszło w tym miejscu do kolejnego, tym razem bardzo tragicznego, śmiertelnego wypadku. Ofiarą był pieszy przechodzący po pasach.

W tym samym dniu odbywała się kolejna sesja RM. Wówczas to P. Lewandowski przypomniał swój wniosek. Nawiązując do porannego wypadku zapytał burmistrza: „czy zawsze coś musi się wydarzyć, żeby coś osiągnąć?”.

W pisemnej odpowiedzi burmistrz poinformował, że czerwcowy wniosek radnego został przesłany do poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Odpowiedź nadeszła w sierpniu, a radny został z nią zapoznany. K. Dereziński poinformował też, że wniosek radnego z sesji październikowej ponownie został przesłany do GDDKiA. Zauważył przy tym, iż zarządcą drogi nr 15 jest GDDKiA i to ona decyduje o postawieniu tam znaków czy oświetlenia.

Jak dodał, czuje się zbulwersowany pytaniem radnego. „Wykorzystanie ludzkiej tragedii, której jako burmistrz nie czuję się winny, jest według mnie podłe” – napisał K. Dereziński.

Zniesmaczony takim tonem informacji P. Lewandowski wrócił do tematu na odbywającej się dziś sesji. Chciał upewnić się kto jest jej autorem – burmistrz czy jego zastępca. Burmistrz potwierdził, że to on odpowiadał radnemu, stwierdził też, iż podtrzymuje to co napisał, a pytanie radnego odebrał jako zarzucanie mu winy za spowodowany wypadek.

Czytając sierpniowe pismo GDDKiA można zauważyć, że burmistrz mija się jednak z prawdą. Zastępca dyrektora oddziału Maciej Kupka informuje, iż zarządca drogi nie widzi możliwości zamontowania sygnalizacji świetlnej. Zamierza jednak zamontować aktywne znaki D-6 na wysięgniku. Jednocześnie dyrektor zauważa, że montaż oświetlenia ulicznego „dedykowanego dla przejść dla pieszych” z pewnością poprawiłby postrzeganie zarówno samego przejścia, jak i znajdujących się na nim pieszych. Leży to jednak – zgodnie z zapisami prawa energetycznego – w gestii gminy.

W tym miejscu trudno powstrzymać się od komentarza. Jak wynika z odpowiedzi GDDKiA, burmistrz był jak najbardziej odpowiednim adresatem wniosku. Zamiast więc – nie po raz pierwszy – dawać się ponosić emocjom, mógł z uwagą przeczytać pismo zarządcy drogi. Zamontowanie jednej lampy, w naprawdę niebezpiecznym miejscu, budżetu samorządu raczej by nie zrujnowało. Zamiast tego, ponownie wysłano ten sam wniosek do GDDKiA. Jaka będzie odpowiedź, nietrudno się domyślić.

Odsłuchaliśmy kilkakrotnie wypowiedź P. Lewandowskiego. W którym momencie jest ona podła, lub obwiniająca burmistrza za wypadek, nadal nie wiemy.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

58 KOMENTARZE

 1. Ludzie to wszyscy by chcieli przy przejsciach oswietlenie a co maja powiedziec mieszkancy Rudek od krzyza ani oswietlenia ani chodnika ani przejsc dla pieszych i sprawdzccie ile tam aut sie przemieszcza wanny za wannami ze zwirem i z odpadami i z drzewem to jest dopiero nibezpieczenstwo do czasu az kogos przejada gdzie ci piesi maja uciekac do rowu Burmistrzu i mamy radnego i nic w tym temacie nie robi czy mamy czekac na kampanie wyborcza czy az dojdzie do wypadku

   • Tak to prawda ten radny i jego niektóre wypowiedzi na forum publicznym świadczą nie najlepiej o jego przygotowaniu do pełnienia funkcji radnego no ale cóż co innego chodzić i coś mówić a co innego wziąść odpowiedzialność za ważne i trudne sprawy dla mieszkańców wypowiedzi warto odsłuchać i zgłaszane wnioski „inowacyjne , dobrze że możemy to śledzić, również na komisjach.Warto to sobie póżniej przypomnieć jak będzie biegał po głosy wyborców

    • My jesteśmy dumni z Pana Piotra, który nas dobrze reprezentuje w radzie. W następnych wyborach całą rodziną również zagłosujemy na niego. Natomiast na obecnego burmistrza już nigdy nie oddamy głosu. To co robi i jak się zachowuje to szkoda komentować. Wstyd tylko.

  • Aha, wujt silny jest i raczej wszystko przyjmie na klatę. Jakby co to ma poparcie w ROPS-ie. Bolek i Lolek mieli jeden wspólny mianownik „WW”. Dariusz i Krzysztof też mają – „DK-15”. Jedziemy. ..

 2. Obserwator…. Ale co Ty porównujesz?!Droga krajowa(kilka tys aut na dobę) z drogą gdzies tam na wiosce .Zarty chyba sobie robisZ.

  • Na drodze krajowej radze uwazac pieszym bo pedza jakby samolot mieli w.d..niestety pasy oswietlenia nic nie daja czlowieka przejada a mowia ze myslalem ze to pies i jada dalej wszystko ginie pod kolami ludzie psy koty jeze sarny itd a mozna tylko zwolni teren zabudowany kierowcy chyba juz zapomnieli zreszta co sie dziwic jesli na swietle czerwonym sobie jada to juz to wola karac na maksa trzeba doda ze piesi niekiedy tez wchodza na pasy nie patrzac czy auto jedzie

 3. Wioska przelotowa z kazdej strony zapraszamy kolo krzyza i przeliczyc ile dziennie przemieszcza sie aut to ci sie oczy otworza nie mowiac o progu zwalniajacym mysla ze to autostrada […] do dechy ile sie da

  • Burmistrz ma rację…na przejściach należy uważać…czekać nawet pięć minut aż będzie czysto na drodze nie myśleć że mam pierwszeństwo…samochód to nie zaprzęg konny nie zatrzyma się zaraz…jak komuś życie nie miłe niech wchodzi na pasy…loteria to taka gra…

     • Przeczytaj jeszcze raz pierwsze zdanie to się dowiesz. Nie wiem czy burmistrz tak powiedział czy nie ale nie zmienia to faktu,że tak właśnie jest – pieszy przed przejsiem też musi uważać. Jeśli chcesz temu zaprzeczyć to nawołuj, żeby piesi nie uważali przed przejściem a napewno zyskasz przychylność. Co do przydupasa to wiedz, że burmistrz mnie nie zna a ja nie czerpię od niego jakichkolwiek korzyści. Natomiast niezaprzeczam i nie sprzeciwiam sie komukolwiek tylko dlatego, że go nie lubię a wprost przeciwnie – potrafię mu nawet przyznać rację jeśli rzeczywiście ma rację.

 4. Każdy dorosły człowiek POWINIEN WIEDZIEĆ ze ODBLASKI RATUJA ŻYCIE!!!Ja jako mama od małego tlumacze to moim dziecia…nie raz nie dwa bylo tak ze hamowałam przed wlasnie tego typu przejściem…bo Panowie śli do pracy w czarnych kurtkach i słuchawkach w uszach…To my jesteśmy kowalami własnego losu…ODBLASKI to tak mało kosztuje a ZYCIE RATUJE!!!

  • Zgadzam się z tym Sam jeżdżąc rowerem ubieram kurtkę lub koszulkę w tzw. rażących kolorach Wiem z doświadczenia jak bardzo jest wtedy człowiek widoczny z bardzo dużej odległości Robię to dla WŁASNEGO BEZPIECZEŃSTWA w myśl zasady WIDZIEĆ I BYĆ WIDZIANYM Nie raz i nie dwa widziałem ludzi idących po drodze gdzieś tam gdzie brakuje chodnika ubranych w jakieś tam ciemne kurteczki Wtedy nadjeżdżający w samochodzie kierowca widzi takich baranów w ostatnim momencie i ma dosłownie parę sekund na decyzje co robić gdy jeszcze z naprzeciwka jedzie inny samochód Jakieś tam odblaski czy kamizelki odblaskowe kosztują niewiele a często ratują życie

   • Kierowca tira jadący z nieprzepisową prędkością w dodatku z nieprzepisowo załadowaną ponad miarę naczepą zapewne zauważy odblask i zapewne wyhamuje.

 5. Czytać pisma należy ze zrozumieniem p . Burmistrzu. Kompromitacja nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia, ale z tego już słyniemy nie tylko w powiecie.

 6. Miała być ścieżka wzdłuż dk15 ale pewnie gmina olała temat nik nie przypilnował i temat upadł jak widać. Kiedy powstaną chodniki do Zielenia, Miast, Rudek? Ktoś działa o fundusze na poprawę bezpieczeństwa? Drogi to porażka. Jakoś Witkowo potrafi przycisnąć powiat i mają chodniki, fundusze zewnętrzne.

 7. ciężko postawić oświetlenia na tym przejściu rok i temu i w tym roku też oszczędzali na oświetleniu ul 22 Stycznia 8 następnym razem będę wstawiać filmiki na temat bezpieczeństwa w Trzemesznie chcecie taki kanał radni.

 8. Panie no ale jak on mogl tak podle no jak mogl ja sie pytam –

  a tak powaznie to smiac sie czy juz sie martwic ?? mimo ze juz tam nie mieszkam to zal patrzec jak ta gmina upada Smietnisko z gminy robia, scieki zwoza , smieci po lasach, gdzie by rowerm nie pojechac to odpady albo z izop. albo welny na rudkach sie kulaja albo na swietym wzorowa rekultywacja swiecaca przykladem ksiazkowym, jezioro brudne – brak srodkow unijnych jesli mieszkancy tego chcieli to ok gromkie brawa dla radnych i burmistrzow

  • To kto powoduje ten upadek gminy? Burmistrz? Chyba nie ma tyle swoich śmieci aby porozwozić do lasów, w których widziałeś je Ty. Twoje zarzuty to paranoja. Tzw. społeczeństwo w swojej masie degraduje środowisko a nie pojedynczy burmistrz .

 9. Brawo p.Piotrze .Dla mnie to jest normalne zadanie pytania.A burmistrz zachowuje się jak c……. panna.
  Pan Bóg odebrał mi kiedyś rozum i na Niego głosowałem.Przepraszam.

  • pokuta synu pokuta o chlebie i wodzie przez tydzień cały a jak chcesz zamiennie suchary moga byc.
   Bij sie synu w pierś tylko zebys nie skonczyl jak ci z 1 maja w kamienicy wiec ostroznie
   Idz i nie grzesz WINcyj !

 10. Dlaczego burmistrz nie operuje konkretami skoro zastepca dyrekcji dróg wyrażnie wskazuje że jeżeli doświetlenie przejścia dla pieszych to już w gestii gminy, czy to nie jest mijanie się z prawdą jak pisze p redaktor, dobrze że są niektórzy radni , wśród nich Pan Piotr Lewandowski który zadał wcześniej konkretne pytanie , złożył wniosek aby bezpieczeństwo ludzi było najważniejsze a zobaczcie jak reaguje burmistrz,wnioski o doświetlenie także innych przejść dla pieszych składali radni już prawie dwa lata temu i co z tego sobie robi burmistrz? to skandaliczne.Warto odsłuchać sesję to co przedstawia odnośnie remondisu to nie mieści się w głowie.Panie burmistrzu to czy nie ty przedkładałeś projekty uchwał i nie kancelaria prawna zapewniała że wszystko jest super, kto jest autorem takiego sposobu rozwiązania przekształcenia zakładu budżetowego, czy nie czasami też ta sama kancelaria ? wspólnie z kancelaria odpowiadasz za taką umowę jak było można zawierać taką umowę , jak się czyta wnioski komisji z poprzedniej kadencji które odczytał p. Kacper Lipiński na sesji sierpniowej podczas wotum zaufania to każdego przecietnego mieszkańca powala skala zaniechania działań które zabezpieczałyby podstawowy interes gminy i naszych mieszkańców oraz wpływ na ponoszenie kosztów tego wszystkiego, radni tamtej kadencji glosowali , wiemy jak i w jakich okolicznościach,skoro tylu radnych miało duzo obaw to dlaczego nie dano sobie czasu aby to zgłębić, wyjaśnić, przecież cała gospodarka wodno ściekowa to najważniejsza i złożona gałąż gospodarki finansowej w gminie, na szybko komisja i zaraz podejmowanie tak strategicznych uchwał a teraz obecnych radnych łącznie z przewodniczącym próbuje się wciagnąć w coś co nie są wstanie tego bagna rozwiazać a p. burmistrz po czasie przerzuci na radę i będzie opowiadał chciałem szukałem rozwiązania, spotkania i spotkania z którego będzie zwykła paplanina i zero konkretów.Radni w jakim kierunku zmierzacie , obudżcie się!!!!!!

  • Jest w radzie radny koperski kt ochoczo podnosił rękę za remondisem podobnie jak teraz za podnoszeniem podatków. Nadal nam nie wytłumaczył dlaczego zafundował nam z resztą rady taki wspaniały interes prowadzony na majątku gminu. Może w końcu zacznie mówić a nie milczy. W innych tematach zabiera głos a tutaj cisza. Czas zacząć traktować społeczeństwo poważnie . Ja po takim głosowaniu już nigdy więcej bym na jego miejscu nie startowała. Więc dlaczego ciągle siedzi w radzie to pytanie zdaje się być retorycznym. Odpowiedz chyba wszyscy znamy.

 11. Kiedy zwolnienia ? Mniejsza biurokracja w urzędzie? Byłaby kasa na takie inwestycje. Patrz inni be Vive burmistrza Strzelno 10 mln na inwestycje, Witkowo 7,5mln a Trzemeszno może 1, to przepaść.

  • To po co w inwestycjach tyle ludzi pobiera wypłaty, są i inne etaty do likwidacji. nie ma żadnych efektów.
   Ale audyt tego nie widział.

 12. Ja pierd… Ciemność, widzę ciemność. Wiadomo, ze to leży w gesti gminy. Po co coś robić lepiej postawić place zabaw z reklama PZU nivea i tak dalej. Mamy średniowiecze w tym kozim mieście.

  • Wszyscy wiemy, że burmistrz korzysta z asystenta. Pani wice burmistrz bąka cosik o asystencie osoby niepełnosprawnej „na poprzednim posiedzeniu rady”. Czyżby burmistrz korzystał z dwóch asystentów? Czy pan wice burmistrz nieposiada zbyt dużo obowiązków? Otóż państwo burmistrz proszę dziesiątego grudnia oddelegować jednego z asystentów do mnie – potrzebuję złożyć wizytę w urzędzie. Wykorzystujesz pan panie burmistrzu na ten cel śroki publiczne, których żałujesz mojej osobie. Pański asystent z innych środków winien być zatrudniony. Połowę składki zus kosztowałby tylko gminę. Wystarczyłaby tylko jedna dodatkowa taelka w arkuszu księgowego.

 13. PIESI WIĘCEJ ROZSĄDKU,WIĘCEJ UWAGI,BEZ TELEFONÓW NA PRZEJŚCIACH,BEZ POŚPIECHU…DALEJ ZAJDZIECIE,DŁUŻEJ POŹYJECIE…ALE MYŚLCIE WIĘCEJ NIE SZUKAJCIE WINNYCH…BĄDŹCIE ODROBINĘ MĄDRZEJSI…NIE SZUKAJCIE WINNYCH…BEZ ZDROWEGO ROZSĄDKU TO NAWET SŁOŃCE PRZEZ CAŁĄ DOBĘ NIE POMOŻE…CZYŻ NIE PRAWDA ???

 14. Dzień dobry,
  jak ktoś kiedyś mądrze zauważył: nie ma głupich pytań, mogą być tylko niemądre odpowiedzi.
  Ta- Pana Burmistrza- właśnie do takiej kategorii należy…
  Emocje są dobre na meczu. Na posiedzeniu RM są nie tylko niedopuszczalne, ale i- w kontekście cytowanej odpowiedzi GDDKiA- kompromitujące, bo po prostu mają zatuszować niekompetencję i bezczynność rządzących…
  Jak długo jeszcze Radni będą zwlekać z przyjęciem wniosku o referendum?
  Pozdrawiam
  TDi

  • Panie Tomaszu , z tym pytaniem to bezposrednio dp p. Nitki bo my nie wiemy w co gra Pan przewodniczący zamiast przygotować projekt uchwały pod obrady Sesji to on jakoś dziwacznie formułuje wniosek z zapytaniem czy radni chcą aby taką uchwałe przygotować, o czym to świadczy, czy to jest gra z burmistrzem ? okropieństwo i nieporadność

 15. Być może należy coś zrobić z tym faktem, chociażby dla uspokojenia sumienia, lecz należy zdawać sobie sprawę, iż nic nie zastąpi zdrowego rozsądku wśród pieszych. Wielokrotnie na tym portalu było pisane, że chodzą jak święte krowy, nieprzejmując się niczym. O ile kierowca może nie widzieć pieszego w nocy, który nie ma odblasków, o tyle pieszy widzi i słyszy nadjeżdzający samochód i wcale nie musi iść dalej tylko może się zatrzymać a nawet zejśc z drogi.

 16. Wielki problem oświetlić to przejście !!! Od dawna już był poruszany ten temat. Ale jak widać mają to w d… jak i dyziu tak i cała reszta. […] banda nierobów. Ludzie giną a oni sobie przepychanki robią !!!

 17. Witam sprawa przejścia na krajowej 15 gdzie co chwilę kolizje drogowe w miejscowości Cytrynowo dzieci mają obawę poruszać się brak dojścia do przystanków autobusowych i auta poruszające się z prędkością nie odpowiednią do ograniczeń pozdrawia. ps tylko czekać na tragedię

 18. Trzeba zrezygnować z wielu niepotrzebnych rzeczy aby do czegoś dość! Wydaje mi się że można porównać gospodarkę we własnym budżecie z gospodarką w budżecie miejskim (powiatowym, wojewódzkim itd.). Jeżeli mam dużo – nie liczę się z wieloma. Tu musi nastąpić weryfikacja – trzeba spojrzeć z poziomu TEGO, który ma mało (np. na leki)! Pozdrawiam!

 19. Oświetlenie… jeszcze raz zaapeluję do bezradnych i niekompetentnych na stołkach – czy wam nie wstyd?! Proszę się przejść (podkreślam – przejść) po mieście, zajrzeć tez do wiosek gminy i rozejrzeć w górę po lampach! Ile z nich nie świeci od dawna już wcale? Ile zapala się i gaśnie? Ile miga w rytmie disco polo? Czy wam nie wstyd sięgać co miesiąc do publicznej kasy i brać ochoczo wynagrodzenia i diety?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj