Strona główna Różne Nocki i gacki zamieszkały w lodowni

Nocki i gacki zamieszkały w lodowni

9318
11

Od 2015 roku właścicielem trzemeszeńskiego, zabytkowego browaru jest spółka „Browar Fortuna” z Miłosławia. Inwestor planuje w pierwszej kolejności wyremontować lodownię i tam uruchomić produkcję piwa.

Po rozpoczęciu prac napotkano jednak na spory problem. Nieużytkowany przez wiele lat obiekt okazał się bardzo przyjazny dla nietoperzy, które zamieszkały w nim w znacznej liczbie (ok. 130). To z pewnością niemała ciekawostka przyrodnicza, a jednocześnie wyzwanie dla inwestora. Te latające ssaki podlegają bowiem ochronie.

Aby pogodzić interes firmy z przepisami ochrony przyrody nawiązano kontakt ze specjalistami z dziedziny chiropterologii (chiroptera to po łacinie nietoperz, a dokładniej – rękoskrzydłe). Z pomocą w tej kwestii pośpieszyła firma BIOTOPE Usługi Przyrodnicze z Poznania, która założyła monitoring oraz wykonała specjalistyczną ekspertyzę.

Przewiduje się odizolowanie części lodowni na potrzeby siedliska nietoperzy oraz wybudowanie nowego pomieszczenia otaczającego jej mury, które będzie stanowić nowe siedlisko. Oba obiekty, stary i nowy, będą połączone podziemnym tunelem pozwalającym na swobodne przemieszczanie się nietoperzy.

Jak nas poinformował Maciej Łochyński z BIOTOPE Usługi Przyrodnicze, w lodowni zamieszkało 5 gatunków tych zwierząt. Najliczniej – w ponad 90% populacji – reprezentowane są nocek natterera i nocek rudy. Spotkać można też gacka brunatnego, nocka dużego i nocka wąsatka.

Prezes Browaru Fortuna Krzysztof Panek poinformował nas, że uruchomienie produkcji piwa planowane jest na koniec 2021 roku. Pierwsza linia służąca do produkcji tego napoju według starych, trzemeszeńskich receptur ma powstać właśnie w lodowni. Na tempo prac ma z pewnością fakt zamieszkania obiektu przez niezwykłych lokatorów. Zgodnie z przepisami, nie wolno ich niepokoić w okresie od 1 października do 30 kwietnia.

Remont i adaptacja głównego budynku browaru ruszą dopiero po uruchomieniu produkcji w lodowni.

11 KOMENTARZE

  1. Budowanie dla nietoperzy innego pomieszczenia i „zmuszenie” ich do zamieszkania w nim akurat oznacze niepokojenie ich. Z całą pewnością produkcja i prace remontowe również nie będą im przeszkadzać. Prawdziwi z was fachowcy!

    • Czasem warto przeczytac 2 razy. Pomalutku i ze zrozumieniem. Ale widocznie w Trzemesznie co drugi to chiropterolog.
      „Przewiduje się odizolowanie części lodowni na potrzeby siedliska nietoperzy oraz wybudowanie nowego pomieszczenia otaczającego jej mury, które będzie stanowić nowe siedlisko. Oba obiekty, stary i nowy, będą połączone podziemnym tunelem pozwalającym na swobodne przemieszczanie się nietoperzy.” Nikt wiec nie będzie ich przeganiał do drugiego pomieszczenia. Będą miały wybór. Prowadzone prace z pewnościa im sie nie spodobaja. Ale jakie inne wyjście? Mogłeś kupic lodownie i wynajmować ją nietoperzom.

      • No i widzisz: niby krytykujesz wypowiedź, którą komentujesz i pragniesz być mądrzejszy i pouczasz odnośnie czytania ze zrozumieniem a sam tego nie potrafisz bo nie zauważasz i/lub nie rozumiesz znaczenia użytego cudzysłowu (w słowie: „zmuszenie”). A na końcu i tak przyznajesz, że: „Prowadzone prace z pewnościa im sie nie spodobaja.” Czyli potwierdzasz to co chciałeś zanegować!

  2. kurat nietoperze sa bardzo cennymi zwierzatkami zjadają bardzo duze ilosci komarow i innych insektow nocnych ktore moga uprzykrzyc zycie ludziom.
    Nielatwo jest przyciagnac nietoperze do jakiegos miejsca a patrzac ze obecnie mamy ocieplenie klimatu komarow bedzie z roku na rok wiecej.

    Nie wiem czy Gmine i Burmistrza stac na opryski przeciw komarom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj