Strona główna Kultura Muzeum Regionalne w nowej siedzibie

Muzeum Regionalne w nowej siedzibie

1731
11

Od wczoraj zbiory Muzeum Regionalnego w Trzemesznie znajdują się w nowej siedzibie. Od godzin przedpołudniowych trwała przeprowadzka eksponatów z pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 1 do budynku po dawnej „zawodówce”. Muzeum znalazło swoje miejsce w lokalu po Szkolnej Izbie Tradycji, ulokowanych z tyłu byłej szkoły.

Podstawą prawną wczorajszych przenosin jest umowa zawarta pomiędzy gminą i Stowarzyszeniem Miłośników Zabytków Historycznych.

Zapisano w niej, że samorząd oddaje stowarzyszeniu do bezpłatnego użytkowania pomieszczenia o łącznej powierzchni 62,51 m., znajdujące się częściowo na parterze i częściowo na piętrze. W celu zapewnienia odpowiednich warunków dla przechowywania zbiorów, zamontowano tymczasowe ogrzewanie elektryczne. Koszty eksploatacyjne ponosić będzie gmina.

Obie strony są zgodne, iż jest to rozwiązanie tymczasowe – należy znaleźć bardziej odpowiednie miejsce dla muzeum. W umowie znalazł się zapis, wyznaczający termin zakończenia użytkowania na 6 listopada 2020 roku ” z intencją zmiany czasu przechowywania zbiorów, tj. do chwili pozyskania siedziby docelowej”.

Takie rozwiązanie prezes A. Leśniewski uważa za mniejsze zło. „Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia z siedzibą muzeum mam prawo sądzić, że to jeszcze długo potrwa” – mówi. Zapewnia jednocześnie, że mimo szczupłości pomieszczeń, stowarzyszenie ma zamiar stworzyć na dole wystawę części zbiorów. Pozostałe będą przechowywane i opracowywane u góry.

W przeprowadzkę zaangażował się Urząd Miejski delegując swoich pracowników i zapewniając transport. Pomagali też uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

11 KOMENTARZE

 1. […] zamiast zostawić zawodówke w spokoju która tam funkcjonowała to kochani urzednicy ja zamkneli i […] a teraz się dzieciaki gnieżdżą w gimnazjum dyzIO podaj się do dymisji bo nic wartosciowego z ciebie nie będzie!!!

 2. Co to ma za sens likwiduje się muzeum o szkole, wprowadza się drugie muzeum?
  W tym momencie pytam się władzom gminy Trzemeszno czemu to ma służyć?

 3. Dzień dobry,

  dziś tylko fakty:

  1) Od 11 lat miastem i gminą rządzi HISTORYK z wykształcenia

  2)Jedenaście lat (!) zajęło Panu Burmistrzowi podjęcie decyzji o przeniesieniu zbiorów z jednej zagrzybionej i zawilgoconej piwnicy do innej , równie żałosnej pakamery.

  3) Jedenaście lat Pan Burmistrz IGNORUJE uchwałę Rady Miasta w sprawie instytucjonalizacji Muzeum Regionalnego.

  pozdrawiam
  TDi

  • Panie „Tomasz Didymos”.Czy pan wie,jak długo u „steru” w naszym Trzemesznie funkcjonuje Mogilnianin,wiceburmistrz Jankowski?Te 11 lat pana Derezińskiego to pikuś!

   • Do „anonima”

    Szanowny Panie-a zadał Pan sobie najprostsze z możliwych pytanie: dlaczego?
    Jak to jest możliwe?
    Odpowiedź jest oczywista:stanowisko wiceburmistrza NIE JEST urzędem wybieralnym.
    Swojego zastępcę POWOŁUJE Burmistrz.
    Zatem odpowiedź na pytanie: kto ponosi odpowiedzialność za Jego działania i zaniechania ,pozostawiam Pańskiej inteligencji…
    Pozdrawiam
    TDi

  • Do żałosnego obrazu należy dodać i to, że burmistrzem jest przez ten czas byly już (na szczęście) nauczyciel… Wszelkie działania burmistrza w kwestii szkolnictwa w Trzemesznie i gminie, to – wg mnie – katastrofa. Przypomnę likwidację czterech działających od wielu lat szkół wiejskich. Szkół, będących przy okazji jedynymi we wsi ośródkami spełniającymi ważne społecznie role w tych mikro-społecznościach. Obiecywane rzekome oszczędności mające sięgnąć 600tys złotych rocznie, okazały się – zgodnie z przewidywaniami i ostrzeżeniami krytyków (wtedy jeszcze) pomysłów burmistrza, ówczesnego wiceburmistrza oraz większości ówczesnych radnych – bzdurą i szybko okazało sie, ze wprowadzona niestety restrukturyzacja przyniosła i przynosi (proszę mnie poprawić jesli sie mylę) dodatkowe koszty i (tego jestem pewien) niepoliczalne straty. Fatalna w skutkach polityka doprowadziła do zdemolowania systemu szkol średnich mających jeszcze dłuższą i jeszcze bardziej zasłużoną historię działalności. Faktyczną likwidację szkoły zawodowej i zdegradowanie, stopniowy upadek liceum. Jest to katastrofa, którą obok równie skandalicznej restrukturyzacji „komunalki” pamiętać będą p.Derezinskiemu przyszli historycy dziejów Trzemeszna.

 4. Nie sądzicie, że w artykule brakuje informacji kiedy Muzeum jest/będzie czynne ?? Bo w innym przypadku możemy mówić o przechowalni/magazynie (czego niestety się obawiam – szczególnie zachęca wejście od podwórka), a nie o obiekcie użyteczności publicznej

  • SMZH dostało w czasowe użytkowanie niewielkie pomieszczenia. Zbiory zostały przetransportowane i sukcesywnie będą zabezpieczane w przestrzeni magazynowej. Chcielibyśmy zrobić choć niewielką wystawę, o ile warunki na to pozwolą. „Muzeum” ma w swoich zbiorach ponad 16,5 tysiąca skatalogowanych eksponatów. Na razie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy”muzeum będzie czynne”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj