Strona główna Kultura Izba Pamięci Narodowej w Niewolnie ma patrona

Izba Pamięci Narodowej w Niewolnie ma patrona

3116
19

Dzisiaj w Niewolnie odbyły się uroczystości gminne, związane z 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Rozpoczęło je złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem poległych w obronie Trzemeszna oraz przy obelisku upamiętniającym pomordowanych mieszkańców Niewolna.

Głównym punktem tegorocznych obchodów było nadanie imienia i odsłonięcie tablicy upamiętniającej Henryka Wrzeszczyńskiego – założyciela Izby Pamięci Narodowej, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych.

Burmistrz Krzysztof Dereziński, w uzasadnieniu do zarządzenia nadającego imię Izbie Tradycji, napisał o H. Wrzeszczyńskim między innymi:

„Jako polski nauczyciel muzyki, został w 1940 roku aresztowany przez Niemców, najpierw w obozie w Szczeglinie, a później w obozach koncentracyjnych w Dachau i Mauthausen – Gusen. Z niewoli powrócił w maju 1945 roku i zaraz z zapałem przystąpił do pracy i działalności społecznej. […] Swoją pasję oraz zamiłowanie do muzyki i śpiewu realizował jako kompozytor i dyrygent Koła Śpiewaczego im. Feliksa Nowowiejskiego w Trzemesznie. […] Dziełem życia Pana Henryka Wrzeszczyńskiego było założenie w 1968 roku Izby Pamięci Narodowej w Niewolnie., której przez wiele lat był opiekunem, dając świadectwo i niosąc przesłanie pamięci o martyrologii narodu polskiego”.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczął wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Prowadziła je Stanisława Szymańska – komendantka Hufca Trzemeszno. Sylwetkę Patrona przybliżyła zebranym jego córka, Krystyna Giemza. Obecni byli – wicestarosta Jerzy Berlik, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Daniel Bisikiewicz, więzień obozu Mauthausen – Gusen, 94 letni Eugeniusz Śliwiński, rodzina Henryka Wrzeszczyńskiego, przedstawiciele muzeum Stutthof w Sztutowie, harcerze, uczniowie i nauczyciele trzemeszeńskich szkół oraz mieszkańcy Niewolna.

Tablicę pamiątkową poświęcił proboszcz trzemeszeńskiej parafii – Piotr Kotowski.

19 KOMENTARZE

 1. Wzruszająca uroczystość. Wg mojej bardzo starszej Babci nazwa tej Izby powinna być taka : Izba Pamięci Narodowej im. Henryka Wrzeszczyńskiego. Patronat nad tym muzeum powinien należeć do trzemeszeńskiego Burmistrza lub Rady Miasta lub może szkoły z dobrze prowadzoną historią albo bogatego zakładu pracy. Bo tam są różne pamiątki!!!!

 2. Maciej doceniam Twoją pracę, ale co z moją propozycją odnośnie przyłączenia wsi do Trzemeszna? Niewolno, Cytrynowo, Rudki, Niewolno.? To praktycznie przedmieścia. Nie wiem jak Wy ale według mnie większe Trzemeszno więcej znaczy…

 3. Nadarzyła się okazja i uznałem, że ktoś z nieco starszych trzemesznian o tym powinien głośno powiedzieć. Przede wszystkim należne są podziękowania i gratulacje autorom pomysłu i osobom którzy doprowadzili do upamiętnienia wielce szanowanego Pana kierownika Henryka Wrzeszczyńskiego. Miałem to szczęście osobiście znać, a córka Jolanta była moją wspaniałą koleżanką z klasy, na moment prowadził też chór szkolny.

  Przeglądając relację z tej uroczystości, jedno zdjęcie wywołało pewną smutną refleksję. Przypomniał mi się taki obraz. Całą uroczystość obserwują tam z góry dawni księża proboszczowie, J. Sarniewicz, W. Wnuk, prof. I. Chojecki oraz kierownik H. Wrzeszczyński, którzy nam przed laty głosili i bronili historii Trzemeszna. Pomyślałem, gdy obserwują dzisiejszego gnieźnieńskiego urzędnika, gospodarza parafii trzemeszeńskiej, jak energicznie macha kropidłem, czy Oni to samo myślą co ja.

  Jeden z biskupów łamanie konstytucji nazwał łajdactwem, a wykreślenie korzeni z historii Trzemeszna, również przywłaszczenie reszty skarbów trzemeszeńskich i zapominanie o ich pierwszym właścicielu, jak to nazwać. Tak, to woła o pomstę, tylko do kogo, gdy w prymasowskim Gnieźnie i Dekalog nie jest uznawany.

  Jestem przekonany, że Pan Henryk Wrzeszczyński nie byłby obojętny wobec tych krzywdzących Trzemeszno zachowań.

 4. Panie Andrzeju dziękuję bardzo za relację z Uroczystości.Jest Pan Wielkim Lokalnym Patriotą Trzemeszna.Ja niestety nie mogłam uczestniczyć w tej rodzinnej uroczystości.Dziękuję Wszystkim , którzy przyczynili się do uczczenia działalności Mojego Kochanego Dziadka.Pozdrawiam serdecznie Mirosława Adamska,

 5. Oby pamięć, nie poszła w niepamięć … Godna uroczystość …

  Panie Andrzeju miło, że dba Pan o pamięć korzeni Trzemeszna, jednocześnie punktując fakt, zabierania nam dwóch stuleci arcyważnych z punktu widzenia całości historii Polski. Niestety Trzemeszno mimo ogromnych możliwości, nie posiada własnej dobrze skoordynowanej polityki historycznej, mimo ogromnych ku temu warunków, wynikających z historii właśnie.

  Polska polityka historyczna odradza się, lata promowania pedagogiku wstydu i plucia na naród, nie przynisoły oczekiwanych rezultatów, z dedykacją dla Szechtera i spółki:

  http://www.wykop.pl/ramka/3921393/niesamowity-film-o-polskim-heroizmie-wspaniala-praca-ipn/

 6. I tego właśnie się boję Panie Macieju, że zamiast historii będziemy mieć teraz politykę historyczną. Czym to się różni od historii bezprzymiotnikowej? Ano tym, że historia po prostu była, wydarzyła sie a polityka historyczna to historia taka, jaką chcemy ją widzieć.
  Z filmu wynika, że Polacy walczyli na zachodzie i pod Monte Casino. Na wschodzie już nie… Boję się nadchodzących czasów…

 7. Panie Histeryku, ma Pan słuszność trzeba jasno rozróżnić politykę historyczną, od historii – to dwie inne kategorie …

  Proszę jednak pamiętać, że wobec Polski i Polaków na arenie międzynarodowej od końcówki XX wieku trwała agresywna polityka szkalowania wartości narodowych, w tym jej relatywizowanie, które było batem na naszą narodową dumę – ten film, oraz szereg innych działań, również obywatelskich jest promykiem dla obrony przed tą fałszywą i niesprawiedliwą kampanią wymierzoną w polski naród …

  Jeśli chodzi o naszą wewnętrzną politykę historyczną kreowaną i kierowaną przez obecnie rządzących to jest ona również bardzo wybiórcza, i używana politycznie – szczególnie chodzi tutaj o walkę z komuną i w nienawiścią wobec wszystkiego co rosyjskie – PIS bardziej nienawidzi Rosji, niż kocha Polskę …

  W tym wszystkim oczywiście trzeba pamiętać o prawdzie historycznej – jako dobru uniwersalnym … Prawdzie, dla prawdy …

 8. Histeryku ! wielu ludzi myśli dokładnie jak Ty.
  Z tej polityki historycznej- MY Naród – możemy sobie i przede wszystkim następnym pokoleniom zrobić niewyobrażalną KRZYWDĘ.

 9. Czuję, że jesteś dobrym człowiekiem. Więc chciałabym rozumieć dobrze o czym piszesz . Piszesz wiele o Polsce ,ale Twoje słowa rozumieją ludzie wykształceni i wyrobieni politycznie i historycznie. A ja jako stara kobieta też bym chciała to rozumieć .
  Napisz więc parę prostych zdań do babć i dziadków, co im też Polska leży na sercu, A nie radzą sobie z rozszyfrowaniem i czytaniem Twoich myśli między wierszami. Pozdrawiam Cię mocno ty nasz znany Trzemesznianinie . Dobrej niedzieli! Lubię Cię.

  • Szanowna Pani,

   niestety ale mam spory problem w wyrażaniu opinii w inny sposób niż ten prezentowany, jednak intuicyjnie wyczuwam, że świetnie Pani rozumie o czym piszę, i dlaczego piszę …

   • Nie masz Macieju intuicji co do mnie , piszesz gmatwając moje myśli, brak mi takiego prostego pisania .
    Nie uczyłam się dokładnie historii, bo uczący bywał łaskaw na lekcje nie przybywać.
    Teraz to się mści ,mam czas ale za mało mam w głowie , by Ciebie Macieju pojąć.
    A właściwie to po co to piszę?
    Możesz mnie zlekceważyć i na tym się zakończy nasz portalowy dialog
    Pozdrawiam.

    • Droga Pani,

     nigdy nikogo nie traktowałem lekceważąco, tym bardziej trudno byłoby uczynić mi wyjątek wobec osoby, która pisze z troską o Polsce …

     Jednak nie do końca wiem jakbym miał Pani pomóc, konkretniej … Ja historii również nie uczyłem się w szkole, tylko z wielu wielu źródeł, zasłanianych kurtyną milczenia …

     Jeśli ma Pani jakieś pytania, proszę się nie krępować, może Pani do mnie napisać tutaj lub drogą email macwon@wp.pl, bo za chwilę zostanę posądzony o zawłaszczanie przestrzeni internetowej na tym portalu … 😉

  • Niech nas Pan Bóg uchroni od ewentualnego takiego posądzenia!
   Polsce dużo potrzebnych takich Maciejów, choć czasem za „polityczną historię”- jak ktoś tu wcześnie użył tego terminu można Pana i kochać i nienawidzić. Wolę to pierwsze, choć żem babcia.

   • Pisząc już do znudzenia Droga Pani – najstarszą ze wszystkich prawd, jest ta, że prawda rodzi nienawiść
    … Dobrej nocy, wszystkim …

 10. Oczywiście, każdy z tych wątków zasługuje na osobną analizę, jako, że autor artykułu, który został zalinkowany także upraszcza, to i ja sobie pozwolę:

  1.Taki wniosek to interpretacja autora artykułu, przecież każdy kto ma trochę wiedzy na temat PRL, wie w jakiej formie było państwem zbrodniczym i kto dokonywał zbrodni na polskiej elicie – bo przecież nie chodziło tylko o tych, którzy ukrywali się w lasach z bronią w ręku. Autor stawia interpretację jako swoje zdanie, by później pisać o fundamentalnym fałszu ?
  2.Tutaj chyba autor czepia się dla zasady, proszę pamiętać o usunięciu Sikorskiego – ja nie wierzę w przypadek jego śmierci, to była osoba, która byłaby w Poczdamie, Teheranie oraz Jałcie, walcząc o szeroką suwerenność dla Polski wśród wielkiej trójki. Straciliśmy krzesło przy tym stole, który dzielił ówczesny świat tworząc nowy porządek polityczno – terytorialny.
  3.Autor przytacza fakty, jednak ten film to pigułka, a nie opracowanie historyczne.
  4.Trudno oszacować, czy Polacy częściej pomagali Żydom, czy częściej ich wydawali: w każdym razie przedstawianie Polaków wyłącznie jako tych, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów, fałszuje historię i jest nieuczciwe – to zdanie dla mnie jest czystym .urwysyństwem idealnie wpisanym w antypolską nagonkę prowadzoną od końcówki XX wieku.
  5.Patrz początek filmu – Polacy pozbawieni jakiekolwiek administracji, gnieceni butami dwóch największych totalitaryzmów, stworzyli własną podziemną organizację przekazując informację na zachód o masowej eksterminacji Żydów askanezyjskich – to chyba subtelna różnica, może stąd ten trafiony tytuł Niezwyciężeni ?
  6.Punkt drugi, brak gen. Sikorskiego, który byłby reprezentował polską rację stanu podczas konferencji pokojowych.
  7.Jeśli produktem eksportowym naszego kraju ma być pospolity konfident, sterowalny prostak z monstrualnym ego, oszust i produkt służby bezpieczeństwa to dziękuje za ta eksport. Każdy ma prawo dobierać sobie autorytety oczywiście sam, gorzej jak promuje się ludzi na autorytety, którzy moralnie nie spełniają ku temu żadnych przesłanek.

  Miło, że autor pochyla się nad wiedzą polskich dzieci, ja wierzę w mądrość nie tyle systemu edukacji, co rodziców, którzy będą budować kręgosłupy moralne dla następnych pokoleń umiejętnie pokazując gdzie jest dobro i prawda, a gdzie fałsz i zakłamanie.

 11. Co też Pan tu wygaduje? Jak babcia dzieli się swoimi przemyśleniami, to odpowiadając jej kilka razy, zaraz musiał Pan okazać zniecierpliwienie i znudzenie ?
  No , to już taki los stetryczałych ludzi, którzy jeszcze chcą cos powiedzieć. Troszeńkę mi przykro.
  A i tak uważam Pana za dobrego, tylko, że…starość jest upierdliwa dla młodych. Rozumięm.
  Stawiam wielokropek…. z nadzieją na jakąś kieeeeedyś rozmowę na Portalu. A poczty i eimeela to ja nie mam, bo i tak za dużo umiem na tym internecie i tyle mi wystarczy.
  Pozdrawiam lekko chłodno. Na razie zamilczę . Jeszcze Pan za mną zatęskni.
  A do Dziadka to odniós się Pan serdecznie.

  • Szanowna Pani Babciu, jeśli tak się mogę zwrócić,

   nie jestem znudzony tym bardziej zniecierpliwiony, a mój wpis nie był na „odczepne”, tylko już kilkukrotnie pisałem na tym portalu, że prawda rodzi nienawiść, chociaż to mi się zarzuca sloganową „mowę nienawiści” …

   Ja tylko droga Pani, czuję lekki dyskomfort jeśli Pani prosi mnie o jakiejś innej jakości wpisy, bym Pani co nie co przybliżył jak rozumiem – bo z taką prośbą się Pani do mnie zwróciła ? Tutaj czuje się bezradny, bo nie mam pojęcia w jakiej formie mógłbym Pani pomóc … Oczywiście, nie pozostanę głuchy na Pani propozycję, lub ewentualne pytania …

   Staram się tylko wyrażać opinię, analizując przeszłość, teraźniejszość, starać się mieć świadomość co może przynieść przyszłość. Piszę na tematy mi bliskie, to wszystko … Starość dla młodych raczej nie jest uciążliwa, to rodzaj skarbnicy informacji, z której należy umiejętnie korzystać …Co samemu udało mi się wielokrotnie zrobić …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj