Strona główna Różne Dożynki gminne w nowej formule

Dożynki gminne w nowej formule

1348
21

Jak powszechnie wiadomo, od tego roku organizacją gminnych dożynek nie zajmuje się Urząd Miasta i Gminy w Trzemesznie, a trzemeszeński Dom Kultury. Z uwagi na rezygnację sołectwa Ostrowite gospodarzem tegorocznego święta plonów będzie sołectwo Kruchowo. Jak nam powiedział dyrektor Domu Kultury Mariusz Zieliński formuła imprezy będzie krótsza i powinna być bardziej atrakcyjna dla mieszkańców.

Program jest „odchudzony” ale zawiera wszystkie najważniejsze rzeczy, które powinny się pojawić. Zostały stałe punkty programu, a więc msza św. razem z poświęceniem wieńców dożynkowych,  korowód, będzie też wprowadzenie wieńców  i  obrzędy dożynkowe tj. obtańcowywanie wieńca,  obrzędy chleba. Skróciliśmy go w czasie, bo 12-godzinna formuła była dość męcząca – objaśnia  dyrektor Mariusz Zieliński. Plac dożynkowy będzie usytuowany w kruchowskim parku pałacowym, a w programie znajdą się także krótki występ artystyczny przygotowane przez tegorocznych gospodarzy. W tym roku na dożynkowej scenie nie wystąpią zespoły z domu kultury Nie robimy tego ze względu na prezentowany poziom artystyczny zespołów, bo można dyskutować czy jest on gorszy czy lepszy, ale dlatego, że występy na dożynkach były już słabo odbierane przez społeczeństwo i obracały się przeciwko nim. Krótsza formuła wymusiła też niejako rezygnację z tych występów. 

Każde sołectwo ma tez możliwość zaprezentowania własnego krótkiego programu, czy to w formie przyśpiewek czy kabaretu. Do samego końca sołectwa mogą zgłaszać chęć zaprezentowania się na dożynkach, ale jest to dobrowolne i nikogo do tego nie przymuszamy. O godzinie 17.00 na scenie dożynkowej zaprezentuje się zespół „NEXT”, znany już z występu na Gali Disco Polo, który wprowadzi uczestników w klimat zabawowy. Około godziny 19.00 po krótkim podsumowaniu na scenie zagości znany też z występów w Trzemesznie zespół „Sami”, który poprowadzi zabawę taneczną.

Z uwagi na możliwości Kruchowa dożynki będą się odbywały w dwóch miejscach. Od mniej więcej godziny 17.00 po drugiej stronie ulicy na terenie przy jeziorze będą przygotowane atrakcje dla dzieci: zjeżdżalnie, dmuchane zamki, a także konkurencje sportowe dla dzieci – ale nie w firmie rywalizacji, tylko w formie rekreacji. W tym roku zrezygnowano z przeprowadzania sportowych konkurencji Wieloboju Sołectw – Nie chcemy na tych dożynkach wprowadzać aspektu rywalizacji, chcemy żeby mieszkańcy wsi mogli spokojnie usiąść, pooglądać i uczestniczyć w całości, nie goniąc gdzieś cały czas.

Dyrektor Domu Kultury podkreśla, że prezentowana w tym roku formuła jest nowa i będzie obserwował, jakie elementy należy w kolejnych latach udoskonalić, aby z roku na rok program dożynek był ciekawszy. Może będzie to występ jakiejś gwiazdy, zobaczymy. Wszystko zależy od możliwości finansowych. Na pewno będziemy się starali żeby z roku na rok święto plonów było coraz lepsze.

Program Dożynek Gminnych w Kruchowie 25 sierpnia 2013 r.:

godz. 14.00 – Msza Św. Dziękczynna
– Kościół pw. Wszystkich Świętych w Kruchowie
Poświęcenie wieńców dożynkowych

godz. 15.20 – Korowód dożynkowy

godz. 15.40-16.40  – Uroczystości obrzędowe święta plonów

godz. 16.40 – Program artystyczny sołectwa Kruchowo

godz. 17.00 – Występ zespołu NEXT

godz. 18.30 – Podsumowanie Dożynek

godz. 19.00 – Zabawa taneczna

21 KOMENTARZE

 1. Dołączam do pozdrowień i troszke przykro mi że kolidują z Józefowem moźna by to jakoś terminowo rozdzielić chodzby dlatego że blisko a dwie róźne gminy mają coś do pokazania ale trudno trzeba będzie wybrać.

 2. Zmieniony program wyłączono rywalizacje sołectw.Ale będzie za to rywalizacja gmin z doźynek dzieląca zaledwie kilka kilometrów i też gonitwa po drogach w terenie.CIEKAWIE BEDZIE PORÓWNANIE!

 3. Panie Dyrektorze Domu Kultury!
  Od dłuższego czasu czekamy na programy i występy dobrze odbierane przez społeczeństwo.Jeśli- jak sam Pan Dyrektor Zieliński przyznaje – wasze programy są źle odbierane przez społeczeństwo,to weźcie się do pracy i pokażcie coś,co się spodoba większości.To nieładnie,że zamiast poprawy ogłaszacie,że nie wystąpicie,bo wasze programy nie podobają się ludziom.

 4. Ja jestem bardzo niezadowolona z tegorocznego programu dożynek. W ogóle od jakiegoś czasu zabijają cały urok tego święta… Na wieczornej zabawie co drugi jest pijany…. A brak zespołów z DK to dowód na to, że nie chce im się występować dla swoich. To właśnie na dożynkach wiele osób miało jedyną okazję popatrzeć na to co prezentują Świerszcze czy Strzecha. Ale oni wolą jeździć za granicę na przeglądy czy do innych miejsc w Polsce niż pokazać się u siebie….

  • Żeby wystąpić trzeba mieć ciekawy program ,dom kultury twierdzi,że nie wystąpi bo nie ma programu co się może podobać.
   A z ty pijaństwem na dożynkach to tak sobie -ani bardzo dobrze ani bardzo źle.
   Z pijaństwem baaaardzo źle jest koło sklepu 24h.Na dożynkach pod względem alkoholu jest dożynkowa,tradycyjna i z lekka urocz norma.

   • A jak wyrazić uznanie temu fajnemu zespołowi?Kwiaty,burzliwe oklaski,prośby o bisy i bisowania,publiczne pochwały,podziękowania-wręcz dziękczynienia,wygłaszane mowy pochwalne przez władze,rodziców i widzów,pomoc rodziców i sponsorów,dyplomy,pochwalne notatki w prasie lokalnej,owacje, nagrody…itp
    Możnaby jeszcze wymieniać,by udowodnić,że Świerszcze są TU doceniane.
    Jakiego docenienia brakuje?

    • Owszem, zgadzam się z Panią odnośnie wymienionych „nagród”, ale jak można wytłumaczyć brak zaproszeń na wszelkie festyny odbywające się w naszym rejonie? Najwidoczniej uznano, iż Świerszcze nie są godne uwagi. A wszystko zaczęło się od afery o podział pieniędzy na poszczególne zespoły, ale już nie będę tego roztrząsać.

    • Dodam ,że jedyną okazją, by obejrzeć talent trzemeszeńskich dziewczynek jest corocznie organizowany przez nie Koncert Wiosenny lub Jesienny. I to wtedy właśnie otrzymują wspomnianą przez Panią burzę oklasków.

 5. Pijanstwo w trzemesznie pod sklepem 24h jest ale nasza policja pozwala pic mlodziezy..jest tolerancyjna.a na dozynkach dla tradycji trzeba wypic no i potem bojki;-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here