Strona główna Różne Radna pytała o kamienne słupki

Radna pytała o kamienne słupki

4053
40

W trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej radna Maria Sobieszak zapytała o powody usunięcia granitowych słupków okalających Plac Kosmowskiego. Jak stwierdziła, z niebywałą atencją dokonano rozbioru tego, co było z tym placem związane. „Prawdopodobnie te urządzenia stały tam mniej więcej od 200 lat” – komentowała radna.

M. Sobieszak pytała czemu to miało służyć, ponieważ w tym miejscu nie wykonano żadnych prac, z których wynikało, że te granitowe słupy należy usunąć. Radną interesowało kto – z imienia i nazwiska – podjął taką decyzję.

Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Przyznał, że po konsultacjach osobiście podjął decyzje o usunięciu słupków. Mówił:

„Doceniam troskę Pani Radnej o nasze dziedzictwo historyczne, gdyż tak odczytuję intencje zapytania. […] Nie był to rozbiór jak określiła Pani Radna, ale demontaż bardzo zniszczonych, o nieregularnym kształcie i w złym stanie technicznym elementów ogrodzenia placu. […]

Jednocześnie pragnę poinformować, że gmina jest w posiadaniu dwóch koncepcji zagospodarowania placu i żadna nie zakłada pozostawienia elementów dawnego i aktualnego wystroju i wyposażenia. Z uwagi na fakt, że żadna z koncepcji nie jest w pełni satysfakcjonująca Urząd Miejski przystąpi niebawem do sporządzenia nowego projektu, który będzie próba świeżego spojrzenia na wygląd i funkcję placu, oczywiście do szerokiej konsultacji.

Nie podzielam opinii Pani Radnej, choć o gustach się nie dyskutuje, że usunięte słupki były przeurocze, wręcz przeciwnie, wyglądały fatalnie, były w złym stanie technicznym, z pogiętymi elementami łączącymi z kątownika a w przeszłości w sposób bardzo nieestetyczny malowane farbą oraz wapnem”.

Zdemontowane ogrodzenie wywieziono na składowisko odpadów komunalnych i złożono w wydzielonym, osiatkowanym boksie.

40 KOMENTARZE

    • @hmmm sam jesteś beton ! Czytaj ze zrozumieniem to były ponad 100 letnie słupki „granitowe” a argumenty, że wyrzucono je ze względu na nikompatybilność z nowymi planami zagospodarowania po czym przyznanie , że będą nowe bo wcześniejsze nie sprostały oczekiwaniom to groteska! Proszę o przygotowanie takich planów, które będą uwzględniały jak najwięcej historycznej struktury miejskiej tak jak jest to robione na całym świecie!

  1. skoro pani M. Sobieszak sie tak podobaly te betonowe klocki to niech sobie do ogrodu zabierze ….
    Nie wiem co w nich byla za wartość nawet historyczna…

  2. Słupki były , słupków nie ma. Mnie zastanowiło inne zdanie pana Jankowskiego : „gmina jest w posiadaniu dwóch koncepcji zagospodarowania placu i żadna nie zakłada pozostawienia elementów dawnego i aktualnego wystroju i wyposażenia. Z uwagi na fakt, że żadna z koncepcji nie jest w pełni satysfakcjonująca Urząd Miejski przystąpi niebawem do sporządzenia nowego projektu, który będzie próba świeżego spojrzenia na wygląd i funkcję placu, oczywiście do szerokiej konsultacji.” Ile kosztowały te dwie koncepcje? Z kim były konsultowane skoro wiadomo, że nie są w pełni satysfakcjonujące? Czy dobrze rozumiem, że dopiero ta trzecia będzie do szerokiej konsultacji? Kogo konkretnie nie satysfakcjonują te dwie pierwsze?

  3. Pan Jankowski lubuje się w różnych koncepcjach,jałowo dyskuktuje,po prostu dyletanstwo ,prosimy ujawnić koszt tych koncepcji i obciążyć kosztami eksperta z Mogilna.Komisja Rewizyjna zbadać jak burmistrz wydaje nasze pieniądze bez żadnych konsekwencji.,to już przekracza dopuszczalne granice.

  4. Głębia wypowiedzi pana Jankowskiego robi wrażenie. Ładnie budowane zdania, kwiecisty styl („Doceniam troskę Pani Radnej o nasze dziedzictwo historyczne, gdyż tak odczytuję intencje zapytania.”, „Jednocześnie pragnę poinformować”, „Z uwagi na fakt, że żadna z koncepcji nie jest w pełni satysfakcjonująca Urząd Miejski przystąpi niebawem „, „Nie podzielam opinii Pani Radnej, choć o gustach się nie dyskutuje….”)i kto by pomyślał, że wypowiedź dotyczy zwykłych kamieni, które były w złym stanie technicznym (kamień w złym stanie TECHNICZNYM-?!)a na dodatek „w przeszłości w sposób bardzo nieestetyczny malowane farbą oraz wapnem”. Działaniami podejmowanymi w przeszłości, moim zdaniem, kamienie całkowicie zasłużyły na swój los. Zastanawiam się na jaki los zasługuje od wielu lat rządząca w gminie ekipa, której nie przeszkadza stan techniczny współczesnych krawężników i jezdni z dziurami, widocznych na zdjęciach, w otoczeniu najcenniejszych zabytków jakie posiada Trzemeszno? No, ale na to pytanie muszą sobie odpowiedzieć wyborcy. Co im bardziej będzie odpowiadało-ładne, gładkie zdania, puste gadanie i ich „głębia”, czy uczciwość wobec wyborcy i konkretna praca?
    Odpowiedź wydaje się prosta, ale z doświadczenia wiemy, że nie oczywista.
    Wystąpienie pani radnej powinno być wnioskiem o przywrócenie stanu poprzedniego, a nie zapytaniem o nazwisko decydenta-tak myślę i dziękuję pani za wrażliwość dotyczącą tematu(chociaż nie wykazała jej Pani w przypadku placu Św. Wojciecha)

  5. Żadna z koncepcji nie przewiduje wykorzystania tych słupków. Rozumiem, że żadna z tych dwóch dotychczasowych bo trzecia dopiero powstanie. A może należało zaczekać do jej opracowania, może by przewidywała jednak? A może zamawiając opracowanie koncepcji należało zawrzeć warunek wykorzystania dotychczasowych urządzeń, chociażby wariantowo. Zamawiający płaci, ma więc prawo wymagać. I ostatnie pytanie. Ile jeszcze musi powstać koncepcji, które „po szerokich konsultacjach” usatysfakcjonują p. Jankowskiego?

  6. My, obywatel, doceniamy troskę Pana Wiceburmistrza o naszą gminę, bo za szczere odczytujemy jego wypowiedzi. Pragniemy jednak poinformować, że także posiadamy kilka koncepcji zagospodarowania gminy. Każda z nich zakłada demontaż bardzo zniszczonych, o nieregularnych kształtach (można nawet powiedzieć: bezkształtnych) ELEMENTÓW GMINĄ ZARZĄDZAJĄCYCH. Niebawem przystąpimy do realizacji nowego projektu, który będzie próbą świeżego spojrzenia na funkcjonowanie gminy, oczywiście przy szerokiej konsultacji społ. Nie podzielamy opinii Pana Wiceburmistrza, że tkwiący na stołku jak kamień w ziemi JEGO SZEF jest przeuroczy. Wręcz przeciwnie wygląda fatalnie jest w złym stanie technicznym, z powyginanymi łączami, a w przeszłości bardzo nieestetycznie wyglądał i zachowywał się.

  7. Ludziska – wy to nawet z zwykłych, brzydkich, starych słupów kamiennych próbujecie zrobić atrakcje turystyczną lub obiekt kultu? Dobrze ze je wywalono.

  8. to ja mam pytanie kto je sobie wziol na ogrodek ????? pewnie sprawa jest podobna do fortepianu ktory znikl bo byl stary to jest rozbior w bialy dzien
    kazdy glupiec wie ze tego rodzaju ”fanty” sa dzisiaj na wage zlota niech pan jankowski wskaze gdzie te slupki sa

  9. Dzień dobry,
    Popieram w 100% żądania ujawnienia kosztów i trybu wyboru oferentów, którzy przygotowali te niesatysfakcjonujące projekty-to pieniądze publiczne !
    A przy okazji, dwie rady dla Włodarzy Miasta:
    1) otwarty konkurs na pomysł zagospodarowania placu-dla autora najlepszej koncepcji-symboliczna nagroda: grawerton + kwiaty + uścisk dłoni Pana Burmistrza i Księdza Proboszcza. Mówiąc krótko koszty groszowe, a prestiż …bezcenny:-)
    Przy okazji można wciągnąć w to dzieci, młodzież (zajęcia z plastyki, religia) hobbystów, projektantów-amatorów, wizjonerów, miłośników historii i Trzemeszna, i szerokie rzesze Polaków- znających się na wszystkim 🙂
    Można wprowadzić warunek uczestnictwa: uwzględnienie w pomyśle historycznych elementów architektonicznych (np spornych słupków)

    Nie mylić z projektem- tu trzeba będzie zapłacić za wprowadzenie w czyn wizji zwycięzcy: wynajęta pracownia „przekłada” na język praktyczny i konkretny zwycięski pomysł.
    Potem realizacja, uroczyste otwarcie, wręczenie nagrody zwycięzcy konkursu, feta ,orkiestra strażacka, wystawa starych fotografii placu + zabawa dla mieszkańców na świeżo oddanym placu, tańce, piwo i jedzenie z Czeremchy, ławeczki , parasole…

    2) Szanowny Panie (Wice)Burmistrzu-jak Pan nie wiedział co zrobić ze zdemontowanymi, dwustuletnimi słupkami, to informuję,że w Trzemesznie działa-od wielu lat- (co prawda jeszcze nie zinstytucjonalizowane, ale działa) MUZEUM REGIONALNE z entuzjastą Trzemeszna , Panem Leśniewskim na czele.
    Wydaje mi się ,że to znacznie lepsze, niż wysypisko śmieci ,miejsce dla tych słupków-świadków historii
    Pozdrawiam Wszystkich, którym na sercu leży piękno Trzemeszna

  10. Sobieszak tam gdzie mogła zrobić coś dobrego dla Gminy to wypięła się na nasz społeczny interes, Teraz broni kołków,. lepiej żeby z PP broniła działek w centrum miasta.

  11. Tak słupki szpeciły jak siwe włosy i zmarszczki szpecą staruszka. I można by jeszcze wymieniać
    stary dąb na cmentarzu- szpeci
    patyna na dachu katedry- szpeci
    stare chaty w Lednogórze -szpecą
    Mózgi co ważniejszych osób szpecą najbardziej.
    Cięgi zbiera Jankowski a Główny się na to musiał zgodzić.

  12. Mam pytanie a kiedy pani Sobieszak zajmie sie placem Wojciecha przeciez przechodzi przez ten plac a nie tylko intresuje sie placem Kosmowskiego,

  13. Panie Jankowski jestem zdumiony Pana arogancją . Zniszczył Pan część historii . Jestem ciekaw jak w takim razie ma się pompa do współczesnego wystroju placu . Kiedy Pan zlikwiduje pompę , każe rozebrać alumnat i weźmie się za burzenie bazyliki ? Przecież w tym miejscu może powstać nowa stylizowana katedra . A może warto zastanowić się nad zburzeniem Czeremchy bo zupełnie architektonicznie nie pasuje do otoczenia . Czy nie warto wreszcie podjąć decyzji o rezygnacją z tak odpowiedzialnego stanowiska ?
    Nie będę dyskutował o Pańskim braku szacunku do Naszej historii , niszczeniu dóbr lokalnych i ograniczonych upodobań estetycznych . Kto Panu kazał niszczyć coś co jest w gestii konserwatora zabytków !
    A tym wszystkim , którym szpeciły słupki życzę powodzenia w dalszej owocnej dyskusji .

  14. Serio? Będziecie się kłócić o kawałki betonu? „Widziały historię”… to niech o niej opowiedza. Każdy pretekst jest tutaj dobry żeby wywołać aferę polityczną,a jakby słupki stały to czym byście się zainteresowali? Chyba radni nie mają co robic, że poruszają kwestię drugorzędne…

  15. witam
    moze i dobrze ze ktos sie zainteresował co sie dzieje z naszym dobrem narodowym nawet jesli to sa słupki
    tylko trzeba zadac sobie pytanie czy aby napewno są one na wysypisku a moze juz na działce pana wice
    z jednym sie zgadzam z wice ze szpeciły
    a co pan panie Jankowski powie na główna ulice z kostki bazaltowej biegnacej od pomnika Kilińskiego do krzyżówki przy byłej zawodówce i chocisz w miescie jest dozwolone 50 km \h
    to niedługo bedzie strach jezdzic nawet 20 dziura na dziurze dziura pogania
    dzisuaj jechałem droga przez przystanek autobusowy i tu niespodzianka firma remontujaca nasze ulice porobiła dziury ale chyba zapomniała je oznakowac koła mozna pourywac tym sie panie jankowski zajmnij to sa wazniejsze sprawy niz jakies tam słupki

    • Nasza zabytkowa droga bazaltowa wygląda jak wygląda bo remonty i kanalizację robiła nie firma, która wie jak to zrobić (remontować zabytkowe drogi, odpowiednio układać kostkę aby droga w przekroju była odpowiednio wyprofilowana) tylko ten kto był najtańszy (czyli byle jaki)…

  16. „Gdy gaśnie pamięć ludzka-dalej mówią kamienie”-te już nic nie powiedzą, a były świadkami wielu historycznych wydarzeń w naszym mieście…szkoda

  17. Wydaje mi się ze te słupki mają co najmniej 200 lat a nawet 200 mln lat zanim zostały słupkami skoro są wykonane ze skały granitowej

    • Ziemia powstała jako część tworzącego się Układu Słonecznego, który uformował się z wielkiej wirującej chmury gazu, pyłu i skał…

      to one wiecej lat maja niz 200 !!!

      • a te chmury pyłu i gazu powstały z wybuchu gwiazdy. Więc atomy w tych kamieniach mają miliardy lat!!!
        jak oni mogli je wykopać! wstyd, hańba! Mieszkańcy gwiazdozbioru Oriona patrzą ze zgorszeniem.

        Afera o kamyki – ludzie, ogarnijcie się.

  18. Aż się boje co za komentarze będą jak gmina za chwilę kamienice na Kościuszki zacznie burzyć która też swoje lata ma i świadkiem historii była. żeby tylko komuś do głowy nie przyszło do maszyn się przykuć, nakazać gruz do muzeum zawieźć a na ruinach kasę postawić i jako historyczna atrakcja turystyczna to będzie.

  19. Chce podziękować Pani radnej M. Sobieszak o zajęcie stanowiska w sprawie likwidacji kamiennych słupków z Placu Kosmowskiego . Chcę zwrócić uwagę , że wiele nieprawidłowości , przekrętów czy przestępstw zaczyna się od drobnych na pozór niewinnych poczynań . Likwidacje słupków będących częścią ogrodzenia placu nie uważam za rzecz banalną .
    W Naszym mieście od roku 2007 zaczęły toczyć się bardzo dziwne sprawy . Sprawy załatwiane cichaczem i jak określił to nie tak dawno burmistrz – załatwiane w czterech ścianach .
    Po moich pierwszych wpisach dotyczących tematu , czekałem na reakcję . Jestem zdumiony takim skwitowaniem i wypowiedzią człowieka , który był współtwórcą samorządności i jego stosunku do tego miasta i jego historii .
    Nikt nie będzie mi wciskał bajek , że nie ma projektantów , którzy potrafią wykorzystać elementy historyczne do nowo opracowywanych projektów . Jestem zbulwersowany postawą Pana Jankowskiego , gdyż wiedział on o znaczeniu tych słupków ich pochodzeniu i heroicznej walki lokalnego patrioty o zachowanie tożsamości Naszego miasta .
    Dla mnie postawa zastępcy Burmistrza jest nie do zaakceptowania będąca wysoce niemoralna w wyszczególnionych i pozakulisowych względów .

    • Co tak Kumpel się dziwisz. Zastępca stare słupki z Placu Kosmowskiego kazał wyrzucić. Pomnik żołnierzy Radziecki też, ale im kazał zrobić na cmentarzu nowy pomnik – nawet ładny( widać gmina bogata).

  20. Tego Pana ,,dziadek,, nic nie usprawiedliwi . Tak na marginesie cmentarza – dąb (pomnik przyrody)znów jest w fatalnym stanie . Wymaga on natychmiastowej interwencji . Obawiam się , że podzieli on los pomnika przyrody przy ulicy Wyszyńskiego .
    Oczywiście osobiście nie dziwi mnie już nic co wypływa z RATUSZA i co załatwia się w czterech ścianach .
    Co do utrzymania drzewostanu chcę nadmienić , że jest niepisane prawo ,,za ścięcie jednego drzewa wsadza się dziesięć młodych drzew,, . Warto o tym przypomnieć radnym jak również zarządcy cmentarza . Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć czym pozostaje drzewostan na terenie Naszego miasta i okolic sięgających nawet poza obszar gminy .
    OTWÓRZCIE WRESZCIE SZERZEJ OCZY RAJCY !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj