Strona główna Różne Mieszkańcy boją się kurników

Mieszkańcy boją się kurników

13160
111

Wczoraj świetlica wiejska w Miatach wypełniła się po brzegi. Tematem zwołanego tam zebrania była sprawa planowanej budowy w Świętem siedmiu kurników na 405000 brojlerów. Mają one powstać nieopodal istniejącej tam fermy norek.

Na spotkanie z inwestorem i władzami samorządowymi gminy przybyli nie tylko mieszkańcy Miat, ale także Trzemeszna i Wymysłowa.

Zamierzenia inwestora Jerzego Czarnego oraz ewentualne skutki dla środowiska przedstawił Jerzy Doman z firmy „Ecoman” z Bydgoszczy – autor opracowanego na tę okoliczność „Raportu o Oddziaływaniu Przedsięwzięcia na Środowisko”. Zapewniał, że inwestycja będzie zgodna z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, a żadne z norm ochrony środowiska nie zostaną przekroczone.

Mieszkańców trudno było jednak przekonać. Jak podkreślali, w Świętem prowadzona jest już uciążliwa dla nich działalność – hodowla norek. Obok niej ma teraz powstać siedem kurników, których zabudowa zajmie ponad dwa hektary.

Obecnie trwa postępowanie administracyjne o wydanie decyzji środowiskowej, bez której inwestor nie może uzyskać pozwolenia na budowę. Kompetentnym do jej wydania jest burmistrz. Krzysztof Dereziński, jak i jego zastępca Dariusz Jankowski podkreślali, że na obecnym etapie nie można przesądzać jakie będzie w tej sprawie rozstrzygnięcie.

Burmistrz zaznaczył wyraźnie, iż nie jest zwolennikiem tego przedsięwzięcia, ale musi działać zgodnie z prawem. Wydanie decyzji odmownej bez podstaw prawnych może skutkować nawet odszkodowaniem dla inwestora.

Mieszkańcy pytali między innymi o drogi dojazdowe do fermy, sposób składowania i wywozu obornika, a nawet o warunki, w jakich będą żyły zwierzęta. J. Doman zapewniał, że obornik będzie odpowiednio zabezpieczony zarówno na składowisku jak i w czasie transportu, a obiekt będzie spełniał warunki dobrostanu zwierząt. Według J. Czarnego planowany dojazd to droga od strony Miat.

Obecny na spotkaniu poseł Zbigniew Dolata poddał totalnej krytyce ideę budowy wielkich kurzych ferm. Według niego zagrażają one rodzinnym gospodarstwom rolnym, na których powinno opierać się polskie rolnictwo. Zauważył, iż prezentowany raport jest napisany na zlecenie inwestora i oczywiście każdy taki raport opisuje inwestycje tylko w dobrym świetle. Nikt jednak nie zapewni, że wszystko co w nim napisane będzie respektowane.

Według posła mamy w Polsce erupcję ferm kurzych, które produkują o wiele więcej mięsa niż możemy spożyć w Polsce, dlatego 45% kurcząt jest eksportowane. Każdy, kto podejmuje się takiej działalności ryzykuje, że kiedyś ten interes „wyleci w powietrze” – ostrzegał parlamentarzysta.

Z propozycją sposobu na zablokowanie inwestycji wystąpiła sołtys Wymysłowa Katarzyna Julkowska. Wnioskowała, o opracowanie dla tego terenu planu zagospodarowania przestrzennego, który wykluczy tego typu inwestycje.

Propozycja została przyjęta w trakcie głosowania.

Burmistrz nie wykluczył takiego rozwiązania. Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno popierając ten wniosek zauważył, iż zbyt wiele inwestycji w naszej gminie jest realizowanych na podstawie decyzji o warunkach zabudowy zamiast planów zagospodarowania, których na terenie wiejskim jest bardzo mało.

Przypomnijmy, że w ten sposób uniemożliwiono temu samemu inwestorowi budowę składowiska azbestu w Ławkach. Czy tym razem będzie to skuteczne, pokaże czas.

111 KOMENTARZE

 1. Oby było skuteczne Zbliża się lato w tamtym roku z muchami i smrodem od norek nie dało się żyć a z tymi kurnikami to jakaś masakra

  • zrobił bardzo wiele !!!masz słabe wiadomosci , gdyby nie on to posyłał byś dzieci do gimnazjum w GNIEZNIE , a o naszym liceum pozostało by tylko wspomnienie , jedyny tylko jedyny walczył o to i uwierz mi jest to jedyny człowiek któremu wierzę

   • Pani Zofio ma Pani niepełną wiedzę.Pan poseł Zbigniew Dolata nie miał potrzeby angażować się
    w sprawę obrony Gimnazjum bo nikt go nie mógł i nie chciał likwidować, jest to zadanie gminy.Władze powiatowe chciały zlikwidować Liceum a zaangażowanie Pana Dolaty w tej kwestii było znikome.

     • Rozumie że ten jeden wykład posła Dolaty uratował nasze liceum 🙂 Pisze Pani że poseł Dolata zrobił dla naszej gmin bardzo wiele. Proszę wymienić chociaż 5 spraw w które był zaangażowany poseł Dolata.

     • Jeżdziłem nie tylko na sesje powiatu i wiedziałem co jest przedmiotem obrad.Dla Pani natomiast Gimnazjum i Liceum to jest to samo. Pozdrawiam.

     • Wymień choć jedną, z jakiegokolwiek chcesz nicku, jedyna sprawę Trzemeszna, w której pomogli nam posłowie skompromitowanych platformy, czy psl.

 2. Bardzo mądry głos posła Dolaty. Kto byl, wie. Oby został wysłuchany przez decydentów. No, ale… Dyziu… jego Giermek… Ci dwaj słyną… m.in. z nie słuchania.

  • jeden słynie z nie powiem czego.
   Panu vice za co placi miasto czyli mieszkancy i czyjego pan interesu pilnuje ?

   moze sie pan vice wypowie tak jak to zwykł przemawiac chetnie przy pomnikach teraz masz pan okazje

 3. Mam nadzieję że jego ktoś kiedyś też włoży do jakiejś fermy, jak można żerować na cierpieniu zwierząt, a ludzie będą żreć te kurczaki nabite paszą i antybiotykami […]

 4. TAK JEST NIEWYOBRAZAM SOBIE DZIALECZEK PRZYDOMOWYCH CZY REKREACYJNYCH A W SRODKU KURNIKI CZY TEN WLASCICIEL ZWARIOWAL KAPUCHA DLA NIEGO SIE LICZY A LUDZIE CZYM LATEM BEDA ODDYCHAC DUPA NIE WIECIE NAWET JAKIETO SA PERFUMY JA WAM WSPOLCZUJE.

 5. Czy wy wiecie jaki azot jest od tylu tysiecy kto nie wie to bzdety opowiada a jak ktos sie zna to wie niech nie mowia ze bedzie super powietrze ciemnote wciskaja .

 6. kudłatemu to ósemki juz przy koszuli sie robia, szewc zaczytany w lekture albo marketowa gazetke z promocjami ?
  A gdzie inkasent ? taki radny powiatowy ze nie znalazl czasu dla wybocow ?

 7. Jeżeli burmistrz pozwoli na tę fermę to tylko będzie znaczyło jak bardzo uzależniony jest od inwestora. Niech nawet nie próbuje się zgodzić, bo go ludzie z Trzemeszna na taczkach wywiozą. Jest od tego żeby bronić naszych interesów- nas mieszkańców i wyborców, a nie dorobkiewicza z kurnikami. Jeśli ktoś chce miec tak duża fermę to stać go kupić ziemię zdala od zabudowań a nie na łatwiznę dla swoich korzyści – MIESZKAŃCY SĄ NAJWAŻNIEJSI W MIESZKAŃCACH -WYBORCY PAMIĘTAJMY

 8. Inwestor i burmistrz to dwaj kolesie jeden drugiemu woził wyborców do urn.Wypowiedź radnego Dalewskiego trafna co jeszcze kryje ziemia w Miatach po wydobyciu żwiru i późniejszym zasypaniu?

  • Po zasypaniu?Wystarczy teraz podjechać i zobaczyć, o tym co zasypywano kilka lat wcześniej szkoda wspominać.Cwaniak degraduje nasze środowisko i wszyscy o tym wiedzą !

   • Kilka lat temu zgłaszałam na policję gdy nocą wozili podejrzane ładunki na pola koło Miat dużymi samochodami. A jeździły w kółko. Tylko, ze wtedy rządy PO i PSL sprawowały, a jak im na nas zależało wszyscy juz wiemy. Czy policja wtedy coś wiecej w sprawie zrobiła? Szczerze wątpię.

 9. Odnośnie posła Dolaty to wielkie ukłony z mojej strony w Pana stronę za bardzo, bardzo dawne głosowanie w polskim parlamencie odnośnie wprowadzenie Traktatu Lizbońskiego w Polsce – był Pan przeciw – szkoda, że większość Pana partii służalczo się wtedy zachowała, stąd mój wielki sceptycyzm do tej partii rzekomo reprezentującej interes Polski …

  Jednak to chyba jeden z niewielu posłów, którzy są w stanie do nas dotrzeć, a mamy ich w okręgu 5 ( szybko licząc ) – a wydaje mi się, że dla lokalnej władzy takie wsparcie może być bardzo pożyteczne, oczywiście piszę o normalnych warunkach sprawowania urzędu, a nie obecnych dość patologicznych w wielu wymiarach …

 10. Do Macieja W. ty to jesteś ekspert od wszystkiego tzn. w sprawach urzędu i spraw burmistrza,od spraw owiaty a przedszkola w szczególności, teraz wypowiedź odnośnie Posła Dolaty, poprostu wszechiedzący. Śledząc twoje wypowiedzi, to w urzędzie to chyba mieszkasz, w Przedszkolu nr 1 też, obecnie w starostwie, z ciebie to jest dopiero osobnik homo sapiens.

  • Zauważ , że to zwykłe populistyczne mieszanie . Nie zdziwię się gdy osobnik ten wystartuje do wyborów :-0 .
   Pozdro Mieszkaniec .

   • I ta myśl „anonim” przeraża Cię chyba najbardziej, że nie tyle mógłbym wystartować – ile wystartować i wygrać śledząc naszą lokalną politykę 😉

    • Panowie,

     gdybym miał firmę, która potrzebowała by osób rekrutujących pracowników, specjalistów w dziedzinie HR, po prostu zatrudniłbym Was w ciemno – jakieś głębsze kryteria stosujecie do tak wysublimowanych hipotetycznych analiz ?

     Czy może wróżbiarstwo, szamanizm, może ezoteryka ?

     Można takie zdolności przełożyć na inne aspekty życia ? Np numery liczb w totolotku ? 😉

     Z takimi umiejętnościami pijecie pewnie szampana na Minorce …

     • Pan pozwoli, że , jako komentującego wszystko na tym portalu (no prawie☺), poproszę Pana o komentarz i Pańskie stanowisko w sprawie kurzej fermy, jeszcze teraz zanim zapadną decyzję, które można będzie później komentować. Również często komentarze pisze na tym portalu Pan Tomasz Didymos. Postawił sprawę jasno – jest przeciw z celną argumentacją. Pańskie zdanie?

 11. Cyrk poprostu cyrk ! Zadłużona na ponad 20 mln gmina będzie z wlasnych środków realizowac uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania w prezencie dla Pana Inwestora. Dlaczego mi na podział nie pod działki tagiego prezentu nie zrobiono ? Władztwo planistyczne nie może być nie zgodne z prawem, a blokowanie inwestycji planem po raz kolejny z resztą już w dorobku Burmistrza D . to ewidentne podłożenie się pod wypłatę odszkodowania !!! Brawo Panie Cz. pan wie jak sobie z odszkodowania emeryturkę zapewnić . Burmistrz nie zna prawa ? No nie zna bo po pijaku jeździ.
  Nie wie jak zablokować inwestycje ? A co tam 50 tysiecy na plan podatnicy płacą ! Nie z jego kasy to idzie
  Takie rzeczy tylko w Trzemesznie

 12. Poseł Dolata jest specjalistą w sprawach które nie leza w jego kompetencji.Łatwo sie mądrowac jeśli sie za nic nie odpowiada. Tak było przy likwidacji szkół podstawowych jak i zawodowki. Teraz wypowiada sie na temat decyzji środowiskowej czyli w sprawach leżących w gestii gminy. Ale ciemny lud z Zofią na czele kupi wszystko. Za 500 zlotych.

 13. Dzień dobry,

  po co nam władza,która nie potrafi bronić interesów mieszkańców ?

  Po jednej stronie mamy tysiące ludzi, którzy będą cierpieć wąchając kurzy smród (i ma rację Anonim,że przy nim gnojowica na polach, to perfumeria)-po drugiej: zamożnego biznesmena z apetytem na kolejne miliony.
  Gęby pełne frazesów o obronie interesów mieszkańców, a jak przychodzi co do czego, to uszy po sobie i cichutko podpisuje, zaklinając się, że nic nie można zrobić.
  Jak nie potrafisz- to nie pchaj się na afisz !
  (tak się mówiło w czasach mojej młodości)
  Paroc, Krochmalnia,Sano Kieszkowo(świnie), Święte(norki) , Smolary(norki), Kamieniec ( z uśpioną bombą ekologiczną-w beczkach- o rażeniu porównywalnym z atomówką) do tego smród i trucizny z kominów pieców opalanych czymkolwiek-tu żyjemy (jeszcze)!
  Zainteresowanie obecnych władz sprawami ochrony środowiska i trucia ludzi ogranicza się do wydawania pozwoleń na wycinkę drzew.
  Pora dostrzec smutną prawdę-król jest nagi !
  pozdrawiam
  TDi

  • Elvis, nie obrobisz platformy ani pslu, ani nowoczesnej, ani kodu. Afera goni aferę, a straty sięgają już prawie pól biliona złotych! Idziecie na dno, a wielu z was trafia juz za kraty. Smutna prawda, bo tracimy wszyscy.

 14. MAMY ZASZCZYT ZAPROSIĆ PAŃSTWA NA SPOTKANIE KABARETU WILK I ZAJĄC KTÓRZY DAJĄ KONCERT W DNIU 30 MAJA MIEJSCOWOŚCI NIC NIE WOLNO ZNAJDUJĄCEJ SIĘ NA SZLAKU MIĘDZY MIEJSCOWOŚCIĄ CZEREMCHA A GOLEBNIKIEM .POSTACIAMI BĘDĄ OSOBY LAPTOP KIELNIA LOKOMOTYWA PROFESOR TARGOWY NO GWÓŹDŹ PROGRAMU BAMBER BEZ HEKTARÓW JADĄCY NA JEŻU NA OKLEP .ZAPRASZAMY. OBIAD ŻARCIE KAWA CIACHO TRZEBA ZABRAĆ ZE SOBĄ GDYŻ KRADNĄ NACZYNIA JEDNO RAZOWE.DO DAJEMY TYLKO WODE do umycia nóg ale w skarpetkach..

 15. Przewrotnie. Ja myślę, ze mieszkańcy wcale nie boją się kurników, jak sugeruje tytuł, ba, są na tyle dzielni, że i same kury im niestraszne. Obawy ich, jak zgaduję, dotyczą potencjalnie ogromnej uciążliwości takiej produkcji, nie tylko dla nich samych, ale i dla środowiska.
  Zastanawiam się jeszcze, czy od strony formalnej takie fabryki zwierząt na mięso (ptactwo) czy futra (ssaki) to nadal jest rolnictwo?

 16. A czy pan Czarny powiedzial wszystkim ze przy chodowli kur czy brojlerow jak bedzie zatrudnial pracownikow beda musieli nosic maski bo tego nie wytrzymia nawet w kurnikach.

 17. Odpowiem Pani/ Panu z 26 kwietnia 2018 o 19:22 – linkiem:

  https://www.cda.pl/video/48022624

  Pod rozwagę …

  To, że nasza gmina jest podmiotem słabym, kiwanym na wszelkie sposoby przez wszystkich, którzy mają coś na niej do ugrania mnie nie dziwi – systematycznie przeraża – i takie dyletanctwo Panów Burmistrzów jest jakąś makabrą – tutaj merytorycznie mamy do czynienia z troglodytami zarządzania, myślenia w perspektywnie …

  Idealistycznie, to chciałbym przeczytać tytuły artykułów – choćby za dekadę, albo właśnie za dekadę świadczące, że ta gmina skutecznie sprzeciwiła się globalizmowi, który lokalnie nam również doskwiera na wielu płaszczyznach, typu:

  „W gminie Trzemeszno otworzono naturalną fermę drobiu”

  „Hodowla trzody, rzeźnia – masarnia – naturalne wyroby mięsne – nie spełniające norm unijnych dostępne od dziś w Trzemesznie”

  ” Rewitalizowano jezioro klasztorne, otwarcie promenady w najbliższą niedziele, część dla wędkarzy będzie dostępna za miesiąc”

  „Kasy zapomogowo – pożyczkowe dostępne dla wszystkich mieszkańców gminy ! Spłacaj tyle ile pożyczyłeś – uwolnij się od lichwy ! ”

  Co do tej sytuacji, opcji – wyjście jest jedno – mieszkańcy są przeciw – więc władza również powinna się tak zachować ( ale jak czytam to widzę Burmistrza jako rzecznika spraw inwestora – rozumiem, że jakoś trzeba spłacić ten autobus głosów ) – tylko musimy się liczyć jako gmina z odszkodowaniem jak wynika z treści artykułu – nie znam norm prawnych, które regulują ten stan – więc może to być zwykły tępy straszak – a co do inwestora – jest świetnym przedsiębiorcą, wybitnie zaradnym i wielobranżowym więc spokojnie znajdzie sobie nowe miejsce pod tą inwestycje – niekoniecznie w naszej gminie …

  Pozostaje do dyspozycji w razie pytań …

  Hipotetyczny ( wirtualny ) Wiceburmistrz … 😉

  PS:

  Panie Tomku – w Kierzkowie mamy przemysłową hodowlę świń, nie w Kieszkowie …

 18. Ale Pan jako nie viceburmistrz , ale jako mieszkaniec właśnie , mający jeden głos , jest Pan za czy przeciw? Pan jako MaciejW.

 19. Ale Pan jako nie viceburmistrz , ale jako mieszkaniec właśnie , mający jeden głos , jest Pan za czy przeciw? Pan jako MaciejW.
  I jeszcze jedno Pan sobie daruje te linki. Niech Pan sobie wyobrazi, że nie jest Pan jedynym czytającym w tym mieście i gminie. Lepszym linkiem byłby artykuł na temat ferm kurzych z przed dwóch tygodni w Polityce .Natomiastym plan zagospodarowania pozwala uniknąć wydawania zgody na budownictwo indywidualne i uciążliwe inwestycje obok. Pod rozwagę.
  Mój pojedynczy głos jest przeciw.

   • To pytajcie o zdanie w konkretnych sprawach a najlepiej o to jaką sam by podjął decyzję skoro tak trafnie komentuje cudze. Jakie sam by zastosował rozwiązanie. Bez omijania istoty sprawy. Ja pytam tylko o jedno – co robimy z kurzą fermą. Bez uderzenia w kogokolwiek – za czy przeciw i argumenty.

  • Wydaje mi się, że link jest jak najbardziej adekwatny do tematu i pozwala szerzej spojrzeć na te kwestie oraz dość czytelnie wskazał moje stanowisko ?

   Co do mojej opinii jako mieszkańca bloków – to powinna być to dla mnie kwestia neutralna, ale empatia społeczna w temacie jak najbardziej stawia mnie po stronie zaniepokojonych mieszkańców …

    • To są dość szerokie kwestie związane z ekonomią – budżetem – odnoszę silnie wrażenie, że nasz budżet trzemeszeński z jednej strony od dekady zdołał dźwigać wielomilionowe marnotrawstwo w kilku sprawach – a z drugiej rzekome publiczne inwestycje, które miały być realizowanie przed wyborami nie dojdą do skutku – od rewitalizacji części Parku Baba po Plac św. Wojciecha – wraz z mini targiem co publicznie na tym portalu obiecał wiceburmistrz MiG Trzemeszna – jednocześnie strasząc mnie prokuraturą – co nie ukrywam wywołało u mnie odruch śmiechu, ale i przerażania, że taką obronę musi przyjmować w dyskusji internetowej druga najważniejsza osoba w Trzemesznie …

     Oczywiście choć plan rewitalizacji Parku obejmował jego znaczną część, to do wyborów miała być skończona tylko jedna część – co by gawiedź się napatrzyła jakie to aktywne mamy władze samorządowe …

     Taką metodyką zastosowano zeszłej kampanii i udało się tym przekonać około 18 % wyborców …

     Trudno mi odpowiedzieć, na Pani/ Pana pytanie jednoznacznie – ponieważ najpierw trzeba by poznać faktyczne dane budżetowe, odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest sens rewitalizować park w systemie ratalnym ? Czy przeprowadzić rok oszczędności, zrównoważyć pieniądze – dowiedzieć się co faktycznie ma do zaproponowania browar fortuna, i iść w kierunku do celowym ( choćby 5 lat ) na zagospodarowanie jeziora klasztornego i terenów okalających to miejsce, które będzie wzorem do naśladowania, a my dorobimy się jako mieszkańcy – miejsca w którym będzie można zobaczyć dno jeziora – oczywiście to są dywagacje z mojej strony – tutaj trzeba liczyć – i zacząć od oczyszczenia szamba jakim jest obecnie to idealnie usytuowane jezioro …

     Jednak remont Parku w systemie ratalnym do mnie nie przemawia – samo miejsce ma dla mnie urok w trybie naturalnym, co do polityki historycznej naszego miasta to na pewno w tamtym rejonie powinna stanąć tablica upamiętniająca fakt, że był tam w sąsiedztwie cmentarz żydowski …

     Tylko najpierw trzeba poważnie podejść do powierzonych zadań, oraz perspektywicznie – co w obecnych warunkach jest nie możliwe …

     • W tej ilości słów „ginie” sedno sprawy.
      Odpowiedzi za czy przeciw z argumentacją raczej nie będzie.

 20. Paranoja !! A słowa posła Dolaty wielki obrońca rolnictwa!
  Haha

  Ludzie wieś jest od tego, żeby produkować na niej żywność.
  Niemiaszki i Francuzi już zacierają ręce bo tam są świadomi, że pieniądze i podatki biorą się z produkcji !

  TAK DLA ROZWOJU POLSKIEJ WSI
  POLSKA BRANŻA DROBIARSKA JEST ŚWIATOWYM LIDEREM.

  KONSPOL,DROBEX, CEDROB TO POLSKIE FIRMY WSPIETAJMY POLSKI BIZNES

  TWÓRZMY MIEJSCA PRACY.

  PAN POSEŁ DOLATA Z MIESZKAŃCAMI WSPIERA UKRYTĄ OPCJE NIEMIECKO-FRANCUSKĄ,
  Bo tam nie ma takich utrudnień.
  BUDUJMY BASENY, PRZEDSZKOLA, CHODNIKI Z PODATKÓW A NIE Z KREDYTÓW.

  TAK DLA ROZWOJU I PRODUKCJI ŻYWNOŚCI..

  • Wybacz kolego, ale postawienie fermy świń w miejscu, które jest oddalone kilkaset metrów od osiedla sportowego, stadionu to jest właśnie PARANOJA.

   Twórzmy miejsca pracy?

   Chłopie, spójrz na poważne przedsiębiorstwa typu Paroc, Cembrit, tam jest najwięcej zatrudnienia w gminie i mało tego, firmy mają problem z naborem ludzi na kolejne inwestycje. Do tej fermy na 110% musiałby Pan Czarny ściągnąć obcokrajowców, którzy robili by za mniejsze pieniądze więc de facto psuli by nasz rynek pracy(!!!).

   A co do posła Dolaty, to sądziłem, że jest on z „opcji” jedynego i słusznego kochającego Polskę i Polaków obozu partii rządzącej.

   Dodam na koniec- TAK DLA ROZWOJU I PRODUKCJI ŻYWNOŚCI? Jakiej żywności? Tych napompowanych kurczaków, wyprodukowanych po taniości i wciskanych ludziom za grosze?

  • Ma(maszyna)Be(zpieczeństwa) Na(rracyjnego) inwestora ruszyła.
   Ciekawe czy Linek( i jego dzieci) chciałby mieć za płotem tę fermę ?
   Pan Doman oczywiście zaraz zaświadczy(za pieniądze inwestora),że nikt żadnego smrodu nie poczuje.
   W Bydgoszczy pewnie nie…

  • Tak dla rozwoju rolnictwa, a nie przemysłu produkcji żywności – rozróżnijmy te kwestie … Proszę nie porównywać rolnictwa niemieckiego czy francuskiego z polskim, polscy rolnicy otrzymują wielokrotnie mniejsze wsparcie i są ekonomicznie dławieni na rynkach …

   Rolnicy zachodni nie przestrzegają kompletnie zasad, które skwapliwie musi przestrzegać polski rolnik bo grozi mu widmo zabrania dotacji … Zresztą gdyby ekonomicznie byli tak samo dotowani byliby nie tylko prymusami w Europie, ale i na świecie ! I tego boi i bał się zachód przed akcesją – konkurencji …

   Poseł Dolata stawia słuszne diagnozy, ale co z receptami ? Kiedy możemy liczyć na wsparcie rodzimej produkcji ? Jakiś kompleksowy plan zadbania by produkcja żywności była zdrowa i w miarę możliwości naturalna ?

 21. Taaak. Te baseny, chodniki , a szczególnie park to będzie sobie można….. rewitalizowac. Dla ludzi bez nosów. Bo nikt inny nie zniesie zapachu. Kiedyś pewien bardzo duży zakład w Trzemesznie powstał , bo na świecie już ich nie było. A poseł Dolata zwrócił uwagę na sedno problemu. Naprawdę nie ma innego miejsca tylko ludziom pod oknami takie coś planować. Tak we Francji i w Niemczech napewno też tak jest 😂

  • Do Ekonomisty
   Ot mądrego przyjemnie posłuchać( w tym wypadku poczytać)… jak powiedział klasyk.
   Święte słowa: po co nam rewitalizacja Baby i Placu Kosmowskiego, ścieżka rowerowa i deptak wokół Kościelnego, nowe boisko?
   Po wybudowaniu fermy korzystać z tego wszystkiego ( i ogólnie-„świeżego”powietrza) będą mogli tylko ci , którzy operacyjnie usuną sobie zmysł powonienia .
   Inwestor czy gmina to sfinansuje ?
   Pozdrawiam
   TDi

  • Niech wybuduje tam skąd przyszedł. I niech ludzi nie nakeca inwestycją wartą 14 mln i miejscami pracy bo to wszystko bajka . Nasze władze teraz nam pokażą po czyjej stoją stronie

 22. Droga Pani/ Panie

  Nie jestem w stanie jednoznacznie określać się w tematach, w których mam za mało informacji – zresztą Pani/ Pan wymaga odemnie jak rozumiem opowiedzenia się:

  Tak, jestem za rewitalizacją parku.

  Nie, nie jestem za rewitalizacją parku.

  Po pierwsze to jakby lekarz miał wystawić Panu jasną diagnozę za nim Pani/ Pan przekroczy próg jego gabinetu, a po drugie mieliśmy jedno referendum kilka lat temu – kiedy to odpytano lokalną społeczność na czym władza powinna się skupić – i wola ludu nie nabrała nawet kształtu w jakimkolwiek planie do realizacjiz pytanie dlaczego tak się stało ?

  Zresztą piszę z perspektywy mieszkańca, „zamieszanego” w lokalną politykę tylko dlatego, że na własnej skórze postanowiłem sukcesywnie od kilku lat doświadczać jej jakości, bo w słowa za słyszane nie chciało mi się wierzyć, a empirycznie sprawdzając doznałem szoku …

  • Jak zwykle mnóstwo słów. Nie pytam o park, ciągle pytam o odważne jednoznaczne stanowisko w sprawie fermy, bez rozmydlania tematu. A kontekst parku pojawił się tylko dlatego , że kiedyś to Pan pisał o kiełbaskach pieczonych na ognisku w parku.

   • Czego Pani/ Pan odemnie oczekuje

    Działań w tym temacie ? Napisałem przecież, że w obliczu faktu, że okoliczni mieszkańcy wyrażają niezadowolenie lub mają obawy, że inwestycja zrodzi dyskomfort w ich sąsiedztwie to jestem przeciwko inwestycji sugerując się empatią społeczną i sympatią wobec osób, które znam – a jeśli Pani/ Pan chce jakiś konkretniejszych odpowiedzi to po proszę o doprecyzowanie pytania, a ja w poniedziałek będę na Miatach więc z pewnością dowiem się czegoś więcej u źródła – i może jakość opinii zaostrzę ku Pani/ Pana zadowoleniu …

    Co do ogniska – taki atawizm z dzieciństwa mi pozostał i czasów ZHP …

    • Rozumiem. Ok. Już niczego nie oczekuję.

     Pytanie było bardzo precyzyjne:
     – za czy przeciw według Pana.
     Moje pytanie wynikało z przekonania , że zna Pan temat skoro się Pan wypowiada, ale już wszystko jasne…. .

     Odpowiadam precyzyjnie na Pańskie precyzyjne pytanie:
     – nie oczekuję od Pana żadnych działań.😊

 23. A ja pamiętam z dzieciństwa kurnik na miejcu obecnego qrnika i smród jaki temu towarzyszył nawet na blokach.
  Pamiętacie czy tylko mój zmysł powonienia był wyostrzony?
  Tak tylko przypominam burmistrzom i reszcie decydentów (jeden mieszkał obok stadionu, drugi w Mogilnie) to nie czuli. I nie potrzebuję żadnych „mądrych” zaklamanych opracowań, żeby powiedzieć NIE.
  Pewien mądry człowiek powiedział mi kiedyś, że wyniki badań i opracowań zależą od tego kto za nie płaci.

  • Pamiętamy. Smród byl taki, ze przejść nie można było obok bez odruchu wymiotnego. Nie chcemy Czarnego i jego inwestycji, którym niech lepiej się przyjrzą kompetentne (nie nasze zatem) władze.

 24. Wreszcie mądre zdanie. Dobrze, że nie oczekujesz od Macieja W. żadnych działań, i zrozumiałaś(eś),że to nie ten Adresat.

  Od działań jest pan Burmistrz i Radni.
  A Pan Maciej W. w moim imieniu i wielu ludzi niech patrzy im na ręce. Zna się ten młody człowiek na wielu sprawach.

  Niech pisze i przedstawia nam swoje poglądy. Jest patriotą.
  ( Szkoda tylko,że trzemeszeńskim!)
  Pozdrawiam Pana Macieja.

  • Ależ przecież ja tylko pytam o te poglądy😊

   Wsparcie młodego człowieka nie polega na poklepywaniu go po ramieniu i nie pokazywaniu mu błędów jakim jest niewątpliwie wypowiadanie się bez przygotowania.

   Panu Maciejowi dedykuję te słowa:
   – „Boże chroń mnie od przyjaciół, od wrogów obronię się sam.”

   • Przeczytałem artykuł i na tej podstawie artykułuje wnioski, oczywiście poparte są szerszym spectrum patrzenia na pewne sprawy – daleki jestem od „patentu na rację” …

    Jednak – Pani/ Pan piszę trochę jakby z chęcią zakazania mi recenzowania tej sytuacji z powód bliżej mi nie określonych, motywowanych brakiem przygotowania, czyli czego konkretnie ?

    Za dedykację dziękuje, moi „wrogowie” z pewnością mają się dobrze, bo z nikim nie walczę …

 25. Ależ proszę recenzować. Założenie braku patentu na rację oraz braku walki z kimkolwiek, tylko skupienie na omawianej sprawie bardzo mi się podobają😉

 26. PROPONUJE CWANIAKI ABYSCIE WZIELI SIE ZA ROBOTE CIEZKA I SAMI ZAROBILI NA SIEBIE A NIE 500PLUS TYLKO BRAC.
  JAK KTOS A PIENIADZE TO SIE MU BLOKUJE INTERESY, MOGE POSTAWIC W KAZDYM MIEJSCU POLSKI CO MI SIE CHCE JAKO OBYWATEL MAJACY HAJS
  BO DAJE ZATRUDNIENIE ! JAK SIE NIE PODOBA TO MOZECIE SOBIE KLAMERKI NA NOS KUPIC

 27. Anonim napisał(a):
  25 kwietnia 2018 o 08:48

  Wie ktoś, jaka jest REALNA szansa, że te kurniki nie powstaną?

  !00%, że nie będzie żadnej fermy. A ta cała dyskusja w związku z tym nie ma najmniejszego sensu. To zwykłe bicie piany.

 28. Wieś jest po to, żeby produkować na niej żywność.
  TAK DLA ROZWOJU POLSKIEJ WSI !!!
  UNIA CHCE ZNISZCZYĆ NASZE ROLNICTWO, LUDZIE OCKNIJCIE SIĘ !!

  Spójrzcie na Danie kraj wielkości Wielkopolski jest liderem produkcji Wieprzowiny na święcie.

  Później będziecie mieli żal, że mięso nie kosztuje 6 zł tylko 12 zł u nas nie będzie ferm mięso przyjedzie z zachodu.
  Brawo dla was !!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj