Strona główna Różne Żydówki były więzione w „Łazarzu”

Żydówki były więzione w „Łazarzu”

7405
9

Jutro przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Przy tej okazji chcemy przybliżyć bardzo mało znane fakty związane z zagładą Żydów, a dotyczące naszego miasta.

Jak się okazuje, w budynkach kompleksu św. Łazarza przy dzisiejszej ulicy Mickiewicza Niemcy zorganizowali obóz dla kobiet narodowości żydowskiej. Judenlager Tremessen funkcjonował przez kilka wojennych miesięcy.

Dokumenty w tej sprawie odszukał w łódzkim archiwum dr Andrzej Leśniewski. Dlaczego w Łodzi? W tym mieście bowiem utworzono w czasie wojny Getto Litzmannstadt.

Jak można się dowiedzieć z zachowanych dokumentów, kierownictwo getta wysyłało oferty do niemieckich urzędów pracy, w których proponowano „wynajęcie” robotników do różnych prac. Organizację tego procederu nadzorowało i zatwierdzało SS. Opłaty za ich pracę skrupulatnie egzekwowały władze getta.

W ten sposób trafiła do Trzemeszna grupa Żydówek. Pracowały m.in. przy sprzątaniu ulic. Ich obecność pojawia się we wspomnieniach najstarszych mieszkańców Trzemeszna. Bywały przypadki podawania im żywności przez mieszkańców, na co oko przymykał niemiecki strażnik.

W przygotowywanym przez dr. A. Leśniewskiego drugim tomie książki o II wojnie w Trzemesznie znajdzie się osobny rozdział dotyczący Judenlager Tremessen. Zostaną w nim zamieszczone dokumenty, w tym nazwiska kobiet więzionych w trzemeszeńskim obozie.

Kwerenda w archiwach była możliwa dzięki dofinansowaniu gminy Trzemeszno, jakie Fundacja”Kierunek Kultura” uzyskała w ub. roku w ramach ogłoszonego konkursu.

Związek z opisanym obozem może mieć załączone przez nas zdjęcie. Pochodzi ono ze zbiorów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i przedstawia właśnie kompleks św. Łazarza. Zostało wykonane w 1941 roku przez fotografa o nazwisku Graubner. Bliższych okoliczności jego wykonania nie udało nam się ustalić.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

9 KOMENTARZE

 1. Co wy tak sie interesujecie o zagladzie zydow troche wzmianki by sie chcialo uslyszec na temat Polakow pomagajacym zydom nic nie macie tylko zydy i zydy azaglady Polakow nie bylo prosimy przytoczyc troche histori chyba sie znajdzie

 2. Mi sie wydaje ze nasz PARK BABA tez czeka na uprzatniecie i powycinanie niepotrzebnych witek nic nie slychac moze sie skrzykna a radni sobie zdjecia porobia az wstyd w ten park wejsc

 3. No to może Ty skrzykniesz jakąś ekipkę i uporządkujecie Babę? Inicjatywa godna pochwały. Jakby co, to może nawet dołączę.

 4. Dzień dobry,
  Brawa dla Pana dr. Andrzeja Leśniewskiego za mozół odkrywania nieznanej historii naszej małej ojczyzny.
  Czekam na II tom.
  Pozdrawiam
  TDi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj