Strona główna Kultura Znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich

Znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich

3141
17

Na grobach Powstańców Wielkopolskich, pochowanych na trzemeszeńskim cmentarzu, zapłonęły wczoraj znicze. Data nie była przypadkowa. To nawiązanie do podpisanego 16 lutego 1918 roku w Trewirze rozejmu, który uważa się za zakończenie powstania wielkopolskiego.

Obchody pn. „Zapalmy znicze pamięci na grobach Powstańców Wielkopolskich” odbyły się pod patronatem poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który ufundował okolicznościowe znicze.

Rozpoczęcie uroczystości nastąpiło przy mauzoleum. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Gminnego Komitetu Pamięci Walk i Męczeństwa, a także zuchy i harcerze. Pierwsze znicze zapłonęły przy mauzoleum i na zbiorowej mogile powstańców. Następnie zuchy w towarzystwie swoich instruktorek odnajdywały groby z tabliczkami powstańczymi, na których również zapalali znicze.

Przypomnijmy, że akcja znakowania grobów powstańczych w naszej gminie nie została zakończona. Nadal można zgłaszać w Urzędzie Miejskim groby, w których spoczywają szczątki Powstańców.

17 KOMENTARZE

 1. Jak pięknie nasz włodarz wyglada! Pięknie może zdjęcie z dziurami? Wiecie tam w urzędzie ze samymi obchodami człowiek nie żyje?

  • Nie będzie bo lewactwo blokowało kase i teraz płaczą , a rudy obiecuje palety euro. Znając jego to palety będą puste .

   • Lewactwo zablokuje żeby PiS nie roztrwonił. Nie będzie PiS nie będzie pieniędzy z dotacji. Odejdzie PiS wroci PO i znowu będą pieniążki z dotacji i będzie się nam wspaniałe żyło.

 2. No i pokazał się burmistrz, który tak walczy o nasza mała ojczyznę. Wìdac to w pięknym dziurawym Trzemesznie. Wszyscy w około z dotacjami zewnętrznymi, tylko nie Trzemeszno. Potrzeba nowych bohaterów, żal patrzeć na nasze władze.

 3. Piękna lekcja historii. Szkoda ze żyje się coraz gorzej. Podatki płaci a w gminie syf mogiła i nie wiadomo ilu urzędników. Szkoda ze za nic macie obywateli tej dziury.

 4. Tak niedawno celebryci, politycy i lewicowi aktywiści (najogólniej nieroby utrzymywani przez obcy kapitał) urządzali sobie jaja na granicy z Białorusią. Czy tak ochoczo będą bronić Polski jak wróg zapuka do granic?

  • modlitwa nas uchroni. Ja codziennie modlitwa żyje i do kościoła z dziećmi chodzimy. Modlimy się o nasz naród. Modlitwa nas uchroni przed wszystkim. Jesteśmy wspaniali i bardzo dobrzy bo modlimy się. Nie to co diabły co się nie modlą lub mówią głośno swoje zdanie. Modlitwa to jest nasz sens życia.

  • Rola Państwa (Rządu) jest prowadzić taka politykę żeby nie było wojny Patrioto a nie zastanawiać się kto będzie bronił granic. Ci którzy płacili i płacą podatki mają prawo oczekiwać, że Państwo zbuduje silną i skuteczna armię w rzeczywistości a nie na papierze, slajdach i innej propagandzie. Pozdrawiam

   • Będę się modlić ja się modlę i mam piękne mądre dzieci. Módlmy się żebyśmy żyli w kraju religijnym z Bogiem. Módlmy się. Modlitwa uchroniła nas przed covid nie szczepimy się tylko modlimy. Mam wspaniałe dzieci modlitwa dała im urodę i mądrość

    • Potem ujrzałem czterech aniołówstojących na czterech narożnikach ziemi1,
     powstrzymujących cztery wiatry ziemi, aby wiatr nie wiał po ziemi ani po morzu, ani na żadne drzewo. I ujrzałem innego anioła, wstępującego od wschodu słońca,
     mającego pieczęć Boga żywego. Zawołał on donośnym głosem do czterech aniołów, którym dano moc wyrządzić szkodę ziemi i morz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj